dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    flondra

    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1

    Domyślnie okno w ostrej granicy działki?? :((

    Witam,
    to mój pierwszy post na forum, które od dość dawna poczytuję i baaaardzo chciałabym do Was - budujących - dołączyć. Narazie jestem na etapie zakpu działki, i tu od razu zaczyna się stos pytań / problemów, zapewniających niejedną bezsenną noc (czyli mam przedsmak przygody budowlanej, ha). Ale do rzeczy.
    Znalazłam działkę, która z pewnych przyczyn (głównie lokalizacyjnych) niezwykle by mi odpowiadała. Poza tym już właściwie nie ma zalet Problem w tym, że w danym obszarze podobnej działki już po prostu nie znajdę, dlatego interesuje mnie ta właśnie parcelka, którą wyszukałam. Działka jest rozmiarów mikrych (10 x 25 metrów), ale ponieważ sąsiednie działeczki zabudowane są do ostrej granicy, więc generalnie stawianie tam domu miałoby sens (oczywiście przy uzyskaniu takich warunków zabudowy, które budowanie w owej ostrej granicy dopuszczają). Ale teraz pojawia się problem, i to duży.
    Do działki przylega z jednej strony ruderka Taki stareńki bieda-domek z rozbiórkowej cegły. Wygląda nawet na to, że nikt tam od dawna nie mieszka. Podobno (nie wiem, na ile to prawda, bo osobiście tego nie usłyszałam), wstępne decyzje z urzędu, co do zabudowy interesującej mnie działki zalecały właśnie zabudowę "w świetle" tego budynku, czyli doklejenie w ostrej granicy nowej zabudowy. Ruderka nawet wygląda tak, jakby już kiedyś coś do niej doczepione plecami stało, to znaczy ma dach ze spadem w jedną stronę, i prostą ścianę (parter + piętro) od strony mojej działki.
    A teraz problem: wszystko pięknie, tylko na pięterku ktoś sobie wydłubał okienko. Właśnie w ostrej granicy, w tej ścianie, która ewidentnie była ślepą ścianą. Okno owo jest nawet zastawione od wewnątrz jakąś szafą, ale nie zmienia faktu, że tam jest!
    Na 100% jakaś samowola budowlana, ale trudno powiedzieć kiedy powstała i pewnie już się dawno uprawomocniła. Raczej nie do ruszenia, bo szczerze mówiąc wolałabym budować, niż procesować się z jakimś w sumie Bogu ducha winnym dziadziusiem i udowadniać w sądzie, że okno nie ma 15tu lat (chyba wtedy się legalizuje). Bez sensu. Wygląda więc na to, że doklejanie się do budynku-ruderki odpada, ale teraz dopiero zaczyna się poważny problem. Mój architekt mówi, że jeśli w ostrej granicy mamy ścianę z oknami, to ja powinnam w takim przypadku (jeśli też chcę mieć ścianę z oknami) odsunąć się aż o 8 metrów! Co na tak małej działce w ogóle stawia pod znakiem zapytania sens jakiejkolwiek zabudowy (bo np. zostanie 50 m brutto na kondygnację, z czego odpadnie grubość ścian, komunikacja i rozmaite schody).
    Straszne!
    Mam zatem pytanie: czy ktoś z Was spotkał się z podobną sytuacją? Może od samowolnego okna będzie można oddalić się chociaż na 4ry metry, a nie aż 8
    Heh, generalnie to chyba najprościej byłoby namówić sąsiada, żeby te swoje okno zamurował, ale ponoć to też nie jest takie proste (jeśli się przedawniło i uprawomocniło to i tak będzie w warunkach zabudowy, że to jest ściana z oknami, i przekonywanie wszystkich urzędników że okna jednak nie ma potrwa wieki...). Poza tym znając życie, to za oknem jest ulubiony pokój sąsiada, a przed oknem jego ulubiony widok przez okno, więc za zamurowania i tak nic nie wyjdzie.

    Macie jakiś dobry pomysł? Mam zamiar wybrać się w przyszłym tygodniu do wydziału architektury, ale nie wiem, na czym w ogóle zakotwiczyć rozmowę (to znaczy na jakiej odległości od tego felernego okna...)

  2. #2

    Domyślnie

    Nie masz raczej innego wyjścia niz dogadanie się z (przyszłym) sąsiadem, że zamuruje on okno w granicy. W przeciwnym razie - musisz sie odsunąć.
    Myślę, że musisz porozmawiać z urbanistą przygotowującym analizę urbanistyczną, czy do wydania WZ (korzystnych dla ciebie) wystarczy mu zobowiązanie/oświadczenie sąsiada (WZ zawierałyby wtedy warunek, że mozliwa jest budowa domu w granicy, jeśli ściana będzie "ślepa").

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony