dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 135 z 192
Pokaż wyniki od 2.681 do 2.700 z 3827
  1. #2681
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał moniga
    Mirku, proszę cię o radę
    1. kiedy i jak przycinać wrzosy i wrzośce i jak rozpoznać czy to wrzos czy wrzosiec
    2. kiedy i jak dokonać cięcia zmarzniętych części laurowiśni
    Cięcie należy wykonać poniżej przekwitniętych kwiatów. Wrzosy i niektóre gatunki wrzośców np. Erica tetralix, Erica vagans, Erica watsonii, przycinamy wczesną wiosną, wrzośce z gatunku Erica carnea, Erica darleyensis w maju, na początku czerwca, zaraz po przekwitnięciu. A z laurowiśnią po prostu poczekaj, aż ruszy- wtedy będzie wiadomo, co usunąć.

  2. #2682
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Bardzo proszę o poradę dot. mojego benjamina. Coś dziwnego dzieje się z liśćmi - prezentuję poniżej zdjęcia:


  3. #2683
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Chyba mu czemu, nie wiem. To wygląda na fizjologiczne zmiany.
    Może ktoś doradzi, choć przyczyn może być wiele. Ten brązowy osad na liściu nieostro widoczny to co to?

  4. #2684
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Nie wiem czy o ten nalot chodzi, bo liście są przykurzone na zdjęciu (remont w domu), ale regularnie je myję - raz w tygodniu i zraszam spryskiwaczem, zostawiam do obeschnięcia. Raz w tyg. też podlewam obficie przy czym pozwalam żeby nadmiar wody wypłynął z doniczki (stoi jakiś czas w wannie). Do tej pory liście były w znakomitej kondycji... . Przez ten kurz nie zauważyłam niczego, dopiero przy myciu, więc to się zaczęło nie dalej jak 7 dni temu. Żadnych 'robali' nie zauważyłam, nie wiem natomiast czy coś się nie dzieje od strony korzeni...

  5. #2685

    Domyślnie

    Mirku, wątek pt. Pogotowie ogrodnicze ma wiele stron; zapewne na którejś z nich wypowiadałeś się odnośnie tui.... Musiałabym przejrzeć każdą z nich.... Czy mógłbyś mi tego zaoszczędzić i podpowiedzieć nieco..... Wczoraj wkopałam przy ogrodzeniu paredziesiąt sztuk 100 cm Brabantów - usunęłam tak jak mi kazano w szkółce siatkę zabezpieczającą korzenie i wsadziłam do rodzimej ziemi wymieszanej z ziemią dla iglaków. Czy w chwili obecnej trzeba je mocno podlać, czy też tak jak mi podpowiedziano (ze względu na porę roku i "sen zimowy" tui) nie robić tego? Kiedy zastosować pierwszy nawóz (i ewentualnie jaki, jak często) i czy lepiej tuje obsypać korą czy lepsze będą kamyki, żwirek..... Wolę zapytać się teraz specjalisty niż potem żałować, że się nie zapytałam i zmarnować rośliny.... Wiem, że pytanie dla Ciebie jest prozaiczne - a dla mnie laika i początkującego "ogrodnika" ważna nauka. Proszę o wyrozumiałość.
    Co nas nie zabije, to wzmocni...

  6. #2686

    Domyślnie

    witam. bylbym wdzieczny za odpowiedz na pyatnie co mojemu cycasowi dolega. cycas ma ok. 25 lat (podobno) kupilem go rok temu. Miał piekne liscie. 3 tygodnie temu bardzo szybko zaczeły zolknac. słyszalem ze moze to byc zwiazane z gniciem korzeni lub pnia. wyciagnalem rosline z doniczki i moim oczom ukazał sie taki oto widok:






    sorry za nienajlpesze zdjecia ale robione byly tel. moje podejrzenia budzi ta gorna dzuira, nizej zaczynaja sie korzenie i tam roslina wyglada normalnie.

    Wyglada na to ze zaczyna gnic pien. Tkanka w tym miejscu jest dosc miekka i generalnie wyglada to na gnicie. glebokosc tej dziury to juz ok 3 cm. Czy to oznacza ze jest po roslinie? strasznie mi zal tego cycasa i to nie tylko dlatego ze jest dosc drogi. jest po prostu piekny. czy da sie z njnim cos jeszcze zrobic?
    prosze o rade. troche mnie ten widok zalalmuje. co zrobic? dziekuje za odp

  7. #2687
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Obawiam się, że za późno na ratunek. Zapewne za dużo wody. Zimą roślinkę tą podlewa się naprawdę oszczędnie, a i latem trzeba pozwolić podłożu przezchnąć między podlewaniami. Jeśli zgnilizna opanowałacały przekrój pnia, a obawiam się że tak, na co wskazuje stan liści, to niestety nie do odratowania.

  8. #2688
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aneżka
    Mirku, wątek pt. Pogotowie ogrodnicze ma wiele stron; zapewne na którejś z nich wypowiadałeś się odnośnie tui.... Musiałabym przejrzeć każdą z nich.... Czy mógłbyś mi tego zaoszczędzić i podpowiedzieć nieco..... Wczoraj wkopałam przy ogrodzeniu paredziesiąt sztuk 100 cm Brabantów - usunęłam tak jak mi kazano w szkółce siatkę zabezpieczającą korzenie i wsadziłam do rodzimej ziemi wymieszanej z ziemią dla iglaków. Czy w chwili obecnej trzeba je mocno podlać, czy też tak jak mi podpowiedziano (ze względu na porę roku i "sen zimowy" tui) nie robić tego? Kiedy zastosować pierwszy nawóz (i ewentualnie jaki, jak często) i czy lepiej tuje obsypać korą czy lepsze będą kamyki, żwirek..... Wolę zapytać się teraz specjalisty niż potem żałować, że się nie zapytałam i zmarnować rośliny.... Wiem, że pytanie dla Ciebie jest prozaiczne - a dla mnie laika i początkującego "ogrodnika" ważna nauka. Proszę o wyrozumiałość.
    Po posadzeniu się podlewa- nie szkodzi, że mokro. Ma to na celu osiadanie ziemi i przylgnięcie jej do korzeni. A ja bym nawóz dał w przyszłym roku. Niech sie porządnie ukorzenią choćby kosztem mniejszego przyrostu.

  9. #2689

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Obawiam się, że za późno na ratunek. Zapewne za dużo wody. Zimą roślinkę tą podlewa się naprawdę oszczędnie, a i latem trzeba pozwolić podłożu przezchnąć między podlewaniami. Jeśli zgnilizna opanowałacały przekrój pnia, a obawiam się że tak, na co wskazuje stan liści, to niestety nie do odratowania.
    zima cycas dostawał wode raz na ok. 5 tygodni i to tylko ok 1l, podloze dobrze zdrenowane, no ale mimo wszystko zaczal gnic. zadam byc moze glupie pytanie. czy jesli uciałbyum pien powyzej tego miejsca to wypusci korzenie? wiem ze tak sie robi np z dicksonią a podobno te rosliny sa ze soba spokrewnione..wyglada na to ze gnilizna opanowała jakas 1/3 przekroju. moze cóś na grzybki mu pomoze?

  10. #2690
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    A wiesz, że nie wiem. Chociaż- odrosty pojawiające się u nasady pnia latwo się ukorzeniają. Kłodzina po stracie korzeni też potrafi się ukorzenić, ale urżnięta- nie wiem.
    Wiele do stracenia nie masz. Po cieciu potraktowac ukorzeniaczem, zasuszyć- ale i liście trzeba by obciąć.

  11. #2691

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Cytat Napisał Aneżka
    Mirku, wątek pt. Pogotowie ogrodnicze ma wiele stron; zapewne na którejś z nich wypowiadałeś się odnośnie tui.... Musiałabym przejrzeć każdą z nich.... Czy mógłbyś mi tego zaoszczędzić i podpowiedzieć nieco..... Wczoraj wkopałam przy ogrodzeniu paredziesiąt sztuk 100 cm Brabantów - usunęłam tak jak mi kazano w szkółce siatkę zabezpieczającą korzenie i wsadziłam do rodzimej ziemi wymieszanej z ziemią dla iglaków. Czy w chwili obecnej trzeba je mocno podlać, czy też tak jak mi podpowiedziano (ze względu na porę roku i "sen zimowy" tui) nie robić tego? Kiedy zastosować pierwszy nawóz (i ewentualnie jaki, jak często) i czy lepiej tuje obsypać korą czy lepsze będą kamyki, żwirek..... Wolę zapytać się teraz specjalisty niż potem żałować, że się nie zapytałam i zmarnować rośliny.... Wiem, że pytanie dla Ciebie jest prozaiczne - a dla mnie laika i początkującego "ogrodnika" ważna nauka. Proszę o wyrozumiałość.
    Po posadzeniu się podlewa- nie szkodzi, że mokro. Ma to na celu osiadanie ziemi i przylgnięcie jej do korzeni. A ja bym nawóz dał w przyszłym roku. Niech sie porządnie ukorzenią choćby kosztem mniejszego przyrostu.

    Dzięki bardzo za szybki odzew. Co prawda, dzisiaj u nas przez większość dnia pada, ale jutro trochę je zmoczę... A czy w kwestii "kora czy żwirek" nie doradzisz mi nic?...
    Co nas nie zabije, to wzmocni...

  12. #2692
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Kora.

  13. #2693

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Kora.
    Prosto, zwięźle i na temat! dzięki!
    Co nas nie zabije, to wzmocni...

  14. #2694

    Domyślnie

    dzieki Mirek, bede go ratował, jeszcze nie wiem jak ale dam znac czy przezył odcinanie pnia potraktuje jednak ostatecznie. Moze sie uda zatrzymac gnicie. Teraz ta dzuira jest juz nad ziemia. Will see..

  15. #2695

    Domyślnie

    Mirku, kiedyś dostałam od Ciebie taką fajną stronkę z katalogiem roślin iglastych-szukałam wtedy jałowca. Nie mogę jej znaleźć. Teraz szukam świerku serbskiego Nana. Czy on szeroko się rozrasta? Na wysokość ok 2 m? Może ktoś go ma. Szukam małego świerku - takiego do 3 m i nie bardzo szerokiego, a te inne to ogromne.
    pozdrawiam

  16. #2696

  17. #2697

    Domyślnie

    panie Mirku, pomocy !
    na mojej blisko 10 letniej dorodnej jodle koreańskiej pojawiło sie jakieś choróbsko, czyżby ochojnik??? albo grzybki???? czym ją ratować????
    od góry igły żółkną, a od spodniej strony pokryte są białym nalotem....




  18. #2698
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Ochojnik jodłowy, i dużo go..
    Promanal 2 % w łykend bo ma się ocieplić... podobno..
    Mospilan, Confidor w okresie wegetacji.

  19. #2699

    Domyślnie

    dzięx bardzo tak niestety myślałam, że to ochojnik.... będziem truć gada

  20. #2700

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    http://www.conifer.com.au/dwarf_pinus
    http://www.stanleyandsons.com/index.cfm
    http://britishconifersociety.org.uk/bcs/modules.php?op=modload&name=coppermine&file=thumbn ails&album=4">The British Conifer Society
    http://dendro.mojzisek.cz/fotogalerie.php?j=1
    http://www.buchholznursery.com/plant...ndex:P&page=19
    http://www.europeannursery.com/cpg134/index.php?cat=2
    http://www.iselinursery.com/


    Dzięki... niestety jestem zawiedziona bo chyba źle wybrałam. Serbski Nana się nie nadaje - trochę jednak za niski a większe egzemplarze dużo kosztują.

    pozdrawiam z przykrytej śniegiem Gdyni.

Strona 135 z 192