dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Czym jest odrolnienie?

    Już wyjaśniam o co dokładnie mi chodzi.
    Mam działkę, która w akcie notarialnym jest nazwana gruntem ornym lub rolnym (?). W gminie, po zakupie składałem jakieś oświadczenie w celu wyliczenia wysokości podatku gruntowego. Tam wpisałem, że x metrów to ziemia klasy V, a X metrów klasy VI...
    W gminie składam wniosek o wydanie "wypisu z MPZP", z którego dowiaduje się, że moja ziemia jest przeznaczona na zabudowę zagrodową itd, ale także pod budownictwo mieszkalne. W każdym bądź razie z tego "kwitu" wynika, że mogę tam zbudować dom.
    W związku z powyższym jaką ja mam ziemię-działkę? Rolną czy budowlaną? Czy moja działka wymaga odrolnienia? Czy może po prostu zapis MPZP już rozwiązuje za mnie ten problem? Wystarczy, że zmienię tylko przeznaczenie gruntu? - W UG czy w Starostwie?
    Naszły mnie te pytanie w kontekście zbliżających się zmian - przepisów dot. ochrony gruntów rolnych

    Pozdrawiam i z góry dziękuję na jakąkolwiek pomoc,
    DD

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DziadekT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Racibory
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    294

    Domyślnie

    Popularny termin "odrolnienie" (w prawie nie ma czegoś takiego) może oznaczać jedną z dwóch rzeczy:
    - przeznaczenie na cele nierolnicze w MPZP (uchwała gminy) lub
    - wyłączenie z produkcji rolnej (decyzja starosty).
    W Twoim przypadku pierwsze już najprawdopodobniej nastąpiło. Drugie może być konieczne, jeśli są to "użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia organicznego" - najlepiej sprawdzić w starostwie. Sprawdź też w starostwie, czy dla nich zapis w MPZP jest wystarczający do wydania pozwolenia lub przyjęcia zgłoszenie na budowę domu.

    Obowiązek uzyskania decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej dotyczy "użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego".

    Co do przyszłych przepisów nie ma za bardzo sensu spekulować, dopóki nie staną się przepisami teraźniejszymi.

  3. #3

    Domyślnie

    Od siebie jeszcze dorzucę że poza kategorią gruntów o konieczności wyłączenia z producji rolnej może decydować fakt "rekultywowania pod cele rolnictwa" - np nieutrzymywana od 50 lat melioracja (tak ja miałem).

  4. #4

    Domyślnie

    Oczywistym jestem, że chcę uniknąć sytuacji gdy zmiana przepisów uniemożliwi mi taką czynność. Dziś w kontekście możliwych zmian obawiam się, że zostanę właścicielem ziemi, na której nie mógłbym nic zbudować, ani też sprzedać... Jutro idę do Starostwa poczynić stosowne ustalenia!

  5. #5

    Domyślnie

    W Akcie notarialnym posługujemy się zapisami:
    - "[...]właścicielem niezabudowanych działek gruntu położonych we wsi [...]"
    - wbrew temu co napisałem na początku, nie ma tu zapisu "grunt orny" czy coś w tym stylu.

    Wypis z rejestru gruntów:
    opis użytku: grunty orne
    Oznaczenie użytków: RIVb i RV

    Nie ma nic na temat pochodzenia gleby - organicznego/ mineralnego...
    Ostatnio edytowane przez dawiddur ; 21-03-2016 o 18:04

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DziadekT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Racibory
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    294

    Domyślnie

    W starostwie sprawdzisz w ewidencji gruntów (prawdopodobnie wydział geodezji) jaką klasę ziemi mają tam wpisaną. Tam też powinni Ci powiedzieć, czy to gleba mineralna czy organiczna. Weź z sobą odpis z księgi wieczystej albo inny dowód, że jesteś właścicielem

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony