dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Jak właściwie przeliczyc zużycie propanu...

    Witajcie!
    Znalzałam co prawda parę wątków odnośnie przeliczania zużycia gazu, ale w zasadzie nigdzie nie mogę znaleźć w miarę spójnych odpowiedzi
    W jednym poście jest napisane:
    że ktoś spalił 130 m3 gazu czyli ok. 530 l.
    W innym ktoś podaje wzór ze
    1kg propanu = 1,93 litra
    1kg propanu= 0,52 m3

    Z tego pierwszego <wzoru> wychodzi mi, ze zużywając 1200 l gazu zużyłam 6, 66 m3 na dobe.
    Z drugiego wzoru – 7,2 m3 na dobe

    Moze ktoś z was zna jeszcze jakis wzór ? Albo ktoś pokusi sie i podpowie jak przeliczyć :

    tankowanie 6 styczeń 2006 – 2200 l (85%)
    do 20 lutego zostalo w zbiorniku 36 % czyli zużyte zostało 49% co daje 1268 litrów gazu....Ile to metrów sześć i wg jakiego wzoru liczyć....

    Chociaż z tych dwóch pierwszych wzorów żużycie dobowe nie wychodzi takie wysokie, to jednak wydaje mi sie, że zużycie 1268 litrow w ciagu 45 dni to bardzo dużo (przez 2 pierwsze tygodnie jedna ściana była nieocieplona, piec nie był dobrze ustawiony i grzal ile fabryka dala, no a poza tym te straszliwe mrozy)
    Jak liczycie swoje zużycie gazu?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    1m3 odparowanego propanu to zupełnie coś innego niż 1m3 metanu czyli gazu ziemnego.
    Wartości przeliczeniowe dla propanu

    1 l płynu = 0,254 m3 gazu

    * faza ciekła
    1 l = 0,52 kg
    1 kg = 1,92 l
    * wartość opałowa
    ok. 46 MJ/kg
    ok. 92 MJ/m3

    Gaz ziemny GZ50
    wartość opałowa - 34,43 MJ/m3
    Gaz ziemny GZ35
    wartości opałowa - 25 MJ/m3

  3. #3

    Domyślnie

    Moje dane są następujące:

    1l propanu = 0,52 kg
    1m sześć. propanu = 3,9 l
    1m sześć propnu = 2,77 m sześć gazu ziemnego (tego najlepszego)
    1kg propanu = 13,8-12,8 kWh

  4. #4

    Domyślnie

    Zgodnie wiec ze wzorem ze 1 l płynu = 0,254 m3 gazu wynika, ze:

    1 l = 0,254 m3
    1268 l = x

    z czego x= 322 m3
    podzielić przez 45 dni
    = 7,15 m3 /doba


    Zgonie ze wzorem podanym przez Marka wynika, że jesli:

    1 m3 = 3,9 litra propanu
    x = 1268 litrów

    z czego x = 325
    podzielic przez 45 dni
    = 7,22 m3 /doba

    Czy tak to wlasnie przeliczac???

  5. #5

    Domyślnie

    nie ma sensu liczyc po co masz sie dolowac i tak wiesz ze to bardzo drogo wychodzi

  6. #6

    Domyślnie

    zawsze jednak warto troche poprzeliczac.....choćby i po to, by zorientować sie czy aby piec nie jest źle ustawiony...A poza tym warto wiedziec, zeby odłożyć co nieco troszku wczesniej

  7. #7

    Domyślnie

    zawsze jednak warto troche poprzeliczac.....choćby i po to, by zorientować sie czy aby piec nie jest źle ustawiony...A poza tym warto wiedziec, zeby odłożyć co nieco troszku wczesniej

    Bądź co bądź z trzech różnych wzorów wychodzi zuzycie nieco ponad 7 m3 na dobe....Chyba nie tak źle, zważywaszy, że to pierwszy sezon grzewczy

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Raczej sporo. W przeliczeniu na gaz ziemny to wychodzi troche ponad 19m3/dobe. Jaki duzy masz dom?

  9. #9

    Domyślnie

    Dom o powierzchni 160 m2...Ściana 24 + 12 styropian, poddasze ocieplone wełną mineralną, rolety w oknach (wbrew pozorom zatrzymują bardzo dużo ciepła) Pisalam jednak wczesniej, ze przez pierwsze 2 tygodnie jedna ściana była nieocieplona, piec ustawiony nie tak jak trzeba, były duże mrozy no i dwóch robotników kąpało sie codziennie w wanience......
    Wydaje mi sie, że teraz zużycie powinno spaść ponieważ:
    – ustawiliśmy sobie piec wg własnych potrzeb
    – piętro domu jest praktycznie wyłaczone z użytkowania
    – domek już sie nagrzał

    Nie wydaje mi sie, by 7 m3 gazu na dobe było spore. Jak czytałam wypowiedzi innych, to zużycie waha sie pomiędzy 5 a 14 (rekordziści nawet ponad 20)

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaulaG
    Nie wydaje mi sie, by 7 m3 gazu na dobe było spore. Jak czytałam wypowiedzi innych, to zużycie waha sie pomiędzy 5 a 14 (rekordziści nawet ponad 20)
    Tak ale gazu ziemnego, a ty masz inny gaz. 7,15 m3 twojego to to samo co 19,1 ziemnego.

  11. #11

    Domyślnie

    Dom o pow. 145 m + 28 m pom. gosp. i garaż ogrzewany (tak na pół gwizdka) ogrzewanie + ciepła woda z cyrkulacją dla 4 osób zużycie dobowe propanu 4,5 - 5 m sześć. W kominku nie pali się. Programator pokojowy ustawiony na 22 st. dzień i noc.

  12. #12

    Domyślnie

    Ale widełki, które podałam dotyczyły wlasnie gazu płynnego – propanu (póki co jeszcze odrózniam jeden od drugiego

  13. #13

    Domyślnie Re: Jak właściwie przeliczyc zużycie propanu...

    Cytat Napisał PaulaG

    tankowanie 6 styczeń 2006 – 2200 l (85%)
    do 20 lutego zostalo w zbiorniku 36 % czyli zużyte zostało 49% co daje 1268 litrów gazu....
    Sprostowanie 85% ze zbiornika 2700 l = 2295 l a nie 2200 l jak napisałaś !!
    I tak, jak policzysz +/- 1300 litrów x 1,50 zł/l = 1950 zł na niecałe 2 miesiące - taniocha nie ? Ale pociesz się, że tez jade z butli (tylko że propan-butan - ciut tańszy) i zurzycie mam mniejsze, bo dopalam kominkiem.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  14. #14

  15. #15

    Domyślnie

    Oj nie nie.....
    Cosik chyba nie tak
    Przecież:
    2700 l – 100%
    2200 l – 85% (a dokładnie 81%)
    Chiba rachunek jest prosty....


    Aha...no i proiorytet to litry, a nie stan % napełnienia zbiornika. Na fakturze mialam równiósieńkie 2200 l.

  16. #16

    Domyślnie

    No właśnie 2200 litrów to 81% a Ty zatankowałaś 85% czyli 2295 litrów !!
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  17. #17

    Domyślnie

    No przeciez napisałam, ze priorytetem są litry....Poprosiłam o 2200 litrów, a nie o 85% zbiornika. Wniosek więc taki, że pierwsze tankowanie wynosiło 2200 l, co stanowiło 81% pojemności zbiornika....

  18. #18

    Domyślnie

    Ech matematyko.
    Soro miałaś 81% a zostało 36% to zurzyłaś 45% (nie 49%) z 2700 l (poj. zbiornika) = 1215 litrów. Trochę Ci to poprawi humor Zawsze to deko mniej.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  19. #19

    Domyślnie

    Jasne...błedem było, że na początku napisałam, ze miałam 85%, podczas gdy miałam 81%...Ale tak sobie z lekka zaokrągliłam...Już nie będę

  20. #20

    Domyślnie

    tak czy siak
    rachunek wielkosci 2tys za ostatnie 2 miesiace nie jest niczym niezwyklym

    ostatnio musialem pojsc na poczte i kolejka byla z takimi "rachunkowiczami"



    a ja glupi list chcialem tylko nadac....

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony