dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Ujawnienie domu w księdze wieczystej

    Jakie załączniki należy dołączyć do wniosku o ujawnienie budynku w księdze wieczystej?

    Mamy dom, który jeszcze kończymy (nie mamy więc pozwolenia na użytkowanie i innych załatwionych formalności), ale dla banku chcielibyśmy ujawnić go już w księdze wieczystej.

    Czy potrzebne są jakiekolwiek opinie, ekspertyzy czy też mapy?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    witam
    No bez przesady - ekspertyzy
    Już mówię:
    1/ jeśli grunt jest oddany w użytkowanie wieczyste potrzeba mapy (dokładnie wyrysu z mapy ewidencyjnej - skala dowolna w granicach zdrowego rozsądku ) Oczywiście dom powinien być na tej mapie naniesiony przez geodete i zaewidencjonowany w organie prowadzącym ewidencje gruntów i budynków (w zależności od miejscowości - starostwo lub gmina) Ponadto oświadczenie właściciela o rodzaju budynku (mieszkalny, iluśtam piętrowy, kryty słomą lub dachówką ceramiczną, podpiwniczony i takie tam)
    2/ jeśl grunt jest prawem własności wystarczy wypis z rejestru gruntów z organu jak wyżej z literką B w rubryce "opis użytku" (czy jakoś tak )
    Wypis jest tani i kosztuje około 15 zł a mapa niestety droższa.
    Sam wniosek kosztuje w przypadku tradycyjnej księgi 30 zet. Jesli masz wątpliwości zapytaj w sądzie, prawdopodobnie dostaniesz tam też jakiś wzór czy druk wniosku
    Ewidencja gruntów nanosi zmiany (wpis budynku) jesli zlecisz geodecie pomiar powykonawczy (cz jakoś tak ) a ten opisze budynek na mapie.
    pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję.

    Do druków ksiąg wieczystych dotarłam - są na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

    Czyli: geodeta, potem ewidencja gruntów, no i sąd na końcu. Super - to nie takie skomplikowane jak mi się wydawało.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Rocky
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    z okolicy stolicy
    Posty
    654

    Domyślnie

    Cytat Napisał pjotrzu
    2/ jeśl grunt jest prawem własności wystarczy wypis z rejestru gruntów z organu jak wyżej z literką B w rubryce "opis użytku" (czy jakoś tak )
    Wypis jest tani i kosztuje około 15 zł a mapa niestety droższa.
    Sam wniosek kosztuje w przypadku tradycyjnej księgi 30 zet. Jesli masz wątpliwości zapytaj w sądzie, prawdopodobnie dostaniesz tam też jakiś wzór czy druk wniosku
    Ewidencja gruntów nanosi zmiany (wpis budynku) jesli zlecisz geodecie pomiar powykonawczy (cz jakoś tak ) a ten opisze budynek na mapie.
    pozdrawiam
    Właśnie z takim wypisem udałem się do sądu z zamiarem złożenia wniosku o ujawnienie budynku w KW. Jednak Pani poinformowała mnie, że nie składa się wniosku o ujawnienie, a o zmianę sposobu korzystania z nieruchomości. W wyniku tego dostałem teraz zawiadomienie, że dokonano wpisu w KW i w polu "Spoób korzystania" pozycja 2 wpisano B-Tereny Mieszkaniowe, ale w pozycji 1 wpisano ponadto Nieruchomość Niezabudowana. W związku z tym mam pytanie, czy można jednak ujawnić budynek w KW, czy jest to obowiązek i w jakim celu się robi takie ujawnienie, czy jest sens składać kolejny wniosek i dążyć do ujawnienia budynku w KW?

  5. #5

    Domyślnie

    Rocky,
    sprawdziłam to dokładnie dla ciebie (i nie tylko ) w moich skrupulatnie zbieranych papierach.

    My mamy ujawniony budynek w księdze wieczystej (to był jeden z warunków udzielenia kredytu na budowę, że w określonym terminie budynek musi zostać ujawniony w KW). Wypełniłam wniosek o wpis w księdze wieczystej KW-WPIS (na stronie pierwszej jest w treści żądania punkt "Sprostowanie oznaczenia nieruchomości/Ujawnienie budynku lub urządzenia") i załączyłam dokument "Wypis z rejestru gruntów", który na dole miał dodatkowo "Wypis z kartoteki budynków" (wpis w tej kartotece był dokonany na podstawie mapy geodezyjnej, na której budynek został już naniesiony). W tym wypisie znalazł się zapis o funkcji budynku (mieszkalna), ilość kondygnacji (1,5), powierzchnia zabudowy, rok zakończenia budowy, materiał ("MUR"). Na dole jest jeszcze stempelek "Dokument niniejszy jest wypisem z opisowych danych ewidencji gruntów i budynków, jest przeznaczony do dokonania wpisu w księdze wieczystej."

    W księdzie wieczystej (nowa księga w formie wydruku komputerowego) w dziale I-O pt. "Oznaczenie nieruchomości" znalazły się następujące zapisy na temat budynku(rubryka 1.4. "Oznaczenie" podrubryka 1.4.2 "Budynek"):
    - położenie, dane adresowe (ulica i numer porządkowy),
    - liczba kondygnacji,
    - powierzchnia użytkowa,
    - przeznaczenie budynku ("budynek mieszkalny")
    W rubryce 1.8 wpisana jest podstawa naniesienia wpisu ("wypis z rejestru gruntów" oraz "wypis MZ kartoteki budynków").

    Ja sądzę, że - oprócz wymogów bankowych jak w naszym przypadku - jest sens ujawnienia budynku. W końcu odpis KW jest podstawowym dokumentem dotyczącym nieruchomości. Jakbyś kiedyś chciał sprzedać lub zaciągnąć kredyt hipoteczny będzie jak znalazł. A teraz i tak załatwiasz wiele różnych formalności i masz wszystkie potrzebne aktualne dokumenty w zasięgu ręki, wiesz gdzie znajdują się wszystkie urzędy, jesteś pewnie na miejscu, więc to nie jest duży problem doprowadzić wszystko do końca, co po paru latach może być zdecydowanie trudniejsze.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Rocky
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    z okolicy stolicy
    Posty
    654

    Domyślnie

    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź !!! Przekonałaś mnie, żeby z tym nie zwlekać. Tym bardziej, że konieczność ujawnienia budynku również mam zapisaną w umowie kredytu, chociaż dostarczyłem już do banku potwierdzone xero tego wniosku (o którym pisałem wyżej) o wpis do KW wraz z dowodem opłaty i Pani uznała, że to załatwia tą sprawę.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Rocky
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    z okolicy stolicy
    Posty
    654

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rocky
    (...) w polu "Spoób korzystania" pozycja 2 wpisano B-Tereny Mieszkaniowe, ale w pozycji 1 wpisano ponadto Nieruchomość Niezabudowana.
    Uuuups, co za niedopatrzenie z mojej strony W pozycji 1 nie wpisano, a wręcz odwrotnie, wykreślono zapis Nieruchomość Niezabudowana (wpisy wykreślone prezentowane są na szarym tle)!
    A wracając do ujawnienia budynku, to Pani w sądzie powołała się na Rozporzadzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20.08.2003 w sprawie zakładania i prowadzenia KW w systemie informatycznym (Dz.U Nr 162 poz. 1575), a w szczególności &20 ust.2, który swoim zakresem nie obejmuje "własnego domu wybudowanego na własnej działce", a tym samym ujawnienie nie jest możliwe. W takim przypadku jedynym mozliwym, wskazującym na zabudowanie działki budynkiem mieszkalnym, jest wpis "B-Tereny Mieszkaniowe".

  8. #8

    Domyślnie

    Ale dziwne: przecież z reguły właściciel buduje na własnym gruncie. Chyba, że jest to grunt użytkowany wieczyście (wtedy właścicielem jest Skarb Państwa). Przecież w takim przypadku pewnie z 90% ujewnień nie musiałoby być dokonywane w księdze! Jestem w szoku.

    Rzeczywiście - sprawdziłam w Lexie - ten paragraf jest taki dziwny:

    § 20. W rubryce 1.4 "oznaczenie" wpisuje się:
    1) w podrubryce 1.4.1 dane o oznaczeniu działek ewidencyjnych składających się na nieruchomość;
    2) w podrubryce 1.4.2 dane o oznaczeniu usytuowanych na nieruchomości budynków: budynków stanowiących odrębną nieruchomość albo budynków, z których wyodrębniono lokale stanowiące odrębną nieruchomość, albo budynków, w których znajdują się lokale, do których przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, albo budynków, do których przysługuje prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;
    3) w podrubryce 1.4.3 dane o oznaczeniu usytuowanych na nieruchomości urządzeń stanowiących odrębną nieruchomość;
    4) w podrubryce 1.4.4 dane o oznaczeniu lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość lub do którego przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego lub spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego.


    Nie wiem co to znaczy "odrębna nieruchomość". Przecież budynek razem z działką jest w całości odrębną nieruchomością.
    Najlepiej umów się z przewodniczącym wydziału (sędzią) i przedyskutuj ten temat (zawsze ma jakiś grafik przyjęć "petentów"), pokaż umowę z bankiem, że musisz ujawnić.

    Dla mnie sprawa jest dziwna - rejestr jest centralny, więc skoro mi mogli wpisać taki zapis, to i pewnie u ciebie mogą.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony