dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 13
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 259
  1. #201

    Domyślnie

    Jeszcze chciałabym sprecyzować:
    Górale , w moim pojęciu, to ludzie zamieszkujący Podhale czyli "obszar od północnego podnóża Tatr, w dorzeczu górnego Dunajca z wyłączeniem obszarów leżących na prawym brzegu Białki i prawym brzegu Dunajca, poniżej ujścia Białki".wg Wikipedii.

  2. #202
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wirecki

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.840
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaskółeczka
    Cytat Napisał Wirecki
    Cytujesz mnie (moją odpowiedź na czyjeś pytanie), ale twoja dalsza wypowiedź jest jakby obok. Więc zapytam - o co pytasz? O jakie kompleksy?
    Tylko dlaczego piszesz o góralskich karczmach na Kaszubach(chyba z przekąsem), czy to Ci przeszkadza? W przyczepie kempingowej raczej trudno o warunki higieniczne, zwłaszcza gdy jest zimno i gdy jest się po pracy 10-12 godzin, a górale też mają potrzeby cywilizowanych ludzi. Ponadto często, gdy mowa o góralskich ekipach porusza się , lub wręcz eksponuje temat picia. A inni to nie piją? Nie jestem z gór, ale górali cenię, bo miałam już wiele okazji ich poznać ( nie tylko budorzy) i wiele stereotypów padło.
    Jak przestaniesz uogólniać to może będzie to miało sens. Gdzieś pisałem o alkoholu?
    Karczmy - podtrzymuję to co napisałem wcześniej (pisałem w kontekście, zawsze można sprawdzić) - moim zdaniem nie wszędzie pasują i niepotrzebnie wypierają inne regionalizmy, a Ty niepotrzebnie doszukujesz się podtekstów tam gdzie ich nie ma.
    Co do stereotypów - nie wnikam w szczegóły, z tym "wiele" możnaby pewnie polemizować. Te które ja znam - pracowitość, upór, "mocna głowa" póki co nie padły.
    Cytat Napisał jaskółeczka
    P.S. Jeszcze chciałabym sprecyzować:
    Górale , w moim pojęciu, to ludzie zamieszkujący Podhale czyli "obszar od północnego podnóża Tatr, w dorzeczu górnego Dunajca z wyłączeniem obszarów leżących na prawym brzegu Białki i prawym brzegu Dunajca, poniżej ujścia Białki".wg Wikipedii.
    Moi z Rabki (ul. Sądecka) się łapią? Czy nie mam prawa o Nich tak pisać?
    Pozdrawiam

  3. #203

    Domyślnie

    obiecałam że już nie napiszę ale mnie normalnie mierzi...
    jaskółeczka opanowałaś ten wątek i doczepiasz się do co 2 wypowiedzi .....
    ten wątek swego czasu był bardzo pożyteczny...potem jakiś "ktoś" zakazał wręcz pisać ze cytuję..."moi górale byli super i jestem z nich zadowolona"- tylko dlatego ze sam dał ciała i ekipy nie umiał przypilnować!!!!!!!!!!!!!!!
    a teraz dla Ciebie jaskółeczko błagam albo wiesz o czym mówisz albo nie...ratuje Ciebie tylko to że napisałaś "w moim pojęciu"...no to masz złe pojęcie i piszę żebyś o tym wiedziała że górale to trochę szersze grupa mieszkańców:

    Nauka wyróżnia następujące góralskie grupy etnograficzne:
    Górale polscy
    górale śląscy (zobacz też Ślązacy):
    górale wiślańscy
    górale jabłonkowscy (Jacki jabłonkowskie)
    górale małopolscy:
    górale czadeccy (w okolicy Czadcy na Słowacji)
    górale żywieccy
    górale babiogórscy
    górale orawscy (na Górnej Orawie, po stronie słowackiej)
    górale spiscy (w większości na słowackim Górnym Spiszu)
    górale pienińscy
    górale sądeccy (Górale Łącko-Kamieniccy, Ryterscy i Piwniczańscy)
    górale podhalańscy
    górale zagórzańscy
    Górale polscy posługują się gwarami małopolskimi (podhalańska i sądecka) i śląskimi.

  4. #204

    Domyślnie

    Trudno pisze się tezy niepopularne.
    Więc tylko powiem, że w Zakopanem, w sierpniu spotykają się górale z całego świata.
    Nie da się opisać w kilku zdaniach czym jest góralszczyzna ( zakopiańszczyzna) i jaką rolę odegrali górale podhalańscy w naszej kulturze narodowej i wielcy Polacy zakochani w Podhalu, którzy wraz z nimi tworzyli niepowtarzalny zakopiański styl. Dzieki temu hasło "góralski" nabrało mocy. Wszędzie, nie tylko tu na Forum wykorzystuje się tę moc, niekoniecznie z korzyścią dla tej kultury i jej twórców.

  5. #205
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wirecki

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.840
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaskółeczka
    Trudno pisze się tezy niepopularne.
    Jak widać pisze się łatwo, trudniej się je udowadnia.
    Może dlatego, że nie do końca są prawdziwe.... Kto wie....

  6. #206

    Domyślnie

    Cytat Napisał kordzina
    obiecałam że już nie napiszę ale mnie normalnie mierzi...
    jaskółeczka opanowałaś ten wątek i doczepiasz się do co 2 wypowiedzi .....
    ten wątek swego czasu był bardzo pożyteczny...potem jakiś "ktoś" zakazał wręcz pisać ze cytuję..."moi górale byli super i jestem z nich zadowolona"- tylko dlatego ze sam dał ciała i ekipy nie umiał przypilnować!!!!!!!!!!!!!!!
    a teraz dla Ciebie jaskółeczko błagam albo wiesz o czym mówisz albo nie...ratuje Ciebie tylko to że napisałaś "w moim pojęciu"...no to masz złe pojęcie i piszę żebyś o tym wiedziała że górale to trochę szersze grupa mieszkańców:

    Nauka wyróżnia następujące góralskie grupy etnograficzne:
    Górale polscy
    górale śląscy (zobacz też Ślązacy):
    górale wiślańscy
    górale jabłonkowscy (Jacki jabłonkowskie)
    górale małopolscy:
    górale czadeccy (w okolicy Czadcy na Słowacji)
    górale żywieccy
    górale babiogórscy
    górale orawscy (na Górnej Orawie, po stronie słowackiej)
    górale spiscy (w większości na słowackim Górnym Spiszu)
    górale pienińscy
    górale sądeccy (Górale Łącko-Kamieniccy, Ryterscy i Piwniczańscy)
    górale podhalańscy
    górale zagórzańscy
    Górale polscy posługują się gwarami małopolskimi (podhalańska i sądecka) i śląskimi.

    Kordzina, nieprowde pises, górole som jeno podhalańskie i trosecke pienińskie, reśta to cyste lachy - to ci godom jo, cysty ceper

  7. #207
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kruszon11
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    357

    Domyślnie

    Nie wytrzymałem....
    Krew mi się ścina jak to czytam, szczególnie tą/tego jaskółeczkę... Wątek od dawna jest OT i zamienił się w dyskusję kto jest, a kto nie jest góralem...
    Po pierwsze jaskółka to dla mnie jawny przykład kryptoreklamy - najpierw nabijamy postów dla pozorów, a w końcu ujawniamy, niby nie chcący, kogo (siebie) reklamujemy...
    Jakbyś rzeczywiście była/był normalnym inwestorem, dawno pokazałabyś efekty tych cudownych i jedynych w swoim rodzaju górali, którzy budowali Ci dom... Dawno miałabyś dziennik .... Dawno pisałabyś na stałe w wątku balowym... Jak każdy budujący dom z bala.... Wiem, wiem,Twój dom jest najcudowniejszy a górale, którzy go wybudowali są najlepszymi fachowcami pod słońcem....
    Wiem już po kilku Twoich postach, że tylko Twój sposób budowania to jedyny właściwy.... po góralsku oczywiście...

    Jest na FM dział z ogłoszeniami .... tam się skieruj....

    Sam mam dom postawiony przez górali i jakoś nie powtarzam tego w co drugim poście i pcham się wszędzie, żeby ich polecić.
    Strasznie fajnie, że masz zajebiście odjechany dom z bala, raz piszesz, że nowo wybudowany, innym razem, że jednak drugi sezon grzewczy ....


    Odpuście sobie ten wątek, załóżcie osobny i tam pogadajcie o tym, kto jest, a kto nie jest góralem...

    I jeszcze stosowanie wikipedii jako źródła wiedzy ......

    Sorka za chaos, ale się poirytowałem

  8. #208
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    basiab67

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    okolice Gliwic
    Posty
    280

    Domyślnie

    U mnie również budowali górale, ale złego słowa o nich nie można powiedzieć, solidni, rzeczowi i przede wszystkim terminowi. Każdemu mogę polecić. Wybudowali od fundamentów do dachu, robota to się im "paliła"w rękach, gdybym miała jeszcze raz budować to tylko z nimi

  9. #209

  10. #210
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kruszon11
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    357

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaskółeczka
    Z powodu takich osób jak Ty nie pokazuję swego domu publicznie, tym bardziej, że wręcz mierzi Cię jego cena (nie martw się nie jesteś jedynym, którego mierzi). Każdemu kto zechce zobaczyć mój dom,ze względu na technologię i jakość prywatnie wskażę adres, ale najpierw musze być pewna z kim mam do czynienia, bo zawiść ludzka nie zna granic!!!
    Mój wykonawca jest bardzo dobry i nie potrzebuje mojej reklamy, bo już od wielu lat ma znacznie więcej potencjalnych klientów niż może postawić domów.Choć było warto oczekiwać w kolejce!!! Zależało mi na tym , aby potencjalnych inwestorów uchronić przed błędami , które w przypadku domu z bali są nieodwracalne.O tym pisałam , ale nie w wątku balowym, bo nie miałam problemów takich , jak większość balowiczów, nie musiałam się znać na przykład jakie legarki, albo jak szeroko i nie będę w tej kwestii się wymądrzać, bo nadal nie wiem. To wiedział mój wykonawca!. Każdy może sobie wybrać wykonawcę jakiego chce i nie musi słuchać mojej rady! Na rynku jest wielu dobrych, ale jeszce więcej kiepskich wykonawców i od tego jest Forum, żeby pisać ,pytać i radzić. Nie jestem wykonawcą. Nie jest to żadna reklama. Śmieszy mnie wręcz taki wniosek!

    szkoda gadać.... ja Ciebie w żaden sposób nie obraziłem....
    Nie obchodzi mnie ile niby wydałaś, tylko rzuciło się w oczy, że wręcz się tym chwalisz.... Ile masz kasy to tylko Twoja sprawa, nic mnie do tego....
    Jeśli nie zrozumiałaś - wątek jest dla poszukujących i polecających górali. Jeśli ktoś poleca to raczej by wypadało wiedzieć na jakiej podstawie, czego u ciebie brak.
    Poza tym występowanie Twoich wypowiedzi ma miejsce w przypadku, kiedy możesz coś zyskać - czytaj zareklamować...
    Wątek balowy nie jest, jak to Ci się wydaje, tylko dla tych, którzy mają problemy lub tylko chcą się czegoś dowiedzieć. Jeśli tego nie zauważyłaś, znaczy, że nie pokusiłaś się nawet o jego przejrzenie. To jest kopalnia wiedzy i także w jakimś sensie baza ekip, także góralskich....

    Twój przykład z legarami świadczy jedynie o ignorancji, bo szczególnie z takimi domami jak balowe każdy jest emocjonalnie związany i chce wiedzieć "co i jak" ...
    Sam po sobie wiem jak to jest... Bo pamiętam i wiem gdzie jest każdy gwóźdź w moim domu.... Choć większość z nich nie była wbita przeze mnie...

    PS.Nie napinaj się tak, bo coś Ci pęknie......

  11. #211

    Domyślnie

    Widzisz, Kruszon11 ,no właśnie , jestem bardzo silnie związana emocjonalnie z moim domem z bali, chyba zbyt emocjonalnie, więc dlatego o tym napisałam, a Ty wyraźnie z moich postów zapamiętałeś tylko ile kasy!!!i nic więcej nie zapamiętałeś. Takie czasy, szkoda...
    Nie pisałam, żeby się chwalić, bo to jest anonimowe forum...
    A co się tyczy reklamy to gdyby to miała być reklama pisałabym raczej, że tanio zbudowałam!

  12. #212
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kruszon11
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    357

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaskółeczka
    Widzisz, Kruszon11 ,no właśnie , jestem bardzo silnie związana emocjonalnie z moim domem z bali, chyba zbyt emocjonalnie, więc dlatego o tym napisałam, a Ty wyraźnie z moich postów zapamiętałeś tylko ile kasy!!!i nic więcej nie zapamiętałeś. Takie czasy, szkoda...
    Nie pisałam, żeby się chwalić, bo to jest anonimowe forum...
    A co się tyczy reklamy to gdyby to miała być reklama pisałabym raczej, że tanio zbudowałam!
    coś za bardzo cię gryzie ta kwota.... Tylko tyle umiesz wyczytać z czyjeś wypowiedzi....
    Zapamiętałem jeszcze kilka rzeczy, ale żeby na to zwrócić uwagę, trzeba raz - czytać, dwa - być mniej napiętym....

  13. #213

    Domyślnie

    górale śląscy (zobacz też Ślązacy):

    Z tymi góralami "śląskimi"to bym uważał. Ślązacy wyróżniają górali i goroli - ale to odległe od siebie światy. Ta "naukawa" klasyfikacja to nie wszystko jeszcze, historia zna np. jeszcze członków "gorralenvolk"...

  14. #214
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wirecki

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.840
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaskółeczka
    .... bo to jest anonimowe forum...
    No ciekawe rzeczy piszesz.... jak zwykle zresztą....

  15. #215
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kola73

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2

    Domyślnie szukam

    Witam, bardzo proszę podajcie namiary na swoje ekipy,z których byliście zadowoleni. [email protected]

  16. #216

    Domyślnie

    Labas1no jo Ci dam macie rację...i przpraszam że źródłem była wikipedia...i jescze tego nie napisałam...ale nie chciało mi się-soorrryyyy.
    to tak jak moja mama ona pochodzi z Sosnowca i nie daj Bóg jak powiedziałam że ze Śląska-zawsze mówili-przecie to Zagłębie
    jaskółeczkabez komentarza co do wypowiedzi.
    co do anonimowości na forum gratulacje, więc wiedz,że nie jesteś anonimowa/wy, a jak Ci sie tak zdjae to trudno...
    wykosowuje ten wątek już nie będę tu zaglądać....nie ma takiej potrzeby....

  17. #217

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lenart
    a Ci "górale" to jakas firma czy rodzina ?
    Firma zarejestrowana,ale jednak rodzina.Dwóch braci,szwagier i dwóch nie rodzina

  18. #218

    Domyślnie

    Faktycznie nie jest tu anonimowo, wy się tu niektórzy naprawdę znacie... ale, być może i ja was znam , tylko że tak na codzień prezentujecie się jednak nieco inaczej, hm...no i być może, że realnie jest was jednak mniej niż wirtualnie? Dość się długo naszukałam dobrego wykonawcy, więc po drodze musiałam też napotkać tych, z których oferty nie skorzystałam... hm...
    Mam wrażenie, że się wpakowałam w niezły Trollejbus, który mnie wiezie na wysypisko niepokornych i takich tam jeszcze...sami wiecie najlepiej.
    Wyskoczę, bo nie wiem jak jest tam na końcu podróży, ale się będę teraz przyglądać , kto będzie musiał wyskoczyć po mnie, bo w końcu następny się też zdarzy. Będzie świetna zabawa Bye!

  19. #219
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wirecki

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.840
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Pa

  20. #220
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    Pierwsze kroki w stawianiu więźb dachowych robiłem pod skrzydełkiem Górala Łukasza z Rabki . Dużo się nauczyłem i zaraził mnie tym tematem. Pozdrawiam z Dolnego Śląska !

Strona 11 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony