dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
  1. #1

    Domyślnie Zaraz wezmę i się wścieknę!

    A więc jest tak: od dwóch tygodni próbuję znależć odpowiedź na pytanie "czym grzać?". No i kurka, nie wiem. Przeczytałam już wszystkie możliwe mądre pisma na czele z Muratorem. Forum mam tak obcykane, że znam na pamięć całe posty i dalej nic. Brałam już pod uwagę pompę ciepła, ale koszt inwestycji mnie przeraża. LPG Byłoby rozwiązaniem, ale wszyscy krzyczą, że drogo jak cholera. Prąd odpada, bo już raz się tym ogrzewałam i dziękuję, postoję.
    A może olej?
    Halo! Czy jest tu ktoś, kto grzeje olejem i może coś podpowiedzieć? Jak duża musi być kotłownia, żeby pomieścić piec i zbiorniki? Jaki jest roczny koszt c.o. i c.u.w.?
    A może znajdzie się jakiś miły użytkownik kotła na pellety i też coś podpowie?
    Dodam tylko, że dom ma 160m powierzchni użytkowej i będzie w nim mieszkało conajmniej 5 ciepłolubnych stworzeń (nie wliczając psa)
    No błagam, ludziska, bo się zaraz potnę, pochlastam i nici z budowania domu!
    L'operation ZEN!

  2. #2

    Domyślnie

    Hej,
    nie mam co prawda kotla na olej, ale taki kocioł użytkują od dwóch lat moi bliscy znajomi. Fakty są takie, ze kiedy wybierali ten typ ogrzewania cena oleju była przystępna, a w ciagu dwóch ostatnich lat znacznie wzrosła, więc dzisiaj ogrzewanie olejem nie jest tanim ogrzewaniem. Znajomi zainwestowali więc w kominek z DGP, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie. Znaczenie ma też fakt, że aby uzytkować kotłownie z olejem musisz przewidzieć w domu miejsce na zbiorniki, a nie są to małe naczynia, widziałam w naturze. Po trzecie, ale to już subiektywne, mnie przeraża taka ilość paliwa pod jednym dachem z moimi dziećmi (wyobrażam sobie, ze jedna zapałka i ...). Mieszkałam kiedyś przez dwa tygodnie w domu ogrzewanym olejem i jeszcze jedna rzecz mi sie nasuwa jako argument, choć może nie najistotniejszy: należało by przewidzieć jakiś "łącznik" pomiędzy częścią mieszkalną domu a kotłownią, bo po każdym otwarciu drzwi zapach oleju przenika "na pokoje".

    Ja nie mam gazu ziemnego i zdecydowałam się na ogrzewanie gazem plynnym. W tym zakresie przegryzłam się przez kilka firm na rynku i mogę podzielić się swoimi przemyśleniami. Podobno gaz ze zbiornika jest bardziej kaloryczny niż gaz ziemny (choć ja bym wolała z gazociagu, ale nie mam wyboru). Co do cen - niestety, wszystko kosztuje, ale moze pomyśl o jakiejś wersji łączonej z kominkiem?

  3. #3

    Domyślnie Re: Zaraz wezmę i się wścieknę!

    Cytat Napisał gruba_berta
    Prąd odpada, bo już raz się tym ogrzewałam i dziękuję, postoję.
    Witaj. Wiesz - jeżeli budowa jeszcze przed Tobą, to spróbuj jeszcze podrążyć temat - ogrzewanie elektrycznością. Ja też ogrzewałem prundem i też się chciałem chlastać widząc rachunki za energię. Przeszedłem na gazownię. Ale - mieszkamy w starym, nieocieplonym jeszcze domu (obiecuję poprawę )
    Jednakże przy dobrze ocieplonym domu, i przy użyciu nowoczesnych grzejników, zwłaszcza akumulacyjnych możesz jeszcze zmienić swój punkt widzenia. Ja trochę za elektryką tęsknie. Niezaprzeczalna wygoda, bezpieczeństwo, czystość etc...
    Skoncentruj się na wątkach, w których wypowiadał się Jezier, jest tego mnóstwo - wiem, można sie pogubić - tyle tego na Forum .

    No i się nie tnij

    Aha - spróbuję namówić kolegę, jeszcze nie Forumowicza, ale ma niezłe doświadczenia i wiedzę - może się podzieli i doradzi (ma kocioł na olej i drugi na paliwo stałe). I może zawita w te progi

  4. #4

    Domyślnie

    U nas (raczej na 100%) ogrzewanie olejem i kominek. Mąz podjął taka decyzję juz na początku budowy i mimo podwyżek i ciągłego mojego utwierdzania, czy aby napewno jest świadom swojej decyzji, to twierdzi że TAK.Dom jest częściowo podpiwniczony, więc problem zbiornika i zapachów rozwiązny, bo bedzie stał w jednym z pomieszczeń, które się zamknie. Rozumiem, że jest to bardzo poważna decyzja, życzę trafnego wyboru.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Heath
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.468
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Poczytaj numer specjalny Muratora o ogrzewaniu, wszystko masz tam rozważone i policzone. NAJPIERW wyrób sobie swoje zdanie, POTEM poczytaj forum - można oszaleć tyle za i przeciw dla każdego systemu .

    Ja będę montował ogrzewanie na gaz ziemny bo mam mieć w przyszłości przyłącze i jest on stosunkowo wygodny (niewielkie gabaryty pieców, nie potrzeba kotłowni, czysto, możliwość zastosowania wysoko sprawnych kotłów kondensacyjnych, tańszy od oleju, LPG i prądu, nie trzeba składować i kupować na zapas). Jeżeli jednak nie miałbym możliwości podłączenia gazu ziemnego to wybrałbym albo pelety albo LPG.

  6. #6

    Domyślnie

    Problem kotła olejowego to nie zapachy ani jego wielkość tylko szalejące ceny oleju. Jak rozglądałem się pierwszy raz za olejem jeg cena była 0.6 zł za litr. Po wszelkich przeliczeniach wychodziło zdecydowanie taniej od LPG. Dzisiaj cena oleju jest w granicach 2,7zł i wyżej co stawia pod wielkim znakiem zapytania te kotłownie jako opłacalne. A jak pomajstrują przy akcyzie to będzie tyle co ON na stacji i wtedy piec pójdzie na żyletki.
    Pozdrawiam
    TCzarek

    "Internet ułatwia czynienie bliźniemu, co mu niemiłe."
    Stanisław Lem

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie Re: Zaraz wezmę i się wścieknę!

    Cytat Napisał gruba_berta
    A więc jest tak: od dwóch tygodni próbuję znależć odpowiedź na pytanie "czym grzać?". No i kurka, nie wiem. Przeczytałam już wszystkie możliwe mądre pisma na czele z Muratorem. Forum mam tak obcykane, że znam na pamięć całe posty i dalej nic. Brałam już pod uwagę pompę ciepła, ale koszt inwestycji mnie przeraża. LPG Byłoby rozwiązaniem, ale wszyscy krzyczą, że drogo jak cholera. Prąd odpada, bo już raz się tym ogrzewałam i dziękuję, postoję.
    A może olej?
    Halo! Czy jest tu ktoś, kto grzeje olejem i może coś podpowiedzieć? Jak duża musi być kotłownia, żeby pomieścić piec i zbiorniki? Jaki jest roczny koszt c.o. i c.u.w.?
    A może znajdzie się jakiś miły użytkownik kotła na pellety i też coś podpowie?
    Dodam tylko, że dom ma 160m powierzchni użytkowej i będzie w nim mieszkało conajmniej 5 ciepłolubnych stworzeń (nie wliczając psa)
    No błagam, ludziska, bo się zaraz potnę, pochlastam i nici z budowania domu!
    Po co sie wściekac? Żeby wrzodów na żołądku dostać? Kotłownia olejowa - kubatura jak gazowa 8m3,zbiornik do 1000l traktowany jest jako mały (montujesz tylko ściankę sięgającą 50 cm nad zbiornik no i obowiązkowo wannę(chyba że masz dwupłaszczowy)),jeśli zbiornik większy zwie sie wtedy toto "magazyn paliw" i jest potrzebne drugie pomieszczenie,a oszczędność? Hmmm.,.,.pojęcie względne jeśli jesteście ciepłolubni to dajcie sobie spokój.
    Pellet...jak bym kupował to taki kociołek z którego można wyjąć palnik i palić np węglem lub drewnem ,albo jeszcze lepiej wsadzić inny palnik (gaz olej) - i masz kociołek uniwesalne ,ale niestety dość drogi (np kostrzewa).
    W np fuwi spalisz wszystko ale komora załadowcza jest taka maciupka że dokładać będziesz co chwilę (choć jakjo awaryjne wystarczy).
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Cytat Napisał Heath
    ...Poczytaj numer specjalny Muratora o ogrzewaniu, wszystko masz tam rozważone i policzone...
    Heath jak czytam te wyliczenia muratora to czuję się jak na marsie czasami.
    Koszt drewna do kominka podają na 125zł/m3 (a nawet więcej). Ja płacę 50zł/m3 wiec nijak to sie ma do wyliczeń.
    Po drugie koszt założenia podali okrutny a ja obudowe z piaskowca mam za 300zł.

    Co by nie czytac i jak by nie liczyć trzeba wszystkie dane sprowadzać do swojego konkretnego przypadku.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabko
    Cytat Napisał Heath
    ...Poczytaj numer specjalny Muratora o ogrzewaniu, wszystko masz tam rozważone i policzone...
    Heath jak czytam te wyliczenia muratora to czuję się jak na marsie czasami.
    Koszt drewna do kominka podają na 125zł/m3 (a nawet więcej). Ja płacę 50zł/m3 wiec nijak to sie ma do wyliczeń.
    Po drugie koszt założenia podali okrutny a ja obudowe z piaskowca mam za 300zł.

    Co by nie czytac i jak by nie liczyć trzeba wszystkie dane sprowadzać do swojego konkretnego przypadku.
    A to cos dziwnego?
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  10. #10

    Domyślnie

    A gdzie i kiedy Ty kupujesz to drewno za 50 zł/m3?????????
    I co to jest za drewno???

  11. #11

    Domyślnie

    Ja też chcę drewna do kominka za 50 zł, baaaa dam nawet 100 zł.
    U mnie dębina w kwietniu w lesie nie pocieta i mokra kosztowała 85 zł, a teraz wyschnięta i pocięta z dowozem do domu kosztuje 150 zł więc nie widzę tu jakiś rażących odchyłek.
    Wracając do tematu postu, jak jesteście ciepłoluby to nigdy nie decydujcie się na olej/gaz/prąd bo Was koszty zjedzą. Tylko drewno/węgiel/pelety
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  12. #12

    Domyślnie Re: Zaraz wezmę i się wścieknę!

    Cytat Napisał gruba_berta
    No błagam, ludziska, bo się zaraz potnę, pochlastam i nici z budowania domu!

    Ja na twoim miejscu podjęłabym decyzję "praktyczną". O wyborze zdecydowałaby:
    - liczba dystrybutorów w okolicy (jak największa)
    - sposób zapłaty (jak najwygodniejszy dla mnie)
    - dostępni serwisanci - tacy co odbierają telefon i mają czas
    - warunki dostaw w środku sezonu

    ...czyli wszystko to, co będzie ci towarzyszyło w codziennej eksploatacji

  13. #13

    Domyślnie

    No kochani jesteście!!!
    Jakby nie było - zdecydować się jest potwornie trudno. Wpadła mi do głowy myśl, że może by tak najpierw jeszcze sprawdzić w gazowni, czy oni przypadkiem za 2-3 lata nie przewidują tam doprowadzenia gazu (a nuż, nuż?) i wtedy decyzja o założeniu LPG byłaby łatwiejsza.
    Poza tym czytam i czytam i skłaniam się do mieszania Znaczy żeby olej tudzież gaz z kominkiem pomieszać i jakoś spróbować złagodzić drenaż kieszeni wysokomi rachunkami za ogrzewanie. Kolejny problem jaki widzę to ciepła woda. Wszyscy kochamy się kąpać, myć i pluskać, a do tego wodę trza podgrzać i co? Bankructwo murowane!!
    A tak na serio: czy ktoś z Was ma może solary do podgrzewania wody w lecie? Sprawdzają się?
    L'operation ZEN!

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cypek
    Ja też chcę drewna do kominka za 50 zł, baaaa dam nawet 100 zł.
    U mnie dębina w kwietniu w lesie nie pocieta i mokra kosztowała 85 zł, a teraz wyschnięta i pocięta z dowozem do domu kosztuje 150 zł więc nie widzę tu jakiś rażących odchyłek.
    Wracając do tematu postu, jak jesteście ciepłoluby to nigdy nie decydujcie się na olej/gaz/prąd bo Was koszty zjedzą. Tylko drewno/węgiel/pelety
    Dzięki! Właśnie podjęłam ostateczną decyzję o ogrzewaniu. Podobnie jak berta miałam dylematy.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzes z Krakowa
    A gdzie i kiedy Ty kupujesz to drewno za 50 zł/m3?????????
    I co to jest za drewno???
    Cytat Napisał Cypek
    Ja też chcę drewna do kominka za 50 zł, baaaa dam nawet 100 zł.
    Kudowa Zdrój
    Powiat Kłodzki
    woj. Dolnośląskie

    Drzewo liściaste w lesie oficjalnie od leśniczego 105zł z VAT

    Drzewo lisciaste ścięte legalnie przez firmy czyszczące las (które mają drzewo po 8zł/m3) kosztuje 50zł.
    Z dowózką w klockach 60zł (brałem od miśków ze Szczytnej a to jest 20km dalej)
    W tamtym roku miałem samą akację.
    Teraz buk jakieś 70% z brzozą około 30%.

    Ścięte jakiś miesiąc przed kupnem a wiec nie suszone.

    Dlatego pisze o konieczności rozpatrywania ogrzewania u siebie a nie ogólnie w gazecie czy na forum.
    Jak bym mieszkał w Krakowie (najpiękniejszym przed Toruniem mieście) i miałbym płacić 150zł to bym nie grzał drzewem.

    Ale fakt faktem ze ciepłolubni powinni grzać paliwem stałym. Po rozpaleniu zwłaszcza kominka w domu jest bosko. Zupełnie inaczej niż przy grzejnikach (mam dwa niezależne ogrzewania). Jest to też tańsze.

    Ale bardziej kłopotliwe. Zalety prądu wiadomo- zero zaangażowania.
    Aty trzeba przynieść, wrzucić (jeden dzień w roku rębać) itp
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    AxLe

    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-567
    Dzielnica
    Mokotów
    Posty
    524

    Domyślnie

    Przerabiałem te same dylematy przez rok. U mnie stanęło w końcu na eko-groszku. Może trochę kłopotliwe, ale opał tani , łatwo dostępny i obsługa dość prosta. Olej czy gaz bardzo wygodny tylko póżniej szukając oszczędności zaczynasz palić codziennie w kominku. Wychodzi w tedy na to że obsługa pieca raz na 3-4 dni to pestka w porównaniu z kominkiem który stoi jeszcze w salonie.

  17. #17

    Domyślnie

    Jabko, fajosko, kurczę, że masz możliwość kupienia tak taniego drewna. Jestem ciekawa, jak to wygląda w okolicach Warszawy. Swoją drogą - kiedy wiosną rozglądałam się za domem, byłam o krok od kupienia domku ogrzewanego wyłacznie ogrzewaniem kominkowym. Coś w tym chyba jest, bo właścicielka mieszkała tam z małym dzieckiem i twierdziła, że jej to wystarcza. No i powiedziała, że za drewno na cały okres grzewczy płaci około 700 pln. No to chyba nieźle, biorąc pod uwagę, że w tym klimacie trzeba się dogrzewać przez 6-7 miesięcy w roku.

    Ciągle jeszcze myślę o ogrzewaniu pelletami, ale czy jest ktoś, kto się tym ogrzewa i potrafi coś konkretnego powiedzieć? Obleciałam całe forum, ale tam raczej wszyscy (podobnie jak ja) "mają zamiar"
    L'operation ZEN!

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Chudzinko Berto,
    wejdź tu: www.instalator.pl
    jak tutaj nic nie znajdziesz, a archiwum mają bogate, trzeba tylko trochę polatać, to ja z Tobą się pochlastam.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Witam.
    A może by tak od innej strony?
    Rozpatrz mechaniczną wentylację z rekuperatorem i GWC. Nie pozwól, aby raz zagrzany domek wywalał kanałami wentylacji grawitacyjnej dopiero co wydane złotówki (na nagrzanie kolejnej porcji powietrza do usunięcia). Puść ciepełko w układzie zamkniętym, a konieczne i nieuchronne kilkuprocentowe ubytki uzupełniaj jak chcesz (prąd, LPG czy inaczej). W ten sposób "dokładasz" np. 10% tego, co normalnie byłoby potrzebne, a to już jest spora oszczędnośc. Jak masz dwie lewe rączki, to nakłady zwracać Ci się będą aż trzy sezony. Jak dwie prawe - to w jeden.
    Pozdrawiam Adam M.

  20. #20

    Domyślnie

    Taaaak, a dla tych, co nie znają tego języka - co to jest GWC?
    L'operation ZEN!

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony