dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 407
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #1001

    Domyślnie

    Witam.
    Mam takie pytanie.
    Jestem w tym momencie na etapie kompletowania dokumentów do PnB. Chciałbym jeszcze zakupić w tym roku bloczki betonowe i może stal.
    1. Czy mogę odliczyć 15%VATu nie mając jeszcze PnB?
    2. Czy kupować dopiero materiały jak będę miał PnB (czy ma znaczenie data wydania PnB)?
    3. Czy korzystniej zaczekać z zakupem ipo nowym roku (zmiany w przepisach)?
    4. I jeszcze jedno: Czy ma to znaczenie przy odliczaniu VATu, że wszystkie faktury są tylko na mnie (na żonę nie)?
    Dzięki i Pozdrawiam
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  2. #1002

    Domyślnie

    Cytat Napisał Byszek
    Cytat Napisał eRaf
    Co zrobić jeżeli mam do wpisania więcej niż 27 faktur do VZM-1/A (tam oryginalnie jest miejsce na 27 wpisów) ?
    A widzisz co jest wpisane w pozycji nr 3 ?? Niektórzy stosują się do tego skeczu kabaretu Moralnego Niepokoju " żeby ścieśniać" albo rozciągać . Jak się kończy jeden to wypełniasz drugi, trzeci..... etc.
    Chyba byłem po flaszce tak jak Twój avatar skoro nie zauważyłem tego
    dzieki za podpowiedź
    Raf

  3. #1003

    Domyślnie

    Cytat Napisał listek
    Witam.
    Mam takie pytanie.
    Jestem w tym momencie na etapie kompletowania dokumentów do PnB. Chciałbym jeszcze zakupić w tym roku bloczki betonowe i może stal.
    1. Czy mogę odliczyć 15%VATu nie mając jeszcze PnB?
    2. Czy kupować dopiero materiały jak będę miał PnB (czy ma znaczenie data wydania PnB)?
    3. Czy korzystniej zaczekać z zakupem ipo nowym roku (zmiany w przepisach)?
    4. I jeszcze jedno: Czy ma to znaczenie przy odliczaniu VATu, że wszystkie faktury są tylko na mnie (na żonę nie)?
    Dzięki i Pozdrawiam
    1. Nie, ponieważ Vat zwraca się za mat. bud. zużyte a nie zmagazynowane
    2. Miesiąc do dwóch przed wydaniem PnB można, bo wiadomo że nie kupisz od razu wszystkiego mat. na całą budowę . można się wytłumaczyć wzrostem cen itp. ale bez PnB nawet nie masz po co iść do US.
    3. Zmiany są kosmetyczne, przynajmniej w ustawie o zwrocie Vat. (likwidacja daty końcowej i 5-cio letnie limity) Nie wiem jak to ma się do prawa budowlanego. Jedyne co się zmieni po nowym roku to cena metra (3041zł) co ma wpływ na limit.
    4. Jeżeli pozwolenie jest też na Ciebie to nic nie zmienia

  4. #1004

    Domyślnie

    Cytat Napisał Byszek
    1. Nie, ponieważ Vat zwraca się za mat. bud. zużyte a nie zmagazynowane
    To wiem. Nie maiłem zamiaru odliczać VATu, zanim nie uzyskam PnB. Po prostu chciałem kupić materiały wcześniej, a odliczyć dopiero po otrzymaniu PnB. Kwestia jest tylko taka, że nie wiem czy PnB otrzymam jeszcze w tym roku (czyli faktura na materiały z XII 2007, natomiast PnB wydane w 2008-czy nie bedzie problemu z US)

    Cytat Napisał Byszek
    4. Jeżeli pozwolenie jest też na Ciebie to nic nie zmienia
    Akt notarialny (otrzymałem działkę w spadku po dziadziu i nie chciałem żeby zona płaciła podatek), WZ, umowy z gazownia, elektrownią, wodociągami są tylko na mnie.
    Jak najbardziej bezboleśnie dopisać do tego wszystkiego żonę (darowizna?)

    Z góry dzieki za odp


    PS. Jutro chyba przejdę sie do swojego US i jeszcze popytam, zobaczę co powiedzą.
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  5. #1005

    Domyślnie

    W takim razie nie powinno być problemu i wtedz patrz punkt 2
    Jak pozwolenie jest na Ciebie to faktury tez musza byc tylko na Ciebie. A moze rozszerzenie wspolnosci ustawowej

  6. #1006

    Domyślnie

    Buduję dom o pow.178 mkw na jaka kwotę muszę mieć faktury(zakładając że wszystkie towary nadają sie do odliczenia róznicy vatu) aby odzyskać całość zwrotu.Wniosek chcę złożyć jeszcze wtym roku?

  7. #1007

    Domyślnie

    Cytat Napisał szarak
    Buduję dom o pow.178 mkw na jaka kwotę muszę mieć faktury(zakładając że wszystkie towary nadają sie do odliczenia róznicy vatu) aby odzyskać całość zwrotu.Wniosek chcę złożyć jeszcze wtym roku?
    Nie wiem czy chodzi o limit ?? Bo jeżeli tak to limit na dzień dzisiejszy wynosi 22807.23 zł
    Aby wykorzystać więc, na raz cały dostępny limit na budowę trzeba by mieć fakturki na coś ok. 180 tysia. przy założeniu że wszystko wejdzie
    Od stycznia limit będzie coś o ok 4 tys. wiekszy więc jeżeli masz więcej na fakturach to może warto poczekać te trzy tygodnie ii odliczyć sobie wiekszy pieniądz

  8. #1008

    Domyślnie

    Cytat Napisał Byszek
    Nie wiem czy chodzi o limit ?? Bo jeżeli tak to limit na dzień dzisiejszy wynosi 22807.23 zł
    Aby wykorzystać więc, na raz cały dostępny limit na budowę trzeba by mieć fakturki na coś ok. 180 tysia. przy założeniu że wszystko wejdzie
    Od stycznia limit będzie coś o ok 4 tys. wiekszy więc jeżeli masz więcej na fakturach to może warto poczekać te trzy tygodnie ii odliczyć sobie wiekszy pieniądz
    Ten limit 180 tys jest cały limit na dom/mieszkanie na remont/budowę? Czy są tu jakieś okresy?
    A czemu ptam? Dlatego, że najpierw odpisywałem remont, teraz mam rozbudowę (dobudowę) z pozwoleniem na budowę. I czy te wydatki mi się sumują do kwoty 180 tys?

    i jeszcze jedno pytanko:
    Pozwolenie na budowę jest na wszystkich 4 właścicieli (Moi rodzice i Ja z żoną) i rachunki są na mojego Tatę i na mnie. Czy w tej sytuacji też sumujemy do tych 180 tys wszystkie wydatki jako jedna inwestycja?
    Tak przerabia się mój dom... kostka '73.
    Coś jakby dziennik budowy

  9. #1009

    Domyślnie

    Cytat Napisał demex
    Cytat Napisał Byszek
    Nie wiem czy chodzi o limit ?? Bo jeżeli tak to limit na dzień dzisiejszy wynosi 22807.23 zł
    Aby wykorzystać więc, na raz cały dostępny limit na budowę trzeba by mieć fakturki na coś ok. 180 tysia. przy założeniu że wszystko wejdzie
    Od stycznia limit będzie coś o ok 4 tys. wiekszy więc jeżeli masz więcej na fakturach to może warto poczekać te trzy tygodnie ii odliczyć sobie wiekszy pieniądz
    Ten limit 180 tys jest cały limit na dom/mieszkanie na remont/budowę? Czy są tu jakieś okresy?
    A czemu ptam? Dlatego, że najpierw odpisywałem remont, teraz mam rozbudowę (dobudowę) z pozwoleniem na budowę. I czy te wydatki mi się sumują do kwoty 180 tys?

    i jeszcze jedno pytanko:
    Pozwolenie na budowę jest na wszystkich 4 właścicieli (Moi rodzice i Ja z żoną) i rachunki są na mojego Tatę i na mnie. Czy w tej sytuacji też sumujemy do tych 180 tys wszystkie wydatki jako jedna inwestycja?
    Remont to remont a budowa to budowa to są dwie różne inwestycje. Limity sa więc też dwa. Ja te 180 tys. podalem tylko i wyłacznie orientacyjnie. Żeby ktoś się nie sugerował i nie szedł do US i mówił że przeciez na forum taki jeden byszek pisal że limit to 180 tys. Jak kogoś stać to może i nawet za dwa razy tyle postawić chatę. A co do drugiego pytanie to nie wiem jak mam to rozumieć czy faktury są albo na Ciebie albo na twojego tatę czy jesteście razem na fakturach (pytam bo już takie kombinacje widziałem że )
    W pierwszym przypadku Ty masz swój limit i rodzice mają swój limit. Drugi wariant jest mniej korzystny bo faktury trzeba by brać po połowie.

  10. #1010

    Domyślnie

    Cytat Napisał Byszek
    Cytat Napisał demex
    Ten limit 180 tys jest cały limit na dom/mieszkanie na remont/budowę? Czy są tu jakieś okresy?
    A czemu ptam? Dlatego, że najpierw odpisywałem remont, teraz mam rozbudowę (dobudowę) z pozwoleniem na budowę. I czy te wydatki mi się sumują do kwoty 180 tys?
    i jeszcze jedno pytanko:
    Pozwolenie na budowę jest na wszystkich 4 właścicieli (Moi rodzice i Ja z żoną) i rachunki są na mojego Tatę i na mnie. Czy w tej sytuacji też sumujemy do tych 180 tys wszystkie wydatki jako jedna inwestycja?
    Remont to remont a budowa to budowa to są dwie różne inwestycje. Limity sa więc też dwa. Ja te 180 tys. podalem tylko i wyłacznie orientacyjnie. Żeby ktoś się nie sugerował i nie szedł do US i mówił że przeciez na forum taki jeden byszek pisal że limit to 180 tys. Jak kogoś stać to może i nawet za dwa razy tyle postawić chatę. A co do drugiego pytanie to nie wiem jak mam to rozumieć czy faktury są albo na Ciebie albo na twojego tatę czy jesteście razem na fakturach (pytam bo już takie kombinacje widziałem że )
    W pierwszym przypadku Ty masz swój limit i rodzice mają swój limit. Drugi wariant jest mniej korzystny bo faktury trzeba by brać po połowie.
    Zdaję sobie sprawę że te 180 tys to tak na oko, ale orientacyjnie wiadomo o co chodzi. Czyli limit dotyczy inwestycji. No to ok.

    Faktury brałem na mojego Tatę. Tylko dach (dachówki i osprzęt) i hydraulika jest na mnie (konkretnie tylko na mnie). Czyli spokojnie możemy wydać po 180 tys no to nam jeszcze trochu brakuje.

    No to jeszcze tylko jedno pytanko i nie przeszkadzam - Po skończeniu budowy (w poniedziałek składam papiery) rozliczę sobie rozbudowę. Czy jak potem będę remontował to będzie nowy limit ~180 tys?
    Tak przerabia się mój dom... kostka '73.
    Coś jakby dziennik budowy

  11. #1011

    Domyślnie

    Zacznę od tego, że po przewertowaniu całego wątku tylko trochę mi się w głowie rozjaśniło - ale to pewnie dlatego, że mało rozgarnięty jestem

    Raz mignęło mi pytanie od kogoś kto, jak ja, kupił dom od developera. Rozumiem, że nic nie rozliczę bo faktura na 7% (toż to usługa była więc ok).
    Teraz kupuję glazury, panele itp. pierdułki, lecz mam zagwostkę - na chwilę obecną mam tylko umowę z developerem o budowę domu za środki nabywcy. Czy w świetle ustawy o zwrocie VAT jest to tytuł prawny, który uprawnia mnie do zwrotu VAT-u ( w tym przypadku chyba tylko remont wchodzi w grę, chociaż umowa była o budowę pod klucz a potem zrobiłem aneks i wycofałem sie z wykończenia celem zrobienia go samemu).

    I tak dla jasności - z tego co zrozumiałem moge spokojnie kupować glazurę w przyszłym roku i w razie czego do końca czerwca złożę wniosek o zwrot z uwzględnieniem faktur z tego roku?
    Dzięki wielkie za pomoc, pozdrawiam.

  12. #1012

    Domyślnie

    Cytat Napisał Byszek
    Cytat Napisał szarak
    Buduję dom o pow.178 mkw na jaka kwotę muszę mieć faktury(zakładając że wszystkie towary nadają sie do odliczenia róznicy vatu) aby odzyskać całość zwrotu.Wniosek chcę złożyć jeszcze wtym roku?
    Nie wiem czy chodzi o limit ?? Bo jeżeli tak to limit na dzień dzisiejszy wynosi 22807.23 zł
    Aby wykorzystać więc, na raz cały dostępny limit na budowę trzeba by mieć fakturki na coś ok. 180 tysia. przy założeniu że wszystko wejdzie
    Od stycznia limit będzie coś o ok 4 tys. wiekszy więc jeżeli masz więcej na fakturach to może warto poczekać te trzy tygodnie ii odliczyć sobie wiekszy pieniądz
    Byszek - to kwota za 1m2 p.u mieszkania podana w listopadzie przez GUS (3041 zł) obowiązuje dopiero w I kwartale przyszłego roku?
    Czyli teraz mogę złożyć kwity na niższą kwotę a w przyszłym roku jeszcze raz złożyć wniosek konsumujący podwyżkę ceny 1 m2 pu mieszkania. Dobrze myślę? Dodam, że mi się spieszy - chcę się rozliczyć jeszcze w grudniu.
    jj

  13. #1013

    Domyślnie

    Ale pamietaj, ze wniosek mozna składać raz w roku.
    marzenka

  14. #1014

    Domyślnie

    Demex na remont limit zwrotu aktualnie wynosi 9.774,53 zł czyli jakieś 50 tyś na wydatki przeliczając. A wylicza się go ze wzoru cena metra X 30 x 12.295%.
    yorki_man Przy umowie z developerem możesz tylko wystąpić o zwrot za remont Z tytułem prawnym lepiej skonsultować się z właściwym US bo to różnie jest praktykowane.
    Z tym kupowaniem to częściowo zrozumiałeś, bo zrobiłeś miksa starej i nowej ustawy Możesz kupować materiały, [/b]ale nie masz obowiązku rozliczenia tych zakupów do czerwca 2008

  15. #1015

    Domyślnie

    Czy limit odliczeń jest uzależniony od daty złożenia pierwszego wniosku?
    Nie wiem czy czekac do stycznia,czy skladać teraz?
    Będzie to mój pierwszy wniosek.Dziękuję

  16. #1016

    Domyślnie

    Cytat Napisał jj
    Byszek - to kwota za 1m2 p.u mieszkania podana w listopadzie przez GUS (3041 zł) obowiązuje dopiero w I kwartale przyszłego roku?
    Czyli teraz mogę złożyć kwity na niższą kwotę a w przyszłym roku jeszcze raz złożyć wniosek konsumujący podwyżkę ceny 1 m2 pu mieszkania. Dobrze myślę? Dodam, że mi się spieszy - chcę się rozliczyć jeszcze w grudniu.
    jj
    Dokładnie tak. To cena która będzie obowiązywał w I kwartale 2008 roku.
    Możesz tak zrobić ale miej na uwadze że na razie znamy cenę na I kwartał i w takim wypadku następny wniosek należałoby złożyć najpóźniej do końca marca. Bo może się okazać że na II kwartał 2008 roku cena będzie niższa.
    Oczywiście mówimy o wykorzystaniu limitu w calości tak ?? Czyli masz faktury na te 180 tys zł. Bo jeżeli masz na mniejszą kwotę to nic nie zyskasz

  17. #1017

    Domyślnie

    Cytat Napisał urszulak
    Czy limit odliczeń jest uzależniony od daty złożenia pierwszego wniosku?
    Nie wiem czy czekac do stycznia,czy skladać teraz?
    Będzie to mój pierwszy wniosek.Dziękuję
    Tak limit zalezy od daty zlozenia ale raczej od kwartalu w ktorym skladasz. Bo liczy sie cena metra na dany kwartal

  18. #1018

    Domyślnie

    Dziękuję ,to czekam

  19. #1019

  20. #1020

    Domyślnie

    Takiego watku potrzebowalam

    Byszek, tak wszyscy Cie mecza pytaniami, wiec az glupio mi dorzucac swoje Ale mam cicha nadzieje, ze i nad tym problemem sie pochylisz
    Na poczatku roku kupilismy dom w stanie surowym. Byla Umowa przedwstepna, potem akt notarialny, a po nim wystapilismy o przepisanie PnB na nas. Skrobnij jesli wiesz, od ktorego momentu moge uwzgledniac faktury do zwrotu VAT-u. Czy moze to byc moment podpisania Umowy przedwstepnej, czy dopiero uzyskanie przepisania PnB. Faktyczne koszty ponosilismy juz od chwili podpisania Umowy, wiec takie rozwiazanie byloby dla nas optymalne, ale czy jest zgodne z prawem?
    Dzieki za ewentualna odpowiedz

    pozdrawiam,

    Beata
    When the going gets tough, the tough get going.
    The best is yet to come ...

Strona 51 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony