dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 51
Pokaż wyniki od 321 do 340 z 1001
  1. #321

    Domyślnie

    Mimo wszystko nawet na rysunkach szkicowych powinny być zachowane proporcje. Conica wyższa od Smaragda to jednak jest przekłamanie.

  2. #322
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    A gdzie tam widzisz świerk 'Conica'? Napisano wyrażnie: 'Końca'.

  3. #323

    Domyślnie

    Przepraszam, rzeczywiście zobaczyłam co innego niż jest na szkicu (ale dlaczego tak obcesowo?)

  4. #324
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Yeti
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    ...to pewnie taki styl Mirka w tym wątku
    ...a biedny ghost założył nowy temat i zniknął jak duch po tym gorącym powitaniu

    Brawo magnolia, Elfir i Gorgio - trafione w dziesiątkę w tym temacie.

    Od siebie dorzucę, że amatorska zabawa w ogród - to właściwy efekt dopiero po wielu latach (w domyśle również: porażkach i rozczarowaniach). Dobry projektant zrobi "gotowca", który będzie efektownie wyglądał zaraz po skończeniu prac.
    Ja w swój ogródek bawię się od 10 lat - działka, choć z możliwością zabudowy, to kupiona była z myślą o rekreacji. Jako kompletny lajkonik, urządzanie zacząłem od tylnej części. Dzisiaj efekt jest trochę śmieszny, bo tył jest już miejscami całkowicie zagospodarowany a wokół budowanego właśnie domu - roślinna pustynia )
    Przez ten czas rozejrzałem się jednak nieco w temacie i nasadzenia w części reprezentacyjnej na pewno będą efektowniejsze i bardziej świadome. Uniknąłem też wielokrotnego przesadzania i tratowania roślin przez rozjuszone koparki i ciężarówki
    Wszystkie autorytety mówią o dobrym planie jako punkcie wyjściowym przy zakładaniu ogrodu (przede wszystkim o przewidzeniu, gdzie będą "konstrukcje stałe": garaż, drewutnia, altana, ognisko, piaskownica(...) i ścieżki do nich). Zwykle jednak ciężko jest przewidzieć początkującemu amatorowi wszystkie elementy takiego planu. -Oczywiście starajcie się przemyśleć temat jak najlepiej, ale nie przejmujcie się jeśli nie macie pomysłu natychmiast. Podpatrujcie znajomych, zwracajcie uwagę szczególnie na ogrody kilkunastoletnie (dopiero tam widoczny jest właściwy efekt kompozycyjny) i ...może nawet przede wszystkim, spędzajcie w swoim ogrodzie jak najwięcej czasu - pomysły i rozwiązania zaczną nasuwać się same. Nie posadzicie wówczas rośliny, która zacieni wam taras, który miał być w założeniach słoneczny (i na odwrót); nie wsadzicie większości roślin liściastych od strony z której najczęściej wieją wiatry (chyba, że waszą pasją jest jesienne zgrabianie liści )
    Ktoś powiedział mi kiedyś, że dobra firma deweloperska po zbudowaniu osiedla czeka przez kilka tygodni z układaniem chodników - ludzie sami wydeptują plan ich ułożenia (nie bardzo to sobie wyobrażam na osiedlu, ale w moim ogrodzie się sprawdza - po co robić chodnik, którego i tak nie będziemy używać, bo pójdziemy skrótem )

  5. #325
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pati25

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Z tymi chodnikami to prawda U nas tak jest

  6. #326
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    We własnym ogródku też się zdarza, ze wytyczymy krętą, malowniczą scieżkę przez urokliwe zakątki ogrodu, a chodzimy "na szagę" przez trawnik
    Wtedy można strategicznie porozmieszczanymi kepami bylin i krzewów skierować trasę wędrówek na wytyczoną ścieżkę.

  7. #327
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kasiorek
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    2.129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    72

    Domyślnie

    Je też jestem zwolenniczką przemyślanych ogrodów. Dzisiaj sobie przysiadłam i mam już zarys mojego przyszłego ogródeczka (800 m2 działka)Dziś bardziej zastanawiałam się nad elementami stałymi, nad obsadzeniem pomyślę, jak już bedę pewna tego etapu


  8. #328

    Domyślnie

    ktoś pytał co to jest sosna srebrna, ja ją tak nazwałam ze względu na niebieskawy kolor długich igieł, jeśli chcę od zera założyć staw to jak się do tego zabrać?, narazie jest tam łaka
    Dopóki serce bije wszystko jest możliwe.

  9. #329
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jaki ten staw. Naturalny czy uszczelniany? jeśli wiekszy niż 30 m2 to musisz najpierw wystąpić o zgodę.

  10. #330

    Domyślnie staw

    staw naturalny , to co masz na myśli? czy to prawda,że mogą być dwa połączone np. strumieniem lub innym przepływem i zgody już nie trzeba a staw sumując jest duży.
    Dopóki serce bije wszystko jest możliwe.

  11. #331
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Naturalny - w sensie masz na działce miejsce, gdzie woda sama się zbiera i tylko powiększasz lub pogłębiasz.

    Sztuczny - uszczelniany. Uszczelniać można: betonem (siatkobetonem), tworzywem sztucznym (np. EPDM), gliną, bentonitem
    Od twoich możliwości finansowych zależy, co wybierzesz. Ale przy dużych oczkach ciężko zrobić to samemu z powodu braku odpowiedniego sprzętu.

  12. #332

    Domyślnie

    DZIĘKI, WIDZĘ,ŻE BEZ FIRMY SIĘ NIE OBĘDZIE
    Dopóki serce bije wszystko jest możliwe.

  13. #333

    Domyślnie

    Garden Composer, to dobry program dla kogoś kto, planuje dobrze zaplanować swój ogród, jest łatwy w obsłudze, brakuje tam trochę roślinek z naszej strefy klimatycznej jednak z drugiej strony pozwala pobawić się wyglądem swojego ogródka za kilka kilkanaście lat i zobaczyć jak będzie wyglądał ogród z dojrzałymi już roślinami, gdzie będzie cień a gdzie słońce, przy założeniu oczywiście, że wszystkie rośliny wyrosną nam encyklopedycznie.

  14. #334

    Domyślnie

    mam ten program i przyznam się, że jeszcze do tej pory do projektowania nie zasiadłam. Korzystam natomiast na bieżąco z bazy roślin.Moim zdaniem warto kupić a koszt zakupu tego programu nie zrujnuje.

  15. #335
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkobialka
    Garden Composer, to dobry program dla kogoś kto, planuje dobrze zaplanować swój ogród,
    To tylko z pomocą wiedzy, sam program nie pomoże

    Cytat Napisał mkobialka
    zobaczyć jak będzie wyglądał ogród z dojrzałymi już roślinami, gdzie będzie cień a gdzie słońce, przy założeniu oczywiście, że wszystkie rośliny wyrosną nam encyklopedycznie.
    ja akurat odkryłam w programie sporo błędów - np. jodła koreańska wysokości 30 m poza tym rośliny "programowe" nie są podobne do tych "naturalnych" - wizualizajce sa delikatnie mówiąc beznadziejne. Według mnie programik dobry jedynie do baaaardzo ogolnego przedstawienia sobie wyglądu przyszłego ogrodu...

  16. #336

    Domyślnie Pora na ogród

    Do założenia tego wątku zachęcilo mnie to, że są tu osoby chętne do pomocy dyletantom ogrodniczym.
    Najprościej byłoby zatrudnić projektanta ogrodu. Ale mąż będący sponsorem budowy skąpi kasy na ten cel. Mówi, że sama muszę sobie dać radę.
    Nie rozumie jak odpowiedzialnym zadaniem jest zaprojektowanie ogrodu tak, żeby za kilka lat nie trzeba było wyrywać, przesadzać, dosadzać, żałować i pluć sobie w brodę. Dla niego rośliny to rośliny i tyle. Wykopie doły tam gdzie powiem i wsadzimy co kupię .
    Fajnie, tylko że ja nie wiem co kupić i gdzie to wsadzić.

    Nie umiem narysować i zaplanować, bo nie znam się na roślinach i nie wiem co z czego wyrośnie. Brakuje wiedzy i wyobraźni.
    Widzę, że są tutaj zapaleńcy ogrodowi i znawcy tematu. Gdyby komuś chciało się spojrzeć i zaproponować dla mnie jakieś rozwiązanie będę dozgonnie wdzięczna i pomyślę dobre słowo za każdym razem patrząc na ogród, który mimo wszystko mam nadzieję założyć.
    Do rzeczy: działkę mam długą (110m) i wąską (17m), z czego 35m to front, dom i taras. Zostaje 75 m długości do zagospodarowania. Teraz wygląda to tak:


    Drzewka przy piachu to samosiejki zastane na działce (chyba brzózki). Zostawiłam je, żeby nie było całkiem łyso, ale docelowo ich nie chcę.
    Z tyłu posadziłam Smaragdy w dużych odstępach i po jednym "Columnaris" z brzegów, ale są małe, więc można je przesadzić. Z lewej, za piachem ukośnie są dwa Smaragdy i Columnaris. Poza tym coś rozłożystego żółtego, licho wie co to jest, ale kiepsko rośnie, dwa uschły.
    Przy tarasie z lewej dopiero co wsadzone cyprysiki Filicoides i Nana Gracilis. Dalej trzy jakieś małe też ładne. Głupio to brzmi, ale te roślinki zwozi mi teść, któremu nie przychodzi do głowy zapytać co kupuje.
    Działka jest wąska, więc nie chcę nasadzeń typowo żywopłotowych, bo zrobi się kiszka. Tylko przy oknach salonu, tuż przy siatce sąsiada posadziłam 10 sztuk Hiicksi.
    Nie chcę wiejskiego ogródka, drzewek owocowych i wyglądających na leśne.
    Ale też nie chcę samych iglaków. Nie chcę gąszczu w ogrodzie.
    Chciałabym ładny ogród miejski, elegancki z dużym trawnikiem pod drzewami.
    Nie za dużo liściastych, bo nie znoszę opadających jesiennych liści i smutnych zimowych gałęzi. Nie chcę rabatek kwiatowych. Wolę kolorowe trawy.
    Piach widoczny na zdjęciu przeznaczony jest do małej piaskownicy, która też gdzieś musi się zmieścić.
    Za ogrodzeniem betonowym jest intensywnie przez sąsiadów używana droga do domu stojącego z tyłu za moją działką. Chciałabym się jakoś od niej zasłonić.
    Po lewej stronie, blisko tarasu będzie stała nieduża drewutnia.

    Jedno wiem napewno: do mojego ogrodu nie pasują bardzo popularne nasadzenia przy ogrodzeniu, idące łukami mniejszymi lub większymi w stronę ogrodu.
    Gdyby ktoś zechciał podrzucić jakiś pomysł, proszę pisać jak drzewo lub krzew będą wyglądały docelowo.
    Mieszkamy od 21.04.2008 !

  17. #337
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Przede wszystkim - sadz rosliny wytrzymałe na susze i piaszczystą glebe. A więc nie zywotniki (tuje) i cyprysiki tepołuskowe, tylko jałowce, świerki kłujace (srebrny świerk), sosny.
    Susze znoszą też irgi, trzmielina oskrzydlona, janowce, zarnowce, wrzosy, niektóre trawy ozdobne, grusza wierzbolistna, oliwnik, brzozy, jarzbiny, bez czarny, klon polny, świdosliwy, itd.
    Polecam zakup katalogu szkółkarskiego Związku Szkółkarzy Polskich - masz tam zdjęcie rośliny i rysunek pokroju po ok. 10 latach zestawiony ze wzrostem człowieka. Do tego skrótowy opis wymagań (światło, woda)

    po drugie - w ogrodzie przebywasz głównie latem. Zima ogród w zasadzie się ogląda przez okna. Czyli rosliny atrakcyjne zima (np. iglaki), sadz w niewielkiej odległosci do domu, tak by byly widoczne z okien salonu a nie na końcu działki, gdzie nikt nie bedzie ich podziwiał.
    Na koncach działki możesz odgrodzić się od sąsiadów krzewami liściastymi - wyjdzie taniej.

    Długa działke nalezy optycznie skrócić. Mozna przeciąc ją linią poprzeczną lub skulisowac widoki roślinnymi kurtynami. Ważne by wyodrębnic wnętrza ogrodowe, które beda sie wyłaniac podczas spaceru po ogrodzie - oko nie powinno obejmowac całosci ogrodu naraz. Powinny by kąciki, przejścia, wneki by stale wyjaniało sie coś nowego.

    Poniżej narysowłam taki szybki szkic:
    Pierwsze wnetrze ogrodu, przy tarasie - udekorowane ozdobnym, rzucajacym się w oczy iglakiem oraz niewielkim oczkiem wodnym. Dzięki temu wzrok kieruje się na boki zamiast na wprost. Dodatkowo ozdobne drzewo lisciaste (katalpa, magnolia, grujecznik, klon cynamonowy) przesłania widok osób siedzących na tarasie przed tym, co znajduje się dalej w ogrodzie. Trzeba drzewo ominac, by przejsc dalej.
    Sciezke mozna wytyczyc wzdłuz strumienia - doprowadzi do żródełka, które tryska koło wrzosowiska lub rabaty bylinowej przecinajacej cały ogród. Gdyby była taka możliwość mozna usypac przecinajacą ogród niewysoką górkę (w najyższym miejscu 50-70 cm) i na niej posadzić rodziny - to dodatkowo przesłoni dalszy ogród. Aby przedostać się przez rabate trzeba wejśc na drewniana kładkę. Przechodzi się po niej do wnętrza drugiego. Tutaj można pod brzozami ustawić ławeczkę do podziwiania rabaty, tu moze być piaskownica, a potem domek/namiot dla dziecka. Wnetrze zakończone jet dwoma smukłymi kolumnami strzegacymi przejścia do ostatniego wnętrza, w którym przewidziano miejsce na ognisko/grill/altanę. Tłem ogrodu jest zagajnik sosnowy.


  18. #338

    Domyślnie

    Elfir dziękuję za dobre chęci, napewno skorzystam z nazw kolorowych drzew ozdobnych i zajrzę na stronę Związku Szkółkarzy.
    Nie chcę okazać się niewdzięczna, ale proponowane przez Ciebie nasadzenia wydają mi się tendencyjne. Jak pisałam nie chcę nasadzeń wzdłuż ogrodzenia a w środku łyso. Wszyscy tak mają. Poza tym moja działka zrobi się z wąskiej zbyt wąska. Nie o to mi chodzi. Widocznie mam wypaczony gust. Chcę widzieć mój ogród z tarasu. Cały. Nie odtąd dotąd, a dalej muszę iść żeby coś zobaczyć. Mam długą działkę i chcę to widzieć z tarasu.
    Oczka wodne i strumyki odpadają. Nie podobają mi się.
    Chociaż się nie znam (a może właśnie dlatego) brzóżki i jarzębiny wydają mi się drzewkami "wiejskimi" bez obrazy. Sosna, jodła i świerk to dla mnie drzewa leśne.
    Na Twoim rysunku w jednych miejscach jest gąszcz a w innych pusto.
    Na wszystkich zdjęciach ogrodów tak właśnie jest: rośliny pod ogrodzeniem, a na środku polana. A ja chciałabym inaczej.
    Jak pisałam wyżej: Nie chcę gąszczu w ogrodzie, chciałabym ładny ogród miejski, elegancki, z dużym trawnikiem pod drzewami.
    Mieszkamy od 21.04.2008 !

  19. #339

    Domyślnie

    Canna ale jestes niewdzięczna,Efir spisał się na piątkę, mnie się podoba. Ale z gustami podobno nie rozmawia się. Ale jestem zszokowana Twoim podejściem do sprawy. Jak Ci się nie podobało to myślę że mogłaś to załatwić w elegantszy sposób. Boję się że Efir obrazi się i już nie będzie służył nam bezpłatną pomocą. Efir przepraszam Cię w imieniu pozostałych co podobnie myślą jak ja. Ile razy czytam Efira wejścia tyle razy jestem pod wrażeniem jej bezinteresowności w służeniu radą.

  20. #340
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Irma
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Skąd
    mazowsze
    Posty
    9.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    255

    Domyślnie

    no to pozostaje tylko zapłacić za projekt...w sumie to masz tupet, canna
    dz.
    k.
    Żółw porusza się z prędkością wystarczającą do upolowania sałaty.

Strona 17 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony