dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 278 z 407
Pokaż wyniki od 5.541 do 5.560 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #5541

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamykkamyk2 Zobacz post
    Witam, mam pytanko: Przez 3 lata odzyskiwałem VAT na podstawie pozwolenia na rozbudowę (za 2007, 2008, 2009 rok), w styczniu 2010 roku zgłosiłem zakończenie budowy i dostałem pozwolenie na zamieszkanie, a później kładłem płytki na tarasie i częściowo wykańczałem łazienkę ( płyta k/g, wentylacja, zakup glazury i terakoty) - chciałbym odzyskać VAT za 2010 rok.
    1. Czy mam go dalej odzyskiwać na podstawie pozwolenia na budowę, czy na podstawie remontu lokalu, domu? Wg. mnie na podstawie remontu, a wolę się upewnić.
    2. Jeżeli na podstawie remontu to czy muszę w rubryce (D.1.) podawać datę złożenia pierwszego wniosku (pozwolenie na budowę - pierwszy wniosek 2008 rok)?
    Ja już chyba odpowiadałam na to pytanie na innym forum, prawda?

  2. #5542
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nemi
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.806

    Domyślnie

    Cytat Napisał belladonna Zobacz post
    A co ma wspólnego PIT ze zwrotem różnicy VAT?
    Przepraszam chodziło mi oczywiście o wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane.

    Przyznam szczerze, że martwi mnie ta faktura. Proszę napisz, czy jeśli do wniosku załączę korektę wystawioną w 2011 będzie ok czy nie?

  3. #5543

    Domyślnie

    Cytat Napisał nemi Zobacz post
    Przepraszam chodziło mi oczywiście o wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane.

    Przyznam szczerze, że martwi mnie ta faktura. Proszę napisz, czy jeśli do wniosku załączę korektę wystawioną w 2011 będzie ok czy nie?
    VZM to nie PIT. W vzm nie ma żadnego podziału na lata jeśli chodzi o faktury. W kazdym wniosku, obojętnie kiedy złożonym, można odliczać faktury wystawione od 01.05.2004r. do dnia złożenia wniosku.

  4. #5544
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    docent_sg

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał belladonna Zobacz post
    W 2004 była ulga remontowa i budowlana w PIT, natomiast w 2005 tylko remontowa. Dlatego jeśli ktoś odliczał wydatki w 2005 a teraz wykaże FV z 2005 na budowę, to? pojawia się pytanie czy te wydatki w PIT z 2005 nie mają związku z FV budowlanymi, bo osoba ma prawo starać się o zwrot VAT z FV z 2005 odliczanych w PIT też.... dlatego w takiej sytuacji najbardziej poprawne by było wykazać FV remontowe z 2005 na VZM-1/A (obecnym), a FV budowlane na VZM-1/B (obecnym) i sprawa prosta... był remont i była budowa... no ale jak ktoś FV budowlane "wrzucił" w ulgę remontową w PIT, to ma teraz problem
    No tak ale jak mówiłem wcześniej - ja tylko odliczałem ulgę remontową na mieszkanie mamy za 2004 r gdyż budując dom nie załapałem się na ulgę budowlaną. Tak więc de facto te faktury to były na budowę domu, ale odliczałem je jako ulga remontowa- była taka luka więc się ją wykorzystywało. A teraz chciałbym ( gdyż minął okres 5 letni kontroli przez US) od wszystkich tych faktur , czyli aż od 1 maja 2004 do chwili obecnej odzyskać różnicę VAT- tylko pytanie, czy US ma prawo rozliczać mnie jeszcze za 2004 r. Zaznaczam także, iż nigdy nie byłem kontrolowany przez US w związku z ulgą remontową. Wiem, że może jest to trochę zagmatwane, ale jednak byłoby to z korzyścią finansową dla mnie.

  5. #5545

    Domyślnie

    Cytat Napisał docent_sg Zobacz post
    No tak ale jak mówiłem wcześniej - ja tylko odliczałem ulgę remontową na mieszkanie mamy za 2004 r gdyż budując dom nie załapałem się na ulgę budowlaną. Tak więc de facto te faktury to były na budowę domu, ale odliczałem je jako ulga remontowa- była taka luka więc się ją wykorzystywało. A teraz chciałbym ( gdyż minął okres 5 letni kontroli przez US) od wszystkich tych faktur , czyli aż od 1 maja 2004 do chwili obecnej odzyskać różnicę VAT- tylko pytanie, czy US ma prawo rozliczać mnie jeszcze za 2004 r. Zaznaczam także, iż nigdy nie byłem kontrolowany przez US w związku z ulgą remontową. Wiem, że może jest to trochę zagmatwane, ale jednak byłoby to z korzyścią finansową dla mnie.
    I jesteś pewny, że w 2005 roku kiedy jeszcze nadal była ulga remontowa, już faktur budowlanych nie odliczyłeś w ramach ulgi remontowej? zrobiłeś to tylko w 2004? pytam, bo 2004 się przedawnił, ale 2005 jeszcze nie

  6. #5546

    Domyślnie

    Cytat Napisał naan5 Zobacz post
    VZM to nie PIT. W vzm nie ma żadnego podziału na lata jeśli chodzi o faktury. W kazdym wniosku, obojętnie kiedy złożonym, można odliczać faktury wystawione od 01.05.2004r. do dnia złożenia wniosku.
    Ja odnoszę wrażenie, że o tym wie co 10 osoba

    PS naan5 napisz do mnie maila, bo mi się system ostatnio wysypał i wcięło mi wszystkie adresy "emilkowe"

  7. #5547
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    zbikuel

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    Proszę o podpowiedź. Dziś dopiero do mnie dotarło że o zwrot VAT mogą ubiegać się nie tylko ci co kupili lokal/nieruchomość przed 2006r. Kupiłam kawalerkę w 2008r, remont trwał 2008-2009, cekol,kafle itp. Posiadam komplet faktur. Czy mogę się teraz , w 2011 ubiegać o zwrot vat-u za poniesione wydatki? i jesli Tak, to których tabel towarowych się trzymać- tych z 2008-2009 czy obowiązujących w 2010r?

  8. #5548

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbikuel Zobacz post
    Proszę o podpowiedź. Dziś dopiero do mnie dotarło że o zwrot VAT mogą ubiegać się nie tylko ci co kupili lokal/nieruchomość przed 2006r. Kupiłam kawalerkę w 2008r, remont trwał 2008-2009, cekol,kafle itp. Posiadam komplet faktur. Czy mogę się teraz , w 2011 ubiegać o zwrot vat-u za poniesione wydatki? i jesli Tak, to których tabel towarowych się trzymać- tych z 2008-2009 czy obowiązujących w 2010r?
    Pewnie, ze możesz... ciągle FV od 1 maj 2004 do nadal. A którego wykazu się trzymać? najlepiej zapatrzeć w obydwa, bo w FV do 2010 spotykałam już PKWiU z 2008 (a powinno być z 1997), a w FV z 2011 nadal bywają PKWiU z 1997 (a powinny być z 200....

  9. #5549
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    docent_sg

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzięki Belladonno- Jestem pewien, że odliczałem ulgę tylko za 2004 r ( Kopia zeznanie jest jeszcze u mnie) , za 2005 r nic nie odliczałem. Tak więc mówisz, że spokojnie mogę w całości występować o różnicę w VAT- od 01.05.2004 r.? Jeśli tak to jest dobra wiadomość dla mnie. I jeszcze raz dziękuję za szybką odpowiedź.

  10. #5550
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    zbikuel

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    ) Dzięki za podpowiedź, właśnie wertuję fakturki, jak patrzę to te pkwiu to czasami z kosmosu na fv,ale co tam. MOżna spróbować....

  11. #5551

    Domyślnie

    Witam, jak będzie wyglądała sprawa zwrotu VAT za materiały w przypadku kupna mieszkania (SSZ) od Developera?
    1. Kiedy można starać się o zwrot - um. przedwstępna w 2010 r, akt not kupna w 2011 r, protokół przekazania też w tym roku, materiały kupione w 2011 r.
    2. Co z tego wchodzi w zwrot - dokończenie aby zamieszkać to głównie - sanitariaty, kuchnia, płytki, podłogi, farby, płyty karton-gips.
    Proszę o odp.

  12. #5552

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rybnicki Zobacz post
    Witam, jak będzie wyglądała sprawa zwrotu VAT za materiały w przypadku kupna mieszkania (SSZ) od Developera?
    1. Kiedy można starać się o zwrot - um. przedwstępna w 2010 r, akt not kupna w 2011 r, protokół przekazania też w tym roku, materiały kupione w 2011 r.
    2. Co z tego wchodzi w zwrot - dokończenie aby zamieszkać to głównie - sanitariaty, kuchnia, płytki, podłogi, farby, płyty karton-gips.
    Proszę o odp.
    ad.1 Mając tytuł prawny możemy starać się o zwrot... no a tyt. prawny to zdecydowanie przeniesienie własności (um. przedwstępna jeszcze tego nie czyni, ale rozumiem, że ten akt z 2011 przeniósł)
    ad. 2 Co wchodzi znajdziesz w załączniku.. tak ogólnie to sie nie odpowiada raczej...

    I sprawa VZM, nie szalejcie z nimi w okresie PIT... w tym czasie są PIT, a chyba każdemu zależy na szybkim zwrocie, więc po co dokładać US-om pracy teraz?... na to przyjdzie czas w drugim półroczu... nie mam racji?

  13. #5553

    Domyślnie

    Witam

    Mam problem bo po raz pierwszy walczę z Vat-em.

    O ile te pozycje raczej mogę odliczyć:

    1. Cement portlandzki 26.51.12-90.10
    2. Mata zgrzewalna zbrojeniowa 28.11.23-63.29
    3. Pręt żebrowany 10 mm 27.10.60-10.00
    4. Pręt żebrowany 12 mm 27.10.60-10.00
    5. Drut wiązałkowy 1.2 27.34.11-30.22
    6. Rura PE 40 25.21.21-53
    7. Rura PE 32 25.21.21-53

    To do poniższych nie mam pewności:

    8. Hak budowlany - brak PKWiU
    9. Pianka montażowa 26.82.16-30.90
    10. Izofol folia izolacyjna 25.23.15-20.00
    11. Pręt gwintowany 12 - brak PKWiU
    12. Kołek rozporowy 12/8x180 klucz 25.21.22-70
    13. Nadmuch pieca S6WC - brak PKWiU

    Proszę o pomoc.

  14. #5554
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    miron123

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Wawer
    Kod pocztowy
    00-919
    Posty
    136

    Domyślnie

    Witam.
    czy można odliczyć vat od:
    - drzwi stalowych 2szt., chodzi o drzwi wejściowe do domu,
    - papy do izolacji dachu,
    - membrany paroprzepuszczalnej do izolacji dachu,
    - styropian do docieplanie fundamentów i elewacji
    - dyserbit
    - cement I
    - blachodachówka sara
    - rynny
    - kominek wentylacyjny 110 do blachodachówki

    Czy ktoś może dostał odpowiedź odmowną lub uwzględniono mu fakturę na w/w materiały?

    ps. aha i jeszcze jedno, co do potwierdzania wykonanych przelewów. Za pewne faktury przelew zrobił syn ze swojego konta bo po prostu było łatwiej zrobić przelew przez internet, a ja oddawałem mu pieniążki w gotówce. Jeśli US zechce potwierdzeń przelewów za te faktury a wnioskodawcą jestem ja wiec de fakto inna osoba zapłaciła (zrobiła przelew). Czy US może odrzucić taka fakturę mimo że nazwisko i adres zamieszkania syna jest takie jak moje a tytule przelewu wpisał: zapłata za fakturę nr..... wpłacający: i tu podał moje imię, nazwisko i adres. Tylko w nagłówku potwierdzenia przelewu jest jego imię i nazwisko gdyż tam jest automatycznie wpisywany właściciel konta.
    Ostatnio edytowane przez miron123 ; 06-03-2011 o 22:38

  15. #5555
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    miron123

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Wawer
    Kod pocztowy
    00-919
    Posty
    136

    Domyślnie

    czy ktoś wie?

  16. #5556
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ziuta62
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Podhale
    Posty
    750

    Domyślnie Zakup mieszkania deweloperskiego.

    Witam serdecznie . Podpisałam umowę rezerwującą z deweloperem, a pod koniec kwietnia zostanie podpisana umowa przedwstępna. Na koniec przyszłego roku/2012/ mieszkanie zostanie oddane do użytku i otrzymam akt notarialny. Vat od tego mieszkania to 8% na dzień dzisiejszy. Czy istnieje prawo do zwrotu podatku VAT od zakupu tego mieszkania? Traktuję to jako budowę, przy której zwrot podatku obowiązuje. Mieszkam w UK od 2002 roku. Dziękuję za odpowiedż.

  17. #5557
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Nie, od czegoś takiego zwrot vat nie przysługuje.
    W świetle przepisów ustawy, nie jest to dla Ciebie budowa, bo pozwolenie było wydane na developera. Poza tym, mieszkanie jako towar nie jest wykazane w załączniku do obwieszczenia ministra infrastruktury. Pewnie dlatego, że jego zakup nadal korzysta ze stawki obniżonej, a zwrot należy się za materiały budowlane ( a nie gotowe budynki), na które stawka po 1 maja 2004 r. wzrosła z 7% do 22%.
    Zatem, niestety, ale nie ma co liczyć na zwrot vat-u.

  18. #5558
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ziuta62
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Podhale
    Posty
    750

    Domyślnie

    Dziękuę za odpowiedz! Czyli będziemy mogli odliczyć VAT od materiałów zakupionych na zrobienie łazienki, kuchni, itd jako remontu zgodnie z załącznikiem. Mieszkanie bedzie oddane do użytku w stanie surowym zamkniętym. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

  19. #5559
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Tak, jako remont, jak najbardziej będzie przysługiwał zwrot.

  20. #5560

    Domyślnie

    Cytat Napisał miron123 Zobacz post
    Witam.
    czy można odliczyć vat od:
    - drzwi stalowych 2szt., chodzi o drzwi wejściowe do domu,
    - papy do izolacji dachu,
    - membrany paroprzepuszczalnej do izolacji dachu,
    - styropian do docieplanie fundamentów i elewacji
    - dyserbit
    - cement I
    - blachodachówka sara
    - rynny
    - kominek wentylacyjny 110 do blachodachówki
    - drzwi stalowe, membrana paroprzepuszczalna do izolacji dachu, styropian do docieplanie fundamentów i elewacji, cement, blachodachówka, rynny - TAK
    Reszty nie jestem pewien...

Strona 278 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony