dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 66 z 407
Pokaż wyniki od 1.301 do 1.320 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #1301

    Domyślnie

    1.) VZM-1/A dotyczy wydatków nieodliczanych w ramach ulg mieszkaniowych (czyli w popularnych PIT/D).
    2.) VZM-1/B dotyczy wydatków odliczanych w ramach ulg mieszkaniowych.
    3.) Jeśli brakuje Ci miejsca w załączniku bierzesz po prostu kolejny.
    4.) Kwotę VAT musisz również wpisać (zliczasz VAT z każdej kolejnej f-ry).
    5.) Nie utrudniaj sobie czasem roboty i w jednym wierszu wpisuj dane z jednej f-ry (czasami zdarza się, że ludzie wpisują każdą z pozycji danej f-ry osobno). Zliczasz wydatki brutto z danej faktury (wszystkie lub niektóre jej pozycje) i tak samo z VAT-em.

    Powodzenia
    Pierwsze w Polsce forum o puzzlach

  2. #1302
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jaqjordan

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    2

    Domyślnie ZUZEK

    powiedz mi na czym polega ta różnica?:


    "1.) VZM-1/A dotyczy wydatków nieodliczanych w ramach ulg mieszkaniowych (czyli w popularnych PIT/D).
    2.) VZM-1/B dotyczy wydatków odliczanych w ramach ulg mieszkaniowych."


    skąd mam wiedzieć, który załącznik wypełniać? Rodzice remontowali domek na wsi. Mam fakturki na materiały. I jak mam rozpoznać czy inwestycja wymaga pozwolenia na budowę czy nie wymaga?

    Dzięki za odpowiedź.

  3. #1303

    Domyślnie

    1.) Pierwszy krok - podział faktur na odliczane (te uwzględnione w PIT/D)i nieodliczane. To rodzice (lub Ty) powinni być w stanie zrobić.
    2.) Odliczane do VZM-1/B, nieodliczane do VZM-1/A.
    3.) Jeżeli to był remont (czyli inwestycja niewymagająca pozwolenia na budowę) wrzucasz to wszystko w kolumnę 6.

    Co do różnic między remontem a inwestycją wymagającą pozwolenia na budowę - to już domena prawa budowlanego ale jeśli przeprowadzasz remont (większy czy mniejszy) powinieneś być raczej pewny czy działasz zgodnie z przepisami.
    Pierwsze w Polsce forum o puzzlach

  4. #1304

    Domyślnie

    Ulga budowlana była do 2005 roku.Jeśli ktoś odliczał wszystko w PIT-D to rozlicza teraz to w VZM-1/B a wszystkie faktury z następnych lat do VZM-1/A ? Czy dobrze to rozumiem?

  5. #1305
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jowisz

    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    35
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Czy ktoś odliczał szalunek kartonowy (rurę szalunkową do wylewania słupów)? Nie mam numeru PKWiU i nie wiem pod co to podciągnąć.

  6. #1306

    Domyślnie

    Cytat Napisał anka76
    Ulga budowlana była do 2005 roku.Jeśli ktoś odliczał wszystko w PIT-D to rozlicza teraz to w VZM-1/B a wszystkie faktury z następnych lat do VZM-1/A ? Czy dobrze to rozumiem?
    Dobrze.

    Warto pamiętać, że US sprawdza również to i nie popełnić błędu.
    Pierwsze w Polsce forum o puzzlach

  7. #1307

    Domyślnie

    Cytat Napisał jowisz
    Czy ktoś odliczał szalunek kartonowy (rurę szalunkową do wylewania słupów)? Nie mam numeru PKWiU i nie wiem pod co to podciągnąć.
    Szalunek kartonowy nie jest materiałem budowlanym więc bez względu na PKWiU nie będzie podlegał odliczeniu (patrz casus krzyżyków do glazury).
    Pierwsze w Polsce forum o puzzlach

  8. #1308

    Domyślnie

    Cytat Napisał monaliza06
    wracając do pompy rozdrabniające Sanipro Silence SFA to podano mi nr 26.22.10-30.19 czyli można odliczyć

    Uzyskałem dzisiaj info z SFA Poland sp. z o.o.
    - rozdrabniacze przystawkowe 29.12.24-53 (czyli nie...)

  9. #1309
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    A co byście zrobili w takiej sytuacji:
    kupiłem towar (tynk silikonowy), potem nastąpiła reklamacji i utarczki z producentem, z którym ostatecznie zawarłem ugodę i otrzymałem rekompensatę na mocy oddzielnej umowy. Towar został zabrany przez producenta, jednak nie powstała faktura korygująca, bo w rzeczywistości towar nie był zwrócony do sprzedawcy tylko oddzielną umową uregulowano rekompensatę i jego zwrot.

    Czy taką fakturę można i warto odliczać?

  10. #1310

    Domyślnie

    czy można odliczyć VAT od kupionej przydomowej oczyszczalni ścieków?

  11. #1311

    Domyślnie

    doszły mnie słuchy ze sie sporo pozmieniało od 1stycznia 2008. Prawda to? Ponieważ nie wiem co robić spieszyć sie z zakupem materiałów? mam jeszcze gdzie mieszkać wiec nie spieszy mi sie ze zmiana lokum
    Więc jak to na dzień dzisiejszy wygląda i jak to bedzię w krótkiej przyszłośći?

  12. #1312

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafal9
    A co byście zrobili w takiej sytuacji:
    kupiłem towar (tynk silikonowy), potem nastąpiła reklamacji i utarczki z producentem, z którym ostatecznie zawarłem ugodę i otrzymałem rekompensatę na mocy oddzielnej umowy. Towar został zabrany przez producenta, jednak nie powstała faktura korygująca, bo w rzeczywistości towar nie był zwrócony do sprzedawcy tylko oddzielną umową uregulowano rekompensatę i jego zwrot.

    Czy taką fakturę można i warto odliczać?
    Poniosłeś wydatek ale został Ci on zwrócony a materiału też nie wykorzystałeś.
    Czyli nie możesz. Wystawca nie wystawi korekty bo nie może tego zrobić.
    Inna sprawa, że szanse iż US to wyłapie są nikłe ale gdyby tak się stało to kto wie - może KKS...
    Sytuacja trochę zbliżona do nieujawniania korekt faktur.

  13. #1313

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewik75
    czy można odliczyć VAT od kupionej przydomowej oczyszczalni ścieków?
    Cytat Napisał prymasek
    PODLEGAJĄ ODLICZENIU

    71. oczyszczalnia z PCV
    istnieje wyszukiwarka w przeglądarce któej można używać

    nie po to tworzę listę

  14. #1314

    Domyślnie

    Cytat Napisał prymasek
    Cytat Napisał ewik75
    czy można odliczyć VAT od kupionej przydomowej oczyszczalni ścieków?
    Cytat Napisał prymasek
    PODLEGAJĄ ODLICZENIU

    71. oczyszczalnia z PCV
    istnieje wyszukiwarka w przeglądarce któej można używać

    nie po to tworzę listę
    Właśnie.

  15. #1315

    Domyślnie

    A co z pozycją 35 (NIE) - folia kubełkowa?
    Z wypowiedzi większości wynika, że może być w liście TAK.

  16. #1316
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Nanka

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam!
    W dniu 20.04.2005 zakończyłam budowę domu i 29.06.2006 złożyłam do US pierwszy wniosek o zwrot Vat obejmujący okres do momentu odbioru budynku tj. IV 2005. Czy mogę teraz złożyć deklarację za okres od V 2005 do 31.XII 2007 czy jest już za późno bo sama nie wiem co robić?

  17. #1317

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanka
    Witam!
    W dniu 20.04.2005 zakończyłam budowę domu i 29.06.2006 złożyłam do US pierwszy wniosek o zwrot Vat obejmujący okres do momentu odbioru budynku tj. IV 2005. Czy mogę teraz złożyć deklarację za okres od V 2005 do 31.XII 2007 czy jest już za późno bo sama nie wiem co robić?
    Możesz.

    Wykażesz wydatki poniesione od V 2005 do dnia złożenia wniosku (lub możesz je ograniczyć do 31.12.2007 aby zawartość wniosków dopasować sobie do lat kalendarzowych - to już według Twojego uznania).

    Rodzaj inwestycji - niewymagająca pozwolenia na budowę, załączniki VZM-1/A,
    tytuł prawny (np. info o zakończeniu budowy, pismo PINB itp.) i planujesz co kupisz za zwrot...

  18. #1318

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUZEK
    Cytat Napisał Nanka
    Witam!
    W dniu 20.04.2005 zakończyłam budowę domu i 29.06.2006 złożyłam do US pierwszy wniosek o zwrot Vat obejmujący okres do momentu odbioru budynku tj. IV 2005. Czy mogę teraz złożyć deklarację za okres od V 2005 do 31.XII 2007 czy jest już za późno bo sama nie wiem co robić?
    Możesz.

    Wykażesz wydatki poniesione od V 2005 do dnia złożenia wniosku (lub możesz je ograniczyć do 31.12.2007 aby zawartość wniosków dopasować sobie do lat kalendarzowych - to już według Twojego uznania).

    Rodzaj inwestycji - niewymagająca pozwolenia na budowę, załączniki VZM-1/A,
    tytuł prawny (np. info o zakończeniu budowy, pismo PINB itp.) i planujesz co kupisz za zwrot...
    A dlaczego : rodzaj inwestycji - nie wymagająca pozwolenia ?

    Przecież dom byl budowany - no chyba ,że bez pozwolenia ....

  19. #1319

    Domyślnie

    W dniu 20.04.2005 zakończyłam budowę domu i 29.06.2006 złożyłam do US pierwszy wniosek o zwrot Vat obejmujący okres do momentu odbioru budynku tj. IV 2005.

  20. #1320

    Domyślnie Geowłóknina, sterowniki i inne takie

    Witam.

    Przeglądałem wątek i sporo moich wątpliwości, w kwesti co można a czego nie można wrzucić do VZM, zostało rozwianych - za co bardzo dziekuję wszystkim którzy dziela sie tu swoja wiedza.
    Zostało jednak jeszcze kilka:
    - Geowłóknina (uzyta do drenażu budynku)
    - Sterowniki obrotów wentlatorów: wyciagowego do wentylacji i turbiny Dospel (jest niby pozycja w wykazie: sterowniki niskiego napiecia)
    - Podstawa metalowa pod wentylator mocowany na kominie (do wentylacji)
    - uszczelki in-situ (konieczne żeby zrobić wloty do studzienek drenarskich)
    - elementy z tworzywa sztuczengo do wykonania odwodnienia liniowego (kanały z kratką, odprowadzenia z rynien)
    - drzwiczki rewizyjne metalowe
    - znalazłem inforamacje, że wentylatory nie podlegają odliczeniu, pytanie czy zewnętrzny do wentylacji także?
    - obrzeża betonowe uzyte przy budowie opaski wokół domu.

    W związku z tymi obrzeżami - jeśłi na f-rze mam np. 150 obrzeży jako jedną pozycję ale na opaskę zużyłem 50 to jak mam to wpisać w VZM - jako ułamek pozycji?

    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
    Andrzej

Strona 66 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony