dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 51
Pokaż wyniki od 341 do 360 z 1001
  1. #341
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Ju z kiedyś pisałem: masz bakałarzu za swoją naukę.
    Chcesz widzieć caly ogród a proszę, tyle , ze musi być cały środek łysy. Inaczej to w Erze.. No i widok na kiszkę.
    Ogród, który można ogarnąć jednym rzutem oka jest do d...y. Nie chce mi sie wyjaśniać oczywistych oczywistości, dlaczego.
    Wiejskie źle, leśne żle- może kaktusy?
    Gąszcz i pusto- a widziałem takie"ogrody". Pos.... po całym bez ładu i składu, fajnie się kosi.
    A jakie drzewa są eleganckie i miejskie, to ja nie wiem

  2. #342
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Jestem w szoku, canna

    Naprawdę mogłaś to napisać inaczej, skoro ci się nie podobało. A skoro tak, to faktycznie musisz płacić za robienie projektu.

    A to co Elfir stworzyła było super.

    I wiesz, ja mam działkę tylko metr szerszą od twojej, ale zdecydowanie krótszą, jakieś 35 m za domem.

    I nie wyobrażam sobie zostawić jej tak, żeby było ją całą widać.

  3. #343
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar bartolinka
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    820
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    291

    Domyślnie

    Cytat Napisał canna
    Elfir (...) Jak pisałam nie chcę nasadzeń wzdłuż ogrodzenia a w środku łyso. Wszyscy tak mają. (...)
    hmm, to zrób odwrotnie - na środku nasadź, a boki zostaw puste; ewentualnie możesz sadzić po skosie

    Cytat Napisał canna
    Chociaż się nie znam (a może właśnie dlatego) brzóżki i jarzębiny wydają mi się drzewkami "wiejskimi" bez obrazy. Sosna, jodła i świerk to dla mnie drzewa leśne..
    hmmm, brzózki, jarzębiny wejskie, sosna, jodła, świerk leśne, owocowych nie chcesz, liściaste też w zasadzie odpadają, bo mają liście; może bonsai? albo palmy?

    Cytat Napisał canna
    Oczka wodne i strumyki odpadają. Nie podobają mi się.
    hmmmm, nasypałabym kopiec kamieni, najlepiej wzdłuż płotów

    Cytat Napisał canna
    Nie chcę gąszczu w ogrodzie, chciałabym ładny ogród miejski, elegancki, z dużym trawnikiem pod drzewami
    hmmm, to ten kopiec kamieni wzdłuż płotu i nasadzenia na środku jednak odpadają

    Cytat Napisał canna
    Nie chcę (...), ja chciałabym inaczej (...), Nie chcę (...), chciałabym
    przeczytałaś swój post? jest strasznie roszczeniowy, na Twoim miejscu jednak bym pomarudziła w tym stylu mężowi, niech wybuli na projektanta; inaczej się nie da chyba .

    pozdrawiam ,
    b.

  4. #344

    Domyślnie

    Poza tym moja działka zrobi się z wąskiej zbyt wąska. Nie o to mi chodzi. Widocznie mam wypaczony gust. Chcę widzieć mój ogród z tarasu. Cały. Nie odtąd dotąd, a dalej muszę iść żeby coś zobaczyć. Mam długą działkę i chcę to widzieć z tarasu.
    Przecież właśnie rysunek Elfir jest książkowym przykładem, jak zmienić optykę i proporcje na wąskiej działce, jak uczynić ją bardziej przytulną. Ona sie nie zrobi z wąskiej zbyt wąska, tylko zostanie podzielona na proporcjonalne, kształtne sekcje.

    Zapłać projektantowi, niech się pomęczy bo najwyraźniej nie wiesz, czego chcesz...
    Nie dotykaj, nie zasłaniaj
    nie pij, nie pal, nie nakłaniaj
    nie dopuszczaj się mordobić
    no to co tu, kurka, robić?

  5. #345
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Może najpierw zdecyduj co chcesz mieć... bo Twoje aktualne życzenia po prostu sie wykluczają. Chcesz się osłonić ale nie chcesz gąszczu i żeby nie zwężało działki... (to może puść bluszcz na ogrodzenie - i "po sprawie") Co oznacza dla Ciebie ogród "miejski"? Jezeli to ma być - tak jak napisałaś - "duży trawnik pod drzewami" - to... zrób duży trawnik pod drzewami. Ale przygotuj sie na kłopoty z koszeniem wokół pni i usuwanie z trawnika liści opadających na zimę - a tego zdaje sie nie chcesz, prawda?

    Pomysł by było widac z tarasu całą działkę - jest chybiony. Przy takich wymiarach zawsze będzie sprawiać wrażenie kiszki, poza tym ogród, który jest cały do ogarnięcia wzrokiem (tak jak chcesz- z tarasu) szybko stanie się nudny. Powinnaś wyodrębnić przynajmniej 2 wnetrza (np. przeznaczając na nie odpowiednio 2/3 i 1/3 długości działki z tyłu domu). Część bliżej domu niech będzie reprezentacyjna, a ta w oddaleniu - rekreacyjna - w niej zlokalizuj miejsce do zabawy dla dzieci - trawnik, urządzenia do zabawy jakie tam sobie wymarzysz, piaskownicę i jakieś drzewo do zapewnienia cienia (choćby brzozę). Zamiast zywopłotu - bluszcz zimozielony.

    Część reprezentacyjną zrób regularna-symetryczną.Na ogrodzenie bluszcz, reszte podziel na 4 prostokaty - "grzadki", wokol ktorych zrob "obwodki" z bukszpanu (który będziesz przystrzygać "w kant") a w srodku posadz ozdobne trawy. Bedzie nowoczesnie i nieco awangardowo. Taka mam koncepcje ale pozwol, ze o szczegolach (gatunki, odmiany, szkice...) nie bede sie rozpisywac bo jeszcze sie okaze ze i moja robota na darmo

    Swoja droga Elfir zaproponowała ciekawe rozwiązania - a propozycję przygotowała w oparciu o w sumie dość skape informacje - i powiem szczerze że jestem zdumiona bo z Jej koncepcji nie spodobało Ci się dosłownie NIC

  6. #346

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Ju z kiedyś pisałem: masz bakałarzu za swoją naukę.
    Chcesz widzieć caly ogród a proszę, tyle , ze musi być cały środek łysy. Inaczej to w Erze.. No i widok na kiszkę.
    Ogród, który można ogarnąć jednym rzutem oka jest do d...y. Nie chce mi sie wyjaśniać oczywistych oczywistości, dlaczego.
    Wiejskie źle, leśne żle- może kaktusy?
    Gąszcz i pusto- a widziałem takie"ogrody". Pos.... po całym bez ładu i składu, fajnie się kosi.
    A jakie drzewa są eleganckie i miejskie, to ja nie wiem
    Zgadzam sie w 100%
    Canna, uważam, że Elfir zaprojektowała Tobie super rozwiązanie

    Mirek ma rację, ogród który widać cały z okna jest totalnie do dupy.
    Agdula

  7. #347
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Och, nie kazdemu musi sie podobać
    Rzeczywiście ta bardzo schematyczna koncepcja którą narysowałam nie miała byc projektem.
    Miała pokazac zasady tworzenia wnetrz ogrodowych na waskiej działce. Chodzi o kompozycję, podział powierzchni ogrodu, a nie rośliny.

    Pisałaś , że nie stac cię na projektanta - tak więc zakładam, że nie stać cię na jakieś wymyslne rośliny i wymienianie gleby na całej działce. Dlatego w rozwiązaniu podałam przykładowe rośliny znoszace słabsze gleby i nie wymagajace systematycznego podlewania (bo pewnie automatycznego nawadniania tez nie przewidywałas).

    Nie bardzo wiem co dla ciebie znaczy okreslenie "miejski". Miejskie ogrody angielskie nie unikaja "wiejskich" piwonii, hortensji i ostrózek.
    Moze chodzi o nowoczesny? Od razu uprzedzę - ogród nowoczesny wymaga bardzo starannego i wyrazistego detalu architektonicznego co jest DROGIE.
    Desingerska rzezba, fontanna, oryginalna nawierzchnia itd - to wszystko trzeba dokładnie zaprojektować.
    Taki ogród projektuje mi sie zdecydowanie dłuzej i jest to dla mnie trudniejsze.

    A co do brzózek - to jeden z popularniejszych materiałów w nowoczesnym ogrodzie - starczy obejrzec aranzacje przed Sony Center w Berlinie

    Natomiast, moja propozycja ogródu jest rzeczywiście typowa. Było to zamierzone - gdyż założyłam, ze ogród będziesz urzadzać sama - bez odpowiedniej wiedzy, taki ogród zrobić najłatwiej, nie popełniajac wiekszych błedów kompozycyjnych.

    Nowoczesnym rozwiązaniem moze być np. przeprowadzenie przez środek ogrodu szczepionych bardzo wysoko katalp lub robinii akacjowej, sadzonej w cynek. Wtedy bedziesz widziała cały ogród pomiedzy pniami.

  8. #348

    Domyślnie

    Przepraszam Cię Elfir, jeśli odebrałaś moje słowa jako krytykujące i roszczeniowe. Nie było to w najmniejszym stopniu moim zamiarem. Może nie chciałam napisać wprost, tgo co pomyślałam: nie zrozumiałaś mojego pierwszego postu i narysowałaś to, co Tobie się podoba, więc szczerze napisałam, że mi się nie podoba. Nie wszystkim musi podobać się to samo. Jednym podobają się motyle poprzyczepiane do firanek a innym nie. Mnie nie podobają się brzózki, piwonie i malwy.
    Może zabrakło mi argumentów, które podali Mirek, Agdula i Mymyk_KSK.
    Jeszcze raz przepraszam wszystkich, którym moja wypowiedź wydała się nie na miejscu.
    Dziękuję Mymyk_KSK za Twoją wypowiedź. Otworzyła mi oczy. Faktycznie nie wiem czego chcę. Wiem tylko czego nie chcę. Jednak podane argumenty uznaję za słuszne. Jak ktoś się na czymś nie zna, powinien słuchać tych, co się znają. Potrafię przyznać się do błędu i jest mi okropnie głupio.
    Może zechciałabyś rozwinąć swoją koncepcję? Obiecuję, że zanim napiszę, że coś mi się nie podoba, najpierw zapytam. Podoba mi się Twój pomysł. A może podoba mi się, że podajesz uzasadnienie swoich pomysłów. Lubię wiedzieć dlaczego tak a nie inaczej.
    Mieszkamy od 21.04.2008 !

  9. #349
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Alez ja wcale źle nie odebrałam twojego postu
    Rzeczywiście zaproponowałam cos dośc prostego, niedrogiego i łatwego do wykonania dla poczatkującego ogrodnika.

    Teraz widzisz, jak trudna jest praca projektanta. To nie jest tak, że on obejrzy rzut geodezyjny i voila! Jest ogród marzeń. Praca koncepcyjna to własnie rozmowy z klientem, na miejscu, w ogrodzie. To impresja - poddawanie się pierwszemu wrazeniu, jakie wywiera działka. Omawianie na miejscu zagospodarowania przestrzeni - tam drzewo, tu rozległy widok.
    Dopiero po poznaniu oczekiwań inwestora przystępuje się do rysowania koncepcji na papierze.

    Przede wszystkim sprecyzuj co dla ciebie znaczy miejski ogród. Może daj tu zdjęcia aranzacji, które ci się spodobały?

  10. #350
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    cava

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    159
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Canna, pooglądaj sobie zdjecia ogrodów francuskich, zwróć uwagę, ze oni się nie bali dłuuuugich, wąskich przestrzeni. To moz ebyć atut a nie wstydliwa przypadłosc do natychmiastowego ukrycia.






    IMO ich koncepcja, oparta na propstych, powtarzalnych na osi symetri bryłach geometrycznych, industrialnym uporządkowaniu elementów i akceptacji otwartej przestrzeni i dłuuugiej osi widokowej chyba by Ci pasowała a i działka ma odpowiedni kształt.

    Nie chodzi mi, zeby przenosić całą ideeę, majstersztyk strzyżenia żywopłotków i gatunki roślin, ale o samą koncepcję odważnego tworzenia długich, wąskich ciągów panoramicznych.

    Myślę że to fajna koncepcja na miejski ogródek. Jakby dobrze przemyśleć sam wzór, potraktować przestrzeń którą masz jak dywan, to mozna oprzeć się na trawniku, alejkach + 3-4 niewybredne gatunki roślin i masz z głowy.

    Weż kartkę i narysuj najpierw wzór, a potem idz po pomoc do kogoś, kto Ci palcem pokaże co tam nasadzić i będzie rosło.
    Teraz jest taki wybór roslin, ze można w ciemno określic sobie, ze się chce w tym miejscu rózowe, średnio wysokie a fachowiec dobierze gatunek do miejsca.

    Myslałam o mniej więcej takim sposobie działania:
    rysujesz i określasz głowne zasady:



    Tylko musisz się zorganizować, zrób najpierw pożądek na działce, wykop co ześ bez planu ponasadzała, zrób plan i go wykonaj. Postaw na minimalizowanie elementów i gatunków skoro nie masz doświadczenia.
    na niepogodę cava

    dziennik

    komentarze

  11. #351
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar betina71
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    spod 97-ego gdzieś na lubelszczyźnie
    Posty
    1.536
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    135

    Domyślnie Ogród-Zielono mi w głowie

    Początkowo zadawałam pytania dotyczące żywopłotu, ale po przemyśleniach doszłam do wniosku, że nie tak zabrałam się do tematu jak potrzeba i sam żywopłot nie załatwi wszystkiego. Warto byłoby mieć jakąś koncepcję całości.
    Dlatego też zwracam się z prosbą o jakiekolwiek pomysły, małe i duże, jak zaplanować sobire otoczenie domu.
    Będę wdzięczna za każdą wskazówkę.
    Sytuacja wygląda tak:
    Działka : szer. 33m, dł. 60m (jest jeszcze dłuższa ale dalej jest na razie pole orne).
    Wjazd od poudnia ale wejście do domu od północy
    Na 9-tym metrze od granicy działki ogrodzenie z siatki. Na 30-tym metrze od granicy działki dom.
    Odległość domu od siatki z lewej strony 7metrów; dom dł. 11m; zostaje 15m oczywiście jest tam dojazd do domu.
    Co już wiem: że żywopłot na obu dłuższych bokach będzie liściasty, bo chcę sie szybko osłonić, ale nie wykluczam iglaków nasadzeń iglastych.
    Więcej nie wiem, chociaż z luźnych wypowiedzi męża wnioskuję, że od strony pólnocnej myśli o zagajniku.
    Chcielibyśmy mieć jakieś miejsce na grilka lub ognisko, ale w jakim miejscu je usytuować? Zapomniałam dodać , że na działce straszy blaszak usytuowanu na wprost wjazdu. Mamy też bramkę na pole.

    Wiem pomyslicie - cwaniara,nakreśliła sobie rzut i czeka na gotowca. Faktycznie tak to wygląda. Ale trudno jest komuś, kto nie potrafi wizualizować, a przy tym jest osoba niezdecydowaną wymyślec coś co będzie miało sens.
    Liczę na wyrozumiałość

  12. #352
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    moze zrób zywopłot mieszany, przetykany gdzieniegdzie iglakami - masz sporo miejsca.

  13. #353
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar betina71
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    spod 97-ego gdzieś na lubelszczyźnie
    Posty
    1.536
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    135

    Domyślnie

    Faktycznie miejsca jest sporo.
    Pomysł z mieszanym zywopłotem jest dobry. Problem w tym, ze będac laikiem nie wiesz jak dopasować krzewy do siebie, żeby nie okazało się, ze jeden rośnie jak szalony i zagłusza inny. Poza tym nie wiem czy lepszym rozwiązaniem jest rzucić iglaki z tyłu a przed nimi liściaste, czy przemieszać jedne z dryugimi, czy posadzić po prosty u iglaste na tle liściastych.
    Ot dylematy.
    A co dać przed ogrodzeniem od strony ulicy, bo tam jest pas 9- u wolnych metrów, a tym samym jakie rośliny po drugiej stronie siatki itd, itd. Koszmarek.

  14. #354

    Domyślnie

    Betina71,
    Wrzuć na forum jakiś szkic całości z zaznaczonym domem i kierunkami świata to będzie łatwiej Ci doradzić
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  15. #355
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar betina71
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    spod 97-ego gdzieś na lubelszczyźnie
    Posty
    1.536
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    135

    Domyślnie

    Nie mam pojęcia jak wstawć taki szkic

  16. #356
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    umieszczasz skan (w formacie .jpg) na jakiejs stronie - np. fotosik.pl
    Kiedy sie wgra, wywołaj jak najwiekszy obraz i kliknij prawym klawiszem - rozwinie ci się lista. Wybierasz "Własciwości". Pojawia się nowe okienko z pełnym adresem URL obrazka (zakończony .jpg). Kopiujesz cały adres i wklejasz do odpowiedzi na forum - umieszczajac go pomiedzy [img] i [/img].

  17. #357
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar betina71
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    spod 97-ego gdzieś na lubelszczyźnie
    Posty
    1.536
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    135

    Domyślnie

    Spróbuję ale pewnie to potrwa nieco dłużej.
    [img][/img]
    ale wstyd inaczej nie potrafię

  18. #358

    Domyślnie

    Dałaś radę dziewczyno A przy okazji betinko jaką ty masz piękną działkę , nie dziwię się wcale że zwróciłaś się tu po poradę
    Ja niestety nic nie doradzę ale z przyjemnością przeczytam rady innych forumowiczów.Pozdrawiam

  19. #359

    Domyślnie

    Betina
    No to teraz łatwiej można doradzać...
    Co do żywopłotu liściastego to już postanowiłaś, ale przy tak wąskiej działce zrezygnowałbym z drugiego rzędu iglaków, bo szkoda miejsca. Mam pomysł na twój garaż można zrobić kratki z drewna, oprzeć o garaż i obsadzić bluszczem, będzie zielono przez cały rok i w dwa sezony powinno zarosnąć, natomiast bramę garażową wyłożyć drewnem zabezpieczonym np. sadolinem.
    Taras proponowałbym od ulicy, na rogu od wschodu proponowałbym grila. U nas najczęściej wieje z zachodu, więc zapachy polecą do sąsiada.
    Tu pewnie będzie też najładniejsza i najlepiej doświetlona część działki. Możesz zlokalizować plac zabaw dla dzieci, lub warzywniak.
    To tak na gorąco...
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  20. #360
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar betina71
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    spod 97-ego gdzieś na lubelszczyźnie
    Posty
    1.536
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    135

    Domyślnie

    Dręczą mnie koszmary przez ten rysunek , dziecko lepiej by to zrobiło...

    Pomysł z garazem jest dobry, tylko, ze to blaszak. Myślę, że docelowo - kiedyś będzie inny - na razie brak funduszów.
    Taras faktycznie mam od południa. Placu zabaw nie planuję, bo zanim my sie wprowadzimy.... to dzieciaki wyrosną z piaskownicy.
    Jeżeli dobrze zrozumiałam to proponujesz miejsce na grila przy wjeżdzie?
    Troche daleko od domu, a poza tym jedynych sąsiadów mam od południa i będa mieli świetny widok na tenże róg. Od wschodu i zachodu moimi sasiadami są myszy polne, żaby i inne żyjątka - po prostu tam są pola orne.
    Od północy też jest pole (ok 60arów), tym razem moje i tam pewnie będzie warzywniak i drzewka owocowe. Stąd też bramka.

    Ale , ale zamomniałam nadmienić, że mój 9-letni syn jest włascicielem trzech muszkieterów: kasztanowca, dębu i klonu (20 - 40 cm). To samosiejki przy których chodzi, chucha i dmucha. Ma już obiecane, że przesadzimy je na działkę i nie ma innej możliwości jak tylko dotrzymać słowa

    Dziekuję za już i proszę o jeszcze

Strona 18 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony