dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1292 z 1521
Pokaż wyniki od 25.821 do 25.840 z 30404
  1. #25821
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mardor1971 Zobacz post
    Prąd bez taryfy nocnej gdyż anhydryt nie pozwala grzać tylko w nocy. Po prostu jest wtedy nie do wytrzymania.
    Anhydryt masz oddzielony styropianem od płyty (chudziaka) i dlatego taki efekt. Gdybyś go włożył pod chudziaka było by inaczej.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  2. #25822

    Domyślnie

    Witam,

    jestem obecnie na etapie wyboru projektu domu, do ogrzewania co i wody chcę kupić pompę ciepła powietrzną typu split stąd mam kilka pytań:

    1. Czy jednostka wewnętrzna może stać w bryle garażu? Tam pewnie będzie trochę chłodniej niż w budynku.
    2. Gdyby stała w garażu to do kuchni i salonu byłby ok. 15 metrów, czy to ma jakiś wpływ? Podejrzewam, że będzie potrzeba więcej mocy na wymuszenie obiegu, jeśli tak to czy to istotnie więcej kosztowałoby? Czy byłoby bez znaczenia?
    3. Czy jednostka wewnętrzna może stać gdziekolwiek (chodzi mi o stronę świata) a dokładniej czy gdyby byłą od północy to zauważalnie brałaby pompa więcej energii?
    4. Gdybym stawił pompę w garażu to od północy postawienie jednostki wewnętrznej byłoby najkrótsze, gdybym postawił ją od wschodu (rano i popołudniu słońce) to odległość wyniosłaby ok. 2,5 - 3 m - rurki mogłyby iść w ścianie ale czy te 3 metry miałyby wpływ na efektywność pompy?

    Pomieszczenie gospodarcze jest za kominkiem (wówczas jednostka zewnętrzna stałaby od południa ale i od frontu budynku, raczej wolałbym postawić pompę w tylnej (wydzielonej) części garażu.

    Na ten moment zastanawiam się nad Panasonic Aquarea oraz Nibe split.

    Z góry dziękuje za odpowiedzi.

  3. #25823
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał muaddib Zobacz post
    Witam,

    jestem obecnie na etapie wyboru projektu domu, do ogrzewania co i wody chcę kupić pompę ciepła powietrzną typu split stąd mam kilka pytań:
    Ad1: Może
    Ad2: Bez znaczenia
    Ad3: Bez znaczenia
    Ad4: Zależy od specyfikacji. Często 3m to minimalna długość orurowania. U mnie odległość między jednostkami wynosi 4m, a długość rury 7m
    Nibe Split to przestarzały technologicznie szajs Znajomy ma i w podobnym domu płaci 2x takie rachunki jak ja. Chyba, że wypuścili jakieś nowe modele ostatnio? Jeśli ten stary to omijać!
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  4. #25824
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał muaddib Zobacz post
    Witam,

    jestem obecnie na etapie wyboru projektu domu, do ogrzewania co i wody chcę kupić pompę ciepła powietrzną typu split stąd mam kilka pytań:

    .
    Witam!

    Proponuję zadać pytanie specjalistom firmy Viessmann - TUTAJ

    Zaufaj naszym specjalistom - To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje!
    Każdą wycenę przygotowujemy indywidualnie gdyż każdy ma inne wymagania.
    W dni robocze kontaktujemy się w ciągu 72h.

    Nasi specjaliści rozwieją twoje wątpliwości!

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #25825

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    W dni robocze kontaktujemy się w ciągu 72h.
    a marketingowców uczą, że 15min to jest czas w którym należy klientom na zapytanie odpowiadać

  6. #25826

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi (w pytaniu 3 i 4 chodziło o jednostkę zewnętrzną oczywiście), Na jesień chcę zacząć budowanie i w tym roku chciałbym osiągnąć stan surowy otwarty jak się da to z tynkami w środku i posadzką. I właśnie tu mam pytanie czy dla instalacji ogrzewania podłogowego takie "zimowanie" jest bezpieczne? I tak przy okazji odchodząc trochę z tematu będę musiał jednak składać wniosek o warunki zabudowy (wcześniejsze zawierały parametry domu, które mi nie odpowiadają). Czy skoro były już wcześniej wydane to obecnie pójdzie szybciej? (zmiana to - dł. elewacji frontowej, nachylenie dachu, i zamiast parterowy z poddaszem użytkowym sam parterowy)? Wcześniej byłem w urzędzie (ale o to się wówczas nie pytałem) i ludzie tam zrobili na mnie fatalne wrażenie, np. starszy pan nie wiedział czy potrzebny jest wypis z ewidencji gruntów, po dyskusji z młodą dziewczyną okazało się że u nas w gminie tak (50 zł za kartkę papieru - ale wydali to od ręki). Wcześniej się pytałem to nie potrafili nawet powiedzieć ile się będzie czekać. Na uwagę, że na stronie www urzędu jest termin do 30 dni dali do zrozumienia, że to tylko tak informacyjnie, na pytanie czy w dwa miesiące się wyrobią odpowiedzieli, że ciężko będzie. A na moją uwagę, że powinni skasować ze strony www informację o 30 dniowym terminie na wydanie decyzji, ponieważ wprowadzają tym w błąd ludzi, usłyszałem, że oni nie są od tego. Komuna pełną gębą. Choć inne panie od podatku były bardzo miłe i kompetentne.
    Ostatnio edytowane przez muaddib ; 01-05-2016 o 21:35

  7. #25827

    Domyślnie

    Cytat Napisał mardor1971 Zobacz post
    Prąd bez taryfy nocnej gdyż anhydryt nie pozwala grzać tylko w nocy. Po prostu jest wtedy nie do wytrzymania.
    Co masz na myśli mówiąc, że jest nie do wytrzymania ?

  8. #25828
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Anhydryt masz oddzielony styropianem od płyty (chudziaka) i dlatego taki efekt. Gdybyś go włożył pod chudziaka było by inaczej.
    Kogo pod tego chudziaka - anhydryt. ???

  9. #25829
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Kogo pod tego chudziaka - anhydryt. ???
    Styropian.

  10. #25830

    Domyślnie

    Cytat Napisał PIOCHU-M Zobacz post
    Witam!
    Prześledziłem uważnie wątek ( tak od 2013 roku )
    i proszę o podpowiedź i rozwianie moich wątpliwości.
    Jestem w trakcie budowania swojego domku (aktualnie idą ściany zewnętrzne) Parterowy bez użytkowego poddasza z garażem dwustanowiskowym w bryle - pow. użytkowa 126m2).
    W założeniach co i cwu było zasilane za pomocą pieca na pellet i dodatkowo kominek bez rozprowadzania bardziej dla atmosfery.
    Nie postawiłem jeszcze kominów. Coraz bardziej skłaniam się do zmiany decyzji i zainstalowania PC PW.
    Jednak mimo to myślę o zabezpieczeniu domu w alternatywne źródło zasilania (czyli pewnie kominek o którym wspominałem).
    Jakie rozwiązanie alternatywne/awaryjne do użytkowania sporadycznego będzie najlepsze?
    1.Sam kominek?
    2. Kominek z płaszczem wodnym wpięty w instalację?
    3. Kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza wpięty w instalację rekuperatora?
    Tylko 1 i 3 rozwiązanie nie zapewni mi cwu (może wtedy grzałki).

    Drugi temat to podłogówka.
    Najłatwiej gdyby podłogówka i tylko podłogówka była jako element grzewczy w domu (prostsza instalacja), natomiast:
    dwa pokoje dziecięce plus nasza sypialnia mają po ok. 13m2 każdy. Szczególnie pokoje dziecięce po zastawieniu ich meblami łóżkiem, biurkiem, jak to u dzieci może dywanik, czy nie lepiej zastosować tam dobry grzejnik (jaki?) zamiast podłogówki?
    Z praktyki jak to wygląda u Was? Nie chciałbym, żeby nagle okazało się, że w pokojach dziecięcych jest zimno bo podłogówka zasłonięta.
    Z góry dziękuję za fachowe odpowiedzi.
    Pozdrawiam - Piotr
    Witam,

    Przed wyborem zastępczego źródła ciepła w budynku dla powietrznej pompy ciepła należy zadać sobie pytanie ile razy w ciągu roku występują problemy z dostawą energii elektrycznej w miejscu zamieszkania. Jeżeli awarie zdarzają się rzadko, a ponowne podłączanie jest kwestią kilku godzin, to projektowanie awaryjnego ogrzewania jest jedynie dodatkowym zbędnym kosztem instalacji. Odnośnie wyboru zastępczego źródła ciepła, którego praca nie zależy od energii elektrycznej - może być to kominek z podłączeniem do instalacji podłogowej.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  11. #25831
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant marki Buderus Zobacz post
    ... Odnośnie wyboru zastępczego źródła ciepła, którego praca nie zależy od energii elektrycznej - może być to kominek z podłączeniem do instalacji podłogowej.
    ...
    W jaki sposób kominek ogrzeje podłogówkę bez wsparcia elektrycznego? Kominek w piwnicy i grawitacyjna podłogówka?
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  12. #25832
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant marki Buderus Zobacz post
    Witam,

    Przed wyborem zastępczego źródła ciepła w budynku dla powietrznej pompy ciepła należy zadać sobie pytanie ile razy w ciągu roku występują problemy z dostawą energii elektrycznej w miejscu zamieszkania. Jeżeli awarie zdarzają się rzadko, a ponowne podłączanie jest kwestią kilku godzin, to projektowanie awaryjnego ogrzewania jest jedynie dodatkowym zbędnym kosztem instalacji. Odnośnie wyboru zastępczego źródła ciepła, którego praca nie zależy od energii elektrycznej - może być to kominek z podłączeniem do instalacji podłogowej.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus
    Nie skupiałbym się na dostawach energii elektrycznej bo dzisiaj każdy nawet stałopalny kocioł ma tyle elektroniki, że i tak nie ruszy bez prądu.
    W przypadku pomp ciepła buforem jest instalacja ogrzewania podłogowego, a nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed każdym wypadkiem ekstremalnym z cyklu tygodniowy brak energii elektrycznej. Oczywiście fajnie, że rozważasz kominek - jak ktoś lubi i nie będzie problemu z bałaganem w salonie - jak najbardziej - to już kwestia gustu, raczej nie wygody!

    Co do samych pomp ciepła - słuszna moim zdaniem decyzja i ważne rozważania. Jeśli masz dopiero projekt budynku - skonsultuj się z projektantem systemu grzewczego już na tym etapie. Doradzi najlepiej znając dokładnie projekt domu, jego lokalizację i wasze preferencje.

    Jeśli jeszcze nie masz firmy wykonawczej, ja polecam naszych partnerów: TUTAJ
    i produkty firmy Viessmann! Jak masz jakieś pytania co do urządzeń - służę pomocą!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #25833
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mardor1971

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    nowa sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    389

    Domyślnie

    Cytat Napisał MagnetoX Zobacz post
    Co masz na myśli mówiąc, że jest nie do wytrzymania ?
    Jest zbyt ciepło
    projekt Tymek 135 użytkowych. ściany 24 keramzyt plus 20 styro, sufit 25-30 wełny, na podłodze 23 cm styro ogrzewanie całośc podłogówka 160 m kw 5,5 cm Agila Sols pompa ciepła Dimplex HPK9TEW, odwiert 2*100 m, okna MS 3 szybowe z roletami zewn,2 dorosłych 2 dzieci. Fotowoltaika 8,8 solaredge, produkcja 2020 9,86 mwh

  14. #25834
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mardor1971

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    nowa sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    389

    Domyślnie

    Dostałem rachunek za prąd od października do kwietnia 6 mcy 2800 za wszystko. Czyli ok 450 zł gotowanie grzanie i ciepła woda jestem zadowolony

  15. #25835
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał mardor1971 Zobacz post
    Jest zbyt ciepło
    To coś nie tak ze sterowaniem, czujnikami itp. Anhydryt nie ma nic do tego.
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  16. #25836
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mardor1971

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    nowa sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    389

    Domyślnie

    Gdy zwiększyłem o parę stopni moc nagrzania posadzki w taryfie nocnej to brak kumulacji w posadzce powodował że w domu robiło się gorąco a później gdy posadzka ostygła szybciej niż betonowa to pc tak czy siak się załączała. Dlatego nie warto przy tej posadfzce mieć taryfy nocnej.
    projekt Tymek 135 użytkowych. ściany 24 keramzyt plus 20 styro, sufit 25-30 wełny, na podłodze 23 cm styro ogrzewanie całośc podłogówka 160 m kw 5,5 cm Agila Sols pompa ciepła Dimplex HPK9TEW, odwiert 2*100 m, okna MS 3 szybowe z roletami zewn,2 dorosłych 2 dzieci. Fotowoltaika 8,8 solaredge, produkcja 2020 9,86 mwh

  17. #25837
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Instaltechnic Zobacz post
    To coś nie tak ze sterowaniem, czujnikami itp. Anhydryt nie ma nic do tego.
    ,
    U niego ma bo płytę ma oddzieloną od anhydrytu styropianem. Cienka warstwa anhydrytu szybko mu się nagrzeje ale i dość szybko odda. (brak akumulacji)
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #25838

    Domyślnie

    Cytat Napisał mardor1971 Zobacz post
    Gdy zwiększyłem o parę stopni moc nagrzania posadzki w taryfie nocnej to brak kumulacji w posadzce powodował że w domu robiło się gorąco a później gdy posadzka ostygła szybciej niż betonowa to pc tak czy siak się załączała. Dlatego nie warto przy tej posadfzce mieć taryfy nocnej.
    Dwie sprawy:
    1. podobna nieco sytuacja da się zaobserwować przy ogrzewaniu ściennym (choć w mniejszym zakresie), które to nagrzewa pomieszczenie szybciej niż podłogówka w klasycznej, betonowej posadzce. Może to powodować przegrzanie pomieszczenia lub jeśli jest ścienne tam gdzie termostat to wyłączanie grzania PC zanim reszta pomieszczeń się dogrzeje.

    U mnie jest ścienne i podgrzewa szybciej piętro i o jakieś 0,5-0,7 st C wyżej niż parter, ale na szczęście jest też klasyczna posadzką w 40% która powoduje że potem nic się nie wychładza szybciej - tylko spada do temperatury jaką daje i równoważy posadzka betonowa 7cm zapewniająca akumulację na np: grzanie tylko w 2 taryfie.

    2. Zgodzę się że przy takiej posadzce jak Ty trzymanie się 2 taryfy nie ma sensu. Wyobrażam to sobie jakbym miał wszędzie ogrzewanie ścienne, czyli by utrzymać grzanie w 2 taryfie musiałbym bardzo mocno, wręcz niekomfortowa grzać w nocy a potem czekać na duży spadek w ciągu dnia. Jednak sądzę, że taka G12W lub G12R bez trzymania się sztywno 2 taryfy i tak jest OK i może być bardziej opłacalna niż G11. Chyba, że mamy możliwość faktycznie dużych zmian temperatur przy tej Twojej posadzce i specjalnie w nocy nie dogrzewasz dla komfortu a jedynie i głównie w dzień. Choć i to trzeba przeliczyć bo przy zużyciu 40% w taniej taryfie niby już bardziej się opłaci niż 100% w G11.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  19. #25839
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    W takim razie po co komu droga posadzka anhydrytowa?

  20. #25840
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    W takim razie po co komu droga posadzka anhydrytowa?
    Być może ktoś nie pomyślał przed adaptacją i dał d... ze słabą izolacją w podłodze i ratuje się cienką wylewką.

Strona 1292 z 1521