dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 164
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 3276
  1. #201

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarecki221
    to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2
    Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

    Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

  2. #202

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarecki221
    to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2
    Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

    Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

  3. #203

    Domyślnie

    Oczywiscie jest tryb E2. Kiedy byl u mnie fachowiec z Elektrometu uzywal trybu E2 m.in do wydluzenia wybiegu pompy c.o po osiagnieciu nastawy na sterowniku pokojowym ( piec sie przegrzewal). Niestety nie pamietam klucza do wejscia ale tryb na 100% jest w tych piecach.
    Mam jedno pytanie. Czy regulujecie przysłona do komina. Na kolanie mam mozliwosc regulacji ciagu spalin do komina. Ustawilem na "prawie" zamkniete i wydaje mi sie ze jest oszczedniej. Ale jest sporo wiecej sadzy. Probowaliscie tam komibinowac??

  4. #204

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarecki221
    AGE , poprzednio jak pisałeś swoje ustawiania . Napisałeś że temperatura noc 40-45 , dzień -- . Tzn że zchodzisz poniżej tych 37 stopni , czy jak. Bo tak się zastanawiam jaka jest najniższa temperatura z jaką można grzać
    W tym momencie n- "--" nie dział pompa CO, tak więc nie idzie ciepło na grzejniki. Tylko grzanie bojlera. Zresztą bojler też można wyłączyć ale już w opcji E1. Czyli wszystko dla naszych potrzeb jak nie jedno to drugie. Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do udzielania się na forum. Naprawdę wystarczą drobne spostrzeżenia, aby pomóc Nam Wszystkim.ostrzeżenia
    piec ELEKTROMET 15kW, już uruchomiony i działa... w sumie ustawienia są ważne ale i tak wszystko zależy od jakości "groszku"

  5. #205

    Domyślnie

    Witam wszystkich!

    Dopiero niedawno "odkryłem" forum "Muratora. Na razie czytam wątki. Ten już przeczytałem i jestem pod wrażeniem! Szkoda, że nie wiedziałem o nim wcześniej.

    Mam kocioł Elektrometu 25 kW od 3 sezonów. Jestem bardzo z niego zadowolony. Pierwszą zimę spędziłem w piwnicy i ustawiałem sterownik Chciałem, aby cała moja instalacja była jak najbardziej bezobsługowa, oszczędna i elastyczna. Czy mi się to udało? Trudno powiedzieć, chyba w pewnym stopniu tak. Od pewnego czasu przestałem myśleć o kotle, w lecie do piwnicy wchodziłem raz na miesiąc zasypać zasobnik, piec działa praktycznie cały czas.

    Dopiero jak przeczytałem Wasz wątek zacząłem się zastanawiać, co by tu jeszcze usprawnić. Na pewno muszę coś zrobić z przedmuchami pod talerzem retorty (o tym przeczytał właśnie u Was). Sprawdzę ile mi kocioł teraz pali (w ubiegłym sezonie, tzn w ciągu roku spaliłem 8 ton retopalu - dużo). Na razie napiszę jakie mam ustawienia - czekam na uwagi.

    Przedtem - jak mi to wszystko działa.

    Czyli jest kocioł, zawór czwórdrożny, płaszczowy podgrzewacz wody (Elektromet 140 l.), 7 grzejników, 2 drabinki w łazienkach (docelowo ma być tak na oko 20 grzejników i 3 drabinki, może gdzieś podłogówka). Dom 250 m kw. na razie zamieszkałe 100 m kw. - parter, mury z 50 cm cegły, nieocieplony na razie. Mieszkają w nim 4 osoby (2 + 2).

    CWU, jak pisałem, mam z zasobnika z płaszczem wodnym, steruję nim za pomocą osobnego sterownika (firma Jumar z Raciborza: www.ju-mar.pl/, właściciel projektuje sterowniki dla Elektrometu), który pilnuje, aby w zasobniku temperatura nie spadła poniżej 50 st. C. (piec ma min na 55 st. C). Oczywiście na piecu mam n --. Woda z tego zasobnika bezpośrednio idzie do kuchni a pośrednio do łazienki. Pośrednio, bo przez 80 l. bojler elektryczny (pozostałość po epoce "kominkowej") ustawiony na grzanie - w taryfie nocnej, jeżeli temp. wody w nim spadnie poniżej 40 st. C. Bojler praktycznie nigdy się nie załącza, gorąca woda z wymiennika płaszczowego miesza się w nim z nieco zimniejszą, która sobie jest w bojlerze i do łazienki wpływa w sam raz, niema ryzyka poparzenia. Za to w kuchni jest gorąca.

    Temperatury w domu "pilnuje" termostat Auraton 2000 (nie pamiętam dokładnie nazwy, przedtem to był Euroster), który steruje piecem - praca/podtrzymanie. Histereza tego termostatu wynosi 0,5 st. C, czyli jest OK (przedtem, przy poprzednim termostacie, histereza wynosiła 1 st. C, czyli zmiana temperatury zauważalna). W nocy mam ustawione na 20,5 st. C, w dzień - 21,25 st. C - i działa, sprawdzone termometrem elektronicznym o dokładności 0,1 st. C. Praktycznie histereza wynosi mniej niż 0,5 st. C, bo termostat jest w pobliżu zewnętrznej ściany - czyli szybciej się wychładza niż środek pokoju "wzorcowego".

    Docelowo w każdym pokoju będzie termostat, na dolocie grzejników do tego pokoju zawór kulowy z siłownikiem - i to ma być całkowicie ustawialne.

    Zawory już wybrałem (http://www.insbud.net/), termostaty też chyba tej firmy (będą sterowały również nawiewem ciepłego/zimnego powietrza z kominka/GWC).

    Na razie instaluję kominek w piwnicy

    Myślę też o paleniu miałem (nie mułem). Przez cały czas palę retopalem z Piasta, eksperymentowałem z ekogroszkiem z Juliana (nie mogłem ustawić pieca, niespalony węgiel mi się przesypywał), jakimś ekogroszkiem no name (poszły 3 zawleczki na podajniku - naprawa tego - koszmar). Trzymam się więc retopalu - tym bardziej, że jest tani (ok. 550 zł/t). Ostatnio pomyślałem, że może tak pomieszać ten retopal z miałem? Po rozmowie tel. z właścicielem składu okazało się, że kiedyś ten retopal Piast sprzedawał jako miał (kiedyś, czyli przed epoką retortowców) i miał z tej kopalni (teraźniejszy miał) praktycznie się nie różni od retopalu (oprócz ceny, kosztuje 440 zł/t). Pojadę i zobaczę.

    teraz ustawienia:

    n 65
    d 18
    U 60
    b 250
    o 80
    L 2
    u --
    J 5
    F 5
    P 31 (podajnik)
    E 55
    H 80
    Γ 20
    ґ 60
    ń 25

    pozdrawiam

    Witek

  6. #206

    Domyślnie

    no właśnie apropo eko groszku. Mam możliwość kupna groszku z KWK Piast .
    Workowany za 720 , luz 7670 .
    24000 kj/kg
    uziarnienie 6-25

    Jest to oferta do rozważenia. jestem spod Warszawy konkretnie z Legionowa. dowiadywałem sie o ceny . 680-700 luzem i 860 worki , dlatego jest to dla mnie ciekawa oferta szczególnie workowany za 720 .

    Pozdrawiam

  7. #207

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarecki221
    no właśnie apropo eko groszku. Mam możliwość kupna groszku z KWK Piast .
    Workowany za 720 , luz 7670 .
    24000 kj/kg
    uziarnienie 6-25

    Jest to oferta do rozważenia. jestem spod Warszawy konkretnie z Legionowa. dowiadywałem sie o ceny . 680-700 luzem i 860 worki , dlatego jest to dla mnie ciekawa oferta szczególnie workowany za 720 .

    Pozdrawiam
    Może spróbuj tego reto pal-u co i ja. Mieszkam za Nasielskiem i codziennie dojeżdzam do Legionowa do pracy. Zadzwonię do kolegi co prowadzi sprzedaż retopalu czy go jeszcze posiada. Weźmiesz trochę na próbę i będziesz wiedział czy warto przepłacać. Ja mu płaciłem ok 550zł tona z dowozem. Zastanów się to jednak trochę grosza kosztuje.
    piec ELEKTROMET 15kW, już uruchomiony i działa... w sumie ustawienia są ważne ale i tak wszystko zależy od jakości "groszku"

  8. #208

    Domyślnie

    O jaki ten świat mały. Bardzo fajna propozycja. Byłbym wdzięczy za pomoc.
    Daleko od Nasielska jest ten skład no i czy cena jest aktualna.
    Jeśli mógłbyś się dowiedzieć będę bardzo wdzięczny.
    Faktycznie może być to bardzo korzystna sprawa . trochę groszku mam więc na dziś dzień interesują mnie 2 tony .

    Czekam na jakieś info , w razie czego mogę podać numer telefonu żeby sie lepiej dogadać.

    Pozdr

  9. #209

    Domyślnie

    A czy ten twoj znajomu moglby dowiesc groszek do Płocka? Jesli tak to ja rowniez bylbym chetny.

  10. #210
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    mozna do tego kociolka podlaczyc jakis niewielki, ladny sterownik abym nie musial schodzic do piwnicy zeby np. wylaczyc pompe poprzez zrobienie "n" na -- ?

    jakis taki regulator pokojowy, z godzinami, dniami tygodnia itd?

    mam od kotlowni na gore pociagniety chyba 2 czy 3 zylowy przewod
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  11. #211

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrulex
    mozna do tego kociolka podlaczyc jakis niewielki, ladny sterownik abym nie musial schodzic do piwnicy zeby np. wylaczyc pompe poprzez zrobienie "n" na -- ?

    jakis taki regulator pokojowy, z godzinami, dniami tygodnia itd?

    mam od kotlowni na gore pociagniety chyba 2 czy 3 zylowy przewod
    Można, sam tak zrobiłem - działa to tak: piec ma ustawione minimum temperatury na 55 st. C, wyłączony priorytet CWU (n --), pompą CWU steruje sterownik, który załącza pompę, gdy temp. na zasobniku CWU spadnie poniżej 48 st. C a wyłącza, gdy dojdzie do 50 st. C. Można zastosować każdy sterownik, który coś takiego realizuje, ja mam sterownik z firmy, do której podałem linka w poprzednim moim poście.

    Co do regulatora pokojowego (termostatu pokojowego) - to też dokładnie opisałem powyżej, działa i to dobrze.

    Pozdrawiam

    Witek

  12. #212

    Domyślnie

    Ja jestem z okolic Piaseczna i tez chetnie skorzystam z namiarow na dobry groszek w dobrej cenie

  13. #213

    Domyślnie

    W sprawie groszku (retopal) napiszę jutro. O jego dostępności i cenie. Oczywiście niczego nie gwarantuję, nie jestem sprzedawcą. A przed zakupem radzę zakupić ok 120kg tak na jeden zasyp i wypróbować. Należy pamiętać o zmianie nastawu w sterowniku.
    piec ELEKTROMET 15kW, już uruchomiony i działa... w sumie ustawienia są ważne ale i tak wszystko zależy od jakości "groszku"

  14. #214

    Domyślnie

    Mam jeden maly problem. Do wczoraj brakowalo u mnie na grzejnikach głowic termoregulacyjnych, ale zakupilem je, poniewaz wydawalo mi sie ze sterownik pokojowy ( EuroTerm 2000) nie zapewnia tej samej temperatury w calym domu. Ale niestety po wylaczeniu sterownika nie zalacza sie pompa C.O i nie jest rozdzielane cieplo w/g nastaw na glowicach. Co powinienem zrobic w tej sytuacji?

  15. #215

    Domyślnie

    Cytat Napisał czaguz
    Mam jeden maly problem. Do wczoraj brakowalo u mnie na grzejnikach głowic termoregulacyjnych, ale zakupilem je, poniewaz wydawalo mi sie ze sterownik pokojowy ( EuroTerm 2000) nie zapewnia tej samej temperatury w calym domu. Ale niestety po wylaczeniu sterownika nie zalacza sie pompa C.O i nie jest rozdzielane cieplo w/g nastaw na glowicach. Co powinienem zrobic w tej sytuacji?
    po odłączeniu sterownika musisz zewrzeć jego styki, kocioł będzie wtedy odczytywał jako ciągły sygnał grzania. W instrukcji masz to napisane.
    Ja też miałem sterownik podłączony, ale nie sprawdził się u mnie. Pozostawiłem go jako czujnik temperatury w pokoju

  16. #216

    Domyślnie

    Cytat Napisał marys888
    Cytat Napisał czaguz
    Mam jeden maly problem. Do wczoraj brakowalo u mnie na grzejnikach głowic termoregulacyjnych, ale zakupilem je, poniewaz wydawalo mi sie ze sterownik pokojowy ( EuroTerm 2000) nie zapewnia tej samej temperatury w calym domu. Ale niestety po wylaczeniu sterownika nie zalacza sie pompa C.O i nie jest rozdzielane cieplo w/g nastaw na glowicach. Co powinienem zrobic w tej sytuacji?
    po odłączeniu sterownika musisz zewrzeć jego styki, kocioł będzie wtedy odczytywał jako ciągły sygnał grzania. W instrukcji masz to napisane.
    Ja też miałem sterownik podłączony, ale nie sprawdził się u mnie. Pozostawiłem go jako czujnik temperatury w pokoju
    Tak można zrobić. Ale pozbawiamy się zalet sterownika - czyli obniżenie temperatury w nocy, programowanie na każdy dzień tygodnia, lepsza regulacja temperatury w domu, szybsza reakcja.
    Ja, jak już tutaj pisałem mam Auratona 2000 (podziałka co 0,25 st C.) i działa bdb. Sterownik trzeba umieścić w najzimniejszym pokoju w domu, w tym pokoju nie powinno być na grzejnikach głowic termostatycznych, w pozostałych powinno być cieplej niż w pokoju wzorcowym (przepływ większy) i tam możemy zainstalować głowicę termostatyczną (na jednym albo na kilku grzejnikach - trzeba trochę poeksperymentować).
    Co by tu jednak nie mówić trudno jest tak ustawić cały system, aby to było w pełni zadowalające - ja na przykład w jednym pomieszczeniu mam kominek i duże południowe okno, nie mogę ustawić tak termostatów, aby szybko reagowały na zmiany temperatury. Dlatego będę robił oddzielną regulację na każdy pokój.

    Pozdrawiam

    Witek

  17. #217

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek68
    Ja, jak już tutaj pisałem mam Auratona 2000 (podziałka co 0,25 st C.) i działa bdb. Sterownik trzeba umieścić w najzimniejszym pokoju w domu, w tym pokoju nie powinno być na grzejnikach głowic termostatycznych, w pozostałych powinno być cieplej niż w pokoju wzorcowym (przepływ większy) i tam możemy zainstalować głowicę termostatyczną (na jednym albo na kilku grzejnikach - trzeba trochę poeksperymentować).
    Tylko że producent kotła napisał że sterownik trzeba zamontować w największym pomieszczeniu, najbardziej reprezentatywnym. Tak też zrobiłem. Teraz wiem że to sie nie sprawdza. Sterownik powienien być właśnie w najzimniejszym pomieszczeniu. Tylko niestety nie chcę już niszczyć ścian żeby sobie kabel do steronika przenieść do innego pokoju.

  18. #218

    Domyślnie

    Cytat Napisał marys888
    Cytat Napisał witek68
    Ja, jak już tutaj pisałem mam Auratona 2000 (podziałka co 0,25 st C.) i działa bdb. Sterownik trzeba umieścić w najzimniejszym pokoju w domu, w tym pokoju nie powinno być na grzejnikach głowic termostatycznych, w pozostałych powinno być cieplej niż w pokoju wzorcowym (przepływ większy) i tam możemy zainstalować głowicę termostatyczną (na jednym albo na kilku grzejnikach - trzeba trochę poeksperymentować).
    Tylko że producent kotła napisał że sterownik trzeba zamontować w największym pomieszczeniu, najbardziej reprezentatywnym. Tak też zrobiłem. Teraz wiem że to sie nie sprawdza. Sterownik powienien być właśnie w najzimniejszym pomieszczeniu. Tylko niestety nie chcę już niszczyć ścian żeby sobie kabel do steronika przenieść do innego pokoju.
    Możesz kupić bezprzewodowy sterownik, jest trochę droższy, ale jest. Przekalkuluj czy to Ci się nie będzie bardziej opłacać. Na jeden pokój ja będę potrzebował około 130 zł na sterownik i 150 zł na zawór czyli 280 zł (http://www.sklep.insbud.net) - to koszt ok. 3, 4 dobrych głowic termostatycznych. Z tym, że ja będę używał tańszych sterowników przewodowych.

    Możesz jeszcze skryzować (ograniczyć przepływ) grzejniki w tym pomieszczeniu, w którym masz termostat. Albo wręcz zakręcić jeden grzejnik, Będzie się wolniej nagrzewać.

    Witek

  19. #219

    Domyślnie

    Zwarcie stykow sterownika bedzie powodowac ciagla prace pompy C.O ?
    Wydaje mi sie tak, jesli ze sterownika bedzie wychodzil ciagly sygnal grzania. A co jesli nastawilbym wyzsza temperature niz potrzebuje na sterowniku np. zamiast 22 oC na 24oC. Wtedy glowice w pomieszczeniach zimniejszych nastawiam na 23oC a w reszcie na 22oC i wtedy moge swobodnie decydowac o temperaturze głowicami i zachowuje funkcje sterownika. Tylko czy spalanie pieca bardzo sie zwiekszy??

  20. #220

    Domyślnie

    Cytat Napisał czaguz
    Zwarcie stykow sterownika bedzie powodowac ciagla prace pompy C.O ?
    Wydaje mi sie tak, jesli ze sterownika bedzie wychodzil ciagly sygnal grzania. A co jesli nastawilbym wyzsza temperature niz potrzebuje na sterowniku np. zamiast 22 oC na 24oC. Wtedy glowice w pomieszczeniach zimniejszych nastawiam na 23oC a w reszcie na 22oC i wtedy moge swobodnie decydowac o temperaturze głowicami i zachowuje funkcje sterownika. Tylko czy spalanie pieca bardzo sie zwiekszy??
    Jeżeli nastawisz na sterowniku (termostacie pokojowym) temp. 24 st. C to piec będzie grzał, dopóki w tym pokoju nie zostanie osiągnięta taka temperatura. W czasie pracy pieca termostaty grzejnikowe będą robiły swoje.
    Myślę, że to bez sensu - będziesz przegrzewał pokój w którym masz termostat pokojowy - sterownik.

    Witek

Strona 11 z 164

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony