dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 175
  1. #1

    Domyślnie Kotły z podajnikiem tłokowym.

    Witam!
    Czy ktoś ma doświadczenia z użytkowaniem kotłow z podajnikiem tłokowy?
    Nie wiem który byłby lepszy z podajnikiem ślimakowym czy tłokowym?
    Podobno w kotłyz podajnikiem tłokowym są mniej skomplikowane.

  2. #2

    Domyślnie

    Gdzieś na forum wyczytałem, ze ślimakowe są mniej zawodne.

  3. #3

    Domyślnie

    Tutaj akurat sie nie zgodze. W okolicy sporo osób używa kotłów z podajnikiem ślimakowym i wiecznie sa z nimi problemy. W zależności od tego z którego składu jest opał, zrywa im zabezpieczenie na ślimaku raz w tygodniu lub raz w miesiacu. Kończy sie na wybieraniu całego opału z zasobnika (lub nie zalezy od konstrukcji kotła). Zdecydowanie polecam kotły z podajnikiem tłokowym. Osobiście używam kotła Iskra http://www.zgoda-wieprz.pl/ Jeżeli ktoś ma jakieś pytania prosze pisać. W miarę mojej wiedzy udziele niezbędnych informacji.

  4. #4

    Domyślnie

    no to ja sie nie zgodze
    jak niemasz kamieni w weglu to sie zawleczka nie zrywa
    mnie sie np nigdy sie to nie zdarzyło
    a piece z podajnikiem tlokowym pala wiecej od tych podajnikiem slimakowym
    i wedlug wiadomosci otrzymanych od znajomego prowadzacego firme instalacyjna
    ze podajniki tlokowe potrafia sie blokowac jesli mechanizm sie troche wyrobi
    (ale zaznaczam ze niewidzialem takiego blokujacego sie)
    Przepraszam za bledy ale dysleksia nie wybiera

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał ghostt
    1 no to ja sie nie zgodze
    2 jak niemasz kamieni w weglu to sie zawleczka nie zrywa
    mnie sie np nigdy sie to nie zdarzyło
    3 - a piece z podajnikiem tlokowym pala wiecej od tych podajnikiem slimakowym
    4 i wedlug wiadomosci otrzymanych od znajomego prowadzacego firme instalacyjna ze podajniki tlokowe potrafia sie blokowac jesli mechanizm sie troche wyrobi (ale zaznaczam ze niewidzialem takiego blokujacego sie)
    odn 1 masz prawo
    odn 2 jutro kumulacja -przy takim szczesciu polecam zagrac w totka
    odn 3 bzdura
    odn 4 jedna pani drugiej pani...... - pewnie znajomy ma w ofercie tylko piece ze slimakowym podajnikiem
    zreszta budowa podajnika tlokowego jest tak prosta jak budowa cepa (kawal stali ktory przesuwa sie po prowadnicach do tego najczesciej blokowany lozyskami wiec najwyzej ci lozysko poleci 10 min roboty + 4-5 pln koszty naprawy
    porownywalnie koszt zerwanej zawleczki w slimakowym jest duzo tanszy - bo wkurzony wlasciciel po kolejnej "awarii" i litanii pod adresem producenta pieca i pod adresem gornikow/sprzedawcy zamienia zawleczke na zwykly gwozdz i ma z glowy dopoki mu slimaka szlag nie trafi albo sie silnik luc sprzeglo nie spali
    nic nie jest wieczne
    te ze slimakiem i te tlokowe po jakims czasie eksploatacji beda sie psuly
    za tlokowymi przemawia moim zdaniem fakt ze mozna w nich palic groszkiem, mialogroszkiem i mialem zas w slimakowych musi byc dobrze posortowany wegiel a to kosztuje

  6. #6

    Domyślnie

    tak moze byc wegiel, pelets,owies,pestki - itp itd
    co do awaryjnosci tlokowych to specjalinie zaznaczylem ze niewidzialem takiego blokujacego sie, bo mam tak w zwyczaju ze jesli nie zobacze na wlasne oczy to zawsze zaznacze to w wypowiedzi
    co do ceny ekogroszku to jesli kupujesz luzem to jest to najtansza wersja wegla
    (przynajmniej w mojej okolicy) oczywiscie poza mialem ale tego w mojej okolicy nienalezy kupowac bo jest do d... (wczesniej mialem piec mialowy)
    ogolnie kazde rozwiazanie ma zalety i wady
    kupujac piec barlem wszystkie za i przeciw lacznie z opiniami posiadaczy piecy
    i wyszlo mi ze jesli podajnik slimakowy jest odpowiednio zrobiony i przemyslany
    to napewno niebedzie mial wiekszej awaryjnowci jak tlokowy
    (np zadnemu ze znajomych niezerwalo zawleczki wiec tez maja zagrac w totka ?)
    mysle ze w podajnikach tlokowych i slimakowych produceci stosują różne rozwiazania i różnej jakosci materialy a co zatym idzie czesc jest bardziej awaryjna od innych
    prosze nie twierdź autorytatywnie ze jak slimak to musi zrywac zawleczki bo to nieprawda (bardzo wiele zalezy od konstrukcji np. otworu ktorym wsypuje sie wegiel ) aha jak y co ja urzywam groszku a nie ekogroszku i to kupowanego ze skladu wiec zdarzaja sie wieksze kawalki wiegla i naprawde nieprzeszkadzaja w pracy podajnika
    Przepraszam za bledy ale dysleksia nie wybiera

  7. #7

    Domyślnie

    Reasumując
    1. Awaryjność zależy od producenta, konstrukcji, materiałów, tego czy przemyślwał swoje rozwiązanie. Najlepiej wiec kupic taki piec, ktory u kogos juz pracuje i nie ma problemow z jego eksploatacja.
    2. Piec z podajnikiem tłokowym jest bardziej uniwersalny (możliwość wybrania źródła opału).

    Z lużnych uwag: w mojej okolicy (tarnow) tona ekogroszku kosztuje okolo 460 zlotych, tona miału okolo 230. Sprzedawcy wykorzystujac popyt podnieśli ceny ekogroszku. Jego zaleta jest znikoma ilość popiołu, czego niestety nie da sie powiedzieć o miale, po zimie pozostaje spora ilośc popiołu który należy zagosodarować. Mieszkam na wsi wiec czasami zdarzaja sie przerwy w dostawie pradu (bardzo żadko). W piecu z podajnikiem tłokowym mogę wtedy palić "ręcznie" dorzucając od czasu do czasu miału na palenisko, lub po prostu kładąc klocki drewna. Przy braku prądu piec z podajnikiem ślimakowym potrzebuje tzw paleniska awaryjnego, na którym należy rozpalić, ale rozwiazanie takie podnosi koszty samego urzadzenia. Powyższe przy założeniu że c.o. chodzi na grawitacji; jeżeli nie to całe rozważanie bierze w łeb bo do napedu pompki obiegowej też potrzebny jest prad. Pozdrawiam

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Mają wątek ślimakowcy to będą mieć tłokowcy. Stalmark 80kW w tym momencie instaluje się "tymi recami", po niedzieli odpalamy. Tłokowcy łączcie się !!! do łopat!!! napełniać zasobniki!!!

  9. #9

    Domyślnie

    Witam,
    Ciekawy wątek. Sam zastanawiam sie nad zakupem kotła. Rozmawiam z konstruktorami tam gdzie w ofercie producent ma piece tłokowe i ślimakowe i wszyscy mówią, że:

    1) retorta gwarantuje bradziej efektywne spalanie od tłokowca,
    2) w retorcie mozna również palić miałem (retorta obrotowa) o granulacji do 30mm
    Minusem są uatwienia pieca, które w ślimakowcu doprowadzają do szału (rozwiazaniem jest sterwonik PID. W tłokowcu problem z ustawieniami nie wystepuje.

    Tyle teorii, a w praktyce prośba

    ghostt
    Napisz proszę którego producenta masz piec i czy paliśłeś w nim miałem


    Pozdrawiam

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Również spotkałem się z opinią, że tłokowce gorzej spalają od ślimakowców. Wydaje się to uzasadnione z racji sposobu podawania paliwa - w ślimakowcu od spodu,a tłokowcu od góry. Świerze jeszcze nie rozpalone drobiny węgla w tłokowcu mogą być wywiane do góry przez cug powietrza i w ogóle nie spalone - w ślimakowcu muszą one przejść od spodu przez cały żar zanim polecą do komina. Na forum posiadacze STALMARKA żalą się na dużą ilość sadzy.
    Ja kupiłem szufladowca ze względu na uniwersalność. Można w nim palić wszystkim - ma wielki ruszt, a ja gigantyczną ilość drewna Ponadto w dowolny sposób można w nim zmniejszać moc- praktycznie od zera do max - czego w ślimakowcu nie da się zrobić. Zakryzowałem wylot zasobnika kawałkiem blachy i kocioł podaje 1/10 wegla który można spalać w najbardziej maksymalnej - czyli optymalnej temperaturze. W lecie jak znalazł.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał ged
    Zakryzowałem wylot zasobnika kawałkiem blachy i kocioł podaje 1/10 wegla
    Jak to dokładnie zrobiłeś?? Bo mam podobne plany. Na innym forum ktoś dołożył płytę-deflektor nad paleniskiem i ani śladu dymu i minimalna ilość sadzy

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Kawał przyciętej i pospawanej blachy 3 mm, wkładany do pustego zasobnika. Zmniejsza szerokość szczeliny którą wypada miał. Gdy zasobnik będzie pusty zrobię fotkę.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Cytat Napisał I.W.
    ...Na innym forum ktoś dołożył płytę-deflektor nad paleniskiem i ani śladu dymu i minimalna ilość sadzy
    Jaki kocioł, jakie forum, ciekawe - lubię eksperymenty.

  14. #14

    Domyślnie

    Witaj,

    Wielkość tego Stalmarka (80 KW) to ze względu na to palenie drewem, czy wynika ona z zapotrzebowania domu? Jakoś duży ?

    "Tłokowcy" jakoś milczą na forum o swoich doświadczeniach, ciekawe czy powodem jest zadowlenie i bezproblemowa obsługa, czy rozczarowanie kotłem?

    Ged, czekam na wrażenia i doświadczenia z eksploatacji.

    Ps. Mamy podobne gusta - też buduje dom w stylu dworkowym. Ciesze się że ten typ domu ma swoich zwolenników na forum.

    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Regut zerknij tylko na projekt Geda to będziesz wiedział czemu taka moc .

    U siebie też właśnie składam instalacje , w najbliższym tygodniu odpalam ślimakowca Fakore 25 kw , groszek mam z Chwałowic ,myślę że będzie dobrze

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kris2222
    Regut zerknij tylko na projekt Geda to będziesz wiedział czemu taka moc .
    Dwór nie może być mały.

    Cytat Napisał Kris2222
    U siebie też właśnie składam instalacje , w najbliższym tygodniu odpalam ślimakowca Fakore 25 kw , groszek mam z Chwałowic ,myślę że będzie dobrze
    Z czego składacz? Ja CO robię z czarnej rury na gwinty. Kupiłem na Allegro elektryczną gwintownicę i już nabrałem wprawy - idzie szybko. Najgorzej z przewidywaniem gdzie i jak te rury prowadzić, gdzie złączka, kolanko - aby było zgodnie ze sztuką, normami i estetyką. Pomimo ogromnego budynku instalacji CO jest bardzo mało - przemyślałem ją jeszcze na etapie wstępnego projektu. Dokładnie w osi budynków w piwnicy pod sufitem puściłem dwie rury, od nich idą piony, na pionach na każdej kondygnacji rozdzielacz. Mam kłopot z brudem w rurach - gwintowanie pozostawia w nich masę wiórów i oleju, konopie, pasta uszczelniająca, zgorzel po walcowaniu. Ja mam wszędzie podłogówkę, boję dię że jak mi ten syf wejdzie w te kilometry cienkich rurek to będzie problem. Przed każdą pompą mam filtr, a le za pompą, a przed rozdzielaczami też jest brud. Zastanawiam się czy przed odpaleniem tego wszystkiego nie zrobić płukania rur jakimś detergentem. Zmostkować zasilanie i powrót przed rozdzielaczami, puścić pompy, podgrzać wodę, co kilka godzin czyścić filtry i wymieniać wodę.

  17. #17
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marekpod

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam .
    Jestem posiadaczem tłokowca firmy EKO-DOM o mocy 25KW.Mam go od 3 miesięcy.Początek był kiepski :( problem z ustawieniami sterownika,piec potyrafił mi spalić do 80kg opału na dobę MASAKRA :x czarny dym z komina a miało być ekologicznie :-? sadza zapychała kanały grzewcze.Miałem dosyć..
    po 2 tygodniowych zmaganiach z ustawieniami kocioł pali 35kg na dobę :D minimalnie sadzy w kanałach no i biały dymek z komina..O to chodziło !!!A poza tym kocioł rewelacja blacha kotłowa,co jest bardzo ważne wykończenie super.Dodam że pale miałem ogrzewam dom o pow.200m bez ocieplenia.Temp.zadana na kotle 60st.
    Chętnie podziele się moimi ustawieniami jeśli jest ktoś zainteresowany :)

  18. #18

    Domyślnie

    Witam.

    Posiadam tłokowca STALMARK 25kW.
    Jestem bardzo zadowolony. Ustawienia banalne, dobrze współpracuje z regulatorem pomieszczeniowym i podłogówką, którą mam w całym domu.
    Uzywam co prawda dopiero drugi miesiąc, zobaczymy co będzie dalej.
    Faktycznie występuje problem dużej ilości sadzy - bardzo chętnie poczytam o deflektorze, który pozwala to zredukować - bedę wdzięczny za link
    Palę dobrym (drogim) groszkiem, więc popiłolu jest niewiele.
    Co dla mnie bardzo ważne, to że piec jest cichy. Napęd tłoka pracuje cicho. Wentylator w zalezności od nastawionej prędkości cicho, bądź głośniej.

    To w zasadzie tyle. Polecam.

    Pozdrawiam
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kris2222
    Regut zerknij tylko na projekt Geda to będziesz wiedział czemu taka moc .

    U siebie też właśnie składam instalacje , w najbliższym tygodniu odpalam ślimakowca Fakore 25 kw , groszek mam z Chwałowic ,myślę że będzie dobrze
    Cytat Napisał Kris2222
    Regut zerknij tylko na projekt Geda to będziesz wiedział czemu taka moc .

    U siebie też właśnie składam instalacje , w najbliższym tygodniu odpalam ślimakowca Fakore 25 kw , groszek mam z Chwałowic ,myślę że będzie dobrze
    Witaj,
    Projekt widziałem. Też całe życie marzyłem o "polskim dworku" potem projekt przyszła realizacja i wyrzuty sumienia dot. powierzchni i kosztów budowy. Jak zobaczyłem dziennik Geda to moment się wyleczyłem

    Teraz problem jak to wszystko ogrzać
    Wracajac do dyskusji to na pewno będize ok. Groszkowce to sprawdzona konstrukcja. A problemy z groszkiem przejściowe w stosunku do okresu trwałości pieca.
    Pytanie tylko czy taniej (miiał) nie mozna osiagnać podobnego efektu lub uniknąć problemów z jakoscia paliwa ?
    1) tłokowiec
    2) retorta z pid-em

    2a) obrotowa
    2b) poprzez modyfikacje palnika (żeliwo) z wielopunktowym dostarczeniem powietrza

    O retorcie (ślimakowcu) jest dużo na forum. Słabe punkty to wrażliwość na słabe paliwo i ekonomika spalania przy źle dobranych ustawieniach.

    O tłokowcach jest cisza na forum i to właśnie jest zastanawiające.
    Z innych źródeł wiem że problem jest też z ekonomiką spalania oraz z niedopalaniem miału (brudzenie) jak wspominał Ged.

    Ps. Napisz dllaczego właśnie wybrałeś "Fakore"

    Pozdrawiam

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Eko_Dom to Stalmark. Fajnie, że się użytkownicy tych kotłów powoli zbierają. Będę do Stalmarka robił sterownik PID samo-uczący, będzie gdzie go testować - jeszcze z miesiąc do prototypu.

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony