dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 33 z 407
Pokaż wyniki od 641 do 660 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #641
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    A tak wracając do tych 40 wniosków załatwianych w ciągu tygodnia to... chyba nie mogę się otrząsnać ze zdziwienia. To wypada ok 8 wniosków dziennie. Z doświadczenia wiem, że pracownik biura rachunkowego nie jest w stanie tyle wniosków przygotować. Sprawdzenie wniosków w US polega na szczegółowej analizie każdej faktury, dokumentów właśnosciowych itp. Niestety wiekszosć wniosków wymaga uzupełnień badź dodatkowych wyjaśneiń ze strony podatnika. No i oczywiście szukanie przez pracowników symboli po firmach. Zakładając, że do wniosku dołączono kilkanaście faktur a na każdej z nich jest po kilkadziesiat pozycji (przy budowie to norma zazwyczaj) to 8 wniosków dziennie jest naprawdę rewelacją. Do tego dochodzi jeszcze analiza i sprawdzenie w systemie by porównać z zeznaiem podatkowym i np wcześniej złożonym wnioskiem VZM w poprzednim roku. A gdzie czas na kontrolę w terenie? A co z działalnoscią gospodarczą? Jeśli małżonek prowadzi działalność to wniosek do kontroli by uniknąć podwójego odliczenia. Przecież takie sytuacje wydłużaja znacznie termin zwrotu.
    Doprawdy... jestem pod wrażeniem.
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  2. #642

    Domyślnie

    Już teraz nie dzwonię w spr. ustalania PKWiu, znam je na pamięć, to normalne po ponad roku robienia VZM-ów, jedna strona faktury (ok 25 pozycji) zajmuje mi niecałą minutę, trochę dłużej podliczanie tego na kalkulatorku, kontrole w terenie - jeżeli chodzi o VZM - u nas się nie zdażyły, w innych sprawach wtedy, gdy ktoś wykazuje powyżej 5 tys. nadpłaty, może się nas spodziewać, ale ostatnio my mieliśmy kontrolę z Izby i pomagałam kierowniczce zredagować pismo z wytłumaczeniem, dlaczego tak mało chodzimy na kontrole do podatników- po prostu nie ma kto chodzić - niedobory kadrowe. Jeżeli chodzi o VZM - to ja sprawdzam 40 na tydzień, ale wzywanie podatników to już po tym tygodniu. Projektów domów nikt nie sprawdza, w większości jesteśmy prawnikami i i tak się na tym nie znamy, jako tytuł prawny najlepsze jest pokwitowanie zapłacenia podatku od nieruchomości, jak podatnik to dołączy, to ok. A sprawdzenie małżonka to przecież trzy minutki, jeżeli chodzi o opracowanie wniosku to mam wzór, tylko zmieniam dane, z decyzjami tak samo, jeżeli znacie jakieś biura rachunkowe w Krakowie, to chętnie się przeniosę, bo jak na razie mam dosyć pracy w tej patologicznej instytucji

  3. #643
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    No i to sporo wyjaśnia. Pracownik, który realizuje wnioski kompleksowo nie jest w stanie załatwić 8 wniosków dziennie.
    Ufff a już myslałam, że ze mna coś nie tak
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  4. #644
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    gosia888

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    387
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    hej pewnie mnie zaraz obskoczycie ze to juz gdzies bylo, ale nie bardzo moge znalezc.

    Kupuje cegłe i tam podobno nie bedzie PKWiu. Czy tak moze byc???

    I jeszcze jedno jakie dokładnie muszą sie znalezc informacje zebym mogla domagac sie o zwrot vat???

  5. #645

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosia888
    hej pewnie mnie zaraz obskoczycie ze to juz gdzies bylo, ale nie bardzo moge znalezc.

    Kupuje cegłe i tam podobno nie bedzie PKWiu. Czy tak moze byc???

    I jeszcze jedno jakie dokładnie muszą sie znalezc informacje zebym mogla domagac sie o zwrot vat???
    Niektóre sklepy nie wpisują teraz PKWiU, ponieważ nie mają już takiego obowiązku, mimo wszystko większość sklepów podaje PKWiU, by uniknąć telefonów z Urzędu Skarbowego, który w takim przypadku sam musi go ustalić. Wniosek, przynajmniej w krakowskich urzędach może być bez PKWiU, ale wymogiem jest, by faktura była zapłacona gotówką lub kartą; jeżeli płacisz przelewem musisz dołączyć dowód, że zapłaciłeś za ten towar. Jeżeli zwróciłeś towar do sklepu musisz dołączyć faktórę korektującą.
    PKWiU na cegłę np. klinkierową: 26.40.11-30.15

  6. #646
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    gosia888

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    387
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dorota T.
    Cytat Napisał gosia888
    hej pewnie mnie zaraz obskoczycie ze to juz gdzies bylo, ale nie bardzo moge znalezc.

    Kupuje cegłe i tam podobno nie bedzie PKWiu. Czy tak moze byc???

    I jeszcze jedno jakie dokładnie muszą sie znalezc informacje zebym mogla domagac sie o zwrot vat???
    Niektóre sklepy nie wpisują teraz PKWiU, ponieważ nie mają już takiego obowiązku, mimo wszystko większość sklepów podaje PKWiU, by uniknąć telefonów z Urzędu Skarbowego, który w takim przypadku sam musi go ustalić. Wniosek, przynajmniej w krakowskich urzędach może być bez PKWiU, ale wymogiem jest, by faktura była zapłacona gotówką lub kartą; jeżeli płacisz przelewem musisz dołączyć dowód, że zapłaciłeś za ten towar. Jeżeli zwróciłeś towar do sklepu musisz dołączyć faktórę korektującą.
    PKWiU na cegłę np. klinkierową: 26.40.11-30.15
    dzieki,
    ja biorę cegłe silikaty 6-stke i 3-ke

  7. #647

    Domyślnie

    dzieki,
    ja biorę cegłe silikaty 6-stke i 3-ke[/quote]


    Cegła silikatowa PKWiU: 26.61.11 - 30.2

    Acha, do wniosku i faktur musisz dołączyć aktualny tytuł prawny, tzn albo akt notarialny, z datą 2005, 2006 lub 2007r. a jeżeli wcześniej nabyłaś nieruchomość, to pokwitowanie zapłaty podatku, bo tam będzie aktualna data i US bedzie wiedział, że kupiłaś te materiały do własnego domu, jak dom dopiero w budowie, to pozwolenie na budowę i nie zapomnij podać danych męża na wniosku i on musi podpisać, bo inaczej Was wezwą do poprawy wniosku.
    Jeżeli nie będzie PKWiU na fakturze, to radzę je podopisywać, pytając o to w sklepie, bo wtedy szybciej sprawdzą wniosek w Urzędzie

  8. #648
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    gosia888

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    387
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    nie zapomnij podać danych męża na wniosku i on musi podpisać, bo inaczej Was wezwą do poprawy wniosku.
    męża nip tez musze podac???

    Za ostatni rok razem skladalismy zeznanie podatkowe ale on nic nie zarobil jedynie ja.

  9. #649

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosia888
    nie zapomnij podać danych męża na wniosku i on musi podpisać, bo inaczej Was wezwą do poprawy wniosku.
    męża nip tez musze podac???

    Za ostatni rok razem skladalismy zeznanie podatkowe ale on nic nie zarobil jedynie ja.
    Zawsze należy podać NIP i przynajmniej imię i nazwisko męża, nawet jak jest bez dochodów. Wnioski be podpisu mogą zostać pozostawione bez rozpatrzenia

  10. #650

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosia888
    nie zapomnij podać danych męża na wniosku i on musi podpisać, bo inaczej Was wezwą do poprawy wniosku.
    męża nip tez musze podac???

    Za ostatni rok razem skladalismy zeznanie podatkowe ale on nic nie zarobil jedynie ja.
    Ojej!!!!!!!

    Ale z niego szczęściaż ........... Mieć taką kobietę, która go utrzymuje, tylko pozazdrościć

    Ale tak serio jeśli budujecie dom np. z tego, co on zarobił na czarno, to radzę wyprzedzić sytuację kiedy zostaniecie wezwani z nieujawnionych źródeł, bo wtedy zapłacicie podatek w wys. 70% wartości domku.
    Możecie znaleźć np. kogoś w rodzinie kto daje Wam darowizny i zgłosić to w US, by mieć pokrycie na tą kasę. Teraz już nie ma podatku od darowizn, więc nic nie będzie to Was kosztować, a wy będziecie spać spokojnie.

  11. #651

    Domyślnie :)

    Dziewczyny!

    mayland, Dorota T., zalamalyscie mnie, jesli chodzi o to, kiedy dostane kaske. Choc z drugiej strony, czyje sie taki naiwny... , bo ja myslalem, ze najwyzej miesiac poczekam...

    Ale, co tam, nie przejmuje sie. Poza tym, czuje, ze chyba zrobilem dwa byki we wniosku, wiec kase dostane chyba za rok...

    Pozdro, Tom

    P.S. Do Doroty T.: mam jedno pytanie. Ja i moja zona mamy tzw. notarialna rozdzielnosc majatkowa. Poniewaz ona jest Niemka i pracuje w Niemczech, wiec ma niemiecki numer podatkowy i rozlicza sie w Niemczech, a a ja w Polsce. Mimo, iz mamy rozdzielnosc majatkowa, a dzialka i dom formalnie sa moje, pan z US rzadal ode mnie rowniez podpisu zony na wniosku o zwrot VAT'u. Zdziwilem sie! Ale pytanie moje jest inne: oczywiscie sam takiego domu - jaki stawiamy - nie mialbym mozliwosci finansowych zbudowac samodzielnie, wiec stawiamy go oczywiscie za wspolna kase. Czy musze obawiac sie w zwiazku z tym jakichs "nieprzyjemnosci" (ujecie eufemistyczne ) ze strony US?
    Zastanawialem sie nad zawarciem dodatkowej umowy cywilno-prawnej, wylaczajacej budowe z intercyzy, co nieswiadomie zasugerowal mi ten pan z US, kazac mojej Zonie podpisac sie na wniosku o zwrot VAT'u...
    A tak w ogole - z Twojego doswiadczenia - czy rzeczywiscie US robi jakies "naloty podatkowe" na Tzw. "zwyklego budowniczego domu"?
    Na jakiej podstawie - poza tym - czynione sa wyceny nieruchomosci? Sami wiecie, jak teraz galopuja ceny. To, co kupilem, teraz warte jest 3x tyle, a cena ciagle pnie sie w gore; nie piszac o cenach materialow budowlanych: gdybysmy TERAZ zaczynali budowe, zabulilibysmy 100% wiecej...
    To tak pokrotce troche przydlugie Post Scriptum.

  12. #652
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Ale tak serio jeśli budujecie dom np. z tego, co on zarobił na czarno, to radzę wyprzedzić sytuację kiedy zostaniecie wezwani z nieujawnionych źródeł, bo wtedy zapłacicie podatek w wys. 70% wartości domku.

    Możecie znaleźć np. kogoś w rodzinie kto daje Wam darowizny i zgłosić to w US, by mieć pokrycie na tą kasę. Teraz już nie ma podatku od darowizn, więc nic nie będzie to Was kosztować, a wy będziecie spać spokojnie
    Tylko darowizny między rodzicami i dziećmi są zwolnione z podatku od spadku i darowizn. Darowizna np. na rzecz synowej podlega już opodatkowaniu wg skali. Tak samo dalsza rodzina.
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  13. #653

    Domyślnie Re: :)

    [quote="

    Ale, co tam, nie przejmuje sie. Poza tym, czuje, ze chyba zrobilem dwa byki we wniosku, wiec kase dostane chyba za rok...
    [/quote]

    Z reguły po 3-4 miesiacach od zlożenia należy się spodziewać wezwania do zapoznia lub uzupełniania, ewentualnie korekty wniosku.
    A kasa musi być na Twoim koncie do maks. 6 m-cy plus 25 dni potem lecą odsetki a te musiałby płacić pracownik z własnej kieszeni więc sie spręży

  14. #654
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    gosia888

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    387
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Ale tak serio jeśli budujecie dom np. z tego, co on zarobił na czarno, to radzę wyprzedzić sytuację kiedy zostaniecie wezwani z nieujawnionych źródeł, bo wtedy zapłacicie podatek w wys. 70% wartości domku.
    nie jest tak zle, mamy sprzedane mieszkanie a obecnie mąż juz legalną ma prace.

  15. #655

    Domyślnie

    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów

    Mam pytanie odnośnie możliwości odliczania Vat-u od materiałów budowlanych

    Czy od 2008 roku będzie można nadal ( tak jak to jest obecnie) odliczać różnice w Vacie w przypadku budowy systemem gospodarczym? Próbowałem znaleźć coś
    w internecie ale informacje są niepełne zdawkowe czasami sprzeczne.

    Planuję rozpocząć w przyszłym roku budowę i niestety nie jestem milionerem

    a każdy grosik jest na wagę złota.Oj przydał by się jakaś ulga.W związku z tym

    zastanawiam się czy już część materiałów kuppować w tym roku, czy czekać do rozpoczęcia budowy?

    Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc.

  16. #656

    Domyślnie Re: :)

    Ja i moja zona mamy tzw. notarialna rozdzielnosc majatkowa. Poniewaz ona jest Niemka i pracuje w Niemczech, wiec ma niemiecki numer podatkowy i rozlicza sie w Niemczech, a a ja w Polsce. Mimo, iz mamy rozdzielnosc majatkowa, a dzialka i dom formalnie sa moje, pan z US rzadal ode mnie rowniez podpisu zony na wniosku o zwrot VAT'u. Zdziwilem sie! Ale pytanie moje jest inne: oczywiscie sam takiego domu - jaki stawiamy - nie mialbym mozliwosci finansowych zbudowac samodzielnie, wiec stawiamy go oczywiscie za wspolna kase. Czy musze obawiac sie w zwiazku z tym jakichs "nieprzyjemnosci" (ujecie eufemistyczne ) ze strony US?

    Zadnych nieprzyjemności nie musisz się obawiać, mówię to nie tylko jako urzędnik, ale jako prawnik z wykształcenia, to raczej żonka mogłaby się obawiać w przypadku rozwodu - nie życzę oczywiście
    Wyceny nieruchomości dokonuje się wg. cen na dzień dzisiejszy,
    natomiast czym innym jest "wycena" dla US, bo zawsze można się tłumaczyć dużym wkładem własnej pracy, no i urzędnicy przecież wiedzą, że jeżeli wcześniej zaczęliście budowę, to materiały nabyliście taniej. Pozdrawiam

  17. #657

    Domyślnie

    [quote="lido41"]Witam serdecznie wszystkich forumowiczów

    Mam pytanie odnośnie możliwości odliczania Vat-u od materiałów budowlanych

    Czy od 2008 roku będzie można nadal ( tak jak to jest obecnie) odliczać różnice w Vacie w przypadku budowy systemem gospodarczym? Próbowałem znaleźć coś
    w internecie ale informacje są niepełne zdawkowe czasami sprzeczne.

    Planuję rozpocząć w przyszłym roku budowę i niestety nie jestem milionerem

    a każdy grosik jest na wagę złota.Oj przydał by się jakaś ulga.W związku z tym

    zastanawiam się czy już część materiałów kuppować w tym roku, czy czekać do rozpoczęcia budowy?

    Jeszcze nic nie wiadomo, urzędy też nie wiedzą, trzeba słuchać obrad Sejmu
    Na dzień dzisiejszy jest przyjęte, że odliczamy faktury z datą max. 31.XII.2007, a wniosek ma być złożony do czerwca 2008

  18. #658

    Domyślnie Re: :)

    A tak w ogole - z Twojego doswiadczenia - czy rzeczywiscie US robi jakies "naloty podatkowe" na Tzw. "zwyklego budowniczego domu"?


    Bez przesady! Kto miałby czas na to przy takich niedoborach kadrowych? No... chyba, że ten zwykły budowniczy ma zawistnych sąsiadów - wtedy urzędy muszą reagować na donosy, chociaż to obrzydliwe.

  19. #659

    Domyślnie Re: Czas trwania postepowania...

    Cytat Napisał Tom Bombadill
    Czesc,

    jak dlugo - od momentu zlozenia wniosku w US - czekaliscie na zwrot pieniedzy badz na jakakolwiek reakcje z US?
    Wniosek+wszystkie zalaczniki zlozylem dokladnie 25 maja 2007r. i do dnia dzisiejszego, czyli do 18 lipca 2007r. "grobowa cisza" ze strony US.
    Juz trace cierpliwosc, bo przeciez ta kasa przydalaby sie na wyrownanie moich brakow w budzecie budowy.
    Zastanawiam sie tez, czy przedsiewziasc - ewentualnie - jakas interwencje w US? Moze moja wizyta i chec monitorowania sprawy przyspieszylaby cale postepowanie?!
    Prosze o odpowiedz tych, ktorzy zlozyli wnioski i juz dostali pieniadze. Jak dlugo?

    Pozdrawiam, Tom


    Jeśli zrobiłeś byki, to zostaniesz wezwany i od momentu poprawy wniosku ok.1 i pół miesiąca będziesz czekał na kasiorkę, chyba, że były to byki na małe kwoty np. 10 zł.
    Jeśli wniosek jest poprawny to od momentu otrzymania decyzji miesiąc poczekasz, ale pamiętaj , że decyzję musisz odebrać kwitując listonoszowi, bo inaczej postępowanie zostanie wstrzymane, co do innych kwestii odpisałam Ci powyżej. Pozdrawiam i życzę powodzenia

  20. #660
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar AAgnieszk@
    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    1.239
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    65

    Domyślnie

    Czy odliczamy w gwozdzie?

Strona 33 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony