dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 102 z 1521
Pokaż wyniki od 2.021 do 2.040 z 30404
  1. #2021
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie

    Cytat Napisał bonetka
    Temperatura - 2 stopnie a na PC 135,5 KW, temperat. w domu na dole 22stC
    na górze 23 stC
    a jakie masz temperatury zasilania i powrotu wychodzące z pompy ciepła? Na którym biegu pracuje pompa obiegowa?

  2. #2022

    Domyślnie

    jeszcze tylko dopisze ze zuzycie tani prad/drogiego pradu - wynosi = mnie w okresie zimowym ok 85-95% (na rzecz taniego oczywiwcie) a w okresie letnim (65-75%) czyli jakby nie patrzec czy zima czy lato opłaca mi się to. Dodam jeszcze ze nie pilnujemy tanich godzin (tylko pompa) to znaczy nie zastanawiamy sie czy puszczac pranie i np prasowac teraz czy w nocy. Zasadniczo wiekszosc "drogich" rzeczy jak gotowanie prasowanie robimy w drogim prądzie (oczywiście oprócz weekendów). Tanie taryfy w ciągu dnia roboczego mamy w godz 14-16 a więc te wykorzystuje tylko pompa bo my w pracy)

  3. #2023
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mat007

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    5

    Domyślnie

    Rozumiem że to oznacza że opłaca sie montowac relatywnie duze zbiorniki na CWU i CO, po to by pompa pracowala jak najczesciej w tanim pradzie?

  4. #2024
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    veech'u

    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    162
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    [quote="MARKOG"]
    Cytat Napisał bonetka
    Ja wiedziałam i nawet pisałam w

    wymieniac na II taryfowy dla całego domu a najlepiej jeszcze wziaśc weekendową taryfę wtedy masz sob i niedz w tanim prądzie u mnie jak (zalezy od dostawcy) - musisz sprawdzic- u mnie nie było zadnych dodatkowych kosztów pomiedzy G12 a G12g - warunek odpowiednie zużycie - ale u niektórych dostawców dopłaca się coś i wtedy to przestaje byc opłacalne.
    Jakie u Ciebie sa stawki przy G12g??
    veech

  5. #2025

    Domyślnie

    tani - 0,218624 zł brutto
    drogi - 0,474092 zł brutto




    dla porownania jednotaryfowo 0,37332 ( moze troszke wiecej bo to cena z 2006)

  6. #2026
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    veech'u

    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    162
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARKOG
    tani - 0,218624 zł brutto
    drogi - 0,474092 zł brutto




    dla porownania jednotaryfowo 0,37332 ( moze troszke wiecej bo to cena z 2006)
    u mnie 1 taryfowo 0,35pln i nie wiedzialem czy jestem w stanie zmotywowac moja pompe by wiecej dzialala w nocy niz w dzien wiec przez pierwszy rok ja badam
    To co wie ktos co to sa te stopniominuty i jak je ustawiac w NIbe ???
    veech

  7. #2027

    Domyślnie

    Cytat Napisał mery26
    no właśnie... jak tym umiejętnie sterować?
    200m2 podłogówki PC z CK i obecnie jest tak:
    sterownik pokojowy ustawiony na 22st dzien i 21 noc (histereza 0,5stC) temp max na PC ustawiona na 35stC.
    PC obecnie (temp. w okolicach 0st + - 2 st) na I biegu chodzi prawie non stop, II załącza się na ok. 2-3 h/dobe. rachunek za prad ok. 350 zł/m-c (cały i wszystko na prąd). Tylko I taryfa.
    pozdr.
    Mam do Ciebie mery26 pytanie. Ja bede mial podobny metraz jak Ty. Jak dlugo uzytkujesz PC? Czy jestes w stanie podac zuzycie pradu rozdielajac ogrzewanie, c.w.u. i ogólne?

    Wogóle to mam taki dylemat? Chce sie zorientowac w przyszlych rachunkach?
    W projekcie mam okreslone zapotrzebowanie ciepla budynku:
    CO i grawitacja mech. - 12 KW
    c.w.u. - 18 KW

    Gdzies wyczytalem, ze przyjmuje sie na c.w.u. 500 KWh/os. To chyba cos nie tak? Bzdura jakas?
    A wogóle to dane podalem w KW a tutaj mamy KWh.

    Zakrecony jestem. Ktos mnie oswieci?

  8. #2028
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    W skali roku to nawet można przyjąć 742kWh/os

  9. #2029
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    Witam Was Wszystkich
    Może już w poniedziałek będę miała dwutaryfówkę / to się nazywa tempo!!! prawda?/
    Zasobnik grzeje wodę do 65st C / czasami można się poparzyć / ale raz na jakiś czas .Sam grzeje ja nic nie ustawiałam . Można ustawić temperaturę jak się chce -czym mniej tym oszczędniej ale wtedy nie trzeba tak bardzo mieszać i on się szybciej wyczerpuje i musi dobierać i znowu grzać, Więc trzeba by się zastanowić jaka temperatura w zasobniku byłaby najekonomiczniejsza. Co Wy na to? + 40 czy więcej jeśli więcej to ile ?
    Odczytałam wszystkie odczyty na PC / ale one są w danej chwili , za chwilę są już inne ( przynajmniej niektóre z nich) /
    • powrót z co. Wył.. 32,5 Akt.37,2 /temp.wody odprowadzonej
      chwile pózniej było już 37,5 akt.29,8 /
    • temperat.zewnętrzna GT2 ...-2,3 /czujnik jest zainstal. wysoko i ciepło
      budynku (bal)/
    • odczyt temp.cwu GT3...ustaw.43 aktual.42
    • sprężarka..GT6 ...85,4st /za chwilę było 53,1 - powinien być między
      70st a 125st ...jak pracuje sprężarka
    • temperat. wyjścia na co. GT8...47,9st
    • temperat.powrotu z co. GT9...42,2 / za chwilę było 38,9/
    • wejście c/chłod. GT10 ..3,9st /to tem.solanki z ziemi powinna być
      od -5st do +8 st/
    • wyjście c/chłod.GT11..-0,7st /za chwilę było+0,2st---to tem.solanki
      odprowadz. z PC do ziemi powinna byc od
      1,5 do 5 st.nizsza od tem.solanki doprowadz./


    Nie wiem czy to widać ale brakuje GT4 ,GT5. Odczytuję te temperatury pierwszy raz w życiu i gdyby nie to że są duże r-ki za prąd to nigdy bym tu nie zaglądała bo po co ? A wiecie co to jest to GT4 - to mieszacz czujnik..czyli żeby dodatkowo sobie móc ustawiać krzywą grzewczą z zaworem mieszajacym . Stosuje się to wtedy gdy są grzejniki i podłogówka żeby ta ostatnia się nie przegrzewała. Zawór mieszajacy pozwala przepuszczać różne ilości wody. Żeby działało GT4 i można było to robić trzeba doprowadzić dodatkowy przewód do PC a ...u mnie tego nie ma . Dobre co? Pan skasował człowieka na grubą kasę i ......nie dał tego bo po co? / ja Go napiorę bo zubożył moją PC , jak śmiał ? pytał się ?/
    GT5 natomiast obowiązuje wraz z czujnikiem temperatury pokojowej. Menu to pokazuje zadaną i aktualną temperat. w pomieszczeniu gdzie znajduje się
    czujnik. Tu mogę Pana usprawiedliwić bo czujniki mam ale tylko z pokrętłem
    a nie jakieś elektroniczne . Myslę , że gdyby mieć ochotę to te można zdjąć a w to miejsce zamontować te mądrzejsze / myślę, że wszystkie kabelki potrzebne są /.

    Ale się napisałam. Lekko się osłabiłam przez to GT4.
    Jest jeszcze jeden czujnik ....dokładna regulacja temperat. jest podziałka od minus 10 do plus 10 ....i ja go ustawiłam na 4,2 st ...nie wiem czy to dobrze?
    Co Państwo na to?
    Jest zimno . W samochodzie / czujnik niżej pokazuje -5 / W PC włączył się już kilka razy podgrzewacz. Licznik PC 159,9 .Tem. w domu na dole 23st na górze 22st.
    Pozdrawiam ze skrzącym się śniegiem......i dobrego nowego dnia...

  10. #2030
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    Dzień dobry

    Jest jeszcze coś -tego GT4 nie ma ale....to ..od minus 10 do plus 10.. to dokłdna regulacja zaworu mieszającego / u mnie na 4,2/. W/g instr. normalne ustawienie to 0st.. a ja / nie wiem czy ja czy tak było ?/ ustawiając na 4,2 przesunęłam ją w górę czyli uzyskałam wyższą temperaturę na wyjściu z co. niezależnie od temperatury panujacej na zewnatrz.
    .....położeniem wyjściowym obwodu ogrzewania podłogowego jest krzywa grzewcza 2 ... / w skali od 0 do 10/
    U mnie nie ma punktu .."zwiększenie lub zmniejszenie otwarcia zaworu mieszającego "/ nigdzie tego wsród różnych wskażników na PC/ ale jest "dokładna regulacja zaworu mieszajacego" .
    To jak to jest- albo coś jest albo nie ma. / jest, ale w połowie/ . Jak mogłam przesunąć coś czego nie mozna przesunąć bo nie ma GT4?
    Ale patrząc na te moje wczorajsze wskażniki to woda wychodząca z grzejników na wysoką wartość . Co prawda wchodząca też.
    GT1 - uwzględnia wodę odprowadzaną z kaloryferów z powrotem do PC w trybie co. i zmienia się w zależności od tem .panujacej na zewnątrz , a GT8-
    to samo co GT1 tylko wtedy gdy pompa pracuje w trybie cwu.

    Pozdrawiam cieplutko / tafla jeziora ciemna w porównaniu z otaczającym śniegiem /
    Tem. na zewnatrz -2 na PC 171 KW w domu 24st góra 23st dół.

  11. #2031
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jatred

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Jak juz pisalem, mam taryfe G12,(tanio 0d 14,30 do 16,30 i od 22,00 do 6,00). Nie wiem czy dobrze zrozumialem forumowiczow,ale w Lubuskim taryfa G12g oznacz ze tani prad mam TYLKO od piatku21,00 do po poniedzialku 6,00,natomiast caly tydzien tylko 1-wsza taryfa.Dla mnie to sie nie oplaca.
    Taryfa 1-wsza brutto okolo 47 groszy
    Taryfa 2-ga brutto okolo 22 grosze
    Licznik tylko w 1-wszej taryfie okolo 37 groszy
    pozdrawiam
    Kayman

  12. #2032
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    Jatred
    Wejdż na stronę Twojego Zakładu Energetycznegoi / masz net !/ i i tam musi byc czarno na białym co i jak. Taryfa weekendowa to taryfa G12 + G12 całodobowa w weekendy czyli od wieczora /godz.22 / w piątek ... do rana / godz.6/ w poniedziałek masz taną taryfę. Inaczej to by było bez sensu.
    Ona jest tylko dla " pożeraczy prądu" takich co roczny pobór maja większy niz 12 000. KW. / tak jest napisane w "taryfa dla energii elektrycznej ZEB SA Białysytok 2007 .
    Pozdrawiam .

  13. #2033

    Domyślnie

    u mnie: ENERGIAPRO

    G12g oznacza:
    -Droga taryfa: 7-14, 14-22
    -Tania taryfa 14-16,22-7
    w wekendy: tania taryfa od 14 w sobote do 7 rano w poniedzialek

    w G12 miałem:
    -Droga taryfa: 6-13, 15-22
    -Tania taryfa 13-15,22-6 (o godzine krócej w porównaniu do G12g)
    i tak cały tydzień.

    Teraz mamy wolny rynek energetyczny czy nie wie ktoś jak to jest mieszkając gdzieś gdzie są niekorzystne warunki dla G12g kupić np od mojej ENERGI PRO - jak wtedy z taryfami i godzinami?

  14. #2034

    Domyślnie

    Czy ktoś ma może NIBE 1240 10kW i chciałby podzielić się uwagami dotyczącymi eksploatacji?
    ... Jak nie wiesz jak się do mnie zwrócić pisz Bodziu!

  15. #2035
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    veech'u

    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    162
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał bonetka
    Dzień dobry

    Jest jeszcze coś -tego GT4 nie ma ale....to ..od minus 10 do plus 10.. to dokłdna regulacja zaworu mieszającego / u mnie na 4,2/. W/g instr. normalne ustawienie to 0st.. a ja / nie wiem czy ja czy tak było ?/ ustawiając na 4,2 przesunęłam ją w górę czyli uzyskałam wyższą temperaturę na wyjściu z co. niezależnie od temperatury panujacej na zewnatrz.
    .....położeniem wyjściowym obwodu ogrzewania podłogowego jest krzywa grzewcza 2 ... / w skali od 0 do 10/Pozdrawiam cieplutko / tafla jeziora ciemna w porównaniu z otaczającym śniegiem /
    Tem. na zewnatrz -2 na PC 171 KW w domu 24st góra 23st dół.
    Nie jestem ekspertem i mam inna pompe niz ty ale nie zmienialbym szczegolowych parametrow tylko regulowal zadane krzywe. Ustawilbym krzywa na wyzsza niz 2 np 5, 6 lub nawet 7 ale wszystkie obwody podlogowki otworzylbym na maksa (z tego co zrozumialem z poprzednich postow masz je zdlawione) Tak by pompa mogla podawac niska temperature (ok 33 stopnie przy -4) do podlogowki. Czy to oznacza ze twoja pompa grzeje tylko CO a CWU grzalka elektryczna ? Jesli tak to moze tutaj kryja sie duze koszty? U mnie pompa grzeje cwu do 45st max i woda do kapieli jest bardzo ciepla Nie ma potrzeby przeciez aby grzac wode do 60 a potem mieszac ja z zimna.
    pozdrawiam
    veech

  16. #2036
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    veech`u

    Pc grzeje też zasobnik cwu. Za cwu odpowiada GT3 i mam ustawione na 43 stC. Chodziło mi o to , że ta woda stygnie więc od czasu do czasu PC ją podgrzwa do żądanej temperat.. Poza tym jak się używa cwu to ubywa ze zbiornika i on musi dolać do tych 165 litrów i też ją podgrzac do 43stC.
    Ale zauważyłam , że czasami jest bardziej gorąca- więc może producent sam ja ustawił tak , że od czasu do czasu grzeje do tych 65stC żeby się pozbyć bakterii.
    Natomiast to GT4 to jest czujnik mieszacza , który przepuszcza różne ilości wody . Dzięki temu posadzka nie przegrzewa się. Stosuje sie to wtedy gdy ma się podłogówkę i kaloryfery. / . Ustawia się go poprzez dwa menu:
    Zwiększenie /zmniejszenie zaworu mieszajacego oraz dokładną regulację zaworu mieszajacego . Problem w tym , że ja mam to drugie a tego pierwszego nie / obleciałam wszystko i tego nie ma i nie ma tego dodatkowego przewodu /. Tej dokładnej regulacji zaworu mieszjącego ja nie ustawiałam tylko Pan na początku instalacji w skali od -10 do +10 na 4,2./ fabryczne ustawienie jest na 4. ( oznacza to że temp. powrotu wynosi +35C gdy na zewnatrz jest 0st )C.
    U mnie GT8 tem wejsciowa na Co to 47,9 stC dużo. ?/ a temp. powrotu GT9 to 43,8 stC dużo?

    ''...woda odprowadz. z PC do systemu grzewczego ma tem. wyższą o 7-10stC od tem.powrotu. Przy panującej na zewnątrz temperat. -10stC i nastawionej krzywej 4 PC usiłuje utrzymać temperaturę na powrocie ok.40 stC . Jeśli natomiast temp.wynosi 35stC woda na doprowadz. jest dotąd podgrzwana dopóki woda na powrocie nie uzyska odpowiedniej temperatury"...

    Ja jeszcze o tym nie mam pojęcia i nie wiem jak to poustawiać żeby było dobrze ale będę rozgryzać temat. Masz rację, coś jest ustawione na wysokim poziomie a póżniej zdławione... to po co tak robić , nieekonomicznie zupełnie.
    W czasopiśmie Instalator były ciekawe art. odnośnie PC / nie wiem tylko czy ustawień / - muszę poszukać w necie.

    Pozdrawiam serdecznie i piszcie jak jest u Was . Wydaje mi się że parametry pracy PC mogą się ciut różnić ale nie aż tak dużo / oczywiście dla jedngo rodzaju PC np.glikolowych/

  17. #2037
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie

    Cytat Napisał bonetka
    Witam Was Wszystkich[*] powrót z co. Wył.. 32,5 Akt.37,2 /temp.wody odprowadzonej
    chwile pózniej było już 37,5 akt.29,8 /[*] temperat.zewnętrzna GT2 ...-2,3 /czujnik jest zainstal. wysoko i ciepło
    budynku (bal)/ [*]odczyt temp.cwu GT3...ustaw.43 aktual.42[*]sprężarka..GT6 ...85,4st /za chwilę było 53,1 - powinien być między
    70st a 125st ...jak pracuje sprężarka[*]temperat. wyjścia na co. GT8...47,9st[*]temperat.powrotu z co. GT9...42,2 / za chwilę było 38,9/[*]wejście c/chłod. GT10 ..3,9st /to tem.solanki z ziemi powinna być
    od -5st do +8 st/[*]wyjście c/chłod.GT11..-0,7st /za chwilę było+0,2st---to tem.solanki
    odprowadz. z PC do ziemi powinna byc od
    1,5 do 5 st.nizsza od tem.solanki doprowadz./
    jeśli w okolicy 0 C masz 47,9 na zasilaniu instalacji c.o. to znaczy że jest to instalacja zaprojektowana i wykonana do kotła olejowego a nie do pompy ciepła. Instalację grzejnikową do pompy ciepła projektuje się na parametry 45C zasilanie 40 C powrót ale przy -24 C na zewnatrz. Jeśli na powrocie c.o. masz spadek temperatury ok. 5 C i to jest dobrze, ale grzejniki mają co najmniej 2 x za małe powierzchnie.
    Przy tak bardzo wysokich jak dla pompy ciepła parametrach pracy nie oczekuj wysokiej efektywności, a spodziewany COP to tak z pewnością w okolicach 2-2,5 licząc z pompą dolnego źródła. Oznacza to że Twoje ciepło jest tylko 2-2,5 raza tańsze od ogrzewania prądem - a w taryfie dziennej to już blisko olejowego.

  18. #2038

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARKOG
    u mnie: ENERGIAPRO

    G12g oznacza:
    -Droga taryfa: 7-14, 14-22
    -Tania taryfa 14-16,22-7
    w wekendy: tania taryfa od 14 w sobote do 7 rano w poniedzialek

    w G12 miałem:
    -Droga taryfa: 6-13, 15-22
    -Tania taryfa 13-15,22-6 (o godzine krócej w porównaniu do G12g)
    i tak cały tydzień.

    Teraz mamy wolny rynek energetyczny czy nie wie ktoś jak to jest mieszkając gdzieś gdzie są niekorzystne warunki dla G12g kupić np od mojej ENERGI PRO - jak wtedy z taryfami i godzinami?
    w Wielkopolsce jest syf:
    pozaszczytową (w dni powszednie od 21.00 do 6.00
    oraz wszystkie godziny doby sobót i dni ustawowo wolnych od pracy),

    szczytową (w dni powszednie od 6.00 do 21.00).


    w taryfie weekendowej nie ma tanich godzin w dzień w dni powszednie

  19. #2039

    Domyślnie

    ...
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  20. #2040
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    hydrol

    Zmartwiłeś mnie bardzo ale myslę , że jest tak . PC jest dobrej marki , odwiertów jest tyle co potrzeba na taki dom jak mój, grzejniki są przewymiarowane na pewno bo są kolumbryny / poszukam gdzieś jaką mają moc/ nadbudowa nad PC też jest chyba w porządku natomiast .....Pan który to ustawiał to już zupełnie inna sprawa. Wzięłam Firmę polecaną przez IVT , chciałam żeby była najbliżej miejsca montażu PC. W O.l / najbliżej / były diwe , jedna nazywała się ładniej a druga nie i ja jako kobieta jaką wybrałam? ......no i .....jest tak jak widać .
    Wyjscia są dwa albo poustawiać samemu i zobaczyć jak będzie albo wezwać Kogoś mądrego żeby to poustawiał.
    Dziękuję bardzo za zainteresowanie.
    Pozdrawiam bardzo i ślicznie dziekuję.

Strona 102 z 1521