dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    n0rek

    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    5

    Domyślnie postawienie budynku gospodarczego

    Witam
    mam kilka pytań moż ektoś mi pomoże
    1. czy na działce rolnej powieżchnia 5000 m można postawić budynek gospodarczy do 35 metrów (z tego co wyczytałem taki budynek wymaga tylko zgłoszenia)??
    2. czy przy takich rozmiarach wymagany jest projekt, czy tylko forma szkicu z umiejscowieniem na działce.
    3. czy przy takim budynku można dostawić drugi mniejszy stykajacy się mający wspólną ścianę boczną (oba budynki będą niezależne).

    z góry dziękuje i pozdrawiam

    N0rek
    Norek

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Moim zdaniem:
    1. Na działce możesz postawić budynki gospodarcze o pow. do 35 m kw. każdy (PB nie ogranicza ich liczby w zależności od powierzchni działki), jeśli jest to zabudowa na działce siedliskowej (a więc wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego) lub
    2. Jeśli nie jest to działka siedliskowa to wolnostojące budyki gospodarcze nie mogą mieć więcej niż 25 m kw. i teoretycznie na Twojej działce może być ich nawet 10 (dwa na każde 500 m kw. powierzchni działki).

    W obu przypadkach wystarczy tylko zgłoszenie i jak stwierdzono w Prawie budowlanym
    W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.
    Wynika z tego, że wystarczą szkice i rysunki, a nie projekt budowlany.

    Moim zdaniem zetknięcie się dwóch wolnostojących budynków spowoduje, ze wspólnie będą stanowić wg prawa budynek, którego powierzchnia będzie wymagała budowy z pozwoleniem na budowę.[/url]
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Marioo

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam,
    mam pytania dotyczące dwóch spraw:
    1. co do warunków dotyczących takiego budynku (25 m2) konkretnie o wymagania/ograniczenia (wysokość, ilość kondygnacji, konstrukcja, okna, dach etc.) oraz czy jest możliwe w takim budynku zlokalizowanie przyłącza energetycznego oraz jakie są obwarowania jeśli chodzi o rozmieszczenie takich budynków na działce (odległość pomiędzy sąsiednimi i ustawienie względem siebie oraz odległości od granic działki)? Czy na taki budynek potrzebny jest projekt czy może to być moja twórczość? Co po zakończeniu budowy, czy to także należy zgłosić i czy rezultat takiej budowy jest przez urzędników później kontrolowany ( do czego zmierzam: podejrzewam że prawo dopuszcza w takich budynkach tylko jedną kondygnację a ja chętnie bez rozgłosu zagospodarował bym poddasze)?
    2. co do działki to czy mógłbym na takiej działce wykopać studnię i szambo i co urzędnicy mają ewentualnie do tego lub czy w ogóle w jakiś sposób ich to obchodzi jeśli się z tym nie afiszuję a na działce nie stoi budynek mieszkalny?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Jeszcze raz i trochę szerzej.
    Wg prawa budowlanego uzyskania pozwolenia na budowę nie wymaga budowa m.in:

    1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniającą zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej, w tym parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m;

    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii o powierzchni zabudowy do 25 m kw., przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 1.000 m2 powierzchni działki,

    3) altan i obiektów gospodarczych na działkach w pracowniczych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich,

    Pozwolenie na budowę nie jest też wymagane gdy: chcesz postawić na swojej działce obiekt tymczasowy niepołączony trwale z gruntem; budujesz oczko wodne o pow. do 30 m kw; planujesz budowę przyłącza wodociągowego, elektroenergetycznego, kanalizacyjnego, gazowego, telekomunikacyjnego lub cieplnego; chcesz postawić zbiornik na gaz płynny o pojemności do 7 m sześć.; zbudować pochylnię dla niepełnosprawnych; planujesz budowę budynku gospodarczego, przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m sześć. na dobę, a także obiekty małej architektury i ogrodzenie domu (pod warunkiem, że ogrodzenie nie jest wyższe niż 2,2 m).

    I jeszcze o możliwości legalizacji samowoli budowlanych. Obecnie samowolę można zalegalizować, jeśli nie jest ona sprzeczna z wytycznymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i nie narusza przepisów budowlanych. Urząd nakłada „tylko” opłatę legalizacyjną np.za domek letniskowy 15 tys. zł, domek jednorodzinny 30 tys. zł
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Aha:
    * prawo budowlane nie ogranicza takich parametrów jak wysokość, ilość kondygnacji, konstrukcja, okna, dach (budynków do 25 m kw.),
    * przyłącze energetyczne - jest możliwe,
    * rozmieszczenie takich budynków na działce - nie mogą się stykać ze sobą (mieć wspólnej konstrukcji, np. dachu), odległość od granicy - tak jak w Prawie budowlanym - 3 albo 4 metry (okna/ brak okien).
    * projekt - powinien wystarczyć własny szkic,
    * kontrola - raczej nie, chyba, że sasiedzi doniosą, że coś ich zdaniem jest nie tak,
    * wiele kondygnacji - moim zdaniem można, ale łącznie nie nie może być więcej niż 25 m kw.,
    * bez rozgłosu - można, ale nieco ryzykujesz (legalizacja samowoli), choć przy zasobach kadrowych inspekcji budowlanej raczej niewiele.
    * studnia - ja bym wykopał, niezależnie od ryzyka konsekwencji,
    * czy obchodzi? - PINB ma dużo pracy w normalnym trybie działania (wprost - nie obchodzi). Ale sąsiadów, zwłaszcza skonfliktowanych - bardzo.
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Marioo

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dzięki wielkie oskar0259 kompendium wiedzy!
    Mam tylko proœbę o doprecyzowanie poniższego:

    Wg prawa budowlanego uzyskania pozwolenia na budowę nie wymaga budowa m.in:
    [...]
    2) wolno stojšcych parterowych budynków gospodarczych[...] o powierzchni zabudowy do 25 m kw
    A w następnym poœcie:
    * prawo budowlane nie ogranicza takich parametrów jak wysokoœć, iloœć kondygnacji, konstrukcja, okna, dach (budynków do 25 m kw.),
    Pozdrawiam

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Biję się w piersi: byłem nieprecyzyjny co do ilości kondygnacji. W budynku parterowym może być co najwyżej poddasze.
    Ważny jest zapis z prawa budowlanego.
    Co do wysokości, konstrukcji, okien, dachu - podtrzymuję to co napisałem. W Prawie budowlanym nie ma w tym wzgledzie żadnych ograniczeń.
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    e_petelka

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam.
    I pozwalam podłączyć się pod temat z następującymi pytaniami:
    1. czy powierzchnia tarasu liczy się do powierzchni zabudowy?
    2. przy ewent. budowie domku parterowego z poddaszem (do 25m2) - czy dobrze rozumiem, że powierzchnia zabudowy parteru może wynosić te max. 25 m2 plus tyle samo poddasza?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Moim zdaniem:
    1) powierzchnia zabudowy działki to ta jej część, która jest zajęta przez budynek (rzut pionowy zewnętrznego obrysu budynku po jego wykończeniu) oraz tarasy, podjazdy i chodniki,
    2) cały budynek może mieć 25 m kw.
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  10. #10

    Domyślnie

    To znalazłem w Muratorze

    powierzchnia zabudowy - przez powierzchnię zabudowy rozumie się p
    powierzchnię terenu zajętą przez budynek w stanie wykończonym.
    Powierzchnia zabudowy jest wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu.
    Do powierzchni zabudowy nie wlicza się:
    - powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu;
    - powierzchni elementów drugorzędnych, np. schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;
    - powierzchni zajmowanej przez wydzielone obiekty pomocnicze (np. szklarnie, altany).
    Obrazowo mówiąc - jest to powierzchnia jaką zajmuje budynek na działce.


    a to definicja stosowana w urbanistyce:
    Powierzchnia zabudowy. (Emprise au sol) - Powierzchnia budynku w poziomie terenu. Nie wlicza się części budynku nad terenem ani tarasów otwartych i zadaszonych.


    podjazdy i chodniki nie sa powierzchnią zabudowy

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Nie wiem czy polemizować, czy się zgodzić. Raczej to drugie.
    Definicji, jak widać, jest wiele.
    Na potrzeby konkretnych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego powierzchnię zabudowy definiuje się np. jako "powierzchnię zabudowaną i utwardzoną na działce" (zob. np. MPZP w Szczecinie publikowane w dzienniku urzędowym), co odpowiada mojej odpowiedzi powyżej.
    Wg normy przez powierzchnię zabudowy rozumie się powierzchnię terenu zajętą przez budynek w stanie wykończonym i jest ona wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu.
    A więc pole powierzchni zabudowy wyznacza rzut pionowy obrysu budynku na poziomie terenu.
    Przyjmuje się za podstawę obrys:
    a) parteru – w przypadku, gdy jest on większy od rzutu pionowego obrysu ścian fundamentowych,
    b) ścian fundamentowych, jeżeli na poziomie terenu jest on większy niż rzut obrysu parteru.
    Nie liczy się obrysu kondygnacji powyżej parteru i ich części nadwieszonych jak np. wykuszy. Do powierzchni zabudowy wlicza się pole powierzchni występujących w obrębie przyziemia takich elementów budynku jak: prześwity, przejścia i przejazdy bramowe, ganki, krużganki, loggie wgłębne (cofnięte), loggio – czyli balkony przystawione, werandy otwarte i przeszklone oraz przybudowane szklarnie tzw. ogrody zimowe. Wlicza się także garaże i wiaty garażowe stanowiące integralną część budynku – czyli przybudowane.
    Do powierzchni zabudowy nie wlicza się natomiast powierzchni budynków lub ich części znajdujących się poniżej poziomu terenu, przy czym należy rozumieć, że chodzi o poziom terenu przy budynku i dotyczy np. zjazdów do garaży, studzienek przy okienkach piwnicznych. Do omawianej powierzchni nie wlicza się także schodów, pochylni, ramp zewnętrznych, osłon przeciwsłonecznych, daszków, okapów dachowych, gzymsów oraz nadwieszonych części budynku jak balkony czy wykusze umiejscowione powyżej parteru.
    Na działce budowlanej oprócz budynku mieszkalnego mogą występować w projekcie zagospodarowania działki również wolnostojące budynki pomocnicze jak: gospodarcze, garaże, szopy, szklarnie, altany. Powierzchnię zabudowy tych obiektów liczy się oddzielnie i uwzględnia w bilansie terenu (działki), natomiast nie dolicza się jej do powierzchni zabudowy budynku mieszkalnego.

    Tylko po co tak teoretyczne rozważania, skoro MPZP z reguły zawierają własne, uproszczone definicje?
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Marioo

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam,
    Drążę dalej temat budynku na działce rolnej.
    Mam zamiar kupić 1/4 niespełna 3 hektarowej działki rolnej z dostępem do drogi (co prawda droga w większości tylko na mapie w gminie) lecz bez sąsiedztwa, przeprowadziłem więc rozeznanie w urzędach (gmina/powiat) i ręce mi opadły, nie wiem czy to niechęć urzędników, ich niekompetencja, czy to ja na ten temat nic nie wiem ale z rozmowy wynikło że na takiej działce nie mogę nic wybudować, ...bo działka poniżej hektara (z tego co wiem zasada budowy siedliska na działce pow. 1 ha już nie obowiązuje - liczy się średnia gminy), ...bo nie ma sąsiedniej zabudowy (zasada dobrego sąsiedztwa też już chyba nie obowiązuje) itp, a na to że ja wcale nie chcę budować siedliska czy budynku mieszkalnego lecz tylko budynek gospodarczy do 25m2 (zgodnie z prawem budowlanym nie wymagający zgody na budowę, a tylko zgłoszenie) otrzymałem odpowiedź że i tak dostanę sprzeciw, a poza tym to i tak nie wolno mi będzie do tej działki doprowadzić prądu ...itp. itd. Nie wiem co o tym sądzić, nie jest to teren rezerwatu, gmina nie ma planu zagospodarowania, dojazd do działki jest, więc jakie paragrafy mają w rękawie urzędnicy żeby zabronić mi budowy budynku gospodarczego do 25m2? Co z prądem, w ZE nawet nie pytali o rodzaj działki a po informacji że nie byłbym tam jedynym odbiorcą (właściciele pozostałych części działki) wręcz chętnie podciągnęli by linię i powiedzieli żebym się nie martwił tylko składał wniosek, co do tego ma gmina?
    Czyżbym miał szykować się do długotrwałej "wojny podjazdowej", czy to tylko typowa praktyka zbycia petenta, a może faktycznie odpuścić sobie?
    Dziękuję z góry za pomoc.
    Pozdrawiam
    Marioo

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Marioo

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam,
    Widzę że nikt się nie kwapi do odpowiedzi więc może przeformułuję pytanie.
    Założenia:
    Kupno działki rolnej, budowę budynku gospodarczego i przyłącza energetycznego kablowego (ze skrzynką w granicy działki), wiem że zważywszy na usytuowanie działki (mi akurat to bardzo odpowiada ze względów rekreacyjnych) praktycznie nie ma szans na przekwalifikowanie na działkę budowlaną, wielkość działki nie spełnia warunku siedliska, więc chyba pozostanie po prostu jako grunt rolny.
    I teraz proszę o poprawienie mnie jeśli się mylę:
    Prawo budowlane dopuszcza budowę na gruncie rolnym budynku gospodarczego do 25m2 zgodnie z:

    Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    [...]
    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
    [...]
    20) przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;
    [...]
    2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
    [...]
    10) wykonywaniu ujęć wód śródlądowych powierzchniowych o wydajności poniżej 50 m3/h oraz obudowy ujęć wód podziemnych;


    Z zastrzeżeniami:

    Art. 29a. 1. Budowa przyłączy, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    2. Do budowy, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy prawa energetycznego albo o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
    3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli inwestor dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 30.
    Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
    1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, pkt 5-19 i pkt 21;
    1a) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20 - z zastrzeżeniem art. 29a;
    2) wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1, 4-6 oraz 9-13;



    I tu dochodzimy do sedna sprawy, art. 30. Ust 2. Stanowi:

    2. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.
    3. Do zgłoszenia budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19 i 20, należy ponadto dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. Projekt zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku budowy instalacji gazowej, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19, powinien być uzgodniony z podmiotem właściwym do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.
    [...]
    5. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.


    A teraz to co najważniejsze:


    6. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli:
    [...]
    2) budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy;
    [...]
    7. Właściwy organ może nałożyć, w drodze decyzji, o której mowa w ust. 5, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:
    1) zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia;
    2) pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków;
    3) pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych;
    4) wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.



    Po rozmowie z urzędniczkami w urzędzie miasta stwierdziłem że będzie duży opór ze strony urzędu żeby zbudować na tej działce cokolwiek, wprost poinformowano mnie że nawet do budowy budynku gospodarczego wniosą sprzeciw, więc przed utopieniem kilkudziesięciu tysięcy złotych w teren na którym nie chciałbym do końca życia tylko kosić trawę chciałbym się zapytać szanownego forum: co i na jakich konkretnych zasadach z art. 30 ust 6 lub „innych przepisów” mogą użyć urzędnicy/wójt/starosta by mieć podstawę do wniesienia sprzeciwu do budowy budynku gospodarczego lub przyłącza energetycznego (bo zakładam że swoją decyzję muszą szczegółowo uzasadnić) oraz co to mogą być w tym przypadku za „inne przepisy”.
    I jeszcze jedno: Czy ma jakieś umocowanie prawne w aktualnych przepisach (in plus w tej sprawie oczywiście) że na tej działce, poza rekreacją mam zamiar zająć się prawdziwą produkcją rolną, a dokładniej usytuować pasiekę (stricte facto pszczelarstwo to dział specjalny produkcji rolnej), przy której zgodnie z przepisami sanitarnymi muszę dysponować tzw. pracownią pasieczną której zorganizowanie w praktyce wymaga budowy.
    Proszę o opinię bo to zagadnienie praktycznie nie jest nigdzie opisywane a ja zaczynam się gubić w gąszczu przepisów i przestaję wierzyć że w tym kraju da się coś załatwić normalnie i bez kłód pod nogami na każdym kroku.
    Dziękuję i pozdrawiam.
    Marioo

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał oskar0259
    ...
    Moim zdaniem zetknięcie się dwóch wolnostojących budynków spowoduje, ze wspólnie będą stanowić wg prawa budynek, którego powierzchnia będzie wymagała budowy z pozwoleniem na budowę.[/url]
    Witam
    A czy istnieje jakieś precyzyjne określenie co znaczy "wolnostojący" - czy jest wymagana jakaś minimalna odległość pomiedzy budynkami?
    Chcę zgłosić budowę budynku gospodarczy o pow.zabudowy 35m2 (działka siedliskowa) i jednocześnie budowę drewutni/altany o pow. 25m2. Dla mnie najlepiej byłoby aby owa drewutnia przylegała do tego zgłaszanego budynku gospodarczego - ale z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że powstał by jeden budynek, który już jako całość wymaga pozwolenia. Czy jeśli na wniosku odsunę jedno od drugiego o 1m - to będzie to traktowane jako dwa wolnostojące?
    Dodatkowo od razu chciałem zgłosić budowę zadaszenia tarasu przylegającego do domu. A z tego by wynikało , że takie coś nie byłoby już "wolnostojące" tylko trwale zwiazne z budynkiem ?
    Właściwie tego zadaszenia to nie napinam się aby zgłaszać - bo to akurat jest drobiazg - choć z drugiej strony na bazie doświadczeń rodziny (ich problemów z urzędami) wychodzę z założenia, że lepiej na wszystko mieć "glejt" - stąd ta nadgorliwość.
    pozdr

  15. #15

    Domyślnie

    Witam.

    Bardzo proszę o pomoc a konkretnie potrzebuję definicji: wolno stojący parterowy budynek gospodarczy oraz obiekt parterowy.

    Zgłosiliśmy w starostwie zamiar budowy budynku gospodarczego na działce rolnej ( dołączony projekt prawie jak na budynek mieszkalny) i właśnie dostaliśmy pismo ze sprzeciwem.

    Co ważne:
    - jest to teren górski i w związku z tym obciążenie śniegiem- IV strefa
    sniegowa. W projekcie mamy dach spadzisty 45 stopni i wyszło, że
    wysokość poddasza wyniosła 2,40m
    ( zostało potraktowane jako poddasze użytkowe).
    -działka jest na zboczu, stąd istnieje mozliwość zrobienia piwnicy,
    -brak prądu

    Jest to bardzo ważne dla mnie i bardzo pilne bo będziemy wnosić odwołanie.
    Stąd też moja prośba.
    Z góry serdeczne dzięki.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał gtca
    Dodatkowo od razu chciałem zgłosić budowę zadaszenia tarasu przylegającego do domu. A z tego by wynikało , że takie coś nie byłoby już "wolnostojące" tylko trwale zwiazne z budynkiem ?
    Takie zadaszenie może zostać potraktowane przez urząd jako ingerencja w konstrukcję budynku i może wymagać pozwolenia na budowę. Tak się stało u jednego ze znajomych.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eliszka
    Witam.

    Bardzo proszę o pomoc a konkretnie potrzebuję definicji: wolno stojący parterowy budynek gospodarczy oraz obiekt parterowy.

    .

    Kochani ponawiam swoją prośbę. Proszę mi podpowiedzieć gdzie mogę znależć te definicje.

    Dzięki

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eliszka
    Cytat Napisał Eliszka
    Witam.

    Bardzo proszę o pomoc a konkretnie potrzebuję definicji: wolno stojący parterowy budynek gospodarczy oraz obiekt parterowy.

    .

    Kochani ponawiam swoją prośbę. Proszę mi podpowiedzieć gdzie mogę znależć te definicje.

    Dzięki
    Kilka definicji z Prawa Budowlanegi i Rozporządzenia .........
    2) budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale
    związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych
    oraz posiada fundamenty i dach;
    4) obiekcie małej architektury – należy przez to rozumieć niewielkie obiekty, a
    w szczególności:
    a) kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
    b) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
    c) użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice,
    huśtawki, drabinki, śmietniki;
    budynku gospodarczym - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych,
    16) kondygnacji - należy przez to rozumieć poziomą nadziemną lub podziemną część budynku, zawartą między górną powierzchnią stropu lub warstwy wyrównawczej na gruncie a górną powierzchnią stropu lub stropodachu znajdującego się nad tą częścią, w tym poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą wysokość w świetle nie mniej niż 2,0 m, z wyjątkiem nadbudówek ponad dachem, takich jak maszynownia dźwigu, centrala wentylacyjna, klimatyzacyjna lub kotłownia gazowa,
    17) kondygnacji nadziemnej - należy przez to rozumieć kondygnację, której górna powierzchnia stropu lub warstwy wyrównawczej podłogi na gruncie znajduje się w poziomie lub powyżej poziomu projektowanego lub urządzonego terenu, a także każdą sytuowaną nad nią kondygnację,
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  19. #19

    Domyślnie

    Dzięki sSiwy12 za pomoc.
    Pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    Ja tez mam dzialke siedliskowa i zlozylam papiery o pozwolenie na budowe....
    Oczywiscie jest 1000 problemow a jeden z nich to:

    Kazali mi dolaczyc projekt budynku gospodarczego... Na planie zagospodarowania nanieslismy tyko rzut pionowy bydynku ( do 25m2) . Myslalam ze to wystarczy .... bo na taki budynek nie trzeba i tak pozwolenia a poza tym nie mam zamiaru budowac go od razu ale dopiero po wybudowaniu domu - moze za kilka lat ....po co im wiec ten projekt i w jakiej formie powinien być ???

    Moze mi ktos cos poradzic?
    Zaczynam przygodę z budową domu - uda się !

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony