dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 59 z 407
Pokaż wyniki od 1.161 do 1.180 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #1161

    Domyślnie

    Witam.
    Mam takie pytania:
    1) Czy aby ubiegać się o zwrot podatku za materiały muszę mieć NIP ??
    Z tego wynika moje drugie pytanie:
    2) Czy aby otrzymać zwrot muszę mieć w urzędzie skarbowym odłożony z pracy jakiś podatek??

    Moje pytania wynikają stąd że nigdy nie pracowałem a pieniądze na budowę mam z darowizny od rodziców i teściów.

    3) Czy kupując materiały na budowę przed otrzymaniem pozwolenia na budowę będe sie mógł później starać o zwrot podatku??

    Na 3 pytanie są odpowiedzi na forum muratora ale w różnych wątkach sprzeczne

    Z góry dziękuje.
    POzdrawiam

  2. #1162

    Domyślnie

    Czy do wykazu mogę wpisać:
    1. Wapno (ma teraz 7% ale jest w wykazie)
    2. dwuteownik - w wykazie jest napisane, że z wyłączeniem profili grubych?
    3. silikon (na fakturze jest PKWiU kleju a na opakowaniu kitu (uszczelniacza) a ten ostatni podlega pod wykaz.

    Czy jeżeli mam korektę faktury (zwrot części materiałów) to w wykazie podaję numer faktury, czy korekty?

    I jeszcze pytanie techniczne. Czy na każdą pozycję faktury jest jedna rubryka w załączniku (tak zacząłem i jest to czytelne ale zajmuje dużo załączników)?

    Niektóre faktury opłacałem przelewem. Czy muszę to udokumentować?

  3. #1163
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    amphi

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    76
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Jak wlasciwie nalezy wypelnic kolumne 1a z sekcji B zalacznika (chodzi o lp. z faktury dot. wykazywanego wydatku):
    Czy jesli tylko pozycje 4,5,6 z faktury podlegaja odliczeniu to:

    a) nalezy wypelnic jeden wiersz zalacznika w kolumnie 1a wpisujac: 4,5,6, a w kwotach z kolumn 4,5,6 sume kwot z pozycji 4,5,6 z faktury

    lp 4,5,6, kwota suma zl, podatek drugasuma zl

    b) nalezy wprowadzic trzy oddzielne wiersze czyli dla kazdej z pozycji 4,5,6 oddzielnie:
    lp. 4, kwota x zl, podatek y zl
    lp. 5, kwota z zl, podatek a zl
    lp. 6 kwota a zl, podatek b zl

    Kolejne pytania:

    Czy mozna odliczyc drut wiazalkowy 1.2mm (dziwny symbol na fakturze 0478-1). Sluzy do mocowania zbrojenia np. fundamentow.

    Czy istnieje mozliwosc odliczenia tasma kominowa Wakaflex Braas (symbol 25.24.22-70.00)

    Luk wsp. Braas do law kominarskich - 28.11.23.74.00
    stopien kominarski 28.11.20-35.49

    Czy mozna odliczyc schody strychowe Fakro jesli mam na fakturze symbol: 20.30.13-00.30? Z poprzednich postow wynikalo, ze mozna odliczyc schody strychowe, ale byla mowa o innym symbolu. Natomiast tego symbolu nie ma w wykazie.

  4. #1164

    Domyślnie

    mi powiedziano w US ze wapno na 100% NIE.
    w mojej głowie kiełkuje juz nowy dom

  5. #1165

    Domyślnie

    Cytat Napisał mody2000
    Witam.
    Mam takie pytania:
    1) Czy aby ubiegać się o zwrot podatku za materiały muszę mieć NIP ??
    Z tego wynika moje drugie pytanie:
    2) Czy aby otrzymać zwrot muszę mieć w urzędzie skarbowym odłożony z pracy jakiś podatek??

    Moje pytania wynikają stąd że nigdy nie pracowałem a pieniądze na budowę mam z darowizny od rodziców i teściów.

    3) Czy kupując materiały na budowę przed otrzymaniem pozwolenia na budowę będe sie mógł później starać o zwrot podatku??

    Na 3 pytanie są odpowiedzi na forum muratora ale w różnych wątkach sprzeczne

    Z góry dziękuje.
    POzdrawiam
    O NIP zostaniesz poproszony. Przyjąć wniosek muszą ale w międzyczasie możesz wystąpić o nadanie takowego przez US na pewno się przyda w życiu.
    Jak potrafisz udokumentować skąd masz pieniądze na budowę to nie musisz się bać że nie pracowałeś dotychczas. Liczy się tylko to że poniosłeś faktycznie wydatek.
    Z tym zakupem przed pozwoleniem to już indywidualna sprawa każdego US, dlatego też sprzeczne informacje mogą sie pojawiać.
    Cytat Napisał cemik1
    Czy do wykazu mogę wpisać:
    1. Wapno (ma teraz 7% ale jest w wykazie)
    2. dwuteownik - w wykazie jest napisane, że z wyłączeniem profili grubych?
    3. silikon (na fakturze jest PKWiU kleju a na opakowaniu kitu (uszczelniacza) a ten ostatni podlega pod wykaz.

    Czy jeżeli mam korektę faktury (zwrot części materiałów) to w wykazie podaję numer faktury, czy korekty?

    I jeszcze pytanie techniczne. Czy na każdą pozycję faktury jest jedna rubryka w załączniku (tak zacząłem i jest to czytelne ale zajmuje dużo załączników)?

    Niektóre faktury opłacałem przelewem. Czy muszę to udokumentować?
    Wapno nie bo ma 7 % to jakieś niedopatrzenie ustawodawcy.
    Dwuteownik tak
    silikon tez się zalicza pod kity budowlane uszczelniające.
    Przy korekcie wpisuje sie tylko główną fakturę pomniejszona o tą korektę.
    Tylko nie to !!!! Nie wpisuje się każdej pozycji oddzielnie bo się zapiszesz jak masz ze 200 faktur W kolumnie 1A wpisuje się te pozycje które zalicza np. 1-3,5,8. lub że nie zaliczasz ze wszystkich pozycji tylko jednej np. bez 5

  6. #1166

    Domyślnie

    Cytat Napisał amphi
    Jak wlasciwie nalezy wypelnic kolumne 1a z sekcji B zalacznika (chodzi o lp. z faktury dot. wykazywanego wydatku):
    Czy jesli tylko pozycje 4,5,6 z faktury podlegaja odliczeniu to:

    a) nalezy wypelnic jeden wiersz zalacznika w kolumnie 1a wpisujac: 4,5,6, a w kwotach z kolumn 4,5,6 sume kwot z pozycji 4,5,6 z faktury

    lp 4,5,6, kwota suma zl, podatek drugasuma zl

    b) nalezy wprowadzic trzy oddzielne wiersze czyli dla kazdej z pozycji 4,5,6 oddzielnie:
    lp. 4, kwota x zl, podatek y zl
    lp. 5, kwota z zl, podatek a zl
    lp. 6 kwota a zl, podatek b zl

    Kolejne pytania:

    Czy mozna odliczyc drut wiazalkowy 1.2mm (dziwny symbol na fakturze 0478-1). Sluzy do mocowania zbrojenia np. fundamentow.

    Czy istnieje mozliwosc odliczenia tasma kominowa Wakaflex Braas (symbol 25.24.22-70.00)

    Luk wsp. Braas do law kominarskich - 28.11.23.74.00
    stopien kominarski 28.11.20-35.49

    Czy mozna odliczyc schody strychowe Fakro jesli mam na fakturze symbol: 20.30.13-00.30? Z poprzednich postow wynikalo, ze mozna odliczyc schody strychowe, ale byla mowa o innym symbolu. Natomiast tego symbolu nie ma w wykazie.
    Zdecydowanie sposób a opisany przez Ciebie
    Drut wiązałkowy wchodzi a symbol o jakim piszesz to symbol SWW, stosowny zamiennie przez sprzedawców. Taśma kominowa wg kodu by się nie zaliczała ale spróbować warto, może się uda łuk i stopień kominiarski tak samo.
    Schody tylko jak mają kod 20.30.11

  7. #1167
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mariposta

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam

    Muszę się pochwalić, że przebrnęłam przez cały wątek. Ale mam kilka dodatkowych pytań.

    Kupiliśmy panele drewniane - deskę Barlinecką. Na fakturze niestety napisane jest "Deska Jatoba". Nie ma podanego PKWiU - czy mogę ją odliczyć.

    I drugie pytanko - bardziej zagmatwane. Znajomi kupuli dom w Polsce - on Niemiec, pracujący za granicą, ona Polka niepracująca. Czy mogą złożyć wniosek o zwrot Vat-u w polskim US za materiały kupione w Polsce do tego domu? Nie mają oczywiście żadnej rozdzielności majątkowej, dom kupiony na obojga małżonków.

  8. #1168

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariposta
    Witam

    Muszę się pochwalić, że przebrnęłam przez cały wątek. Ale mam kilka dodatkowych pytań.

    Kupiliśmy panele drewniane - deskę Barlinecką. Na fakturze niestety napisane jest "Deska Jatoba". Nie ma podanego PKWiU - czy mogę ją odliczyć.

    I drugie pytanko - bardziej zagmatwane. Znajomi kupuli dom w Polsce - on Niemiec, pracujący za granicą, ona Polka niepracująca. Czy mogą złożyć wniosek o zwrot Vat-u w polskim US za materiały kupione w Polsce do tego domu? Nie mają oczywiście żadnej rozdzielności majątkowej, dom kupiony na obojga małżonków.
    Panele jak najbardziej mozna sobie odliczać, jedyne co mozesz dopisać ze kwalifikujesz to pod pozycję 169.
    wniosek można złozyć w miejscu zamieszkania, więc jeżeli Twoja znajoma mieszka w PL to smiało moga składać wniosek.

  9. #1169

    Domyślnie

    Cytat Napisał mody2000
    .............
    3) Czy kupując materiały na budowę przed otrzymaniem pozwolenia na budowę będe sie mógł później starać o zwrot podatku??

    Na 3 pytanie są odpowiedzi na forum muratora ale w różnych wątkach sprzeczne

    Z góry dziękuje.
    POzdrawiam
    Tak jesli zakupy te bylo poczynione po 01.05.2004.
    Pozwolenie na budowe jest potrzebne w momencie skladania wniosku o zwrot podatku vat.

  10. #1170

    Domyślnie

    Cytat Napisał raffran
    Cytat Napisał mody2000
    .............
    3) Czy kupując materiały na budowę przed otrzymaniem pozwolenia na budowę będe sie mógł później starać o zwrot podatku??

    Na 3 pytanie są odpowiedzi na forum muratora ale w różnych wątkach sprzeczne

    Z góry dziękuje.
    POzdrawiam
    Tak jesli zakupy te bylo poczynione po 01.05.2004.
    Pozwolenie na budowe jest potrzebne w momencie skladania wniosku o zwrot podatku vat.
    Gdzie to tak ? Podstawą ubiegania się o zwrot jest tytuł prawny a w przypadku budowy - pnb. Wg tego co piszesz ktoś kto poniósł wydatki powiedzmy w 2004 w czerwcu moze wystapic o zwrot nawet jak ma pozwolenie z 2007 Coś nie halo. wydatki mogą być przed pnb ale na krotki okres. Nie piszę specjalnie jaki bo to wewnetrzne ustalenia każdego z US.

  11. #1171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Byszek
    Cytat Napisał raffran
    Cytat Napisał mody2000
    .............
    3) Czy kupując materiały na budowę przed otrzymaniem pozwolenia na budowę będe sie mógł później starać o zwrot podatku??

    Na 3 pytanie są odpowiedzi na forum muratora ale w różnych wątkach sprzeczne

    Z góry dziękuje.
    POzdrawiam
    Tak jesli zakupy te bylo poczynione po 01.05.2004.
    Pozwolenie na budowe jest potrzebne w momencie skladania wniosku o zwrot podatku vat.
    Gdzie to tak ? Podstawą ubiegania się o zwrot jest tytuł prawny a w przypadku budowy - pnb. Wg tego co piszesz ktoś kto poniósł wydatki powiedzmy w 2004 w czerwcu moze wystapic o zwrot nawet jak ma pozwolenie z 2007 Coś nie halo. wydatki mogą być przed pnb ale na krotki okres. Nie piszę specjalnie jaki bo to wewnetrzne ustalenia każdego z US.
    Dzien 01.05.2004 jest magiczna data przystapienia Polski do UE,gdyby ktos nie wiedzial.
    W ustawie jest mowa ze od tego dnia mozna rozliczac roznice w podatku vat od zakupionych materialow budowlanych.I dalej jest napisane,ze do zlozenia wniosku o zwrot podatku vat jest potzrebne m.in.pnb. Nie ma ani slowa w ustawie np. o tym,ze takie pozwolenie jest potrzebne do zakupu materialow,za to jest okreslona data takich zakupow,wlasnie po 01.05.2004.
    Natomiast takie wewnetrzne ustalenia kazdego US co do okresu w jakim takie wydatki moga byc rozliczone nie maja zadnej podstawy prawnej.Nie jest to okreslone ani w ustawie,ani w zadnym rozporzadzeniu do niej.

    Sa takie miejsca,regiony,miasta,jak i rowniez specyficzne sytuacje,gdzie na pnb czeka sie nawet 2-3 lata. I co wtedy? Nie zawsze mozna przewidziec ile bedzie sie czekac na pnb.

  12. #1172

    Domyślnie

    czy można odliczyc?:
    -pasy okapowe miedziane (montowane na balkonach)
    -obróbki miedziane (chodzi i obrobe dachu)
    -rynny miedziane

    jesli ktos wie jakie to pkwiu proszę o podpowiedz

  13. #1173

    Domyślnie

    Cytat Napisał raffran
    Cytat Napisał Byszek
    Cytat Napisał raffran
    Cytat Napisał mody2000
    .............
    3) Czy kupując materiały na budowę przed otrzymaniem pozwolenia na budowę będe sie mógł później starać o zwrot podatku??

    Na 3 pytanie są odpowiedzi na forum muratora ale w różnych wątkach sprzeczne

    Z góry dziękuje.
    POzdrawiam
    Tak jesli zakupy te bylo poczynione po 01.05.2004.
    Pozwolenie na budowe jest potrzebne w momencie skladania wniosku o zwrot podatku vat.
    Gdzie to tak ? Podstawą ubiegania się o zwrot jest tytuł prawny a w przypadku budowy - pnb. Wg tego co piszesz ktoś kto poniósł wydatki powiedzmy w 2004 w czerwcu moze wystapic o zwrot nawet jak ma pozwolenie z 2007 Coś nie halo. wydatki mogą być przed pnb ale na krotki okres. Nie piszę specjalnie jaki bo to wewnetrzne ustalenia każdego z US.
    Dzien 01.05.2004 jest magiczna data przystapienia Polski do UE,gdyby ktos nie wiedzial.
    W ustawie jest mowa ze od tego dnia mozna rozliczac roznice w podatku vat od zakupionych materialow budowlanych.I dalej jest napisane,ze do zlozenia wniosku o zwrot podatku vat jest potzrebne m.in.pnb. Nie ma ani slowa w ustawie np. o tym,ze takie pozwolenie jest potrzebne do zakupu materialow,za to jest okreslona data takich zakupow,wlasnie po 01.05.2004.
    Natomiast takie wewnetrzne ustalenia kazdego US co do okresu w jakim takie wydatki moga byc rozliczone nie maja zadnej podstawy prawnej.Nie jest to okreslone ani w ustawie,ani w zadnym rozporzadzeniu do niej.

    Sa takie miejsca,regiony,miasta,jak i rowniez specyficzne sytuacje,gdzie na pnb czeka sie nawet 2-3 lata. I co wtedy? Nie zawsze mozna przewidziec ile bedzie sie czekac na pnb.
    A z prawa budowlanego też jesteś taki oczytany ? Bo mi się zdaje że na wydanie pnb starosta ma tylko 2 miesiące a nie dwa lata
    Art 35 ust. 6 PB wyraźnie wskazuje ten termin.

  14. #1174
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Byszek
    A z prawa budowlanego też jesteś taki oczytany ? Bo mi się zdaje że na wydanie pnb starosta ma tylko 2 miesiące a nie dwa lata
    Art 35 ust. 6 PB wyraźnie wskazuje ten termin.
    jak wszystko jest w pozadku to ma 2 miesiace ale kazdy problem zawiesza termin az do wyjasnienia a poza tym mozesz przeciez dostac odmowna decyzje i dochodzic swoich praw np w sadzie ktory nakazuje ponowne rozpatrzenie sprawy i wtedy powiedzmy dostaniesz pozwolenie i moze 2 lata nie wystarczyc na te wszystkie operacje

  15. #1175

    Domyślnie

    Nie mam na fakturze symbolu PKWiU na parapety wewn. drewniane. Czy można je odliczyć? W wykazie znalazłam tylko okna, drzwi, progi i ościeżnice drewniane.
    Z góry dzięki za odpowiedź.

  16. #1176

    Domyślnie

    a nie miałas ich na 7% razem z montażem?
    w mojej głowie kiełkuje juz nowy dom

  17. #1177

    Domyślnie

    Cytat Napisał XX
    a nie miałas ich na 7% razem z montażem?
    Niestety nie Domawialiśmy parę sztuk później i montowaliśmy je sami.

  18. #1178
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar scooby
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    849
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    HEJ
    Jestem w tym temacie po raz pierwszy i takie pytanko...
    budowe rozpocząłem na jesien.. i tak uzbierało sie troszke faktur za materialy budowlane itp...
    czy cos moge odliczyc teraz?? jestem kompletnie zielony:|

  19. #1179

    Domyślnie

    Cytat Napisał scooby
    HEJ
    Jestem w tym temacie po raz pierwszy i takie pytanko...
    budowe rozpocząłem na jesien.. i tak uzbierało sie troszke faktur za materialy budowlane itp...
    czy cos moge odliczyc teraz?? jestem kompletnie zielony:|
    Jak jesteś kompletnie zielony to może trochę rozjaśni Ci sytuację poniższy artykuł z Interii dzisiaj wystawiony:

    http://biznes.interia.pl/firma/news/...-zwrot,1038807

    Napisany jest w miarę po ludzku choć nie rozumiem limitów ustalanych przez skarbowe. Ale nieważne - będzie mi to potrzebne na koniec roku więc wtedy się oczytam.

  20. #1180
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    A tu, obowiazujace przepisy z dość czytelnymi wyjasnieniami
    http://podatki.pl/sn_autoryzacja/log...dArtykulu=2618
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Strona 59 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony