dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Na jaką wysokośc macie ściankę kolankową?

Głosujących
193. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • poni

    17 8,81%
  • 76 39,38%
  • 38 19,69%
  • 29 15,03%
  • 33 17,10%
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 98 z 98
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf
    Mam 155, nachylenie dachu 45*.
    ZALETY: praktycznie cała przestrzeń podłogi wykorzystana. Jedynie problem z szafami - brakuje na nie ścian
    WADY: żeby otworzyć okno dachowe żona staje na palcach, ale u Nas są tylko do rozświetlenia. W każdym pokoju mamy duże okno w ścianie. Przy wentylacji mechanicznej chyba nie będę musiał uchylać okien.
    Koszty postawienia wysokiej ścianki kolankowej są niewielkie a powierzchni użytkowe przybywa znacznie.
    Ja uwielbiam poddasza (będziemy mieli widoczne jętki). Na elewacji planuje poziome pasy aby ją rozciągnąć optycznie, dach ma szerokie okapy (80cm) aby obniżyć jego krawędź. No i podłogę na parterze mam ok 20cm nad gruntem, więc dom nie będzie sprawiać wrażenia za wysokiego

    Witam,My też ściankę kolankową mamy takiej samej wysokości jak Ty i też w projekcie mamy pasy rozciągające optycznie elewację .I tu pytanie czy masz zamiar robić boniowanie ? czy moze coś innego ?)

  2. #82
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Mam zamiar zrobić kilka pasów wciętych na ok. 1 cm (ok 7 cm szerokie, co jakieś 70 cm) i pomalowane na ciemniejszy kolor
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  3. #83
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar BeaWroc
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    1.134
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    210

    Domyślnie

    my mamy nad garażem 72,6 a w częsci domowej 96,4, nie są za wysokie ale dla nas wystarczajace , nie chcielismy zeby dach wyglądał jak buda dla psa , a powiększenie dachu jest baaardzo kosztowne , przynajmniej dla nas

  4. #84

    Domyślnie

    pewnie wsadzę kij w mrowisko ale moja ścianka kolankowa ma 0cm bo nie chciałem psuć wyglądu domu. Poddasze oczywiście użytkowe...

  5. #85

    Domyślnie

    U nas ścianka kolankowa to 48 cm, ale w projekcie jest jeszcze ścianka przed kolankowa o wysokości 95 cm. Również nic nie będziemy podnosić, aby budynek nie stracił swojej urody.

    Pozdro

  6. #86

    Domyślnie

    My też mieliśmy ścianke kolankową w projekcie 0 cm, a podnieśliśmy o jeden porotherm. Krokwie też wydłużyliśmy o 20 cm, żeby śmiesznie nie wygladało i..... przyjeżdzamy na budowę a tam dach tak wysunięty jak bez ściany. Cieśla nam powidział, że zawsze odcina się ok 20 cm bo krokwie są nierówne itp... Też tak sądzicie?? Nie wiem jak teraz będzie wyglądać domek - całę szczęście ponieśliśmy ściankę o 1 a nie 2 cegły....

  7. #87
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał bombel79
    no to jest wlasnie problem styku teorii z praktyka... niestety wiekszosc typowych projektow jest "ladnych" ale koszmarnie niepraktycnzych... nawet w moim "tymianku", ktory przeszedl wieloetapowe sito selekcji sa glupoty ktore trzeba pozmieniac na etapie wykonawstwa...

    oczywiscie nie mozna przeginac, ale wg mnie wole miec nieco mniej ladny dom za to bardziej wygodny...
    W ramach adaptacji projektu C183a (faworyt) p. architekt przyjęła ze zrozumieniem moją propozycję podwyższenia ścianki kolankowej o 2 pustaki. A to tylko dlatego że kąt nachylenia dachu to 35st. i prawie zero(12cm) ścianki kolankowej w projekcie oryginalnym. Bez podwyższenia tej ścianki określiła ten projekt jako dom ze strychem a nie z poddaszem 'użytkowym'
    Oczywiście należy pamiętać aby ew. okna połaciowe(dachowe) były otwierane od dołu a nie od góry!

  8. #88
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    U mnie w proj. jest 113cm z uwzględnieniem wylewki, bez wlewki 123cm.
    Zastanawiam się czy nie podnieć o jednego max'a ?
    Kąt nachylenia połaci 40*.
    Ostatnio edytowane przez fenix2 ; 29-01-2011 o 12:34
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    U mnie w proj. jest 113cm z uwzględnieniem wylewki, bez wlewki 123cm.
    Zastanawiam się czy nie podnieć o jednego max'a ?
    Kąt nachylenia połaci 40*.
    To zależy czego oczekujesz. Ja mam 180 cm wzrostu. ścianka kolankowa 115 albo 120 cm. Podchodzę do okna i jest wszystko tam gdzie potrzeba. Tzn nie wypadnę bo jednak okno jest wyżej niż mój pas. Wszystko bardzo dobrze widzę bo głowę mam niżej od góry okna. Ważna sprawa ja mam okna klapowe. Czyli otwierają się na siłownikach do góry jak klapa i nic nie wchodzi mi do pomieszczenia. Podchodząc do okna nie uderzam głową w ramę otwartego okna a przy obrotówkach trzeba uważać.
    Reasumując jeśli chcesz mieć widoki z okna to stojąc już na wylewce musisz mieć do okna jakieś 110-115 cm. Czyli tak jak masz teraz. Plus około 10 cm rama okna bo po skosie tyle gdzieś ma to fizycznie do okna będziesz miał gdzieś 130 cm czyli tak pod żeberka. Zakładam że masz podobny wzrost ale to sobie skorygujesz jak coś. Teraz dodaj do tego 24 cm które ma pustak, dół okna zaczyna podchodzić już pod brodę. Jak dla mnie za wysoko. Ja chciałem trochę widzieć przez nie. Dodam że kąt nachylenia też mam koło 40 stopni a okna rozmiar 78x118

  10. #90
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dzięki za poradę.

    Według projektu oko mam 15cm w linii prostej. Więc okno będzie się zaczynać na wysokości około 150cm od połogi.
    Więc chyba będzie OK tak jak jest.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  11. #91

    Domyślnie

    Witam wszystkich,

    Widzę, że temat przycicha, więc może trochę go ożywię. Ja miałem w projekcie ściankę 77 cm (2xporottherm + wieniec), a obecnie mam 105 (4xsilka + wieniec). Dzisiaj przwieźli mi drewno na dach i jutro wchodzi cieśla. W pewnym momencie zastanawiałem się czy tonie za dużo, ale po przeczytaniu wszystkich wypowiedzi wręcz się zastanawiam czy aby nie za mało. Moje dylematy wynikały z wysokości okna połaciowego po podniesieniu ścianki. Gdzieś przeczytałem, że okno dachowe powinnno być na takiej wysokości, aby siedząc można było wyjrzeć na zewnątrz.
    Będę wdzięczny za wasze spostrzeżenia, doświadczenia i porady.

  12. #92
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    90 cm. Dach dwuspadowy , 45 stopni. Nie zamierzamy podnosić a krokwie i tak wydłużymy, żeby nieco zwiększyć okap (teraz 45 cm). Kandydat na wykonawcę, który oglądał projekt przed wyceną od razu rzucił hasło , żeby podnieść. Pogoniłam gościa. Ten, który teraz robi buduje ściśle wg projektu. Wszelkie swoje zmiany i pomysły muszę mu dawać na piśmie i to z wyprzedzeniem a jak są poważniejsze to z opinią Kierbuda. W związku z tym jak zapomniałam powiedzieć, że wprowadzenie wody do budynku ma być do kotłowni a nie do garażu ( w projekcie garaż ogrzewany , my woleliśmy bez ogrzewania) to tak zrobił i na moje błaganie poprawił krzywiąc się nieco.

  13. #93
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar adax007
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam U mnie bedzie dach czterospadowy (do szpica) dom 12m x12m i scianka na 50cm dach 30 stopni. Miało byc bez MAXa, tylko wieniec, ale jednak damy TYLKO jednego w góre.
    Co z tego wyjdzie zobaczymy. Nie cierpie wysokich domów. Pozdroawiam

  14. #94
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    plusultra

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Kąt nachylenia czyni poddasze wygodnym... my mamy ściankę kolankową wys na jeden pustak plus murłata plus łącznik dla oparcia krokwi - na gotowo wyjdzie 47 cm. Przy kącie 45 stopni metr od ścianki można sobie chodzić, a skosy są piękne... 30 cm od ściany można już wstawiać meble o wysokosci 1 metra - myślę, że to nieduże niedogodności

  15. #95
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusultra Zobacz post
    Kąt nachylenia czyni poddasze wygodnym... my mamy ściankę kolankową wys na jeden pustak plus murłata plus łącznik dla oparcia krokwi - na gotowo wyjdzie 47 cm. Przy kącie 45 stopni metr od ścianki można sobie chodzić, a skosy są piękne... 30 cm od ściany można już wstawiać meble o wysokosci 1 metra - myślę, że to nieduże niedogodności
    Jeden pustak i masz na gotowo 47cm? Coś mi tu nie pasuje! A wylewkę liczysz w tym?
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  16. #96
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    plusultra

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Mam strop drewniany bez wylewki - ale liczę już z parkietem na gotowo... łącznik jest taki: murłata 12 cm.

  17. #97
    Banned
    olek32

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    1

    Domyślnie

    U nas ścianka 110 cm. Podniesiona, bo w projekcie była dużo niższa. Nie byliśmy pewni, po namowach architekta adaptującego projekt, podnieśliśmy i była to dobra decyzja. Wszystkim "podnoszącym" polecam artykuł http://www.mgprojekt.com.pl/blog/scianka-kolankowa/. Trochę nam się zmienił wygląd domu, ale wygoda użytkowania poddasza jest dużo większa.

  18. #98
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michalx88

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-998
    Posty
    16

    Domyślnie

    U mnie w projekcie było 76cm na gotowo z podłogą i obróbką skosów. Wychodziło że są 2 pustaki x 24cm + wieniec i murłata. Zdecydowaliśmy że ostatecznie będą 4 bloczki ytong 20cm czyli od stropu wyjdzie jakieś 115cm. Od gotowej podłogi jakieś 100cm

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony