dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 56 z 164
Pokaż wyniki od 1.101 do 1.120 z 3276
  1. #1101

    Domyślnie

    Cytat Napisał laparia
    Na jakim biegu macie ustawione pompy.
    teraz na II

  2. #1102

    Domyślnie

    trzy pytania:

    1. co zrobic by nie kurzyło się przy wsypywaniu z wora? moze jakis patent z wentylatorem? poza oczywiście ostroznym sypaniem

    2. jak czyścicie tę rurę, która łączy piec z kominem?

    3. co ile czyścicie komin?

  3. #1103
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Marcin35 D

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    2

    Domyślnie Elektromet (u mnie KELLER) 15 kW

    Witam.Czy ktoś z Was posiada ten piec i pali czeskim groszkiem?

  4. #1104

    Domyślnie

    Witam wszystkich!

    Mam problem z piecem 25 kW bo zdaje mi sie że za dużo spala groszku, przeglądając forum zauważyłem ze temperaturę pieca ustawionego mam małą, a widzę że u wszystkich jest jakieś 55 stopni. ( dużo palił nawet jak było do 10 stopni na zewnątrz)
    Ale zacznę od wielkości domu który ma jakieś 190m2, nie jest ocieplony(pustak przerwa zalana wapnem i od środka pustak pianowy) okna są wymienione na plastiki oraz instalacja w miedzi. Nie mam założonego zaworu czterodrogowego (mieszającego) i też termostatu pokojowego.
    A moje ustawienia są takie:

    n 41
    d 26
    b 120
    U 50
    o 20
    L 1
    J 30
    F 20
    p 16

    wentylator ustawiony gdzieś na 35 %

    Od samego początku nic nie było ustawiane oprócz L3 na L1

    Tyle samo pali groszku na instalacji miedzianej co na starej.

    Proszę o jakąś podpowiedz!

  5. #1105

    Domyślnie

    Cytat Napisał gslaw
    witam,

    jeżeli piec nie jest w stanie osiagnąć zadanj temp. przy tych parametrach, to trzeba zwiększyć jego moc zwiekszając d i do tego proporcjonalnie zwiększyć U.
    obecnie d mam podkręcone na 15 do 17 (mozna i więcej jak za mało). do tego trzeba zwiekszyć U.
    na kaloryfery puszczam 51st na podłogówkę 32.

    ważna sprawa, nie można doprowadzać do zbyt dużego wychłodzenia domu, bo z odzyskaniem temp. w tych warunkach pogodowych będą duże problemy.

    jeżeli chcemy wyłączyć termostat, to wystarczy nastawić na nim taką temp, której raczej w domu się nie osiągnie np. 30st. Piec będzie wtedy pracował tak samo jak by nie było termostatu - styki są cały czas zwarte. nie trzeba więc nic grzebać w samym piecu .

    podobno w wigilę będzie +4st - sam nie wiem czy się cieszyć
    Witaj
    Dzieki za podpowiedzi
    Czyli według prognozy pogody nie ma co zmieniać termostatu na 30 stopni
    Przestawiłem termostat na ustawienia jakie pisałeś na górze czyli po 1 godzinie

    Pytanie jak zmierzyć temperature jaką dajemy na grzejniki
    kowal29

  6. #1106

    Domyślnie

    ale wy macie z tymi "termostatami" pokojowymi lol
    i z tego co wnoszę oszczędności 0 sł. zero a ceregieli....

    jak narazie u mnie 13.43 kg/24h listopad (zważone)

    grudzień 22.5 kg/24h ostatni tydzień - mrozy

    a temp 21-22 C all time poza sypialnią gdzie mam 20C (200m2 - qubatura hmm spora )) rodzinka 2+2 i dużo wody

    do czyszczenia "rury" używam przystawki do czyszczenia kominków i odkurzacza przemysłowego - sprawdza się

    generalnie - szkoda że gazu nie ma w pobliżu ...


  7. #1107

    Domyślnie Re: ..)

    Cytat Napisał gslaw

    pompy też sobie ustawiłem, żeby włączały mi się przy wyższej temp. 49st, dzięki czemu piec nie zjeżdża tak bardzo. nie mniej jednak zuważyłem, że nawet gdy pompy są w stopie, a piec wychodzi z drzemki, to i tak zjeżdża na rozruchu mocno w dół, tak jakby wentylator nagle wydmuchał ciepłe powietrze do komina. I teraz czym masz wyższe d, tym piec szybciej odrabia temp. i nie spada ona tak bardzo na rozruchu.

    pzdr.
    Witam
    Możesz napisać jak ustawić pompy ,by włączały się przy wyższej temperaturze, który to parametr ? . Mój piec to Elektromet 15KW

  8. #1108

    Domyślnie

    no i mnie dopadło wysokie zuzycie

    20kg/d :"((((((

    ale są mrozy, w nocy do -17stC, w dzień -10stC.

    po raz pierwszy piec nspada do 47stC, z mozołem osiąga 55 stC.

    ale ustawien nie zmieniam, mrozy potrwaja jeszcze kilka dni, potem bedzie znów 0 / -5 i mam nadzieję,ze wrocimy do 10kg/d

    co do płomienia, to podniosłem U z 10 do 15.

    róznica jest taka, ze popiół jest sypki, bez spieków, komin gorący, 130stC, dzieki temu nie skrapla się, co swczesniej miało miejsce.


    oczywiscie, teraz wiecej ciepła nim ucieka.


    mam komin, dokładnie w środku domu, i ładnie mi dogrzewa pomieszczenia, jest naprawdę gorący.

    na poddaszu, nieocieplonym, przykleiłem 10cm wełny. specjalnie po to by:
    1. się na tym odcinku nie skraplała woda,
    2. by się nie wyziębiał, by nie topił śniegu na dachu
    3.i jako zabezpiecznie p/poż. polecam.


    jakie macie spalanie przy tych mrozach ???

  9. #1109

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwert


    jakie macie spalanie przy tych mrozach ???
    Witam
    Ja mam 25kg na dobę ,z czego nie jestem zbytnio zadowolony.
    Pozdr.

  10. #1110

    Domyślnie

    Jur51,

    Sprawidziłam Twoje ustawienia, ale niestety jest jeszcze gorzej, wiec wracam do moich pierwotnych. Przy Twoich ustawieniach piec wyciagał mi tylk o47 st. i zżarło mi multum węgla.

    Ja nie wiem co u mnie jest nie tak z tym grzaniem.
    Mam obecnie ustawienia:
    d=23
    u-40
    b=80
    j=5
    f=10
    o=20

    Skutek:

    Zżera mi ok.45 kg na dobę a w domu mam jedyne 19 stopni - dla mnie to lodówa nie do wytrzymania. Zauwazyłam, że im mniejsze daję b tym mam większe zużycie a temp większej i tak nie osiągam. b=80 jest dla mnie najbardziej optymalne.

    A najcieplej jest w piwincy w korytarzu, bo tam stoi piec i są najgrubsze rury. Paranoja!

  11. #1111

    Domyślnie

    I jak tam żyjemy...??? Przy tych mrozach....????
    "Nigdy nie dyskutuj z idiotą...najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #1112

    Domyślnie

    bonnieblue81
    a może u Ciebie nie przymknięty jest czopuch komina - piszesz że w piwnicy masz ciepło - to może tylko nagrzewać komin.
    Pozdrawiam. JP

  13. #1113

    Domyślnie

    Jeszcze jedno - masz prawie ustawienia fabryczne, w/g instrukcji przy Twoich ustawieniach - zmieniając "b" na 120 i U na 50 i "d" do 26 - nasz kocioł osiąga największą moc i przy tym spalaniu (45 - 50 kg/d) możesz sobie pozwolić na dużo cieplej , tylko czopuch trzeba przymknąć na godż. 10 , zawór trójdrożny na "5" i zadaj mu "n" 60 - będziesz miała w domu ciepło.

  14. #1114

    Domyślnie

    no niestety mi też trochę żre, jakieś 25kg/dobę
    ale to normalne przy tych mrozach.
    zmieniłem parametry na większe. Na kaloryfery puszczam 55-60st, a na podłogówkę 38st. Efekt jest taki, że szybciej robi się w domu ciepło, po 1,5h odrabia 0,5st i się wyłącza na jakieś 2h. wczesniej przy małaych nastawach piec chodził non stop i nie dawał rady nagrzać się sam ani też domu, a przy tym żarł wcale nie mniej. moje obecne nastawy to:
    n58
    d24
    b30
    U24
    o18
    L1
    c48
    czopuch miedzy 10 a 11'stą
    dmuchawa jakieś 3,5cm w najszerszym miejscu - otworzyłem szerzej niż wcześniej zwiększając w ten spoób cug i wegielek w podtrzymaniu lepiej się żarzy i cały czas oddaje ciepło. Przy tych nastawach piec pracuje z większą mocą, nawet podczas pracy wchodzi sobie w podtrzymanie gdyż bez problemu osiąga zadane n.

  15. #1115

    Domyślnie Re: ..)

    Cytat Napisał nikoxxl

    Witam
    Możesz napisać jak ustawić pompy ,by włączały się przy wyższej temperaturze, który to parametr ? . Mój piec to Elektromet 15KW
    w moim sterowniku R501 nie ma możliwości ustawienia włączania pompy CO w zależności od temp. pieca czego bardzo żałuję. jeżeli masz taki sam sterownik no to niestety.... taką opcję ma nowy REG05.

    moja intslacja (i napewno wiele osób ma podobnie jeżeli mają spięte instalacje za pomocą wymiennika) jednak daje mi możliwość sterowania pompami CO. u mnie to wygląda w ten sposób, mam 3 pompy od CO. pierwsza jest podłączona do pieca, kręci wodą pomiędzy piecem a wymiennikiem (u mnie sprzęgłem) i to stanowi tzw. mały lub krótki obwód. Za sprzęglem mam 2 pompy, jedna od kaloryferów druga od podłogówki - są to dwa niezależne obwody, które w sumie stanowią tzw. duży lub długi obwód CO. własnie tymi dwoma pompami mogę sterować w zależności od temp wody na sprzęgle, a robię to za pomocą sterownika pomp CO auratron multi 1111. mam podłaczone 2 czujniki, 1 na sprzęgle - uruchamia obie pompy, 2'gi działa jako termomter i mierzy temp. wody na powrocie podłogówki, dzięki czemu wiem jaką ma temperaturę. działa to w ten sposób, że jeżeli temp. na sprzegle osiągnie zadane 49st pompy się włączają i wyłączają jeżeli temp. spadnie do 45st. dzieki temu piec pracuje stabilniej i łatwiej jest mu się podnieść,gdy za mocno zjedzie z temperatury.

    pzdr

  16. #1116

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowal29

    Pytanie jak zmierzyć temperature jaką dajemy na grzejniki
    mam zainstalowany 1 temometr na wyjściu na obwód kaloryferów i drugi na wyjściu na podłogówkę. jeżeli nie masz takich termometrów to możesz zakupić sobie termometry opaskowe, które można zainstalować w dowolnym miejscu na miedzianej rurce.
    zuważyłem, że nie zawsze temp. na wyświetlaczu pieca pokrywa się z temp., która idzie na CO. bywa tak, ze na piecu mam 58 w CO idzie 60st.
    termometry przydają się również do prawidłowego ustawienia zaworu czterodrożnego.

    pzdr.

  17. #1117

    Domyślnie Re: ..)

    Cytat Napisał gslaw

    w moim sterowniku R501 nie ma możliwości ustawienia włączania pompy CO w zależności od temp. pieca czego bardzo żałuję. jeżeli masz taki sam sterownik no to niestety.... taką opcję ma nowy REG05.

    pzdr
    Dzięki za odpowiedź.
    Mój sterownik również nie ma takiej opcji.

  18. #1118

    Domyślnie

    Ma ktos dobrego speca od tego pieca PILNIE potrzebuje dobrego hydraulika
    bo zbankrutuje!!

    ktos wczesniej pytal o czeski groszek...

    ja pale teraz przy tych mrozach tragedia
    50kg na dobe mi ciagnie
    temp w domu dol 21 gora 19
    dom 170m
    pozatym pogubilem sie z tym zaworem 4d i teraz nie moge dosc do ladu z tym, dlatego szukam DOBREGO speca. czekam na Wasze info

    pozdrawiam

  19. #1119

    Domyślnie

    Słuchajcie, przepraszam, że się wtrącę w wątek. Właśnie stoję przed wyborem typu ogrzewania ( nie mam gazu), więc naturalnym jest, iż ekogroszek rozważam bardzo poważnie... ale tak sobie czytam wasze posty, to aż mnie blady strach ogarnia. Czy naprawdę z tym typem ogrzewania jest tak, że trzeba ślęczeć godzinami z miernikami temperatury, a następnie kolejne kilka dni aby wyregulować piec? Przecież to nie ma sensu... kto na to ma czas? A może to tylko jest tak, że większości działa to bez zarzutu, i oprócz wsypywania paliwa i czyszczenia pieca - to nie trzeba przy nim grzebać? Może trafiają tutaj tylko osoby z problemami, a Ci którym wszystko pięknie działa siedzą cicho albo nie trafiają tutaj? I może to Tych jest większość? Czy jest szansa, że piece na ekogroszek mogą być sprawne po "dobrym" ustawieniu?

  20. #1120

    Domyślnie

    Cytat Napisał mrxaoo
    A może to tylko jest tak, że większości działa to bez zarzutu, i oprócz wsypywania paliwa i czyszczenia pieca - to nie trzeba przy nim grzebać? Może trafiają tutaj tylko osoby z problemami, a Ci którym wszystko pięknie działa siedzą cicho albo nie trafiają tutaj? I może to Tych jest większość? Czy jest szansa, że piece na ekogroszek mogą być sprawne po "dobrym" ustawieniu?
    Przypuszczam, że jest tak jak napisałeś. Z mojego doświadczenia wynika, że można kombinować i siedzieć godzinami przy kotle. Ale po jakimś czasie dochodzisz do wniosku, że to i tak nic nie daje, bo zużycie jest jakie jest i basta. Oczywiście są osoby, które się tym wręcz pasjonują i po każdym zasypaniu podajnika szukają "optymalnych" ustawień.

    Jak masz przyzwoicie zrobioną instalację, to obsługa sprowadza się do zasypu i czyszczenia. Ewentualnie jak są istotne zmiany temperatury na zewnątrz, to zmieniasz 2 parametry na kotle (czas podawania węgla i moc wentylatora).
    Zaworem czterodrogowym jeszcze czasami można sobie ruszyć

Strona 56 z 164

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony