dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1360 z 1521
Pokaż wyniki od 27.181 do 27.200 z 30404
  1. #27181
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał DiunaWO Zobacz post
    że nie trzeba będzie wiercić nowej sondy to kamień spadł mi z serca.
    "Kamien", to tu chyba slowo-klucz, bo raczej ilow nie masz u siebie.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  2. #27182

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Ale to jest bzdura przeciez.

    Sprawdzales te spadki cisnienia na instalacji z pompa (i naczyniem wzbiorczym), czy odcinales pompe?
    Masz na pewno napelnione powietrzem naczynie wzbiorcze?

    To, ze cisnienie spada do zera a masz dobrze odpowietrzona instalacje,moze swiadczyc nawet o jakims minimalnym saczeniu gdzies na polaczeniach. Wycieka 10-20ml i cisnienie na zero.
    Te spadki sprawdzałem na instalacji z naczyniem wzbiorczym ale z odciętą pompą i po kolei każdą pętlę aż znalazłem tę "dziurawą" - tu nie chodzi o 10-20ml ale litry... Tutaj nie było żadnego błędu w tych pomiarach - po prostu mam dużego pecha...

  3. #27183
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Przy probie szczelnosci raczej odlacza sie tez naczynia wzbiorcze. Nie jestm hydra, ale to logicznie wyglada.

    No to inaczej: Jaki jest ten ubytek cieczy z DZ w czasie?
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  4. #27184
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    Te spadki sprawdzałem na instalacji z naczyniem wzbiorczym ale z odciętą pompą i po kolei każdą pętlę aż znalazłem tę "dziurawą" - tu nie chodzi o 10-20ml ale litry... Tutaj nie było żadnego błędu w tych pomiarach - po prostu mam dużego pecha...
    Poszukaj faktury na rurę. Jaki producent, jaka dokładnie rura, jaki PE. Czasem jest tania rura z allegro lub inna bez kwitów (ma być tanio), obsypana kamieniami i nawet "na pusto bez ciśnienia" i dziwne echo się rozchodzi, a do błędu nikt się nie przyzna.
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  5. #27185

    Domyślnie

    No już po ptakach - nawet nie chce mi się tego szukać i się tylko dodatkowo denerwować - minęło ponad 3 lata od zakopania tego badziewia i nic z tym już nie zrobię. Teraz mam dwie opcje - albo pionowe odwierty (dostałem w sumie ostatnio dość dobrą ofertę ale się boję, że chłop coś spie...li i znowu będzie cyrk tym razem z kolektorem pionowym) albo jak już pisałem PC powietrzna. No i tak się właśnie zastanawiam - odnośnie sterowania taką PC inwerterową. Jak to działa? Mój sterownik pokojowy działa w ten sposób, że po osiągnięciu w pomieszczeniu zadanej temperatury (+ histereza) PC się po prosty wyłącza (czyli sygnał ON/OFF) a w przypadku inwertera powinien modulować mocą - czyli zmniejszyć moc (chyba do minimum?) i później znowu podnieść jak temperatura spadnie o zadaną wielkość (histereza). Są takie odpowiednie sterowniki na rynku? No i czy da się je podłączyć do inwerterowych PC?

  6. #27186
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Co ty kombinujesz to nie bardzo kumam. Ale wersja H panasonica ma wbudowany sterownik który możesz przenieść do pokoju i jeśli dobrze rozumiem to osiągnąć swój cel. bez żadnych dodatkowych bajerów.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  7. #27187
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.280
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    minęło ponad 3 lata od zakopania tego badziewia i nic z tym już nie zrobię.
    Dlaczego nic? Ile masz gwarancji na rury? Kan-Therm daje na 10 lat. A Ty nie masz nawet na trzy?
    I nawet nie próbujesz wyegzekwować naprawy/odszkodowania tylko kolejne grube tysiące chcesz wyrzucić?

  8. #27188
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Mi tam nie chce się wierzyć że rura sama stopniowo się rozszczelnienia, to nie makaron że namoknie i zmięknie...
    Ja jeszcze raz sprawdziłbym odpowietrzenie instalacji, ciśnienia w naczyniu itp ...
    Tak na spokojnie bez nakręcania się ...

    Ostatecznie można spróbować eksploatować bez ciśnienia robiąc układ otwarty z naczyniem wzbiorczym...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #27189

    Domyślnie

    Sprawdzałem ciśnienie w naczyniu wzbiorczym i odpowietrzenie. Z tego kolektora już nic nie będzie;( Jednak mam jeszcze jeden pomysł w sumie - może dało by się pokombinować z systemem studni? Mam masę wody gruntowej i warstwy wodonośne są bardzo płytko - praktycznie jak wbijam łopatę to woda sama wypływa. Na badaniu gruntu wyszło, że warstwa wodonośna jest już na kilku metrach. W tym wątku ktoś napisał, że jest to możliwe: http://forum.muratordom.pl/showthrea...(dwie-studnie) . Dodam, że przy domu mam rów melioracyjny i się zastanawiam teraz co by było jak bym zamiast studni zrzutowej wodę do tego rowu odprowadzał? Nawet zimą pod lodem woda tam płynie... Czy możliwe jest w ten sposób rozwiązać problem studni zrzutowej?

  10. #27190
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Ja uważam że to zły pomysł, bezobsługowość zapewnia tylko hermetyczny układ.
    Przy studniach (studni) będziesz musiał częściej lub też rzadziej czyścić parownik, a to zawsze $$.
    I ryzyko że zniszczysz pompę przy słabych zabezpieczeniach lub nawet przy ich braku (zdarza się).

    A jaką pompę ciepła masz w tej chwili?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  11. #27191

    Domyślnie

    Obecnie mam Meetinga ale on idzie na złom i kupiłem DERON 27 W/S: https://www.sklep.asat.pl/pl/p/DERON...-DE-27-WS-/225
    Wymiennik płytowy. Wiem, że trzeba zbadać wodę i mógłbym dołożyć odpowiednie odżelaziacze/odmanganiacze (filtry)... No a czyszczenie też jest możliwe odpowiednimi środkami chemicznymi z tego co wiem...

  12. #27192
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Dziwne. 28 kwietnia (PIĄTEK WIECZOREM) zastanawiasz się czy kupić powietrzną, a dwa dni później w niedzielę mówisz że kupiłeś gruntową?
    Ale OK, nie moja sprawa.

    Rzeczowo na pytania:
    -odżelaziacze/odmanganiacze stosować do >>1m3/h wody którą wyrzucamy z powrotem do gruntu, to bez ekonomicznego sensu, do wody użytkowej owszem
    -czyszczenie wymienników płytowych (czy jakichkolwiek innych) jest oczywiście możliwe i przeważnie skuteczne, pamiętaj tylko że ilość takich czyszczeń jest fizycznie ograniczona....
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  13. #27193
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.280
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Dziwne. 28 kwietnia (PIĄTEK WIECZOREM) zastanawiasz się czy kupić powietrzną, a dwa dni później w niedzielę mówisz że kupiłeś gruntową?
    Przecież ta pompa płynie do Polski już kilka miesięcy.

  14. #27194

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Dziwne. 28 kwietnia (PIĄTEK WIECZOREM) zastanawiasz się czy kupić powietrzną, a dwa dni później w niedzielę mówisz że kupiłeś gruntową?
    Ale OK, nie moja sprawa.

    Rzeczowo na pytania:
    -odżelaziacze/odmanganiacze stosować do >>1m3/h wody którą wyrzucamy z powrotem do gruntu, to bez ekonomicznego sensu, do wody użytkowej owszem
    -czyszczenie wymienników płytowych (czy jakichkolwiek innych) jest oczywiście możliwe i przeważnie skuteczne, pamiętaj tylko że ilość takich czyszczeń jest fizycznie ograniczona....

    DERONa kupiłem kilka miesięcy temu ale z uwagi na problemy z kolektorem nie jest zamontowany - obecnie tak jak pisałem chcę kupić powietrzną albo coś pokombinować z tym DERONem jeśli się da. Nie wiem co tu widzisz w tym dziwnego? Co do przepływu to w DERONIE jest wymagany na poziomie 1,8m3/godz przy jego mocy znamionowej.

  15. #27195

    Domyślnie

    Wracając jeszcze do moich pierwotnych rozważań to oprócz problemów ze sterownikiem PC powietrznej inwerterowej (jak kolega plusfoto zauważył wersja H Panasonica ma to rozwiązane) jest jeszcze temat defrostingu (rozmrażania wymiennika). Próbowałem się dowiedzieć coś na ten temat u producentów PC z CHRL ale oni nie uwzględniają tego w ogóle w wykresach COP PC (!!) twierdząc, że to się nie da obliczyć gdyż tą funkcją steruje logika rozmyta... W efekcie może się okazać, że w pewnych sytuacjach rozmrażanie wymiennika może drastycznie obniżać COP?? Czy ktoś ma jakieś wiarygodne dane na ten temat??
    Tutaj wykres mocy grzewczej i COP jednej z PC powietrznych inwerterowych - jednak przy parametrach A -15/ W 35 jej mocy grzewcza to zaledwie 5kW...:
    https://drive.google.com/open?id=0B9...WNjTUpSZ29rRWs
    Ostatnio edytowane przez amir ; 04-05-2017 o 09:57

  16. #27196
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Uściślijmy że chodzi wyłącznie o adapter i sterownik internetowy. Wewnętrzny działa bez zarzutu.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  17. #27197

    Domyślnie

    Zatem mam prośbę gdyż pewnie gdzieś wcześniej o tym było ale czy może się wypowiedzieć jakiś (lub jacyś) użytkownik PC powietrze-woda Panasonic seria H, tudzież LG jak rzeczywiście sobie radzą w warunkach zimowych (czyli temperatura nocą poniżej -10) oraz w okolicach 0 (do np +2) gdy powietrze jest wilgotne i występuje duże oblodzenie? Jakie rzeczywiście moce osiągają PC i jakim kosztem (moc pobierana)? Osobiście mieszkam w 1 strefie klimatycznej w PL (kilkanaście kilometrów od morza - okolice Gdańska) ale chętnie posłucham opinii mieszkańców pozostałych zimniejszych stref...

  18. #27198
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja mam mitsubishi, ale przy -27 żadnych problemów, zawsze COP powyżej 1 , ten sezon zamknął się zużyciem 2596 kWh
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  19. #27199

    Domyślnie

    Ok ale Ty jeszcze palisz drzewem Pewnie palenisko masz pod wymiennikiem PC i nie musisz nic odszraniac

  20. #27200
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    w tym sezonie zeszło nie całe 1,5 m3 drzewa iglastego. ale to raczej nie do ogrzewania tylko przegrzewania, bo wtedy w salonie temperatura to 25-27 stopni. w domu utrzymuję 22 stopnie
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

Strona 1360 z 1521