dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 107
  1. #1

    Domyślnie MARZEC - wiosna za pasem - i co z tego wynika ?

    Pytanie do osób "kumatych" w ogrodnictwie:

    Wprawdzie aura jeszcze zimowa, ale odwilże są coraz bardziej prawdopodobne, wiosna idzie nieuchronnie. Jakie prace w ogrodzie należałoby w najbliższych dniach/tygodniach wykonać ? Nawożenie ? Przycinanie krzewów ? Inne ?
    Wpis niezgodny z regulaminem forum...

  2. #2

    Domyślnie Re: MARZEC - wiosna za pasem - i co z tego wynika ?

    Cytat Napisał Tomek_J
    Pytanie do osób "kumatych" w ogrodnictwie:

    Wprawdzie aura jeszcze zimowa, ale odwilże są coraz bardziej prawdopodobne, wiosna idzie nieuchronnie. Jakie prace w ogrodzie należałoby w najbliższych dniach/tygodniach wykonać ? Nawożenie ? Przycinanie krzewów ? Inne ?
    ja dopiero raczkuję w ogrodnictwie - ale z tego co wiem, to można przycinać drzewa (z wyjątkiem kwitnących wczesną wiosną, które pownno się ciąć dopiero po przekwitnięciu) i krzewy. Gdy śnieg zejdzie i ziemia odmarznie - trzeba porządnie wygrabić trawę.

    P.S. niedawno przeczytałam, że nawozić trawnik można już w ... lutym! gdy jeszcze jest śnieg (!) W miarę topnienia śniegu - nawóz będzie się rozpuszczał i zasilał trawę.
    Natka

  3. #3

    Domyślnie Re: MARZEC - wiosna za pasem - i co z tego wynika ?

    Ja tam bym w lutym nie nawoził na śnieg - będzie topniał, spływał, a woda będzie wypłukiwała nawóz. No i jeszcze kwestia wiatru, który może roznieść nawóz po okolicy...

    Podobno (ktoś mi tak na Forum kiedyś doradził) w marcu należy ciąć młode winorośle, zostawiając 3 pąki - a to po to, żeby się rozkrzewiły.
    Wpis niezgodny z regulaminem forum...

  4. #4

    Domyślnie Re: MARZEC - wiosna za pasem - i co z tego wynika ?

    Cytat Napisał Tomek_J
    Ja tam bym w lutym nie nawoził na śnieg
    ja też nie, to nie byla rada, a raczej ciekawostka
    Natka

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie Re: MARZEC - wiosna za pasem - i co z tego wynika ?

    Cytat Napisał NatkaB
    Cytat Napisał Tomek_J
    Pytanie do osób "kumatych" w ogrodnictwie:

    Wprawdzie aura jeszcze zimowa, ale odwilże są coraz bardziej prawdopodobne, wiosna idzie nieuchronnie. Jakie prace w ogrodzie należałoby w najbliższych dniach/tygodniach wykonać ? Nawożenie ? Przycinanie krzewów ? Inne ?
    ja dopiero raczkuję w ogrodnictwie - ale z tego co wiem, to można przycinać drzewa (z wyjątkiem kwitnących wczesną wiosną, które pownno się ciąć dopiero po przekwitnięciu) i krzewy. Gdy śnieg zejdzie i ziemia odmarznie - trzeba porządnie wygrabić trawę.

    P.S. niedawno przeczytałam, że nawozić trawnik można już w ... lutym! gdy jeszcze jest śnieg (!) W miarę topnienia śniegu - nawóz będzie się rozpuszczał i zasilał trawę.

    zeby rozsypac nawoz najpierw dobrze trzeba wygrabic trawnik....a zeby to zrobic jak sama napisalas ziemia musi byc rozmarznieta , no i oczywiscie snieg powinien byc przeszloscia...

    wiec grabic trawnik
    rozsypac nawoz a wczesniej jesli trzeba w golych plackach posiac taka sama trawe.....

  6. #6

    Domyślnie Re: MARZEC - wiosna za pasem - i co z tego wynika ?

    czy zamiast grabii można użyc elektrycznej wyczesywarki?

    Trawa teraz (u nas śnieg już stopniał, ale są mrozy do -15 stopni) wygląda tragicznie - brązowa, jakby wysuszona patrząc na nią teraz trudno mi uwierzyć, że jeszcze coś z niej będzie

    P.S. Powtarzam, że sypanie nawozu na śnieg to nie mój patent i nie mam zamiaru go stosować. Napisałam to tutaj jako ciekawostkę
    Natka

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Zacznijmy od tego że mamy opóżnienie wiosny. Dla zainteresowanych mogę podać, że 15 marca to idealny czas siania grochu (siany w marcu zbiera się w garncu a w maju w jaju) i owsa. Potem już kilka dni i inne warzywa tj. np marchew, pietruszkę itp oraz wiele kwiatów. Biorąc pod uwagę tegoroczną aurę rzeczywiście można jeszcze ciąć drzewka (oprócz brzoskwiń, nektaryn, a wiśnie i czereśnie są kontowersyjne tj. zależnie od szkoły). Co do trawników to znowu jeszcze troszku za zimno i ziemia zbyt zmarznięta - normalnie można byłoby się zabrać za wygrabianie. Teraz pamysł z nawozem na zamarzniętą ziemię - owszem tak się robi w rzepaku i na terenach gdzie po roztopach ciężko wjechać na pole.

    Uwaga!!!! Mam bardzo liczne sygnały o uszkodzeniach mrozowych iglaków i innych ozdobnych krzewów, wiele też wymarzło szczególnie na terenach gdzie było mało śniegu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Uwaga!!!! Mam bardzo liczne sygnały o uszkodzeniach mrozowych iglaków i innych ozdobnych krzewów, wiele też wymarzło szczególnie na terenach gdzie było mało śniegu.
    czy to dotyczy tylko młodych okazów, czy tych starszych także?
    U mnie wszystkie jałowce, a nawet mała kosodrzewina i półmetrowe ligustry - były pod śniegiem (było go ponad pół metra).
    Czy wysokie tuje mogły przemarznąć?
    Natka

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał NatkaB
    Cytat Napisał Wciornastek
    Uwaga!!!! Mam bardzo liczne sygnały o uszkodzeniach mrozowych iglaków i innych ozdobnych krzewów, wiele też wymarzło szczególnie na terenach gdzie było mało śniegu.
    czy to dotyczy tylko młodych okazów, czy tych starszych także?
    U mnie wszystkie jałowce, a nawet mała kosodrzewina i półmetrowe ligustry - były pod śniegiem (było go ponad pół metra).
    Czy wysokie tuje mogły przemarznąć?
    Generalnie okazy pod śniegiem nie powinny przemarznąć ale te wystające nad już tak. Teraz zaczął się najbardziej newraliczny okres gdy śniegu coraz mniej, słońce przygrzewa a w nocy jeszcze spore mrozy.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Gdzie był (i jest) śnieg, to raczej nic nie przemarzło. Natomiast na pniach starszych tui odsłoniętych od dołu już widać pękającą korę od strony płd-zach, czyli tam, gdzie słońce nagrzewa. O 6.oo było -18, teraz jest w słońcu + 8. Zapowiadają się kłopoty.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Generalnie okazy pod śniegiem nie powinny przemarznąć ale te wystające nad już tak. Teraz zaczął się najbardziej newraliczny okres gdy śniegu coraz mniej, słońce przygrzewa a w nocy jeszcze spore mrozy.
    otóż to fakt - śniegu już prawie nie ma, a nocą temperatura spada do -15 stopni...
    Mam nadzieję że coś zostanie z mojego "żywopłotu" o ten kilkuletni się nie martwię - gorzej z tym posadzonym w ubiegłum roku.
    Ale o tym przekonam się pewnie dopiero w kwietniu..
    Natka

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    O 6.oo było -18, teraz jest w słońcu + 8. Zapowiadają się kłopoty.
    Prawda i tylko prawda.
    W Wiekopolsce tak wygląda niemal od miesiąca. Brak śniegu i już są kłopoty.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    O 6.oo było -18, teraz jest w słońcu + 8. Zapowiadają się kłopoty.
    Prawda i tylko prawda.
    W Wiekopolsce tak wygląda niemal od miesiąca. Brak śniegu i już są kłopoty.
    w takim razie ja pierwszy raz cieszę się że w Małopolsce jest tak mało słońca i zimno nawet w ciągu dnia
    Natka

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Zacznijmy od tego że mamy opóżnienie wiosny.
    O ! Już pamiętam, skleroza mi minęła - to własnie Wciornastek radził mi to cięcie winorośli
    Wpis niezgodny z regulaminem forum...

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_J
    Cytat Napisał Wciornastek
    Zacznijmy od tego że mamy opóżnienie wiosny.
    O ! Już pamiętam, skleroza mi minęła - to własnie Wciornastek radził mi to cięcie winorośli
    Tyle że w zeszłym roku było już nieco dalej z wegetacją, w tym roku jeszcze czekaj.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    u mnie jeszcze pełna zima, tzn snieg zamarzniety, grubośc jakieś 30cm. Ale drzewka wytapiają wokół siebie kręgi.
    lawina z dachu wiaty połamała mi jeden złotokap.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majka
    u mnie jeszcze pełna zima, tzn snieg zamarzniety, grubośc jakieś 30cm. Ale drzewka wytapiają wokół siebie kręgi.
    lawina z dachu wiaty połamała mi jeden złotokap.
    u mnie taka lawina "zeszła" na magnolię - na szczęście - bez uszkodzeń
    Natka

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    witam,
    a jak to jest z cięciem krzaków? Tych co się przycina wczesną wiosną?
    U mnie prawie wszystko jest jeszcze pod śniegiem, znad śniegu wystają tytlko nieliczne gałązki.... no i dodatkowo jest -6 st. w dzień i podobno nadal ma padać śnieg.... rozpacz...
    czy mam czekać aż wytopi się śnieg? jest tego jeszcze z 30 - 40 cm...wszystkie poradniki piszą o lutym, marcu, a tu za oknem głęboka zima...
    do przycięcia mam m.in. tawuły japońskie, perukowca, pięciorniki..
    róże rozumiem że mogę przycinać dużo później? (kwiecień?)
    pozdrawiam,
    gaga2
    PS. W ramach bardzo silnego zapotrzebowania na namiastkii wiosny sieję w domu rzeżuchę...o zasianiu grochu nawet nie mam co pomarzyć...

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał gaga2
    witam,
    a jak to jest z cięciem krzaków? Tych co się przycina wczesną wiosną?
    U mnie prawie wszystko jest jeszcze pod śniegiem, znad śniegu wystają tytlko nieliczne gałązki.... no i dodatkowo jest -6 st. w dzień i podobno nadal ma padać śnieg.... rozpacz...
    czy mam czekać aż wytopi się śnieg? jest tego jeszcze z 30 - 40 cm...wszystkie poradniki piszą o lutym, marcu, a tu za oknem głęboka zima...
    do przycięcia mam m.in. tawuły japońskie, perukowca, pięciorniki..
    róże rozumiem że mogę przycinać dużo później? (kwiecień?)
    pozdrawiam,
    gaga2
    PS. W ramach bardzo silnego zapotrzebowania na namiastkii wiosny sieję w domu rzeżuchę...o zasianiu grochu nawet nie mam co pomarzyć...
    Uzbroić sie w cierpliwość i czekać jak śnieg się roztopi.
    W tym roku jak wskazują na to tzw. oznaki fenologiczne wiosna jeszcze daleko. Obstawiam termin ok 10 kwietnia - z pogodą to wróżenie z fusów - że nagle buchnie wiosna i szybko będziemy mieli temeratury nawet w granicach 20 st. Nie będzie prawdopodobnie typowego przedwiośnia. To jak mówiłam tylko moje wnioski z obserwacji przyrody .
    PS. Co do ostrej zimy nie myliłam się.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Załamałem się
    A poważnie, zgadzam się z tym proroctwem... niestety.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony