dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 36 z 164
Pokaż wyniki od 701 do 720 z 3276
  1. #701
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie Re: ekogroszek vs gaz ziemny

    Cytat Napisał gslaw
    ... przy dzisiejszych cenach ekogroszku na poziomie około 800 zł/t lub więcej w sezonie zimowym.

    pozdro
    u nas 680 za 27 - transport friko

    kupilem profilaktycznie 1,5 tonki i mam swiety spokoj do przyszlej jesnieni

    w zeszlym roku mialem 4 tonki i spokojnie z 1,5 mi zostalo
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  2. #702

    Domyślnie Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw

    Witam wszystkich

    Śledzę to forum już od ponad roku, aż w końcu postanowiłem się zarejestrować a mianowicie potrzebował bym waszej pomocy odnośnie prawidłowych ustawień.Zaskakujące dla mnie jest to co czytam, iż niektórym z was wystarcza 3t groszku na cały rok ,daje mi to do myślenia, ze pewnie u mnie jest coś nie tak, jeżeli spaliłem 6,5 tony wysoko kalorycznego ekogroszku przez okrągły rok.Dodam ,że próbowałem różnych ustawień sugerowanych przez innych użytkowników ,ale niestety u mnie nie bardzo się one sprawdzały, najodpowiedniejsze i oszczędne w moich obserwacjach okazały się ustawienia trochę zbliżone do ustawień ghostta,które przez ten miniony sezon zastosowałem.

    Moje ustawienia nazwijmy je ,,na zimę" :

    n55
    c45
    d18
    u21
    b60
    o20
    L1
    u10
    j10
    f5

    Ponieważ ,,na lato" zmieniam parametr b na 50 i d na 9 , temperatutem n na 50 i c na 40.

    Mój piec to ELEKTROMET 15KW posiadam również termostat pokojowy .
    Ogrzewam nim dom parterowy pod połową podpiwniczony o powierzchni użytkowej 100m2 ,temperaturę w domu mam ustawioną 25 stopni na dzień i 23 na noc .Dodam ze ściany są wykonane z Porotherm 25 i ocieplone styropianem 12 cm no i oczywiście elewacja i takie tam w każdym bądź razie dom wykończony, mieszkam w nim 2 lata.

    Chciałbym zmniejszyć zużycie ekogroszku ,sądzę ze pewnie jest to możliwe,może popełniam jakiś błąd w ustawieniach .Liczę na waszą pomoc i z góry Dziękuję.

  3. #703

    Domyślnie Elektromet KWP 15

    Witam.

    Popróbuj bez termostatu pokojowego. Tyle, że musisz posiadać na kaloryferach zawory termostatyczne. Jeżeli nie posiadasz, szkoda zachodu. Temperaturę dobrze masz ustawioną wyższą przynajmniej wygrzejesz dom, potem doradzę Ci zmniejszenie temperatury do 21 w dzień i ok 19,5 na samą noc z podgrzaniem do 21 przed samym rannym wyjściem z łóżka (zalety termostatu pokojowego).
    Zużycie groszku masz adekwatne do ustawionej temperatury w domu oraz temperatury na zewnątrz.
    Ja w poprzednim sezonie na takim samym piecu zużyłem w sumie ponad 5,5 tony opału (od 01.10.08 do 01.04.09) dom 220m kw Północna część z kotłownią nieocieplona, dach przed remontem i dociepleniem. Teraz wszystko ocieplone i fachowcy zmieniają dach.

    Moje prognozy:

    - zima krótka ostra
    - zużycie groszku ok 5 ton
    - ????

    Pozdrawiam age Sławek
    piec ELEKTROMET 15kW, już uruchomiony i działa... w sumie ustawienia są ważne ale i tak wszystko zależy od jakości "groszku"

  4. #704

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź .
    Zawory termostatyczne posiadam ,ale oczywiście nie pozakładane na grzejniki ,ponieważ przy termostacie pokojowym nie są wskazane.Co do zużycia groszku a wysokości temperatury w pomieszczeniach, to nie uważam by było ono adekwatne, biorąc pod uwagę ze mój dom ma tylko 100m2 ,sądzę ze zużycie powinno być znacznie niższe. Niestety nie zrezygnuję z termostatu bo ważną rzeczą dla mnie jest utrzymywanie w miarę stałej zadanej temperatury, jak i łatwość jej kontrolowania .

    Jeżeli macie jakieś pomysły by zmniejszyć zużycie groszku w moim przypadku oczywiście nie kosztem zmniejszenia temperatury w pomieszczeniu to proszę napiszcie.

  5. #705
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie Re: Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw

    Cytat Napisał nikoxxl
    ... temperaturę w domu mam ustawioną 25 stopni na dzień i 23 na noc ...
    uuuuuu

    kolega z tych cieplolubnych a to jak widac niestety kosztuje

    u nas 25KW i okolo 200m z czego grzanych nieco ponad 100

    w zesonie grzewczym 2009/2009 poszlo max 2,5t dobrego groszku z tym ze my spimy max w 17-18 stopnach bo przy wiekszej temp nie czujmy sie za komfortowo. w ciagu dnia kolo 20 a tylko w weekendy jak spedzamy wiecej czasu w domku moze nieco podkrecamy

    w lato CWU grzejemy pradem
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  6. #706

    Domyślnie

    Cześć
    1. zmniejsz temp. z 25stC na w 22 dzień na noc 19stC (różnica w spalaniu myśle podobna porównując 0 stc a -10stC na zewnątrz)
    2. Termostat pokojowy ustaw w największym i najzimniejszym pomieszczeniu a głowice powinieneś mieć załozone w pozostałych pomieszczeniach.
    3. Nie wiem czy ogrzewasz piecem wodę użytkową w lato jeśli tak to radzę zakup boilera elektrycznego np 100l u mnie ogrzewanie wody piecem wychodzi ok. 170zł/m-c a boilerem elektrycznym w granicach 90zł (zużycie ok. 5kW/dobe przy temp 50 st.) Przy ogrzewaniu wody piecem bardzo dużo energii tracimy na utrzymanie temp. pieca

    Mam piec taki sam jak ty dom podpiwniczony 190m2 ocieplone tylko poddasze od 01.11.2008 do 20.04.2009 spaliłem ok. 3,5t groszku.

    Pozdrawiam

  7. #707

    Domyślnie Re: Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw

    kolega z tych cieplolubnych a to jak widac niestety kosztuje

    Witam
    Wynika z tego ,ze musi kosztować ,chcąc mieć 25 stopni i pewnie nie uda się zmniejszyć tych kosztów,choć popróbować nie zaszkodzi.

    Liczę na pomoc w ustawieniach innych użytkowników co też lubią ciepełko a mniej ich to kosztuje.

    Dziwi mnie ze przy tak niskim spalaniu jak ty masz, latem zdecydowałeś się na ogrzewanie prądem .

  8. #708

    Domyślnie

    Cytat Napisał kawosz3
    Cześć
    1. zmniejsz temp. z 25stC na w 22 dzień na noc 19stC (różnica w spalaniu myśle podobna porównując 0 stc a -10stC na zewnątrz)
    2. Termostat pokojowy ustaw w największym i najzimniejszym pomieszczeniu a głowice powinieneś mieć załozone w pozostałych pomieszczeniach.
    3. Nie wiem czy ogrzewasz piecem wodę użytkową w lato jeśli tak to radzę zakup boilera elektrycznego np 100l u mnie ogrzewanie wody piecem wychodzi ok. 170zł/m-c a boilerem elektrycznym w granicach 90zł (zużycie ok. 5kW/dobe przy temp 50 st.) Przy ogrzewaniu wody piecem bardzo dużo energii tracimy na utrzymanie temp. pieca

    Mam piec taki sam jak ty dom podpiwniczony 190m2 ocieplone tylko poddasze od 01.11.2008 do 20.04.2009 spaliłem ok. 3,5t groszku.

    Pozdrawiam
    Witam
    Dzięki za radę ,a co do wody użytkowej w lato, tak ogrzewam ją piecem ,choć po przeczytaniu co napisałeś to dało mi do myślenia ze w cale to takie oszczędne nie jest .U mnie tak na szybko licząc to na miesiąc latem też pewnie za jakieś 140 zł spali ,dlatego pewnie w przyszłe lato będę ogrzewał wodę prądem,ponieważ posiadam boiler 80 l,który jest również i na prąd.
    Dzięki.

  9. #709

    Domyślnie

    Bojler miałem już przed modernizacją kotłowni. takie rozwiąznie jest praktyczne, wygodne i tańsze bo nic cię nie obchodzi tylko ustawiasz temp. i przez całe lato nie wchodzisz do kotłowni. A grzejąc piecem policz twój czas na przewalanie groszku, uzupełnianie w zasobniku, zaglądanie do pieca co jakiś czas czy coś się nie dzieje czy nie trzeba uzupełnić (no i te chrobotanie gdy ślimak pracuje). Nikt nie liczy jeszcze zużycia prądu przez piec - w zimę jak sprawdzałem wychodziło ok. 1kW na dobe (pompka+piec)
    No i cena za opał ile ton zaoszczędzisz po zimie to ok 100zł za tone jesteś do przodu bo od jakiś 3 lat co roku cena groszku rośnie o ok.100 zł. (w tamtym roku kupowałem luz po 650zł/t a w tym po 730zł/t a od sierpnia dupki podnieśli jeszcze na 780 zł/t).
    Powiem ci tylko, że jak dojdzie cena do 1000zł/t to zakładam gaz i chromole bo na śląsku groszek kosztuje 450zł a w centrum polski sprzedają po 780zł/t totalny idiotyzm a z tego co słychać i piszą w gazetach to masa węgla jest sprowadzana z zagranicy bo nasz jest za drogi.

  10. #710

    Domyślnie

    Cytat Napisał kawosz3
    Bojler miałem już przed modernizacją kotłowni.
    Ja kupiłem tak na próbę pół tony tego czeskiego eko groszku za 560 zł t ,ale na razie nie próbowałem ponieważ jestem na etapie nowych ustawień i nie miał bym możliwości porównawczych. Dodam ze dwa lata temu próbowałem miał dobrej kaloryczności, który tez się dobrze palił ale niestety zawieszał się w zbiorniku,by wypalić to co wsypałem co jakiś czas musiałem wzruszyć by opadł na dół ,a pozostawjając go na noc doprowadził do wygaśnięcia pieca .(To taka ciekawostka dla tych co kiedyś tam na tym forum zastanawiali się nad miałem).

  11. #711
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie Re: Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw

    Cytat Napisał nikoxxl
    ...
    Dziwi mnie ze przy tak niskim spalaniu jak ty masz, latem zdecydowałeś się na ogrzewanie prądem .
    jak piec stoi przez ponad pol roku to zakladam ze 2x dluzej mi pochodzi bezawaryjnie

    nie musz esie martwic o przerwy w pradzie, jak nie ma nas na weekend czy 2 tygodnie to tylko wyciagam wtyczke z gniazdka a pozniej wkladam i po sprawie
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  12. #712
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał kawosz3
    3. Nie wiem czy ogrzewasz piecem wodę użytkową w lato jeśli tak to radzę zakup boilera elektrycznego np 100l u mnie ogrzewanie wody piecem wychodzi ok. 170zł/m-c a boilerem elektrycznym w granicach 90zł (zużycie ok. 5kW/dobe przy temp 50 st.) Przy ogrzewaniu wody piecem bardzo dużo energii tracimy na utrzymanie temp. pieca
    tona kosztowala mnie teraz 680 zeta

    1 podajnik chyba 140kg starczyl na samo CWU na prawie miesiac (minimum 3 tygodnie)

    tak wiec podajnik to 95 zeta

    miesiac wychodzi u nas 95 - 136 zeta
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  13. #713

    Domyślnie

    Hey.Właśnie dołaczyłem do grona Elektrometowców pod nazwa Keller.We wtorek ma być podłaczany do instalacji.
    ps.
    Czy w obecnie produkowanych kociołkach elektrometu trzeba uszczelniać palnik, czy może został ten feler już usuniety na etapie produkcji??
    c126 vis a vis

  14. #714

    Domyślnie

    Mam Elektromet15kw już czwarty sezon, jestem zadowolona ... ale ostatnio coraz częściej się zastanawiam nad paleniem owsem (mieszkam na wsi i mogę mieć owsa pod dostatkiem). Czy ktoś już próbował? Może zmieszać owies z eko-groszkiem? Prosze o pomoc. Pozdro.

  15. #715

    Domyślnie Re: Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw

    Cytat Napisał piotrulex
    w lato CWU grzejemy pradem
    o ile dobrze pamiętam, w zimie chwaliłeś się że zasobnik węgla wystarcza Ci na 13-14 dni. Ja poddawałem w wątpliwość Twój wynik, bo u mnie w tym czasie zasobnik wystarczał na 5-6 dni. Teraz czytam że latem ogrzewasz CWU prądem?? Ja nadal ogrzewam CWU węglem i zasobnik teraz wystarcza mi na 5 tygodni. Więc stosując uproszczoną metodę porównawczą przy Twoich osiągach "zimowych" teraz węgiel w zasobniku wystarczył by Ci na jakieś 2,5 miesiąca?? Coś mi się tu znowu nie zgadza

  16. #716

    Domyślnie

    Czy ma ktoś mamontowany kociołek w układzie zamknietym??
    c126 vis a vis

  17. #717
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar lbryndal
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    2.258
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    362

    Domyślnie

    pali ktoś z Was ekogroszkiem z Czech ? tym brunatnym, jakie zużycie jest o ile większe ?
    W życiu piękne są tylko chwile.
    Dziennik
    Komentarze

  18. #718

    Domyślnie

    Cytat Napisał lbryndal
    pali ktoś z Was ekogroszkiem z Czech ? tym brunatnym, jakie zużycie jest o ile większe ?

    Witam,

    ja osoiście nie, ale mam znajomego, który zdecydował się na ten eksperyment. Efekt - 1,5 raza większe zużycie w przybliżeniu. Myślę, że na lato do ogrzewania ciepłej wody, to i owszem ale w sezonie bym się nie pisał.

    Pozdrawiam

  19. #719

    Domyślnie

    Cytat Napisał alpejczyk
    Czy ma ktoś mamontowany kociołek w układzie zamknietym??
    ja mam

  20. #720

    Domyślnie

    Cytat Napisał alpejczyk
    Czy ma ktoś mamontowany kociołek w układzie zamknietym??
    ja mam

Strona 36 z 164

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony