dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 271 z 407
Pokaż wyniki od 5.401 do 5.420 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #5401

    Domyślnie

    Cytat Napisał Haynauer Zobacz post
    No i jeszcze mam jedno pytanie, bo juz nie za bardzo rozumiem o co chodzi...

    Pojawił sie na stronach MF nowy formularz VZM-1 w zwiazku z wprowadzeniem stawki podatku VAT 23%... I o ile wczesniej limit zwrotu wynosił:

    * 12,295% z kwoty stanowiacej iloczyn 70 m2 i ceny 1 m2 wg GUS, to obecnie jest

    * 12,195% itd...

    Czy może ktoś wie dlaczego obcieto limit o 0,1%..? Czy może jednak jest to błąd, bo jakiś urzędas pochlał za duzo na sylwestra..??
    Hm... to chlanie może przemilczę.... ale tak przypomnę, że to nie ten urzędas na dole wymyśla przepisy.... jedynie za nie obrywa, bo "osiągalny"
    No i VZM nie jest drukiem urzędowym tak w ogóle
    A najwyraźniej komuś nagle zachciało się chronologii, bo teraz to co się kiedyś wykazywało na załączniku A trzeba na załączniku B i odwrotnie... i doszedł C (innego wytłumaczenia nie widzę, tylko szkoda, że od samego początku nie było wiadomo, że A jest przed B w alfabecie, a od 2004 się zaczyna)....

    Co do 12,195% dobrze widzisz.... tylko mi jedynie nie gra to z przepisami... bo podobno wg 12,195% ma wyliczać limity osoba składająca pierwszy raz VZM (czyli do końca 2010 nie składała), a wg 12,295% pozostali i to bynajmniej do FV z załącznika B i C, a nie jedynie C.... ale ja już na szczęście nie muszę się w to zagłębiać... alleluja

  2. #5402

    Domyślnie

    Cytat Napisał szamanka13 Zobacz post
    Powiedział,że możemy sobie odliczyć te materiały nawet jak mamy 7% vat
    Tylko szkoda, ze jeszcze nie powiedział gdzie to można odliczyć, bo w US na pewno nie...
    Piec wciągnij
    Ostatnio edytowane przez belladonna ; 06-01-2011 o 21:52

  3. #5403
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    romekcall

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam

    właśnie się zabieram za ogarnianie faktur i to co na nich jest wz. z możliwością odliczenia VAT'u, i tak na wstępie to już się zorientowałem w US jak mam to zrobić (95% faktur z 2010 roku) tzn. wykaz materiałów wg starej listy z 2010 roku a limity już z 2011, i tu się zaczynają problemy z tym wykazem - dużo niejasności co do materiałów które można (lub nie) odliczyć i tak mam pytanie czy można m.in,:

    1. stelaż podtynkowy, przycisk do niego;
    2. wannę akrylową; (czy poz. 30 tj. - ex 25.23)
    3. baterie wannową, umywalkową i zlewozmywakową; (czy poz. nr 167 tego się tyczy)
    4. grunty do ścian, unigrunty i emulsje gruntujące;
    5. pianki montażowe (np. wg. Castoramy mają 2 różne symbole) i czyściki do nich oraz akryle;
    6. fugi;
    7.kantówki drewniane;
    8. Uni-mata z wełny mineralnej w rolkach (symbol mi się nie zgadza w wykazie), dla wełny prasowanej w arkuszach jest ok;
    9. masy gipsowe / szpachlowe / kleje do płytek (poz. 39 - 26.5 i 40 - ex 26.6 to wszystko ogarniają ?);
    10. złączki elektryczne (np wago), puszki oraz włączniki / wyłączniki światła (o aparatach zabezpieczających i przewodach jest mowa );
    11. izolacja na rury miedziane i in z pianki. (np. Climafex nr PKWiU wg Casto: 14.62-99) na razie nie ująłem;
    12. uchwyty ro rur miedzianych / alupex i in. (nr PKWiU wg Casto: 28.75.27.-37.44);
    13. kołki uniwersalne z tworzywa (czy to poz. 30 - ex 25.23);
    14. farby na ściany i sufit;
    15. anemostat wywiewny ( symbol wg Casto: 28.75.27-37.12 czy może być podciągnięty pod poz. 112??) - na razie nie ujmuję w rozliczeniu;
    16. kliny do glazury (pod poz. 30 - ex 25.23?);
    17. redukcje chromowane (wg Casto: 29.13.12-55.99 czy to pod poz. 167 można zaliczyć lub inna??);
    18. Listwa progowa stal/alu (wg Casto: 28.11.23-70) wg można ale czy na pewno??


    Czy oznaczenie symbolu np. 14.62-99 to znaczy materiały z zakresu od 14.62 i wszystkie po nich do 14.99 ???

    Trochę dużo tego :/ ale mam nadzieję, że znajdzie się ktoś dobry i doradzi.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez romekcall ; 06-01-2011 o 23:49 Powód: na bieżąco wypełniany formularz stąd dochodzą kolejne pozycje z niewiadomą klasyfikacją

  4. #5404

    Domyślnie

    Cytat Napisał belladonna Zobacz post
    Moim skromnym zdaniem możesz... tylko zastanawiam się jak to "ugryźć" skoro te FV już były wpisane w załączniku w poprzednim wniosku... najrozsądniejsza by była korekta do tamtego wniosku, ale ciężki temat jak to zrobić technicznie ... powstają tzw "schody", a też w sumie korekta nie wpłynie na kwotę zwrotu, więc trochę bez sensu korygować... Generalnie te FV które już "wyszły" poza limit powinny być usunięte z tamtego wniosku... no ale o to czy limit jest zmienny wojna była, więc kto na to zwracał uwagę?... Co ja bym zrobiła? Złożyła nowy wniosek, a do niego dołożyła oświadczenie, iż FV (tutaj by je wymienić) były ujęte w poprzednim wniosku, ale zwrot z nich nie nastąpił, bo limit został wykorzystany na podstawie innych FV... i czekać na odzew
    Dzieki za jakieś słowa otuchy... Ja też uważam, że moge to zrobić, bo zgodne to jest z duchem ustawy... Tylko jak mnie poinformowało pewne ambitne dziewczę w US [ambitne, bo jak miałam fakturę rok temu za "Oprawa oświetleniowa Diane" sprawdzała po sklepach internetowych czy to nie daj Boże jakis kinkiet, którego według nich nie wolno odliczyć... A tak na marginesie to kinkiety w nowym wykazie już są na liście do odliczenia...] nie mogę tego zrobić, a tłumaczenie było "nie, bo nie.."... Dalsze ciągnięcie za język pozwoliło miu sie dowiedzieć, że "nie, bo system nie pozoli"... Otóż podobno każda faktura wpisywana jest do systemu i system wychwyci, ze jest to faktura uzyta po raz kolejny...
    Twój pomysł z korekta jest bardzo dobry... Chyba tak własnie zrobię... Jednoczesne złożenie wniosku korekty, gdzie opisowo opisze, że chodzi o zmniejszenie wykazu faktur z VZM-1A i jednoczesnie złożę nowy wniosek z tymi wykreślonymi fakturami...

    P.S. Podobno zmniejszenie wskaźnika 12,295% na 12,195% ma jakieś uzasadnienie naukowe, byc może jakbyśmy wiedzieli skad pochodzi to mityczne 12,295% to udałoby się to wyjaśnić... Niemniej jednak zrobienie z dawnego VZM-1A VZM-1B, a z VZM-1B VZM-1A, i wprowzadzenie dla 23% VAT VZM-1C, gdy istniał pomocniczy druk VZM-1C /jaki on ma teraz symbol..?/ uważam za skandal...

  5. #5405

    Domyślnie

    ja z zapytaniem może jest gdzieś link do arkuszy w exelu- aby wypełniać go na bierząco i podrukować z kompa?
    Dla chcącego nic trudnego!

  6. #5406

    Domyślnie

    Cytat Napisał Haynauer Zobacz post
    Dzieki za jakieś słowa otuchy... Ja też uważam, że moge to zrobić, bo zgodne to jest z duchem ustawy... Tylko jak mnie poinformowało pewne ambitne dziewczę w US [ambitne, bo jak miałam fakturę rok temu za "Oprawa oświetleniowa Diane" sprawdzała po sklepach internetowych czy to nie daj Boże jakis kinkiet, którego według nich nie wolno odliczyć... A tak na marginesie to kinkiety w nowym wykazie już są na liście do odliczenia...] nie mogę tego zrobić, a tłumaczenie było "nie, bo nie.."... Dalsze ciągnięcie za język pozwoliło miu sie dowiedzieć, że "nie, bo system nie pozoli"... Otóż podobno każda faktura wpisywana jest do systemu i system wychwyci, ze jest to faktura uzyta po raz kolejny...
    Twój pomysł z korekta jest bardzo dobry... Chyba tak własnie zrobię... Jednoczesne złożenie wniosku korekty, gdzie opisowo opisze, że chodzi o zmniejszenie wykazu faktur z VZM-1A i jednoczesnie złożę nowy wniosek z tymi wykreślonymi fakturami...

    P.S. Podobno zmniejszenie wskaźnika 12,295% na 12,195% ma jakieś uzasadnienie naukowe, byc może jakbyśmy wiedzieli skad pochodzi to mityczne 12,295% to udałoby się to wyjaśnić... Niemniej jednak zrobienie z dawnego VZM-1A VZM-1B, a z VZM-1B VZM-1A, i wprowzadzenie dla 23% VAT VZM-1C, gdy istniał pomocniczy druk VZM-1C /jaki on ma teraz symbol..?/ uważam za skandal...
    Ja też kompletnie nie rozumiem tej zamiany A na B i odwrotnie. Już się wszyscy przecież przyzwyczaili że A to nieodliczane, że teraz zrobi się bałagan bo wszyscy będą odruchowo wypełniać A. Paranoja! Po co to było ruszać? Wystarczyło przecież dodać tylko trzeci załącznik na Vat 23% i już. Chcialabym wiedzieć co za "geniusz" wpadł na taki pomysł.

    A propos kinkietów, to że są w nowym wykazie jeszcze nie oznacza, że można je odliczać. Obecność materiału w wykazie potwierdza tylko to, że stawka wzrosła z 7 na 22 (natomiast ważne jest też przeznaczenie materiału) . Ale nie to było problemem jaka była stawka na kinkiety. Problem dot lamp /żyradnoli czy kinkietów polega na tym, że nie wiadomo czy można je jeszcze zaliczyć w remont czy też jest to juz wyposażenie domu (które nie podlega bez względu na stawkę vat). I tu niestety co US lub IS to inne stanowisko. Ale to też nic nowego, w wielu kwestiach tak jest... niestety

    A co twojego wniosku to zrób to co mówiła Belladonna. Złóż nowy wniosek z wyjaśnieniem, ze faktury były dołaczone do poprzedniego wniosku ale nieodliczone ze względu na przekroczenie limitu. I nie przejmuj się tekstami, że system nie pozwoli. Ciebie nie interesuje jaki US ma system. Ty masz prawo do odliczenia Vat-u z tych faktur. To prawda, że program do vzm wyłapuje zdublowane faktury z innych wniosków ale z tym problemem można sobie łatwo poradzić. Miałam parę takich przypadków więc wiem o czym mówię.

  7. #5407
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ludwickik

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    21

    Domyślnie

    ......
    Ostatnio edytowane przez ludwickik ; 17-03-2011 o 19:36

  8. #5408

    Domyślnie

    Cytat Napisał Haynauer Zobacz post
    Dzieki za jakieś słowa otuchy... Ja też uważam, że moge to zrobić, bo zgodne to jest z duchem ustawy... Tylko jak mnie poinformowało pewne ambitne dziewczę w US [ambitne, bo jak miałam fakturę rok temu za "Oprawa oświetleniowa Diane" sprawdzała po sklepach internetowych czy to nie daj Boże jakis kinkiet, którego według nich nie wolno odliczyć... A tak na marginesie to kinkiety w nowym wykazie już są na liście do odliczenia...] nie mogę tego zrobić, a tłumaczenie było "nie, bo nie.."... Dalsze ciągnięcie za język pozwoliło miu sie dowiedzieć, że "nie, bo system nie pozoli"... Otóż podobno każda faktura wpisywana jest do systemu i system wychwyci, ze jest to faktura uzyta po raz kolejny...
    Twój pomysł z korekta jest bardzo dobry... Chyba tak własnie zrobię... Jednoczesne złożenie wniosku korekty, gdzie opisowo opisze, że chodzi o zmniejszenie wykazu faktur z VZM-1A i jednoczesnie złożę nowy wniosek z tymi wykreślonymi fakturami...

    P.S. Podobno zmniejszenie wskaźnika 12,295% na 12,195% ma jakieś uzasadnienie naukowe, byc może jakbyśmy wiedzieli skad pochodzi to mityczne 12,295% to udałoby się to wyjaśnić... Niemniej jednak zrobienie z dawnego VZM-1A VZM-1B, a z VZM-1B VZM-1A, i wprowzadzenie dla 23% VAT VZM-1C, gdy istniał pomocniczy druk VZM-1C /jaki on ma teraz symbol..?/ uważam za skandal...
    VZM-1/C nigdy nie był drukiem "oficjalnym" na stronie Min Fin były dwa załączniki... A i B... C to był takim wymysłem z mojego puntu widzenia bezsensownym, bo i tak to nic nie wnosiło, jak ktoś sobie wpisał na nim PKWiU np na folię budowlaną 25.23 to nic mu to nie dało, bo ta folia nie wchodzi i ma inne PKWiU
    Co do korekty... US stoją na stanowisku, że trzeba stworzyć nowe wyliczenie, ale... tutaj z mojego punktu widzenia mija się z celem, skoro kwota zwrotu się nie zmieni... myślę, że oświadczenie z wykazem FV, które nie były tematem zwrotu wystarczy... no ja bym to bezproblemowo rozwiązała, a przede wszystkim przeforsowała w razie "w"...
    Co do kinkietów i plafonów... hm... w wikipedii jest definicja zaczynająca się "oprawa oświetleniowa, inaczej lampa..."... plafon, kinkiet, jest oprawą oświetleniowa, a nie jest nim lampa przenośna do kontaktu... poza tym nie czarujmy się... zapis "oprawa oświetleniowa" na FV to nic innego jak lampa... tylko sprzedawca umiejętnie robi wpis i to wszystko...
    PS A co do plafonów wskazuję interpretację:
    "postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

    Sygnatura
    US.III-406/12/2006
    Data
    2006.04.26

    Autor
    Urząd Skarbowy w Stalowej Woli
    Pytanie podatnika
    Podatniczka po dniu 30.04.2004 r. poniosła udokumentowane fakturami VAT wydatki na zakup materiałów budowlanych w związku z budową domu mieszkalnego, tj. płyta gazowa PKWiU 29.72.11-13.23, pianka poliuretanowa PKWiU 26.82.16-30.90, płytka ścienna PKWiU 26.30.10-75.41, plafon PKWiU 31.50.25-11.99, płytka podłogowa PKWiU 26.30.10-73.41, płytka ścienna PKWiU 26.30.10, pustak szklany PKWiU 26.15.12-00.90, przewód gazowy PKWiU 29.72.20-00.00, rura STABI 16, 20 PKWiU 25.21.22, rura miedziana PKWiU 27.44.26-30.11, kręg betonowy PKWiU 26.61.13-00.15. Czy zakup powyższych materiałów uprawnia do ubiegania się o odzyskanie części poniesionych wydatków?

    Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. N 8, poz. 60) oraz art. 3 ust. 1 pkt 1, ust. 2, 3, 4, 8 ustawy z dnia 29.08.2005 . o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 146,po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 15.02.2005 r. (data wpływu 17.02.2006 r.), postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

    W dniu 17.02.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek pani Danuty N. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Podatniczka po dniu 30.04.2004 r. poniosła udokumentowane fakturami VAT wydatki na zakup materiałów budowlanych w związku z budową domu mieszkalnego, tj.

    1. płyta gazowa PKWiU 29.72.11-13.23,
    2. pianka poliuretanowa PKWiU 26.82.16-30.90,
    3. płytka ścienna PKWiU 26.30.10-75.41,
    4. plafon PKWiU 31.50.25-11.99,
    5. płytka podłogowa PKWiU 26.30.10-73.41,
    6. płytka ścienna PKWiU 26.30.10,
    7. pustak szklany PKWiU 26.15.12-00.90,
    8. przewód gazowy PKWiU 29.72.20-00.00,
    9. rura STABI 16, 20 PKWiU 25.21.22,
    10. rura miedziana PKWiU 27.44.26-30.11,
    11. kręg betonowy PKWiU 26.61.13-00.15

    Według podatniczki materiały wymienione zostały w wykazie materiałów budowlanych stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30.12.2005 r., a zatem ich zakup daje prawo do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na ten cel.

    Szczegółowe zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje ustawa z dnia 29.08.2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 146. Treść art. 3 ww. ustawy w:

    * ust. 1 pkt 1 stanowi, że osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego,
    * ust. 2 stanowi, że zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1.05.2004 r. do dnia 31.12.2007 r.,
    * ust. 3 stanowi, że zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30.04.2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, a od dnia 1.05.2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT 22 %,
    * ust. 4 stanowi, że dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1 jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

    W art. 3 ust. 8 ustawy minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych zobowiązany został do ogłoszenia w drodze obwieszczenia wykazu materiałów budowlanych uwzględniającego materiały budowlane, które do dnia 30.04.2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, a od dnia 1.05.2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT 22 %. Wykaz taki opublikowany został jako załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30.12.2005 r. (Dz. Urz. MTiB z 2006 r. Nr 1, poz. 1).

    Po dokonaniu analizy tut. organ stwierdził, że wszystkie wskazane przez podatniczkę materiały zostały wymienione w ww. załączniku do obwieszczenia, a mianowicie:

    1. płyta gazowa o symbolu PKWiU 29.72.11-13.23 - poz. 128 załącznika PKWiU ex 29.72.11-13 - urządzenia do gotowania, podgrzewacze płytowe na gaz, z żeliwa lub stali, z wyłączeniem piekarników gazowych i kuchni restauracyjnych gazowych,
    2. pianka poliuretanowa o symbolu PKWiU 26.82.16-30.90 - poz. 46 załącznika PKWiU 26.82.16-30 - mieszaniny i wyroby z materiałów izolujących cieplnie lub akustycznie, gdzie indziej niesklasyfikowane,
    3. płytka ścienna o symbolu PKWiU 26.30.10-75.41, płytka podłogowa o symbolu PKWiU 26.30.10-73.41, płytka ścienna o symbolu PKWiU 26.30.10 - poz. 37 załącznika PKWiU 26.30.1 - płytki ceramiczne (ścienne, podłogowe, kafle itp.) i płyty chodnikowe,
    4. plafon o symbolu 31.50.25-11.99 - poz. 152 załącznika PKWiU ex 31.50.25-11 - oprawy oświetleniowe (z wyjątkiem reflektorów) mieszkaniowe do żarówek - z wyłączeniem zabezpieczonych przed wnikaniem wody,
    5. pustak szklany o symbolu PKWiU 26.15.12-00.90 - poz. 35 załącznika PKWiU ex 26.15.12 - płyty chodnikowe, cegły, płytki do wykładania podłóg, ścian, dachów i inne artykuły ze szkła sprasowanego lub ukształtowanego w formach; szyby ze szkła ołowiowego itp.; szkło wielokomórkowe i piankowe w blokach, płytach i podobnych formach - z wyłączeniem witraży,
    6. przewód gazowy o symbolu PKWiU 29.72.20-00.00 -, poz. 135 załącznika PKWiU ex 29.72.20 - części pieców, kuchenek, podgrzewaczy płytowych i podobnego, nieelektrycznego sprzętu domowego, z wyłączeniem zespołów i części sprzętu do gotowania i ogrzewania nieelektrycznego (PKWiU 29.72.20-00.99),
    7. rura STABI 16, 20 o symbolu PKWiU 25.21.22 - poz. 26 załącznika PKWiU ex 25.21.2 - rury, przewody i węże oraz ich osprzęt z tworzyw sztucznych - z wyłączeniem węży i sztucznych jelit. do kiełbas,
    8. rura miedziana o symbolu PKWiU 27.44.26-30.11 - poz. 59 załącznika PKWiU ex 27.44.26 - miedziane: rury, przewody rurowe oraz złącza do rur lub przewodów rurowych, z miedzi, z wyłączeniem rur i przewodów rurowych ze stopów miedzi (PKWiU 27.44.26-30.2) oraz armatury przemysłowej z miedzi i stopów miedzi,
    9. kręg betonowy o symbolu PKWiU 26.61.13-00.15 - poz. 40 załącznika PKWiU ex 26.6. - wyroby z betonu i gipsu, z wyłączeniem:
    1. płyt kamiennych i surowych,
    2. wyrobów ze sztucznego kamienia "Lastrico", w tym pomników i nagrobków - z wyjątkiem: płyt parapetowych, płyt okładzinowych stopni schodowych i ścian oraz wykładzin posadzkowych.

    Mając na uwadze powyższe oraz fakt, iż materiały te służyły budowie budynku mieszkalnego, a wydatki na ich zakup zostały poniesione i udokumentowane fakturami wystawionymi od dnia 1.05.2004 r. podatniczka ma prawo do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup ww. materiałów. "

    Skoro US Stalowa Wola jest na tak, to?
    Ostatnio edytowane przez belladonna ; 07-01-2011 o 17:18

  9. #5409

    Domyślnie

    Czy może ktoś mi podpowiedzieć- zabieram się po raz pierwszy za zwrot wat i chciałabym się zapytać czy dobrze wypełniam druki.
    materiał podlegający zwrotowi wpisuję do druku w następujący sposób:
    mam fakturę na której widnieje kilka pozycji- parę do odliczenia , parę nie do odliczenia.
    Te do odliczenia na druk z nr pozycji tak jak na fakturze np 5,6,8,10 a reszta na druk nie do odliczenia? Sumowanie na końcu wypełnionego całego druku.
    Co z drukiem z vat 23%-
    Może jakiś link ?z przykładem wypełnionych druków?
    Dla chcącego nic trudnego!

  10. #5410

    Domyślnie

    Cytat Napisał acca5 Zobacz post
    ja z zapytaniem może jest gdzieś link do arkuszy w exelu- aby wypełniać go na bierząco i podrukować z kompa?
    Niżej masz link do programu VZM-1 w Excelu. Ale uwaga - dostęp do programu wymaga płatności SMS. Mimo to warto. Aby otrzymać zwrot VAT nie można się obejść bez kosztów. Choćby na ksero faktur.
    ____________________________________________
    Alfabetyczna lista materiałów budowlanych
    Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej
    Formularze VZM-1 do wniosku o zwrot VAT
    Ostatnio edytowane przez Piter_ ; 08-01-2011 o 18:40

  11. #5411

    Domyślnie

    Proszę pomóżcie co mam pisać na druku A i B , co zrobić z fakturą na której jest kilka pozycji do odliczenia i jednocześnie sa pozycje nie do odliczenia? czy te nie do odliczenia wpisujemy na druk A a te do odliczenia na druk B - to faktury mogą się powtarzać?na druku A i B?.
    Proszę o pomoc
    Dla chcącego nic trudnego!

  12. #5412

    Domyślnie

    Cytat Napisał acca5 Zobacz post
    Proszę pomóżcie co mam pisać na druku A i B , co zrobić z fakturą na której jest kilka pozycji do odliczenia i jednocześnie sa pozycje nie do odliczenia? czy te nie do odliczenia wpisujemy na druk A a te do odliczenia na druk B - to faktury mogą się powtarzać?na druku A i B?.
    Proszę o pomoc
    O maskaro, no z takim pomysłem to ja się jeszcze przyznam nie spotkałam... a widziałam wiele
    Odliczane, czy nieodliczane ma związek z PIT, a nie z pozycjami FV. W załącznikach wpisujesz wyłącznie pozycje podlegające pod zwrot. Jesli masz FV z okresu 2006-2010 to wpiszesz je w załączniku VZM-1/B. C jest dla FV z 23% VATem, czyli wystawionych od 2011, ale też nie dla wszystkich, bo w 2011 mogą się pojawić FV ze stawką 22% skoro zakup był w 2010, a tylko FV wystawiona w 2011
    Więcej nie tłumaczę co by nie zagmatwać

  13. #5413

    Domyślnie

    O ! Belladonna ale mnie podsumowałaś, he, he!!
    dzięki bardzo- cały dzień nad tym myślę! Ha Ha
    No dobra a co z materiałami w fakturze które nie są do odliczenia ( nie ten nr PKWIU)-pomijam je i nie wpisuję? czy tak?
    I prośba czy w kolumnę 4 wpisujemy całą kwote jaką mieliśmy do zapłaty, w kolumnie 5-wartość wat tej kwoty? Czy tak?

    wzm-1A jest dla remontu?
    Dla chcącego nic trudnego!

  14. #5414

    Domyślnie

    Cytat Napisał acca5 Zobacz post
    O ! Belladonna ale mnie podsumowałaś, he, he!!
    dzięki bardzo- cały dzień nad tym myślę! Ha Ha
    No dobra a co z materiałami w fakturze które nie są do odliczenia ( nie ten nr PKWIU)-pomijam je i nie wpisuję? czy tak?
    I prośba czy w kolumnę 4 wpisujemy całą kwote jaką mieliśmy do zapłaty, w kolumnie 5-wartość wat tej kwoty? Czy tak?

    wzm-1A jest dla remontu?
    No cóż, już taki mam charakterek, ze mówię "prosto z mostu"...
    Masz FV i sprawdzasz co wchodzi, a co nie... jeśli coś odrzucasz, to musi być wiadomo co, bo osoba weryfikująca niestety jasnowidzem nie jest, chociaż przy praktyce można dużo wywnioskować w tym temacie... Jest w załączniku kolumna 1a, którą zostawiasz pustą, jak wszystkie poz. z FV wchodzą, natomiast jak nie wchodzą wpisujesz tam poz. wchodzące... oczywiście wpisujesz sposobem, czyli jeśli FV ma 30 pozycji, a usuwasz np 5,10,15, to zapis będzie wyglądał: 1-4,6-9,11-14,16-30. Myślę, że humaniści mają problemy w takich technicznych sprawach, bo matematyk sobie poradzi (w końcu matma na tym polega, że trzeba kombinować)
    Czyli w kolumnie 4 wpisujesz kwotę brutto wydatków z materiałów zaliczonych, a w kolumnie 5 lub 6 VAT od tej kwoty, a jak go wyliczyć?
    np brutto 350 zł, to:
    350 x 0.22 / 1,22 = 63,11 VAT
    Przy stawce 23% zamienimy 22, na 23 i tyle... ot, cała filozofia
    Jest jeszcze 2 sposób liczenia, troszkę mniej poprawny, bo wyjdzie kwota z minusem (no ale minus się ignoruje i tyle)
    350 / 1,22 - 350 = -63,11

  15. #5415

    Domyślnie

    Dzięki bardzo za pomoc.( jestem co prawda w pracy na dyżurze ale siedzę i liczę.)
    Dla chcącego nic trudnego!

  16. #5416

    Domyślnie

    Jeśli w roku 2011 odliczam materiały za rok 2008/2009/2010 to z jakiego wniosku mam skorzystać? Obecnego z roku 2011?

    Czy jest szansa, że uda się odliczyć vat dla tych materiałów:

    - blaszki papowe, ocynkowe,
    - gwoździe budowlane czarne, i ocynkowane skrętne,
    - cemplast, zimomur - pastyfikatory
    - tarcica budowlana i tarcica impregnowana (łaty itp.)
    - taśma aluminiowa

    Wydaje mi się, że wszystko jest na NIE, ale może jeśli nie ma numerów pkwiu i na fakturze to da się to podciągnąć.

    Pozdrawiam.

  17. #5417

    Domyślnie

    Co zrobić jak dwa formularze z WZM1B już jest pełne ??
    Wydaje się ,że dodrukować str 2 ale tam jest podsumowanie-to ominąć tę sumę? bo jak czytałam sumowanie to na końcu?

    Pytanie -tuleja kartonowa do wylewania rury betonowej- na tak czy na nie?
    Dla chcącego nic trudnego!

  18. #5418

    Domyślnie

    Cytat Napisał acca5 Zobacz post
    Co zrobić jak dwa formularze z WZM1B już jest pełne ??
    Wydaje się ,że dodrukować str 2 ale tam jest podsumowanie-to ominąć tę sumę? bo jak czytałam sumowanie to na końcu?

    Pytanie -tuleja kartonowa do wylewania rury betonowej- na tak czy na nie?
    Ja Ci tutaj zaraz "wydruczę" 2 stronę <zły>
    Jeśli się mieści na kilku załącznikach to każdy ma być w komplecie (1 i 2 strona) i każdy ma być podsumowany OSOBNO!
    A w VZM-1 jest pole ile sztuk dokładasz załączników (A, B, C)
    Ta tuleja wg mnie nie wchodzi

  19. #5419

    Domyślnie

    Cytat Napisał diosss Zobacz post
    Jeśli w roku 2011 odliczam materiały za rok 2008/2009/2010 to z jakiego wniosku mam skorzystać? Obecnego z roku 2011?

    Czy jest szansa, że uda się odliczyć vat dla tych materiałów:

    - blaszki papowe, ocynkowe,
    - gwoździe budowlane czarne, i ocynkowane skrętne,
    - cemplast, zimomur - pastyfikatory
    - tarcica budowlana i tarcica impregnowana (łaty itp.)
    - taśma aluminiowa

    Wydaje mi się, że wszystko jest na NIE, ale może jeśli nie ma numerów pkwiu i na fakturze to da się to podciągnąć.

    Pozdrawiam.
    - taśma aluminiowa - tak, poz. 58 wykazu

  20. #5420

    Domyślnie

    Jesteś nieoceniona, dzięki Belladonna

    Już otworzyłam drugi zestaw,
    Pytanie -drewno klejone warstwowo- mam takie bele grube z drewna heblowanego -takiego jak na konstrukcje domów drewnianych-zastosowałam je zamiast podciągów betonowych -obskurnych ; czy na TAK-chyba tak

    drugie zapytanie- pręty płaskie walcowane 20x4mm-27.10.60- do wzmocnienia konstrukcji ścianek (2)dwie idacych po łuku-prety wzbrojone w beton posadzki
    Ostatnio edytowane przez acca5 ; 09-01-2011 o 20:44
    Dla chcącego nic trudnego!

Strona 271 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony