dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 55 z 192
Pokaż wyniki od 1.081 do 1.100 z 3827
  1. #1081
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Dziękuje

  2. #1082
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    Co za bydlę zeżarło mi moje fasolki szparagowe?
    Wykiełkowały sobie ślicznie i równiutko a potem zniknęły!
    Niedobitki mają ponadgryzane liście i liścienie. Ślimaków w okolicy niet. Na pozwijanej resztce liścia od spodu znalazłam dwa czule przytulone do siebie małe żuczki o granatowozielonych błyszczących pokrywach. To one??? Tak niewinnie wyglądały...
    Chcę szybko dosiać, bo chyba jeszcze zdążą wyrosnąć i owocować, ale pewnie znów mi je wrąbie.
    mój dziennik
    komentarze
    nowy dziennik
    agdusiowe wojaże

    Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia!

  3. #1083

    Domyślnie

    prawdopodobnie śmietka kiełkówka

  4. #1084

    Domyślnie

    Co sie stało temu Kórnikowi?

    posadziłem miesiąc temu 30 szt a jego jednego trafiło coś. Co to może być?

    odłamana gałązka


    i cały

  5. #1085

    Domyślnie

    Jola&Artur
    PostWysłany: Sob, 26 Maj 2007 23:03 Temat postu:
    Mirku, proszę o pomoc - na róży posadzonej miesiąc temu zasychają i zwijają się liście. Obok mam posadzonych kilkanaście innych róż i z nimi wszystko jest ok. Co może być przyczyną tego zamierania i zwijania się liści??? Z góry dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam Jola
    Przepraszam, miałam problem z umieszczeniem zdjęć na serwerze, technika niestety bywa zawodna Poniżej zdjęcia problemowej róży, wszystkie jakie posiadam posadzone zostały w tym roku, tylko z tą jedną jest problem. Dziś zauważyłam, że zamierają jej przyrosty... Da się ją jakoś uratować? Jeśli potrzeba więcej szczegółów to daj znać. Bardzo dziękuję za pomoc.






    Pozdrawiam Jola

  6. #1086
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    Cytat Napisał bluszczyk
    prawdopodobnie śmietka kiełkówka
    I co dalej???
    mój dziennik
    komentarze
    nowy dziennik
    agdusiowe wojaże

    Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia!

  7. #1087
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    Sprawdziłam:

    "Objawy uszkodzenia
    Żer larw powoduje zwykle gnicie, więdnięcie i usychanie roślin. Wylęgające się larwy objadają zewnętrznie korzeń główny rośliny lub też wgryzają się do środka i tam żerują pod powierzchnią. W miejscach uszkodzonych a także w placowych ranach i pęknięciach można zauważyć żerujące beznogie larwy.

    Rośliny żywicielskie
    Zboża, kapustne, goździki, cebula, brukiew, buraki, warzywa korzeniowe."

    To nie to, bo moje fasolki zniknęły. Resztki mają wyżarte okrągłe dziury na brzegach i w środku liści, uszkodzone liścienie, niektóre liście są pozwijane (własnie w takim zwiniętym siedziały te dwa żuczki). Żadnych larw nie zauważyłam.
    mój dziennik
    komentarze
    nowy dziennik
    agdusiowe wojaże

    Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia!

  8. #1088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agduś
    Sprawdziłam:

    "Objawy uszkodzenia
    Żer larw powoduje zwykle gnicie, więdnięcie i usychanie roślin. Wylęgające się larwy objadają zewnętrznie korzeń główny rośliny lub też wgryzają się do środka i tam żerują pod powierzchnią. W miejscach uszkodzonych a także w placowych ranach i pęknięciach można zauważyć żerujące beznogie larwy.
    ..............
    Niedługo udostępnię zdjęcia uszkodzeń mojej fasolki spowodowane przez śmietkę to porównasz czy podobne. Zacytowane przez Ciebie objawy uszkodzeń nie odzwierciedlają w pełni typowych uszkodzeń na fasolce. Śmietka jest jednym z najpowszechniejszych szkodników kiełkującej fasolki szparagowej. Jednym ze sposobów zapobiegania występowaniu temu szkodnikowi jest zaprawianie nasion. Ale teraz już jest po frytkach. Można wysiewać wcześniej fasolkę, przykrywać ją włókniną (zaraz po wysiewie) i w ten sposób ograniczać dostęp much do nasion i wschodzących roślin. Ponadto ograniczać nawożenie obornikiem lub dokładnie przekopywać go ziemią (obornik stymuluje muchy do odwiedzin). Larwę zazwyczaj w tym stadium uszkodzeń, które opisujesz trudno zauważyć, prawdopodobnie w większości z nich już się zapoczwarczyła w glebie.
    W przypadku śmietki kiełkówki, larwy żerują na liścieniach pęczniejących i kiełkujących z nasion, drążą w nich chodniki. Mogą zerować w łodydze (kompleks uszkodzeń nie koniecznie typowy dla ogólnego opisu). W przypadku opóźnionego kiełkowania larwy niszczą całkowicie liścienie i wierzchołek wzrostu. Silnie uszkodzone roślinki są pozbawione liści sercowych i nad ziemia sterczą tylko kikuty łodyg. Słabo porażone roślinki, jeżeli mają nie uszkodzony liść wierzchołkowy mogą się obronić i rozwinąć.
    Niestety aktualnie nie wiem jakie środki są dopuszczone do zaprawiania fasolki szparagowej przeciwko śmietce.

    Tymi chrząszczykami to raczej bym się nie przejmował, ale nie lekceważyłbym ich tak do końca. Bez fotki nie powiem co to za żuki. Na fasolce mogą tez żerować skorki, ale ślady ich żerowania widoczne są już na rozwiniętych liściach. Liście mogą zwijać żwójkówki, ale nie sądzę, żeby tak licznie wystąpiły na wszystkich roślinkach.

    Może dosiej fasolkę jeszcze raz i przykryj włókniną. Ja mam co roku podobny problem.

  9. #1089
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    Ostatnim podejrzamnym jest niejaki oprzędzik.
    "Oprzędziki. Wczesną wiosną na zasiewach grochu pojawiają się chrząszcze długości około 5 mm, brunatnoszare, z podłużnymi pręgami na ciele. Uszkadzają one liścienie i młode liście, wygryzając ząbki na ich brzegach. Największe szkody powodują chrząszcze w pierwszych fazach rozwojowych roślin. Szkodliwe są również larwy oprzędzików, żerujące w brodawkach korzeniowych.
    Zwalczanie prowadzi się od pojawienia się chrząszczy. Zaleca się opryskiwanie Owadofosem płynnym 50 (0,15%). Okres karencji tego preparatu wynosi 14 dni."
    Ale co z nimi zrobić bez chemii?
    mój dziennik
    komentarze
    nowy dziennik
    agdusiowe wojaże

    Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia!

  10. #1090

    Domyślnie

    A specjalisty od tuji niet??!!

  11. #1091
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Niet. Od takich uschniętych na amen to będzie trudno.
    Na co zmarł nieboszczyk?

  12. #1092

    Domyślnie

    Mirku nie rozumiem właśnie na co
    Na poniższym zdjęciu stoi ostatni po prawej stronie(już widać ze trafiony) i ma takie same warunki jak koledzy



    ale w dotyku nie jest suchy raczej sprawia wrażenie jakby jakaś choroba go zaatakowała

    a tu reszta kolegów i wygłądają OK.

  13. #1093
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    O rany...
    Piotrek, reanimacja nie pomoże..
    No dobra:
    -zwyczajnie, nie przyjął sie. Uszkodzone korzenie,przesuszony już w szkólce itd..
    -usechł, bo mało podlewany.
    -usechł, bo za dużo nawozu i susza fizjologiczna
    -usechł, po pędrak zżarł korzenie
    -usechł, bo opuchlaki go zaatakowały
    Pewno coś bym jeszcze wymyślił (od fytoftorozy przez inne grzybki...) ale upał i nie chce mi się. Wybierz sobie. Niezależnie od przyczyn efekt końcowy taki, jak zaprezentowałeś.

  14. #1094

    Domyślnie

    W każdym bądź razie na inne się nie przeniesie?

  15. #1095
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    A któż to może wiedzieć Ale to nie katar..

  16. #1096

  17. #1097

    Domyślnie

    Mirku, odpowiesz co z tą moją różą się dzieje?? Zdjęcia są w poprzednim poście...

  18. #1098
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Nic.
    Sfotografowałaś trzy razy ten sam zasychający listek. Jeden.
    A przyrosty słabo w tle widoczne to rosną normalnie

  19. #1099

    Domyślnie

    Dzięki Mirku, rozumiem że wszystko jest ok, nie ma się co martwić.
    Pozdrawiam

  20. #1100

    Domyślnie

    Mirku co zrobić z porzeczką, na której jest masa żółtych, zwiędłych liści...ostatnio znalazłam tez małą białą larwę z brązową główką....o mszycach i mrówkach nie wspomnę .
    Życie jest piękne, jeśli żyć się umie.

Strona 55 z 192