dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 304 z 407
Pokaż wyniki od 6.061 do 6.080 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #6061

    Domyślnie

    proszę pomóżcie, bo nie mogę się nigdzie doszukać, czy zbiornik 3000l oczyszczalni ścieków można odliczyć? z tego co czytam to nie bardzo, ale wolę się upewnić ponieważ jest zapis mówiący o wyłączeniu jeśli zbiornik jest do innych zastosowań niż dla budownictwa

  2. #6062

    Domyślnie

    Cytat Napisał katarzynabz Zobacz post
    proszę pomóżcie, bo nie mogę się nigdzie doszukać, czy zbiornik 3000l oczyszczalni ścieków można odliczyć? z tego co czytam to nie bardzo, ale wolę się upewnić ponieważ jest zapis mówiący o wyłączeniu jeśli zbiornik jest do innych zastosowań niż dla budownictwa
    A luknij no do starego wykazu na pozycje od 72 do 76, albo w nowym
    wykazie poz. 48. Masz tam wszędzie zbiorniki pow. 300 l, i to ex wyłącznie
    m.in. zbiorniki w oczyszczalniach ścieków.
    Cóż to za zapis mówiący o wyłączeniu?

  3. #6063
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Pytanie : Mam kupiona plyte indukcyjna i mam kupiony piekarnik. Rozumiem, ze VATu nie moge odliczyc ? A jak kupie to na jednej fakturze, i bedzi enapsiane plyta+piekarnik to juz moge vat odliczyc ??

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  4. #6064

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    Pytanie : Mam kupiona plyte indukcyjna i mam kupiony piekarnik. Rozumiem, ze VATu nie moge odliczyc ? A jak kupie to na jednej fakturze, i bedzi enapsiane plyta+piekarnik to juz moge vat odliczyc ??

    Fantom
    Płyty indukcyjne i piekarniki nie podlegają odliczeniu bo miały stawkę 22%. tak więc nic ci to nie da nawet ujęcie ich na jednej fakturze. Ja jak mam fakture na zestaw płyta+piekarnik to zawsze sprawdzam czy płyta gazowa czy elektryczna. Jak elektryczna to całość wylatuje. Odliczać można tylko kuchnie gazowe.
    Ostatnio edytowane przez naan5 ; 31-10-2011 o 07:37

  5. #6065
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Czemu nie ?

    ex 27.51.28.0
    Pozostałe piece; kuchenki, płyty kuchenne, pierścienie do gotowania;
    ruszty do smażenia i pieczenia – wyłącznie kuchenki elektryczne
    domowe, zawierające przynajmniej jedną płytę grzewczą i jeden
    piekarnik, włączając kuchenki gazowo-elektryczne

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  6. #6066

    Domyślnie

    szczukot
    Kiedy się zmieniła stawka VAT z 7% na 22%, a było to w roku 2004 obowiązywało PKWiU z roku 1997. Wg wykazu z tymże PKWiU do celów tego zwrotu jest:
    poz. 127 ex 29.71.28-10 Kuchnie i kuchenki domowe, z wyłączeniem kuchenek elektrycznych.
    kuchenki elektryczne są wyłączone, bo ich stawka była zawsze 22%

    Wykaz obecny, który cytujesz to dopasowanie wykazu z PKWiU z 1997 do stanu obecnego (PKWiU z 200, ponieważ sprzedawcy jeśli stosują PKWiU w 2011 to powinni to z 2008 (inna sprawa, że jak na razie przepis jest raczej martwy). A jak przytoczyłeś zapisy obecnego wykazu (a są dość dziwaczne), to ja przyznam szczerze ani raz nie zaglądnęłam do niego i zaglądać nie zamierzam, bo zwyczajnie szkoda mi na to czasu

  7. #6067

    Domyślnie

    Belladonna
    I lepiej nie zaglądaj to tego nowego wykazu Wcześniej wydawało mi się, że ten poprzedni wykaz był fatalnie zrobiony ale ten nowy to jest zupełna porażka. Dlatego ja też praktycznie do niego nie zaglądam tylko kieruje się nazwami materiałów.

    szczukot

    Tak jak ci napisała Belladonna, stawka na płytę indukcyjną i piekarnik była 22% i to przesądza sprawę, że żadnej z tych rzeczy nie odliczysz. Dopasowywanie na siłę materiałów do wykazu nic nie da. Podstawą zaliczenia lub odrzucenia materiału przez US nie jest ani pkwiu ani ani nawet wykaz ale fakt jaka była stawka vat przed 01.05.2004r.

  8. #6068
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    No ale ten wykaz niby mowi, ze stawka vat byla 7 % ?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  9. #6069

    Domyślnie

    Zapomnij o wykazie. W tych obu wykazach jest tyle błędów, że długo by je tu wymieniać. Im dłuzej studiowałam te wykazy tym bardziej dochodziłam do wniosku, że od ich czytania można szybciej zgłupieć niż się czegoś dowiedzieć. Nie wierzysz nam, spytaj w sklepie, w którym kupowałeś. Jeśli sklep działał przed 1.05.2004 bez problemu sprawdzą w kompie jaka była kiedyś stawka i zobaczysz, że ci powiedzą, że była 22.

  10. #6070

    Domyślnie

    Po pewnym czasie to ja już do wykazu zaglądałam bardzo rzadko... czasami nawet bardziej pożądane by było brak tych PKWiU na FV z mojego punktu widzenia

  11. #6071

    Domyślnie

    Wg mojego US, na fakturach gdzie brak PKWiU, mam iść do sprzedawcy, dać mu je i on ma dopisać PKWiU. Ew. rozmawiać przez telefon i dopisać osobiście na FV PKWiU z datą i podpisem. US nie patrzy bowiem na towar tylko na PKWiU.

    Zastanawiam się czy dziś nie jest 01.04. Przecież faktur mam za całą budowę 3 segregatory, część była kupowana z Polski przez internet. A na połowie faktur PKWiU brak.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  12. #6072

    Domyślnie

    Mam fakturę: 'usługa transpotowa z piaskiem'. Sęk w tym, że jest tam i piasek i transport, a całość jest na 22% VAT. US mówi, że nie odliczę tego.

    Co mogę zrobić? FV już nie zmienimy, bo minął rok. Może jakieś wyjaśnienie od sprzedawcy, że jest tam i piasek i transport?
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  13. #6073

    Domyślnie

    Witam. Kilka pytań techniczych:
    w spisie faktur w 1 kolumnie wpisuję dokładny numer fv, zaś w 1a tylko jedną pozycję z danej faktury czy można napisać np 1-10 i w następnych kolumnach obliczyć odpowiednie kwoty dla tych pozycji.

    z góry dziękuje za pomoc.
    Jak radziliście biorę się za papiery aby złożyć wniosek jeszcze przed grudniem
    Staramy się, cały czas do przodu !!!

  14. #6074

    Domyślnie

    Widać, że mam wyjątkowy US. US w sąsiednim mieście nie wymaga PKWiU, a do tego twierdzi, że mogę dołączać wyjaśnienia pisemne od sprzedawcy precyzujące towar na fakturze.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  15. #6075

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Widać, że mam wyjątkowy US. US w sąsiednim mieście nie wymaga PKWiU, a do tego twierdzi, że mogę dołączać wyjaśnienia pisemne od sprzedawcy precyzujące towar na fakturze.
    wyjątkowy? no ja bym użyła zdecydowanie innego przymiotnika dla Twojego US...
    Proponuje sporządzić wniosek z kompletem plus załącznik pewne postanowienie, a mianowicie:
    Autor: Urząd Skarbowy w Mikołowie
    Data: 2006-03-30
    Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygnatura: PP II-443-5-2006

    "Pytanie:
    Czy podatnik ma obowiązek umieszczania symboli PKWiU w fakturach wystawionych po 1.05.2004 r., dotyczących dostaw towarów opodatkowanych stawką 22%?

    POSTANOWIENIE

    Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mikołowie stwierdza, że stanowisko Pani "X" - przedstawione w piśmie z dnia 6.02.2006 r., będącym uzupełnieniem wniosku z dnia 19.01.2006 r., który wpłynął do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 25.01.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku umieszczania na fakturach VAT symbolu PKWiU - jest prawidłowe.

    UZASADNIENIE

    W dniu 25.01.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mikołowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej obowiązku umieszczania na fakturach VAT symbolu PKWiU Pismem z dnia 27.01.2006 r. Nr PP I/446-7/06/WINT wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o bardziej szczegółowy opis stanu faktycznego, o przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oraz o oświadczenie, że wobec Wnioskodawcy nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Braki zostały uzupełnione pismem z dnia 6.02.2006 r. (data wpływu do urzędu: 9.02.2006r.) i pismem z dnia 1.03.2006 r. (data wpływu do urzędu: 6.03.2006 r.).

    Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

    Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:

    Wnioskodawca, dokonując po 1.05.2004r. dostaw materiałów budowlanych opodatkowanych stawką 22% wystawiał faktury VAT, w których nie wpisywał symboli PKWiU sprzedanych towarów. W związku z ustawą o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, do Wnioskodawcy zgłosiła się klientka z prośbą o uzupełnienie wystawionych dla niej faktur o symbole PKWiU.W związku z powyższym Wnioskodawca pyta czy ma obowiązek uzupełniania symboli PKWiU w fakturach wystawionych po 1.05.2004 r., dotyczących dostaw towarów opodatkowanych stawką 22%.

    Stanowisko wnioskodawcy:

    Wnioskodawca uważa, że nie ma obowiązku wpisywania symbolu PKWiU na towary opodatkowane stawką 22%.

    Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:

    Zgodnie z art. 106 ust. 1 i ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

    Przepis § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 79 określa dane, które powinny zawierać faktury.W myśl § 9 ust. 7 cytowanego wyżej rozporządzenia, w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4, tj. nazwa towaru lub usługi obejmuje również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

    Mając na uwadze powyższe przepisy, stwierdzić należy, że w wystawionych od dnia 1.05.2004 r. fakturach VAT dokumentujących dostawy towarów opodatkowanych stawką 22%, nie musiała Pani umieszczać symbolu PKWiU tych towarów i tym samym nie ma Pani obowiązku uzupełniać tych symboli na wystawionych fakturach.

    Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach, Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej - Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.Niniejsze postanowienie na mocy art. 143 § 2 pkt. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego".

    i tyle w temacie

  16. #6076

    Domyślnie

    Cytat Napisał tinca tinca Zobacz post
    Witam. Kilka pytań techniczych:
    w spisie faktur w 1 kolumnie wpisuję dokładny numer fv, zaś w 1a tylko jedną pozycję z danej faktury czy można napisać np 1-10 i w następnych kolumnach obliczyć odpowiednie kwoty dla tych pozycji.

    z góry dziękuje za pomoc.
    Jak radziliście biorę się za papiery aby złożyć wniosek jeszcze przed grudniem
    Każdy wiersz załącznika dotyczy FV.. czyli ile masz FV, to tyle wierszy wypełniasz w załączniku. Jeśli wszystko z FV wchodzi kolumnę 1a zostawiasz pustą... jeśli np FV ma 25 pozycji a wyrzucasz np 5,10,15,18, to w kolumnie 1a wpisujesz: 1-4,6-9,11-14,16,17,19-25

  17. #6077

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Mam fakturę: 'usługa transpotowa z piaskiem'. Sęk w tym, że jest tam i piasek i transport, a całość jest na 22% VAT. US mówi, że nie odliczę tego.

    Co mogę zrobić? FV już nie zmienimy, bo minął rok. Może jakieś wyjaśnienie od sprzedawcy, że jest tam i piasek i transport?
    Musi być wiadomo ile kosztował sam piasek bez transportu

  18. #6078
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    msz85

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam! Bardzo proszę o pomoc.
    Czy mogę odpisać:
    1. klej+szczeliwo k+d
    2. folia dachowa Braas Ecotech 110
    3. taśma kominowa ołów Plus
    4. klej do dachówki Colodach
    5. uszczelniacz dekarski Soudal
    Na fakturze nie mam numerów PKWiU.

  19. #6079

    Domyślnie

    msz85 3 odpuść, a reszta do zastanowienia, bo nie wiem co to za kleje (a nie wszystkie wchodzą) oraz nie wiem czy ta folia dachowa to membrana. W tym temacie często są materiały wymagające analizy przed podjęciem decyzji na tak lub nie
    W końcu jak masz do czynienia z jakimś regionem nazewnictwo na FV się powtarza (większość zaopatruje się w tych samych sklepach)... przy forum ogólnopolskim trudno znać odpowiedzi na wszystko

  20. #6080
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    msz85

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Posty
    2

    Domyślnie

    Belladonna dziękuję bardzo

Strona 304 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony