dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 48 z 164
Pokaż wyniki od 941 do 960 z 3276
  1. #941

    Domyślnie

    jeżeli nie masz zaworu czterodrożnego (trójdroznego) a bezpiecznik termiczny wyłaczył piec to, jest to dla mnie bardzo dziwna historia...
    musisz sprawdzić przynajmniej dwie rzezcy:
    1. pompę CO czy działa prawidłowo, czy się zawiesza przy wyższej temp np. 75st
    2. w ustawieniach serwisowych E2, parametr n z kreską u góry. jest to :"n : parametr ochrony kotła przed przegrzaniem. Parametr okreoela o ile ma wzrosnšć
    temperatura kotła ponad temperaturę minimalnš, gdy styki termostatu sš rozwarte aby
    regulator załšczył pompę CO. Przykład: jeżeli wartooeć tego parametru wynosi 20 a
    temperatura minimalna kotła 40°C, to przy rozwartych stykach termostatu pokojowego
    pompa CO załšczy się gdy temperatura kotła wzrooenie do 60°C. (0 - 60) [20]" - stanadrdowo elektromet ustawia to na 35 co w sumie daje nam 75st.

    ewentualnie musisz teraz zweryfikować swoje ustawienia pieca n,d,b,o,L szczególnie ważne jest o i L. być może instaklacja nie zdązyła odebrać ciepła pomimo zadzaiałania zabezpieczenia, np zawory termostatyczne pozamykały kaloryfery i nie było jak oddać ciepła - jakieś kaloryfery muszą być otwarte na maxa tak na wszelki wypadek, zresztą przy termostacie pokojowym powinny byc pootwierane wszystkie, ewentualanie jakieś pojedyńcze mogą być trochę przykręcone.

    sam termostat można potraktować dwojako:
    1. może pilnować tempertaury w domu wedle zadanej przez użytkownika
    2. może służyć jako zdalny włacznik ogrzewania grzej/nie grzej - temp noc nastawiamy np.15st - piec nie grzeje i działa tylko w podtrzymaniu, temp. dzień ustawiamy np 27st. wtedy ręcznie sterujemy piecem przełączając na termostacie dzień/grzej noc/nie grzej.

    "Myślałam, że jak w domu będę miała niższą temp niż na termostacie, to mimo wszystko piec od czasu do czasu mi się wyłączy (bo uzyska zadaną temp na piecu) i będzie chociaż jakaś minimalna temp, a tak będzie zasuwać 24/7."
    termostat zawsze będzie zmuszał piec do nagarzania domu zadanej temp. tryb praca na termostacie nie różni się niczym od sytuacji, gdy nie miałaś termostatu. tzn. w przypadku braku termostatu piec działa w ten sposób, tak jakby cały czas dostawał sygnał o termostatu "grzej" - na sterowniku pieca cały czas pali się dioda "termostat pokojowy".

    "Wiecie może czy przy włączonym termostacie i temp na piecu poniżej 30 st piec mi się wyłączy czy będzie się utrzymywał w stanie podtrzymania?"
    Jeśli kocioł wygaśnie, sterownik samoczynnie przechodzi z trybu PRACA do trybu STOP. Za wygaśnięcie
    uznaje się spadek temperatury kotła poniżej 31°C i utrzymanie przez 20 minut.
    w podtrzymaniu piec ma raczej tendencję do podnoszenia temperatury niż do obniżania.

    czy kaloryfery są u Ciebie ciepełe jak piec grzeje czy raczej letnie?

  2. #942

    Domyślnie

    Dzieki za info. Przestudiuję Twój opis w domu dokładnie Jak na razie jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o piec, choć mam go 3 lata, to dotychczas chodził na żywioł. Dopiero w tym roku postanowiłam go rozgryźć i wprowadzić osczędności bo koszty mnie zżerały. Nie do końca pojmuję działanie tego termostatu, i zdziwiło mnie nieco że serwisant powiedział, że było to spowodowane przegrzeniem się pieca skoro na piecu było 35 stopni - no chyba, że jest jeszcze jedna temp pieca, której nie widać ani na starowniku ani na termometrze. Ale się nie wypowiadam bo się nie znam. Zrobiliśmy co nam kazał i jest ok więc chyba miał rację.
    Co do termostatów nie mam na kaloryferach żadnych - mam stare żeliwne kaloryfery, nawet pokręteł nie mają do regulacji bo są pourywane więc nie była to kwestia zakręconych kaloryferów.
    Zaś co do wył się pieca poniżej 30 st i stosowania termostatu to jeszcze tego nie rozgryzłam. Zauważyłam że jak piec pracuje to jest na piecu 50, a potem jak się wyłącza to spada do 30 paru. Dlatego kładąc się spać, gdy temp w mieszkaniu była nastawiona na 22 a na noc 20 byłam pewna że piec się wyłączy przez noc - bo skoro w ciągu 4 h temp na piecu spadła z 50+ na 40 to do rano z pewnością powinna z 35 spaść poniżej 30. Ale tak się nie stało. Ogólnie jak piec chodzi to kaloryfery są gorące, potem jak wchodzi w stan podtrzymania robią się coraz zimniejsze. Wczoraj np od godz 17 do 22piec był w podtrzymaniu, a po 23 zmieniła sie temp na nocną, zatem dalej był w podtrzymaniu. W związku z tym w nocy kaloryfery były zupełnie zimne jakby piec nie był w ogóle włączony. Rano jak wstałam piec już chodził i kaloryfery były gorące.
    Trochę mnie martwi, że piec jest tak długo w podtrzymaniu, że kaloryfery robią się zimne bo się dom jednak wychładza. W ciagu dnia robią się letnie i jest to już odczuwalne.
    Jak na razie jest to wszystko dla mnie czarna magia więc wielkie dzięki za wsparcie Nie poddami się i będę walczyć z bestią dalej -haha!

  3. #943
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrulex
    Cytat Napisał piotrulex
    wegielek mam gorszy niz rok temu no i mrozow nie ma

    jak na razie na podajniku przejechalem 9 dni i jeszcze sporo jest wiec moze nie bedzie tak zle jak sie spodziewalem

    25KW
    starczylo mi na 11 dni z kawalkiem pelny na max podajnik

    popiolu z tego podajnika pewnie z 50-60 litrow a rok temu wszystko miescilem do 10l wiadra
    ostatnio ladowalem 11.11. popoludniu

    dzis rano sypnalem nieco gdyz do popoludniu raczej by nie starczylo

    Tak wiec tym razem pelniutki podajnik starczyl na powiedzmy 13,5 dnia

    Popiolu okolo 40 litrow
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  4. #944

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrulex
    Cytat Napisał piotrulex
    Cytat Napisał piotrulex
    wegielek mam gorszy niz rok temu no i mrozow nie ma

    jak na razie na podajniku przejechalem 9 dni i jeszcze sporo jest wiec moze nie bedzie tak zle jak sie spodziewalem

    25KW
    starczylo mi na 11 dni z kawalkiem pelny na max podajnik

    popiolu z tego podajnika pewnie z 50-60 litrow a rok temu wszystko miescilem do 10l wiadra
    ostatnio ladowalem 11.11. popoludniu

    dzis rano sypnalem nieco gdyz do popoludniu raczej by nie starczylo

    Tak wiec tym razem pelniutki podajnik starczyl na powiedzmy 13,5 dnia

    Popiolu okolo 40 litrow
    Ty to chyba jakiś wzorzec metra masz u siebie........
    "Nigdy nie dyskutuj z idiotą...najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  5. #945
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał AlCapone

    Ty to chyba jakiś wzorzec metra masz u siebie........
    jakos jasniej poprosze bo ja to prosty chlopak ze wsi jestem

    przypomne roznie ze staramy sie oszczednie zasobami wegla gospodarowac, jak na razie miedzy 7 a 17 kociol w trybie stop, grzanie CWU w tygodniu raz dziennie, w gornych sypianiach odkrecone grzejniki jedynie podczas snu i to tak na 2,5, na parterze 3,0 a w piwnicy wszystko zakrecone. No i za oknem z 10 stopni na plusie
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  6. #946

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrulex
    Cytat Napisał AlCapone

    Ty to chyba jakiś wzorzec metra masz u siebie........
    jakos jasniej poprosze bo ja to prosty chlopak ze wsi jestem

    przypomne roznie ze staramy sie oszczednie zasobami wegla gospodarowac, jak na razie miedzy 7 a 17 kociol w trybie stop, grzanie CWU w tygodniu raz dziennie, w gornych sypianiach odkrecone grzejniki jedynie podczas snu i to tak na 2,5, na parterze 3,0 a w piwnicy wszystko zakrecone. No i za oknem z 10 stopni na plusie
    Nie gasnie ci w piecu jak masz przez 10h stop na piecu ?
    Jaki masz duzy zbiornik na CWU skoro grzejesz go tylko raz w tygodniu ?

  7. #947
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał franzkru
    Cytat Napisał piotrulex
    Cytat Napisał AlCapone

    Ty to chyba jakiś wzorzec metra masz u siebie........
    jakos jasniej poprosze bo ja to prosty chlopak ze wsi jestem

    przypomne roznie ze staramy sie oszczednie zasobami wegla gospodarowac, jak na razie miedzy 7 a 17 kociol w trybie stop, grzanie CWU w tygodniu raz dziennie, w gornych sypianiach odkrecone grzejniki jedynie podczas snu i to tak na 2,5, na parterze 3,0 a w piwnicy wszystko zakrecone. No i za oknem z 10 stopni na plusie
    Nie gasnie ci w piecu jak masz przez 10h stop na piecu ?
    Jaki masz duzy zbiornik na CWU skoro grzejesz go tylko raz w tygodniu ?
    to pewnie nie jest stop. tym "n" schodze na minimum do "--" i wylaczam pompe CO

    w tygodniu od poniedzialku do piatku grzeje raz dziennie po przyjsciu z pracy a wylaczam juz przed kapaniem, woda do zadanej 45 stopni grzana jest dopiero nastepnego dnia po powrocie z pracy
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  8. #948

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrulex
    Cytat Napisał AlCapone

    Ty to chyba jakiś wzorzec metra masz u siebie........
    jakos jasniej poprosze bo ja to prosty chlopak ze wsi jestem

    przypomne roznie ze staramy sie oszczednie zasobami wegla gospodarowac, jak na razie miedzy 7 a 17 kociol w trybie stop, grzanie CWU w tygodniu raz dziennie, w gornych sypianiach odkrecone grzejniki jedynie podczas snu i to tak na 2,5, na parterze 3,0 a w piwnicy wszystko zakrecone. No i za oknem z 10 stopni na plusie
    Chyba nie odebrałeś tego jakoś negatywnie.....????? Mam nadzieję...... Po prostu jestem pod wrażeniem......
    "Nigdy nie dyskutuj z idiotą...najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  9. #949
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał AlCapone

    Chyba nie odebrałeś tego jakoś negatywnie.....????? Mam nadzieję...... Po prostu jestem pod wrażeniem......
    absolutnie nie. Brzmi zabawnie ale do idealu to z pewnoscia sporo mi brakuje. Mam problem z interpretacja Twojej wypowiedzi

    Dla mnie najwazniejsze ze malo wegla idzie i tyle

    3 razy dziennie musze jednak byc w kotlowni

    Rano schodzac do garazu wylaczam n na --

    Popoludniu jak wracamy robie n na 45 czy pozniej 50 a c na 45

    Wieczorem przed kapaniem ide zrobic c z 45 na 35

    W sumie to tylko raz ide specjalnie bo kotlownia jest w piwnicy niedaleko garazu do ktorego i tak idziemy

    Odnosze wrazenie ze mam dzieki temu oszczednosci
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  10. #950

    Domyślnie

    chyba prościej jest zastosować termostat pokojowy.

    jak piec jest wyłączony przez termostat, tzn. pozostaje w podtrzymaniu to pracuje z minimalną temp. pieca - fabrycznie 30st. do tego pompa CO jest automatycznie wyłączona. To, że piec w podtrzymaniu wchodzi sam na coraz wyższą temp. to tylko lepiej dla jego zdrowia, a do tego jezeli cały czasu czuwa nad CWU to przy okacji, nie wchodząc w tryb praca, podgrzewa wodę, która cały czas jest do dyspozycji. nie trzeba więc nic kombinować i chodzić do pieca i przełączać .
    Pozatym odłączanie ręczne pompy CO wg mnie jest niebezpieczne, bo gdy piec się zagrzeje za mocno nie będzie miał się jak schłodzić bo nie wypuści nadmiaru ciepła na instalację CO.

    pzdr

  11. #951

    Domyślnie

    U mnie jest tak że jak temperatura spada 2 stopnie poniżej zadanej to automatycznie włącza się praca i niemożliwe żeby np.piec pracował w podtrzymaniu do 30 stopni.Czy jak podłączę termostat pokojowy to się w tym względzie coś zmienia.....????? Mam REG 501......
    "Nigdy nie dyskutuj z idiotą...najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #952

    Domyślnie

    Cytat Napisał AlCapone
    U mnie jest tak że jak temperatura spada 2 stopnie poniżej zadanej to automatycznie włącza się praca i niemożliwe żeby np.piec pracował w podtrzymaniu do 30 stopni.Czy jak podłączę termostat pokojowy to się w tym względzie coś zmienia.....????? Mam REG 501......
    U mnie jest podobnie tzn temp spada +-5stopni poniżej zadanej i wtedy się piec załącza. Mam ustawione 45stopni. Widziałem że nagrzał się do 47stopni i przeszedł w podtrzymanie. Później spadło do 40stopni i znowu nagrzał do 47. Mam Reg-05.

  13. #953

    Domyślnie

    Ja od tygodnia stosuję termostat pokojowy i muszę stwierdzić, ze jest duż różnica. Jak chodził sam piec, to przy wielkich męczarniach udało mi się ustawic, że piec mi się na 9 min wyłączył a potem chodził 40 minut. Przy termostacie piec mi praktycznie nie chodzi. Najdłużej chodzi mi rano jak zmienia się temp z nocnej na dzienną. Potem już chodzi sporadycznie. Wczroaj załadowałam zbornik do pełna i zobaczymy na ile mi starczy. Ale już widzę różnicę w zużyciu...
    W domu jest ciepło, od czasu do czasu się ciut wychładza, jak długo piec nie chodzi, ale jest do zniesienia. Radzę kupić termostat bezprzewodowy - trochę droższy ale wygodniejszy. Ja miałam problem z dobraniem miejsca bo mięsz górą a dołe jest 1-1,5 st różnicy. Na razie póki jest ciepło dałam go do cieplejszego pomieszczenia żeby zaoszczędzić na węglu. Jak się zrobi zimniej to wtedy przeniosę go w chłodniejsze miejsce. Tak na oko wydaje mi się, że zużycie będzie na jakieś 6 dni. Przy wcześniejszych 4 (ledwo, ledwo) to myślę, że to duży sukces i zakup termostatu szybko mi się zwróci )

  14. #954

    Domyślnie

    Cytat Napisał AlCapone
    U mnie jest tak że jak temperatura spada 2 stopnie poniżej zadanej to automatycznie włącza się praca i niemożliwe żeby np.piec pracował w podtrzymaniu do 30 stopni.Czy jak podłączę termostat pokojowy to się w tym względzie coś zmienia.....????? Mam REG 501......
    tak,
    jeżeli termostat "powie" jest ciepło, to przełącza piec w tryb podtrzymanie. jest to jednak inny rodzaj podtrzymania niż przy pracy bez termostatu. piec wtedy pracuje z mnimalną temp. w elektrometach jest to 30st. i wyłącza się pompa CO, więc piec grzeje tylko siebie. Przy pracy ciągłej, nawet jeżeli piec wejdzie w podtrzymanie to jest to tylko chwilowe 5-10min, ponieważ pompa CO pracuje cały czas i wychładza piec, co skutkuje, że po spadku temp. o 2 st. znowu wchodzi w tryb praca.
    Przy termostacie tak nie jest, temp. może spaść nawet do tych 30st ale piec nie przełączy się w tryb praca, pozostając cały czas na ekonomicznym podtrzymaniu.
    w rzeczywistości nigdy tak nie jest, tak jak pisałem wcześniej, u mnie piec w podtrzymaniu cały czas ma jakieś 60-70 do 75st pomimo, że "n" mam na 58st.
    temp. może mocno zjechać nawet do 35st w momencie przejścia w tryb praca - termostat "mówi" grzać - włacza się pompa CO. Jest to związane z tym, że chłodna woda z instalacji CO zaczyna zalewać piec, który ma pewną bezwładność i trochę czasu mu zajmie (jakieś 25min) zanim podbije temp. do zadanego n. w moim przypadku, żeby piec się szybciej podgrzewał mam troszkę bardziej zakręcony zawór czterodrożny, oraz pompy od podłogówki i kaloryferów załączją mi się dopiero po osiagnięciu w "sprzęgle" odpowiedniej temp. - tym steruje sterownik pomp CO. a sprzegło to taki kawał rury w której miesza się woda z wyjścia pieca i powrotu z instalacji - jest to patent mojego hydraulika, który przydaje mi się akurat przy tym rodzaju sterownika R501 a nie jest potrzebny dla REG05 - bo tutaj można sobie ustawić temp. załączenia pompy CO - przy R501 pompa niestety pracuje na sztywno.

    żeby zobaczyć na czym z termostatem rzecz polega najlepiej trzba byłoby to poobserwować gdzieś na żywo.

    jeżeli mój piec pozostałby w podtrzymaniu przez całą dobę to zuzycie węgla byłoby 2,57kg / dobę a przez miesiąc spaliłby tylko 77,5kg grzejąc np tylko CWU.

    pzdr

  15. #955

    Domyślnie

    Cytat Napisał gslaw
    Cytat Napisał AlCapone
    U mnie jest tak że jak temperatura spada 2 stopnie poniżej zadanej to automatycznie włącza się praca i niemożliwe żeby np.piec pracował w podtrzymaniu do 30 stopni.Czy jak podłączę termostat pokojowy to się w tym względzie coś zmienia.....????? Mam REG 501......
    tak,
    jeżeli termostat "powie" jest ciepło, to przełącza piec w tryb podtrzymanie. jest to jednak inny rodzaj podtrzymania niż przy pracy bez termostatu. piec wtedy pracuje z mnimalną temp. w elektrometach jest to 30st. i wyłącza się pompa CO, więc piec grzeje tylko siebie. Przy pracy ciągłej, nawet jeżeli piec wejdzie w podtrzymanie to jest to tylko chwilowe 5-10min, ponieważ pompa CO pracuje cały czas i wychładza piec, co skutkuje, że po spadku temp. o 2 st. znowu wchodzi w tryb praca.
    Przy termostacie tak nie jest, temp. może spaść nawet do tych 30st ale piec nie przełączy się w tryb praca, pozostając cały czas na ekonomicznym podtrzymaniu.
    w rzeczywistości nigdy tak nie jest, tak jak pisałem wcześniej, u mnie piec w podtrzymaniu cały czas ma jakieś 60-70 do 75st pomimo, że "n" mam na 58st.
    temp. może mocno zjechać nawet do 35st w momencie przejścia w tryb praca - termostat "mówi" grzać - włacza się pompa CO. Jest to związane z tym, że chłodna woda z instalacji CO zaczyna zalewać piec, który ma pewną bezwładność i trochę czasu mu zajmie (jakieś 25min) zanim podbije temp. do zadanego n. w moim przypadku, żeby piec się szybciej podgrzewał mam troszkę bardziej zakręcony zawór czterodrożny, oraz pompy od podłogówki i kaloryferów załączją mi się dopiero po osiagnięciu w "sprzęgle" odpowiedniej temp. - tym steruje sterownik pomp CO. a sprzegło to taki kawał rury w której miesza się woda z wyjścia pieca i powrotu z instalacji - jest to patent mojego hydraulika, który przydaje mi się akurat przy tym rodzaju sterownika R501 a nie jest potrzebny dla REG05 - bo tutaj można sobie ustawić temp. załączenia pompy CO - przy R501 pompa niestety pracuje na sztywno.

    żeby zobaczyć na czym z termostatem rzecz polega najlepiej trzba byłoby to poobserwować gdzieś na żywo.

    jeżeli mój piec pozostałby w podtrzymaniu przez całą dobę to zuzycie węgla byłoby 2,57kg / dobę a przez miesiąc spaliłby tylko 77,5kg grzejąc np tylko CWU.

    pzdr
    A wiesz moze jaka jest temp przy ktorej piec przejdzie z trybu podtrzymanie w tryb praca ?
    Chodzi mi o to że jezeli ustawie sobie n=50, pompa CO załączana przy 48stopniach to jezeli na piecu spadnie ponizej 48 pompa sie wylaczy piec bedzie grzał wtedy sam siebie i jak rozumiem po 20min (tyle mam ustawione podtrzymanie) piec znowu nagrzeje wodę do 50 stopni ?

  16. #956

    Domyślnie

    nie do końca tak. rozumiem, że te 20 min to czas cyklu podtrzymania, w którym to piec realicuje np 1 cykl pracy żeby nie wygasł. teoretycznie przy 48 st piec przejdzie w tryb praca żeby podgrzać się do zadanej temp n (50st) i dopiero wtedy przejdzie w tryb podtrzymanie - przy użytkowaniu pieca bez termostatu.

    Ty masz REG05 i obecnie nie korzystasz z termostatu pokojowego.
    niestety nie mam doświadczenia z tym sterownikiem, a w instrukcji sterownika nie jest to jasno napisane. wydaje mi się, że zależy to od usatwień indywidualnych tzn uzytkownika. R501 nie ma możliwości tylu ustawień, a niektóre rzezczy tak jak te 2 st. poniżej zadanego n, które powodują przejście w tryb praca, są ustawione na sztywno.

    w twoim przypadku trzeba by pewnie sprawdzić ustawienia parametrów:
    1. temp. obniżania, - wyzerować
    2. czasy obniżania, - wyzerować
    3. temp. załaczania pompy CO.
    i obserwować

    nie chcę się tu więcej wymądrzać bo niestety nie wiem, może odezwie się ktoś kto ma REG05, a jak nie to prponuje zadzwonić do serwisu, są tam naprawdę komptentni ludzie.

    pzdr

  17. #957

    Domyślnie

    Zastanawiam się czy piec po przejściu z trybu podtrzymanie w tryb praca zostaje zalany zimną wodą z obiegu. Czy w tym momencie nie nadrobi spalania tego węgla. Czy nie lepiej regulować jednak zaworami na grzejnikach i zaworem trójdrożnym. Piecyk sobie pyka i utrzymuje np. 50 C.
    Ja mam 25 kW. Dół wszędzie podłogówka. Zawór trójdrozny ustawiony na 20-22 C. Na górze 1 grzejnik odkręcony na 2. Temperatura w domu 18,5 C. Powierzchnia 160 m2. Do dnia dzisiejszego zasobnik starczył na 13 dni. Dzisiaj jadę sprawdzić czy coś zostało w zasobniku. Dom nie zamieszkały. W zasadzie jeszcze się nagrzewa może suszy.

    pozdrawiam

  18. #958

    Domyślnie

    Cytat Napisał gslaw
    nie do końca tak. rozumiem, że te 20 min to czas cyklu podtrzymania, w którym to piec realicuje np 1 cykl pracy żeby nie wygasł. teoretycznie przy 48 st piec przejdzie w tryb praca żeby podgrzać się do zadanej temp n (50st) i dopiero wtedy przejdzie w tryb podtrzymanie - przy użytkowaniu pieca bez termostatu.

    Ty masz REG05 i obecnie nie korzystasz z termostatu pokojowego.
    niestety nie mam doświadczenia z tym sterownikiem, a w instrukcji sterownika nie jest to jasno napisane. wydaje mi się, że zależy to od usatwień indywidualnych tzn uzytkownika. R501 nie ma możliwości tylu ustawień, a niektóre rzezczy tak jak te 2 st. poniżej zadanego n, które powodują przejście w tryb praca, są ustawione na sztywno.

    w twoim przypadku trzeba by pewnie sprawdzić ustawienia parametrów:
    1. temp. obniżania, - wyzerować
    2. czasy obniżania, - wyzerować
    3. temp. załaczania pompy CO.
    i obserwować

    nie chcę się tu więcej wymądrzać bo niestety nie wiem, może odezwie się ktoś kto ma REG05, a jak nie to prponuje zadzwonić do serwisu, są tam naprawdę komptentni ludzie.

    pzdr
    Wydaje mi się że temp i czas obniżania jest po to żeby np w nocy osbie ustawił temp na 45stopni a w dzień na 50stopni.
    Ok zadzwonie

  19. #959

    Domyślnie

    Cytat Napisał laparia
    Zastanawiam się czy piec po przejściu z trybu podtrzymanie w tryb praca zostaje zalany zimną wodą z obiegu. Czy w tym momencie nie nadrobi spalania tego węgla. Czy nie lepiej regulować jednak zaworami na grzejnikach i zaworem trójdrożnym. Piecyk sobie pyka i utrzymuje np. 50 C.
    Ja mam 25 kW. Dół wszędzie podłogówka. Zawór trójdrozny ustawiony na 20-22 C. Na górze 1 grzejnik odkręcony na 2. Temperatura w domu 18,5 C. Powierzchnia 160 m2. Do dnia dzisiejszego zasobnik starczył na 13 dni. Dzisiaj jadę sprawdzić czy coś zostało w zasobniku. Dom nie zamieszkały. W zasadzie jeszcze się nagrzewa może suszy.

    pozdrawiam
    Zawory na grzejnikach mam ustawione na 2 lub 3. W domu jest około 18-20stopni. Na piecu mam ustawione 45stopni.
    Niestety nie mam zaworu trójdrożnego - nie wiedziałem wczesniej że cos takiego trzeba a firma od c.o. mi nic w tym temacie nie podpowiedziała .
    Tą zimę muszę przeżyć bez a na przyszłą pewnie będę przerobiał (będę montował solary na dachu i w tym samym czasie chciałbym zamontować zawór + pompę do CWU).

  20. #960

    Domyślnie

    Cytat Napisał gslaw
    Cytat Napisał AlCapone
    U mnie jest tak że jak temperatura spada 2 stopnie poniżej zadanej to automatycznie włącza się praca i niemożliwe żeby np.piec pracował w podtrzymaniu do 30 stopni.Czy jak podłączę termostat pokojowy to się w tym względzie coś zmienia.....????? Mam REG 501......
    tak,
    jeżeli termostat "powie" jest ciepło, to przełącza piec w tryb podtrzymanie. jest to jednak inny rodzaj podtrzymania niż przy pracy bez termostatu. piec wtedy pracuje z mnimalną temp. w elektrometach jest to 30st. i wyłącza się pompa CO, więc piec grzeje tylko siebie. Przy pracy ciągłej, nawet jeżeli piec wejdzie w podtrzymanie to jest to tylko chwilowe 5-10min, ponieważ pompa CO pracuje cały czas i wychładza piec, co skutkuje, że po spadku temp. o 2 st. znowu wchodzi w tryb praca.
    Przy termostacie tak nie jest, temp. może spaść nawet do tych 30st ale piec nie przełączy się w tryb praca, pozostając cały czas na ekonomicznym podtrzymaniu.
    w rzeczywistości nigdy tak nie jest, tak jak pisałem wcześniej, u mnie piec w podtrzymaniu cały czas ma jakieś 60-70 do 75st pomimo, że "n" mam na 58st.
    temp. może mocno zjechać nawet do 35st w momencie przejścia w tryb praca - termostat "mówi" grzać - włacza się pompa CO. Jest to związane z tym, że chłodna woda z instalacji CO zaczyna zalewać piec, który ma pewną bezwładność i trochę czasu mu zajmie (jakieś 25min) zanim podbije temp. do zadanego n. w moim przypadku, żeby piec się szybciej podgrzewał mam troszkę bardziej zakręcony zawór czterodrożny, oraz pompy od podłogówki i kaloryferów załączją mi się dopiero po osiagnięciu w "sprzęgle" odpowiedniej temp. - tym steruje sterownik pomp CO. a sprzegło to taki kawał rury w której miesza się woda z wyjścia pieca i powrotu z instalacji - jest to patent mojego hydraulika, który przydaje mi się akurat przy tym rodzaju sterownika R501 a nie jest potrzebny dla REG05 - bo tutaj można sobie ustawić temp. załączenia pompy CO - przy R501 pompa niestety pracuje na sztywno.

    żeby zobaczyć na czym z termostatem rzecz polega najlepiej trzba byłoby to poobserwować gdzieś na żywo.

    jeżeli mój piec pozostałby w podtrzymaniu przez całą dobę to zuzycie węgla byłoby 2,57kg / dobę a przez miesiąc spaliłby tylko 77,5kg grzejąc np tylko CWU.

    pzdr
    Serdeczne dzięki.......będę musiał coś takiego zainstalować......

    Masz może jakis namiar na konkretny termostat...????

    Pzdr......
    "Nigdy nie dyskutuj z idiotą...najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 48 z 164

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony