dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 95 z 99
Pokaż wyniki od 1.881 do 1.900 z 1971
  1. #1881
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Witam
    Może tutaj wyjaśnię swoje wątpliwośći
    Mam zamiar zabrać się za instalację u siebie w budynku jak na razie skończyłem elektrykę (poza okablowaniem "hydraulicznym") i chciałbym robic tynki ale właśnie brakuje mi kabli "hydraulicznych" nie wiem co gdzie położyć.
    Co do systemu grzewczego to planowałem takie coś:
    piec gazowy z zamkniętą komorą spalania chyba jednofunkcyjny
    kominek z płaszczem wodnym jako zapasowe źródło ciepła
    bufor jakis koło 300 l być może w przyszłości solary
    w pokojach 4 szt - grzejniki
    w kuchni, przedsionku, łazience górnej i łazience dolnej gdzie będzie piec - podłogówka
    jak na razie poprowadziłem kable do miejsca gdzie będzie sterownik od kominka - od pomp w lazience i od płaszcza wodnego + zasilanie wentylatora kominka tak wiec cały kominek mam okablowane zgodnie z zaleceniem producenta
    Natomiast nie wiem jakie kable położyć do sterownika pokojowego, czy robić czujki w każdym pokoju? Czy robić osobne czujki do podłogowki? Jeżeli ktoś miałby czas i chęci to proszę o opis jak powinna wyglądać taka instalacja.
    pozdrawiam

  2. #1882

    Domyślnie

    Witam
    Mam pytanko odnosnie systemu ogrzewania ktory wkrótce wykona mój hydraulik. Mój hydraulik chce zastosowac rury FH/PE-RT i HT/PE-RT firmy HERZ oraz kształtki Viessmann Vipex (kolana, trójniki). Czytałem ze rury HERZ sa bardzo dobre wiec zgadzam sie z tym wyborem. Natomiast watpliwosci mam co do kształtek Viessmann. Sa bardzo drogie. W zwiazku z tym mam pytanie do specjalistów, czy moge zastosowac kształtki firmy KAN, które są znacznie tańsze? Czy jest to rownież dobre ale tansze rozwiazanie?
    Za fachowe doradztwo z góry dziekuje
    Pozdrawiam

  3. #1883
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    btx

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    394
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    124

    Domyślnie

    Mam pytnaie trochę z innej beczki:
    zbudowałem system nawodnienia trawnika. Założenie jest takie, że ma działać na zasilaniu z sieci gminnej.
    Wydajność: 2,5m3/h
    Ciśnienie statyczne: 2,5bar max
    rura doprowadzająca 1"
    rury instalacji nawodneinia 1"

    Teoretycznie jest OK, ale ciśnienie w trakcie doby i dni tygodnia się mocno waha - spada nawet poniżej 1bar...
    System nie jest jeszcze skończony, ale na dniach będę podłączał i chciałbym się zabezpieczyć na wypadek gdyby faktycznie zabrakło ciśnienia.

    Jakie rozwiązanie zastosować, żeby przy tym samym wydatku i tej samej średnicy rur uzyskać stabilne ciśnienie w przedziale 3,5-4bar?

    p.s.
    to samo pytnaie puszczam w dwóch wątkach bo widzę, że różni ludzie tam zaglądają

  4. #1884
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że w takiej sytuacji najskuteczniejszą metodą będzie zastosowanie zbiornika buforowego i pompy. Zbiornik powinien mieć pojemność wystarczającą na cały cykl podlewania i czujnik poziomu wody.
    Nie jestem specjalistą ale takie rozwiązanie wydaje się oczywiste.

  5. #1885
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    btx

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    394
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    124

    Domyślnie

    opcja zbiornika buforowego to jedna z tych, które rozważam. Nie wiem tylko jak rozwiązać dolewanie wody do niego.
    Nie chciałbym tego robić ręcznie, a nie mam za bardzo wizji, jak to zrobić za pomocą jakiegoś elektrozaworu z czujnikiem poziomu wody...
    Z drugiej strony zbiornik na jakieś 4-5m3 to trochę sporo...
    Do podlania mam obszar wielkości ok 1000-1100m2

  6. #1886
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    elektrozawór sprzężony z czujnikiem poziomu powinien być w miarę prosty do zrobienia - widziałem takie instalacje w innych zastosowaniach. Z drugiej strony jak ma to być tak duży zbiornik to może lepiej własną studnię zrobić?

  7. #1887
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    btx

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    394
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    [...]Zbiornik powinien mieć pojemność wystarczającą na cały cykl podlewania
    Tak duży zbiornik Ty zaproponowałeś
    Ja wolałbym jak najmniejszy, bo łatwo go gdzieś schować.

    A z drugiej strony jest szansa na kanalizę pod koniec roku, więc zostanie mi zbiornik po szambie ...10m3 I podejrzewam, że to on będzie pełnił funkcję zbiornika buforowego.
    Wtedy faktycznie musiałbym pokombinować z pływakiem i elektrozaworem, żeby zapewnić sprawne dopełnianie. A do tego zapodam deszczówkę i będzie całkiem extra!

    Dzięki qbek17 za pomoc.

    Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły, to będę wdzięczny

  8. #1888
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Powodzenia

  9. #1889
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    btx

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    394
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    124

    Domyślnie

    no i uruchomiłem instalację. Na razie w trybie ręcznym, 3 sekcje po 3 zraszacze każda.
    i.....DZIAŁA!!!!
    Działa nawet w ciągu dnia. Dla próby, wieczorem, załączyłem jednocześnie wszystkie 3 sekcje (9 zraszaczy) i .......też działa. Z tym, że tu już ciśnienie jest troche za niskie bo leje krótszym strumieniem, a w połowie zasięgu każdego zraszacza jest niedolany obszar. Jeżeli puszczam każdą sekcję z osobna to jest lepiej ale nie idealnie.
    A Rain Bird tak właśnie zachwala swoje sikawki, w porównaniu do innych.
    Czy jest jakiś sposób na poprawę przebiegu strugi wody, tak aby cały obszar, w zasięgu zraszacza, był równomiernie podlany? Można to jakoś regulować?

  10. #1890
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Dawno mnie tu nie było ale i po zmianie to Forum jakieś jest inne czegoś mi brakuje
    ale wracając do tematu
    zasada jest taka ze naczynie powinno wynosić około 10 % pojemności zbiornika tak wiec 10-12L
    o spadek temperatury ciepłej wody się nie martw, zawór zwrotny powinien być zawsze sprawny ale wygląda na to że kiedyś był ale to normalne zespolony zawór zwrotny z bezpieczeństwa są słabej jakości i jeśli działają na niego duże siły szybko ulega uszkodzeniu



    Cytat Napisał qqlio Zobacz post
    Dzieki.
    Nie znalazlem w instrukcji wskazan do montazu naczynia, dlatego myslalem, ze sam zbiornik ma wystarczajaca rezerwe objetosci na wode, ktora sie podgrzewa.
    Ten bojler ma 100l - jak duze naczynie proponujesz do tego ukladu?
    I czy zastosownaie naczynia na cieplej wodzie nie spowoduje wychladzania tej wody? (czyli po odkreceniu cieplej wody bede czekal nie tylko na splyniecie zimnej wody z rurek, ale tez naczynia...

    A tak na marginesie - czy zawor zwrotny zaworu bezpieczenstwa nie powinien blokowac cofania wody (manometr jest nizej przy reduktorze)? Moze ten zawor trzeba wymienic w 1 kolejnosci, a naczynie przeponowe to akcja nr 2?
    Pozdrawiam
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  11. #1891

    Domyślnie

    Cytat Napisał niezły Zobacz post
    Dawno mnie tu nie było ale i po zmianie to Forum jakieś jest inne czegoś mi brakuje
    ale wracając do tematu
    zasada jest taka ze naczynie powinno wynosić około 10 % pojemności zbiornika tak wiec 10-12L
    o spadek temperatury ciepłej wody się nie martw, zawór zwrotny powinien być zawsze sprawny ale wygląda na to że kiedyś był ale to normalne zespolony zawór zwrotny z bezpieczeństwa są słabej jakości i jeśli działają na niego duże siły szybko ulega uszkodzeniu
    Podziekowal.
    Pzdr

  12. #1892
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    To zależy ale prawidłowo to takie naczynko powinno być ciepłe by nie zamarzło zima ale gorące jak grzejnik to nie koniecznie no i dobrze ocieplone prawdopodobnie fachowiec celowo zrobił obieg przez naczynko w celu zabezpieczenia przed zamarznięciem taki zabieg to nie wada

    Cytat Napisał kalikstyn Zobacz post
    Ostatnio przeniesiono u mnie naczynie wyrównawcze instalacji grzewczej z łazienki na nieogrzewany strych. Niepokoi mnie fakt, iż po napaleniu w piecu naczynie staje się gorące, co nie występowało dotychczas (gdy było w łazience). Czy jest to zjawisko normalne, czy też naczynie powinno jednak pozostać zimne (na strychu)?
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  13. #1893
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    witam,
    nie wiem czy to właściwe miejsce jeśli tak to proszę o litość ale w nawale pracy zaniedbałem tą sprawę
    potrzebuje kogoś do montażu pieca gazowego Junkers, i zestawu kolektorów galmet-a (dwa płaskie)
    mam chyba wszystko tylko pospinać z rurami od rozdzielczy podłogówki (tylko podłogówka w domu)
    ile to może kosztować i czy możecie kogoś polecić z okolic warszawy - radzymina-wołomina
    myślałem może żeby do jakiegoś instalatora Junkersa uderzyć

  14. #1894

    Domyślnie

    witam,

    mam dylemat jak zrobic sterowanie piecem kondensacyjnym z podlogowka na dole i na poddaszu uzytkowym. W salonie i holu na gorze oraz pokojach na gorze planuje panele laminowane na ogrzewanie podlogowe (7mm, pod nie arbiton 1.5mm z dziurkami) w hollu lazienkach, wiatrolapie, kiuchni plytki. Hydraulik z ktorym rozmawialem powiedzial ze on proponuje pod plytki rurki co 15cm, przy oknach zageszczone, pod panele co 10cm. Sterowanie pogodowe bez termostatow w kazdym pokoju. Obiegi max 80m ale dla mniejszego pomieszczenia obieg wyjdzie krotszy wiec rozne obiegi roznie sie beda nagrzewac i wolalbym uniknac sytuacji gdy czesc pokoi bedzie niedogrzana.
    On odradza termostaty, powiedzial ze bede mogl sobie regulowac temperature za pomoca czegos w kotlowni, jakies przeyplywomierze czy cos takiego przezroczystego, ze bede mogl zmniejszyc ilosc wody goracej idacej na konkretny obieg.

    jakies propozycje, sugestie jak prawidlowo wykonac ogrzewac i sterowac?
    pozdrawiam,
    RL

  15. #1895

    Domyślnie niskie cisnienie w sieci miejskiej

    Witam

    mam pytanie dotyczące hydroforu współpracującego z instalacją sieci miejskiej.
    Wodociągi określiły ciśnienie na przyłączu na 248 m.n.pm. Wg projektu ja potrzebuje co najmniej 261 m.n.pm. Rozwiązaniem jest zastosowanie zestawu hydroforowego. Dodatkowo planujemy zamontować w jednej z łazienek deszczownicę która wymaga dość wysokiego ciśnienia.
    Czy jest niezłemu wiadomo jakiej wielkości (pojemności) hydrofor powinien być zamontowany? Musze zawczasu zarezerwować miejsce w pomieszczeniu gospodarczym, a nie chciałbym, by hydrofor włączał się często...

    Pzdr
    Marcin

  16. #1896

    Domyślnie

    Ja z beczki "ogrzewanie":
    dom parterowy, 12 obwodów podłogówki, plus 2 drabinki łazienkowe podłączone do 14 obwodowego rozdzielacza, od niego podprowadzone pod piec rurami 32. Piec narazie turbotec vaillanta, do tego zasobnik 150l oraz sterownik pogodowy calormatic 430. Jak podłączyć rozdzielacz z piecem, bezpośrednio, czy poprzez zawór mieszający, czy jeszcze jakoś inaczej? Czy pogodówka przy podłogówce się sprawdzi?

  17. #1897
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulca Zobacz post
    Ja z beczki "ogrzewanie":
    dom parterowy, 12 obwodów podłogówki, plus 2 drabinki łazienkowe podłączone do 14 obwodowego rozdzielacza, od niego podprowadzone pod piec rurami 32. Piec narazie turbotec vaillanta, do tego zasobnik 150l oraz sterownik pogodowy calormatic 430. Jak podłączyć rozdzielacz z piecem, bezpośrednio, czy poprzez zawór mieszający, czy jeszcze jakoś inaczej? Czy pogodówka przy podłogówce się sprawdzi?
    Nie rozumiem dlaczego projektowany kociołek na razie takie rozwiązanie jest albo na stała lub tez kosztowne Instalację centralnego ogrzewania ( rozdzielacz do podłogówki ) połączył bym z kotłem poprzez zawór 3 drogowy Odnośnie automatyki pogodowej niż dzień dzisiejszy to standard a i cen już niewielka
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  18. #1898
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał aldieb Zobacz post
    Witam

    mam pytanie dotyczące hydroforu współpracującego z instalacją sieci miejskiej.
    Wodociągi określiły ciśnienie na przyłączu na 248 m.n.pm. Wg projektu ja potrzebuje co najmniej 261 m.n.pm. Rozwiązaniem jest zastosowanie zestawu hydroforowego. Dodatkowo planujemy zamontować w jednej z łazienek deszczownicę która wymaga dość wysokiego ciśnienia.
    Czy jest niezłemu wiadomo jakiej wielkości (pojemności) hydrofor powinien być zamontowany? Musze zawczasu zarezerwować miejsce w pomieszczeniu gospodarczym, a nie chciałbym, by hydrofor włączał się często...

    Pzdr
    Marcin
    Co znaczy zbyt często bez względu na wielkość naczynia pompa będzie włączać się i tak często proponuje naczynie o pojemności około 300 takie będzie optymalne bo oprócz częstotliwości załączania pompy chodzi tez o to by w bardzo dużym zbiorniku woda ( do celów użytkowych )nam się za bardzo nie starzała
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  19. #1899
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał RL Zobacz post
    witam,

    mam dylemat jak zrobic sterowanie piecem kondensacyjnym z podlogowka na dole i na poddaszu uzytkowym. W salonie i holu na gorze oraz pokojach na gorze planuje panele laminowane na ogrzewanie podlogowe (7mm, pod nie arbiton 1.5mm z dziurkami) w hollu lazienkach, wiatrolapie, kiuchni plytki. Hydraulik z ktorym rozmawialem powiedzial ze on proponuje pod plytki rurki co 15cm, przy oknach zageszczone, pod panele co 10cm. Sterowanie pogodowe bez termostatow w kazdym pokoju. Obiegi max 80m ale dla mniejszego pomieszczenia obieg wyjdzie krotszy wiec rozne obiegi roznie sie beda nagrzewac i wolalbym uniknac sytuacji gdy czesc pokoi bedzie niedogrzana.
    On odradza termostaty, powiedzial ze bede mogl sobie regulowac temperature za pomoca czegos w kotlowni, jakies przeyplywomierze czy cos takiego przezroczystego, ze bede mogl zmniejszyc ilosc wody goracej idacej na konkretny obieg.

    jakies propozycje, sugestie jak prawidlowo wykonac ogrzewac i sterowac?
    Ja bym zaczął od zrobienia dobrego projektu instalacji grzewczej a zwłaszcza rozstawu rur do podłogówki koszt niewielki a wygoda i komfort na lata Odnośnie regulacji praktyka pokazuje że przepływomierzami na rozdzielaczu prawie nikt nie kręci jak już to czujnik w pomieszczeniu połączony z głowica na rozdzielaczu od podłogówki zdaje egzamin ale to tylko tez żeby w pomieszczeniu wyłączyć obieg gdy jest przegrzew ale nie do podnoszenia temperatury
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  20. #1900

    Domyślnie

    Cytat Napisał niezły Zobacz post
    Nie rozumiem dlaczego projektowany kociołek na razie takie rozwiązanie jest albo na stała lub tez kosztowne Instalację centralnego ogrzewania ( rozdzielacz do podłogówki ) połączył bym z kotłem poprzez zawór 3 drogowy Odnośnie automatyki pogodowej niż dzień dzisiejszy to standard a i cen już niewielka
    zakupiłem okazyjnie używanego turboteca, stąd "narazie", bo kiedyś na pewno wymienię go na kondensat, mam już zasobnik 150l i calormatica 430
    czyli mogę podłączyć bezpośrednio rozdzielacz pod wyjścia z kotła i nim odpowiednio sterować, czy lepiej poprzez zawór 3 drogowy?

Strona 95 z 99

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony