dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe - jak ustawić

    Witam,
    Od lipca zamieszkuję nowo wybudowany dom o powierzchni 150m2 (w tym ponad 25m2 garaż).
    W na całej powierzchni 150m położoną mam podłogówkę. Dom jest ocieplony z zainstalowanym rekuperatorem Brink Renovent Excellent.

    Do ogrzewania i CWU zainstalowany mam kocioł Buderus gb192 ze sterownikiem RC300.
    Na sterowniku ustawioną mam temperaturę 22st przez całą dobę i taka temperatura jest cały czas utrzymywana we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Przy obecnych temperaturach zewnetrznych (wahania od 4st do 12st) zuzywam ok 5m3 gazu/24h (w tym 1,5m3 na cwu).

    Krzywa grzewcza:
    temperatura projektowa: 39st
    max temp. zasilania 45st
    wpływ pomieszczenia 10k

    Poszczególne obwody grzewcze ustawione na rozdzielaczu na przepływ ok 2 litrów.

    Pytanie jest następujące, czy można zmienić coś w ustawieniach, żeby zoptymalizować zuzycie gazu?
    Czy przy ogrzewaniu podłogowym zasadne będzie obniżenie nocą temperatury np do 21st, czy późniejsze dogrzanie do 22st nie spowoduje zwiększenia zużycia?
    Ostatnio edytowane przez Fronteri ; 10-10-2017 o 07:36

  2. #2

    Domyślnie

    Czy 22st. C przy podłogówce to nie za dużo, jak wygląda odczucie ciepła u domowników?
    Może warto spróbować obniżyć temp. pomieszczenia na 21st C a może nawet 20st. C?

    Przepływ 2 l/min a jakiej długości są pętle grzewcze?

    Obniżenie czasowe temperatury w pomieszczeniu przy dużej bezwładności OP raczej nie przyniesie wymiernych oszczędności, ale stałe obniżenie temp. w pomieszczeniach już tak, komfort cieplny może być nadal zachowany.

    Jeśli są strefy gdzie na stałe można obniżyć temp. np. w pomieszczeniach mniej użytkowanych, można to wykonać poprzez zmniejszenie przepływu w pętlach zlokalizowanych w tych pomieszczeniach.
    http://pl.kan-therm.com/

  3. #3

    Domyślnie

    Domownicy twierdzą, że jest bardzo komfortowo

    Przepływy ustawione są tak, żeby w każdym pomieszczeniu temperatura była jednakowa. Nie doprecyzowałem, max przepływ wynosi 2,2l/min, niektóre pętle ustawione są na 1,5l/min.

    Zastanawia mnie tylko, czy kombinować coś z ustawieniami krzywej. Sam parametr "wpływ pomieszczenia" jest dla mnie zagadkowy.

  4. #4

    Domyślnie

    'Wpływ pomieszczenia" :
    http://www.wirtualnemedia.pl/centrum...wplyw-temp-pom

    Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie indywidualna metoda prób i błędów dla rożnych konfiguracji parametrów krzywej grzewczej oraz wpływu pomieszczenia. Tym sposobem zostanie wybrana najbardziej optymalna konfiguracja dla danego budynku - radze zapisywać sobie konfigurację nastaw i ewentualny wynik zmian.

    Niektórzy użytkownicy dochodzą do optymalnych ustawień w kolejnych sezonach grzewczych.

    Proszę tez pamiętać że świeżo wybudowany i zasiedlony budynek może chłonąć nieco więcej ciepła.
    http://pl.kan-therm.com/

  5. #5

    Domyślnie

    Przy wpływie pomieszczenia "0" temperatura pomieszczenia spada poniżej zadanej o ok. 0,7 stopnia. Spalanie gazu jak dla mnie rewelacja, dodatkow zmienione zostały ustawienia CWU (ok 1,5m3/24h z CWU), ale jednak nie o to chodzi. Wpływ pomieszczania ustawiłem na 4, zobaczymy co się zmieni.

  6. #6

    Domyślnie

    Wie ktoś może dlaczego sterownik przy sterowaniu pogodowym pokazuje np. temperatura zadana 27 rzeczywista 31? W trybie ręcznym bez problemu osiąga te 27 temperatury rzeczywistej. Nie wiem skąd ta różnica

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony