dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 75 z 407
Pokaż wyniki od 1.481 do 1.500 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #1481

    Domyślnie

    Cytat Napisał Betsi2006
    Ale mam pytanie którego nikt nie zadawał. Czy faktury mogą być wystawione częściowo na mnie a inne na męża (...)?
    W takim przypadku najważniejszym wyznacznikiem jest istnienie wspólności majątkowej. Jesli taka istnieje - nie ma znaczenia czy tytuł prawny do lokalu lub budynku (w przypadku remontu) czy PNB (w przypadku budowy) jest wystawione na jednego małżonka. Wydatki czynią ze wspólnego majątku i nikt nie ma podstaw aby to kwestionować. Pewne problemy (bardziej proceduralne) pojawią się w momencie, gdy małżonkowie złożą dwa odrębne wnioski do różnych US.

    Cytat Napisał Betsi2006
    A jeżeli jesteśmy z mężem zameldowani w różnych miejscach, to gdzie lepiej składać - tam gdzie mamy dom?
    Do szybszego i milszego US...

  2. #1482

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUZEK
    Cytat Napisał Betsi2006
    A jeżeli jesteśmy z mężem zameldowani w różnych miejscach, to gdzie lepiej składać - tam gdzie mamy dom?
    Do szybszego i milszego US...
    Zuzek

    Dziekuję za odpowiedź.
    żebym to ja wiedziała, który US jest szybszy i milszy.
    W Piasecznie jeszcze nigdy się z niczego nie rozliczałam.
    Myslę że złożę tam, gdzie będę składać rozliczenie z podatku dochodowego zeby zamętu nie robić.

    Powiedzcie proszę, czy to prawda ze termin składania wniosków o zwrot Vat jest do 30 czerwca? A wszystkie zakupy robione potem to dopiero bedzie można rozliczyć w 2009 roku?

    Jak daleko wstecz mozna robic korekty faktur Vat?
    - niestety nie dopilnowałam wszystkiego a w zasadzie to mało sie tematem interesowałam i mam kilka faktur wystawionych nie tak jak powinny być do odliczenia ( np. " wykonanie kanalizacji w domu jednorodzinnym" - niestety brak tu wyszczególnionych użytych materiałów, nikt mi tego nie zaakceptuje)
    Ale moge przycisnąć hydraulika zeby te faktury zmienił na moje potrzeby.
    Ubezpieczenia

  3. #1483

    Domyślnie

    Cytat Napisał Betsi2006
    Cytat Napisał ZUZEK
    Cytat Napisał Betsi2006
    A jeżeli jesteśmy z mężem zameldowani w różnych miejscach, to gdzie lepiej składać - tam gdzie mamy dom?
    Do szybszego i milszego US...
    Zuzek

    Dziekuję za odpowiedź.
    żebym to ja wiedziała, który US jest szybszy i milszy.
    W Piasecznie jeszcze nigdy się z niczego nie rozliczałam.
    Myslę że złożę tam, gdzie będę składać rozliczenie z podatku dochodowego zeby zamętu nie robić.

    Powiedzcie proszę, czy to prawda ze termin składania wniosków o zwrot Vat jest do 30 czerwca? A wszystkie zakupy robione potem to dopiero bedzie można rozliczyć w 2009 roku?

    Jak daleko wstecz mozna robic korekty faktur Vat?
    - niestety nie dopilnowałam wszystkiego a w zasadzie to mało sie tematem interesowałam i mam kilka faktur wystawionych nie tak jak powinny być do odliczenia ( np. " wykonanie kanalizacji w domu jednorodzinnym" - niestety brak tu wyszczególnionych użytych materiałów, nikt mi tego nie zaakceptuje)
    Ale moge przycisnąć hydraulika zeby te faktury zmienił na moje potrzeby.


    Obecenie nie ma już takiego przepisu ,że termin jest do czerwca 2008. Mozliwość odliczania Vatu została przedłużona bezterminowo.Możesz nawet za rok złożyć wniosek jak dozbierasz trochę faktur. Byłem w US na Pradze Północ i się dowiadywałem. Jest tylko limit 5-lletni , to wszystko.
    Pozdrawiam,

  4. #1484
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Cytat Napisał Betsi2006
    [...] mam kilka faktur wystawionych nie tak jak powinny być do odliczenia (np. " wykonanie kanalizacji w domu jednorodzinnym" - niestety brak tu wyszczególnionych użytych materiałów, nikt mi tego nie zaakceptuje)
    Betsi, taka faktura od hydraulika oznacza, że za materiały powinien Ci policzyć 7% VAT.

    pozdrawiam, marta

  5. #1485

    Domyślnie

    Witam wszystkich.

    Mam następujacy probem. Dzwoniła do mnie Pani z US po 5 miesiącach od złożenia faktur w US. I zażądała oryginalnych faktur + dziennika budowy + wyciągów z przelewów bankowych w przypadku gdy płaciłem przelewem.

    I mam wątpliwości dotyczące tych wyciągów. Po co tej Pani takie przelewy. Jak ona i tak nie dojdzie o co w nich chodzi. Ponieważ mam taką sytuację: faktura za 15 tyś., a przelew za 10 tyś. Różnica wynika z tego że w tej hurtowni kupuję inne rzeczy (nie przeznaczone do zwrotu) bądź też mam nadpłaty z całkiem innych faktur.

    Czy ona ma prawo tego żądać?? I czy ma prawo żądać dziennika budowy?? Podejrzewam że chce zobaczyć czy np. zakup betonu pokrywa sie z wylewaniem ław lub stropu. a jak mam wystawioną fakturę po 3 mieisiącach. Lub zakupiłem coś wcześniej bo był mega wzrost materiałów budowlanych.

    Chyba czeka mnie ciężka przeprawa w Us. Napiszę po wizycie

    Ale prosze o poradę w powyższych wątpliwościach.
    Wecek

  6. #1486

    Domyślnie

    Witam.

    Na lini US-podatnik (oprócz niepisanych zasad współpracy) panują także pewne "pisane zasady".

    Dzwoniła do mnie Pani z US po 5 miesiącach od złożenia faktur w US. I zażądała (...)
    Powinno być raczej pisemne wezwanie (sądząc po zakresie potrzeb US). Telefonicznie załatwia się prostsze sprawy.
    Nie wiem czy faktycznie "zażądała". US raczej "prosi" bądź "wzywa".

    I zażądała oryginalnych faktur + dziennika budowy + wyciągów z przelewów bankowych w przypadku gdy płaciłem przelewem.
    Oryginały zazwyczaj są potrzebne gdy kopie są nieczytelne.
    Dziennik budowy - teoretycznie nie jest potrzebny. Może chcą sprawdzić to o czym pisałeś. Możć potrzebny np. do ustalenia czy nie zakończyłeś budowy (i mając wtedy wydatki na remont lub modernizację wpadasz w inny, niższy limit).
    Co do przelewów - jeśli nie chcesz ujawniać swych wyciągów z konta (bo nie musisz) możesz posłużyć się potwierdzeniami wystawionymi przez sprzedawcę (dot. zapłaty za fakturę). To faktycznie US sprawdza.

    Złożenie wniosku VZM-1 wszczyna postępowanie podatkowe i US przed załatwieniem sprawy ma niestety prawo do wielu rzeczy.

    Życzę spokoju i uśmiechu.

    Pozdrawiam.

  7. #1487

    Domyślnie

    My byliśmy równiez "wzywani" telefonicznie (po 2 miesiącach od złożenia wniosku) i pani chciała wszystkie oryginalne faktury - było ich 55 , a po ich przejrzeniu poprosiła jeszcze o doniesienie faktur zaliczkowych do dwóch faktur.

    Pochwalę się, że stwierdziła, że jeden wniosek na 500 jest tak dobrze przygotowany jak nasz , (w pewnym stopniu zawdzięczam to temu wątkowi , zwłaszcza odpowiedziom na pytanie jakie PKWiU )

    Troszkę zaczęła drązyć temat wiaty garażowej, bo nie za bardzo chciało jej się wierzyć, że jest w bryle budynku, ale w sumie dała spokój.

    Na kasę jeszcze poczekamy, bo będą kontrolować jedną firmę, która wystawiła nam fakturę chociaż nie wiem co ja mam z tym wspólnego, no ale skoro szukają pretekstu, żeby opóźnić wypłatę to trudno, w sumie mają jeszcze 3 miesiące

  8. #1488
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Wypełniłam wniosek i załącznik VZM-1/A. Wszystkie kwoty VAT wpisywałam w kolumnie 5 załącznika.

    Jakoś nie bardzo wiem, od kiedy należy uzupełniać pozycje w kolumnie 6?

  9. #1489

    Domyślnie

    Cytat Napisał ms.
    Cytat Napisał Betsi2006
    [...] mam kilka faktur wystawionych nie tak jak powinny być do odliczenia (np. " wykonanie kanalizacji w domu jednorodzinnym" - niestety brak tu wyszczególnionych użytych materiałów, nikt mi tego nie zaakceptuje)
    Betsi, taka faktura od hydraulika oznacza, że za materiały powinien Ci policzyć 7% VAT.

    pozdrawiam, marta
    A wiesz że nie przyszło mi to do głowy?
    Sprawdzę dzisiaj faktury co mam tam wypisane.
    Ubezpieczenia

  10. #1490

    Domyślnie

    Cytat Napisał ms.
    Wypełniłam wniosek i załącznik VZM-1/A. Wszystkie kwoty VAT wpisywałam w kolumnie 5 załącznika.

    Jakoś nie bardzo wiem, od kiedy należy uzupełniać pozycje w kolumnie 6?
    Kolumnę 6 wypełnia się od momentu kiedy ma się odbiór budynku
    Móje ulubione "WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi"

  11. #1491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alkman
    My byliśmy równiez "wzywani" telefonicznie (po 2 miesiącach od złożenia wniosku) i pani chciała wszystkie oryginalne faktury - było ich 55 , a po ich przejrzeniu poprosiła jeszcze o doniesienie faktur zaliczkowych do dwóch faktur.

    Pochwalę się, że stwierdziła, że jeden wniosek na 500 jest tak dobrze przygotowany jak nasz , (w pewnym stopniu zawdzięczam to temu wątkowi , zwłaszcza odpowiedziom na pytanie jakie PKWiU )

    Troszkę zaczęła drązyć temat wiaty garażowej, bo nie za bardzo chciało jej się wierzyć, że jest w bryle budynku, ale w sumie dała spokój.

    Na kasę jeszcze poczekamy, bo będą kontrolować jedną firmę, która wystawiła nam fakturę chociaż nie wiem co ja mam z tym wspólnego, no ale skoro szukają pretekstu, żeby opóźnić wypłatę to trudno, w sumie mają jeszcze 3 miesiące
    To nie jest szukanie pretekstu Jeżeli okaże się że firma, która wystawiła Tobie fakturę nie miała aktywnego obowiązku w podatku VAT to ta faktura zostanie prawdopodobnie odrzucona.
    Móje ulubione "WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi"

  12. #1492

    Domyślnie

    Nie wiem czy dobrze myślę:
    jeśli hydraulik wystawił fakturę na "wykonanie kanalizacji w domu jednorodzinnym" a faktura w rzeczywistości obejmowałaby również koszt materiałów to powinna byc wystawiona jako jedna pozycja (bez rozbijania na poszczególne elementy) i wtedy można by zastosować 7% VAT.

    Natomiast jeśli faktuta ta obejmuje tylko usługę, a na innej fakturze wykazane są materiały, to materiały objęte sa stawką 22%.

  13. #1493

    Domyślnie

    Cytat Napisał Byszek
    Cytat Napisał Alkman
    My byliśmy równiez "wzywani" telefonicznie (po 2 miesiącach od złożenia wniosku) i pani chciała wszystkie oryginalne faktury - było ich 55 , a po ich przejrzeniu poprosiła jeszcze o doniesienie faktur zaliczkowych do dwóch faktur.

    Pochwalę się, że stwierdziła, że jeden wniosek na 500 jest tak dobrze przygotowany jak nasz , (w pewnym stopniu zawdzięczam to temu wątkowi , zwłaszcza odpowiedziom na pytanie jakie PKWiU )

    Troszkę zaczęła drązyć temat wiaty garażowej, bo nie za bardzo chciało jej się wierzyć, że jest w bryle budynku, ale w sumie dała spokój.

    Na kasę jeszcze poczekamy, bo będą kontrolować jedną firmę, która wystawiła nam fakturę chociaż nie wiem co ja mam z tym wspólnego, no ale skoro szukają pretekstu, żeby opóźnić wypłatę to trudno, w sumie mają jeszcze 3 miesiące
    To nie jest szukanie pretekstu Jeżeli okaże się że firma, która wystawiła Tobie fakturę nie miała aktywnego obowiązku w podatku VAT to ta faktura zostanie prawdopodobnie odrzucona.
    Byszku Ty mnie nie dobijaj, bo to była jedna z większych faktur (prawie 1000 zł do zwrotu).
    Myślę sobie, że jeśli firma nie jest czynnym podatnikiem VAT, to nie ma prawa wystawic faktury?
    A tak naprawdę to firmy nie umieją wystawiać faktur zaliczkowych i nie odprowadzają podatku w odpowiednim czasie, a to była taka faktura, więc pewnie przyczepią się. Ja na szczęście mam potwierdzenia przelewów.

  14. #1494

    Domyślnie

    Alkman wiesz co to firma krzak ? Te firmy na takiej zasadzie dzialają, wystawiają fakturę od ktorej podatku nie odprowadzają Co jakiś czas taka firma wypływa w postępowaniu i wtedy wszystkie US dostają info żeby mieć się na baczności
    Ale to są sporadyczne sytuacje, więc nie masz się o co martwić.
    Móje ulubione "WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi"

  15. #1495

    Domyślnie

    Byszku Ty to umiesz pocieszyć

    No to czekam, jak to się skończy...

  16. #1496

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alkman
    Byszku Ty to umiesz pocieszyć

    No to czekam, jak to się skończy...
    Właśnie to przerabiam i też jestem ciekaw zakończenia
    Móje ulubione "WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi"

  17. #1497
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Cytat Napisał Byszek
    Kolumnę 6 wypełnia się od momentu kiedy ma się odbiór budynku
    Byszku, dziękuję. Pierwsze rozliczenie złożyłam miesiąc temu. I widzę, że wstrzeliłam się w dobry okres - największy jak dotychczas limit.
    marta

  18. #1498
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Laelita

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    2

    Domyślnie

    Korzystając z wyszukiwarki nie znalazłam odpowiedzi więc mam nadzieję, że nie zostanę zlinczowana jeśli pytanie jednak już wcześniej padło...

    Czy kupując mieszkanie na rynku pierwotnym można odliczyć sobie podatek VAT jeśli prowadzi się dzialaność gospodarczą?

  19. #1499

    Domyślnie

    Cytat Napisał Laelita
    Korzystając z wyszukiwarki nie znalazłam odpowiedzi więc mam nadzieję, że nie zostanę zlinczowana jeśli pytanie jednak już wcześniej padło...

    Czy kupując mieszkanie na rynku pierwotnym można odliczyć sobie podatek VAT jeśli prowadzi się dzialaność gospodarczą?
    Można tylko "odliczyć" vat za materiały budowlane zużyte na remont/wykończenie mieszkania.
    Móje ulubione "WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi"

  20. #1500
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar macio
    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Witam

    Na wstępie piszę, że szukałem i albo nie ma albo przeoczyłem tak więc prosiłbym o info na temat takich artykułów:

    Mata MGW (taka elektryczna pod płytki)
    Opaska 150x50 NWZ podany nr PKWiU - 0615-101 - i nie wiem jak to rozumieć
    Opaska NORWOD (brak PKWiU - te opaski to do kanalizacji chyba były)
    Komin Classic bez wentylacji IBF
    pustaki wentyl. IBF


    Z góry dziękuję i pozdrawiam

Strona 75 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony