dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 1521
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 30404
  1. #201

    Domyślnie

    PC nie moze tez byc zbyt tania bo moga sie wtedy przydazyc inne przygody jak np. to co przytrafilo sie Martce (której naprawde wspólczuje).

    Pozdrawiam

  2. #202

    Domyślnie

    Cytat Napisał robud
    Cytat Napisał ex67
    interesuje mnie jaki wyszedł Ci całkowity koszt instalacji PC Ziriusa ?
    Nie udzielam takich odpowiedzi, z powodu:
    1. cena jest negocjowalna i nie chce narzucac komus swoich warunkow,
    2. ciezko wliczyc wklad wlasny w robocizne - poza nabiciem i pierwszym uruchomieniem pompy z racji braku potrzebnego sprzetu - reszte zrobilem sam
    3. jak chcesz wiedziec wiecej to proponuje zwrocic sie do firmy o wycene a jak bedziesz ja mial skontaktuj sie ze mna i porownamy koszty - nalezy jednak miec na uwadze czas - a moja pompa jest z 2004 - ceny sie zmieniaja.

    W ostatecznosci mozesz do mnie przyjechac i zobaczyc na zywo co i jak - juz sie przyzwyczailem do ciaglych odwiedzin w tej sprawie

    Powiem tylko tyle ze te koszty podawane na forum to jakies nieporozumienie i wartosci wyssane z palca
    Witam robud
    A czy nie sprawiloby Ci klopotu jak tez bym do Ciebie przyjechal ??
    Tez zastanawiam sie na ta pompa i zobaczyc to i pogadac to byloby wspaniale )
    pozdrawiam
    pobik

  3. #203

    Domyślnie

    kwitu napisał:

    o jest oczywiste. Opór jednostkowy jest różny z uwagi na różne średnice rur. Tak jak liczy się opór cieplny dla rury o grubości x (walec od grubości x), ściany o grubości y (prostopadłościan), tak samo liczy się opór dla ziemi w kształcie walca. Można to wyobrazić sobie jako np. kawałek rury otoczonej metrową warwą ziemi. Tak jak hot-dog. W środku parówka,a na około gruba buła. (kurdę ale wymyśliłem, haaa). Przewodność jest parametrem materiałowym, niezależnym od gabarytów materiału. Natomiast opór uwzględnia gabaryty i drogę transmisji. Zresztą nie wymyśliłem tego wzoru na liczenie oporu cieplnego wartswy ziemi wokół rury (zaczerpnięty z literatury).

    Zresztą innym przykładem jest np. kabelek elektryczny i przewodnictwo prądu. Przecież druty miedziane 1mm2 i 10mm2 mają inne opory (a zbudowane są z tego samego materiału).

    Nawet jak założymy, że rurki mają wartwę cienką do pominięcuia, to i tak opory łączne wychodzą zbliżone, więc oszukujmy się, że różnice w powierzchni wymiennika można skompensować mniejszymi oporami cieplnymi.
    Biorąc pod uwagę dalej tą samą powierzchnię w m2 przegordy i praktycznie, jak to określił Pan, nieograniczone pole z którego pobierane jest ciepło to nie można zgodnie z tym przyjąć tak różnych oporów dla gliny. W każdym razie nie widzę w tym spójności, pozostaje więc jedynie porównanie miedź - Pe, PP czy inne tworzywo.

    Jeśli chodzi o katastrofy związane z wyciekiem, to Pan przecież snuje katastroficzne wizje z glikolem. Tylko że nie słyszałem o pęknietej rusze z glikolem z tworzywa, natomiast zdarzają się awarie układów chłodniczych typu pęknięte rurki czy rozszczelnienia na połączeniach.
    Wie Pan tak to można się spierać, każdy słyszał co słyszał.
    Jeżeli chodzi o bezpośrednie parowanie to nie słyszałem aby, któraś z firm rozbiła łączenia rur miedzianych w ziemi. Przeważnie jest jedno łączenie w samej pompie lub zbiorczym rozdzielaczu zewnętrznym w stosunku do pompy.
    Pęknięte rurki mogą się trafić i tu i tu jeśli się je uszkodzi podczas montażu, układania w siebie, albo jeśli mają jakieś wady fabryczne. Poz tym niektóre firmy dają długą gwarnację na kolektor gruntowy, więc nawet jeśli byłoby rozszczelnienie to mam gwarancję - no chyba, że zacząłem ryć w ziemi koparką i sam porwałem sobie przewody, ale to w wypadku glikolu i gazu mam kłopot z rozszczelnionym kolektorem.

    eśli chodzi o COP to przesadził Pan z tymi rożnicami. Zapeniam Pana, że 4,5 to daje się osiągnąć przy systemach w/w, gdzie mamy stałą i wysoką temp. w dolnym źródle i to w bardzo specyficznych warunkach. Oczywiście można podać COP=5, jaki otrzymuje się np. przy temp. skr. 30stC, ale normalnie jest to temp. nie do osiągnięcia.

    Nawet jeśli zrobimy podłogówkę niskotemperaturowo, to nigdy nie osiągniemy w rzeczywistym układzie temp. skraplania na poziomie 30st.C.
    Wsp. ef. 5 i więcej można osiągnąć ale w laboratorum a nie w rzeczywistym układzie. Nawet dla gęsto ułożonych rurek w podłodze wystarczy popełnić błąd w zaprojektowaniu odpowiednich przepływów i cała sprawa się sypie.
    Osobiście nie mam tu nic do przesadzania bo przeglądając dane wielu dostawców rozbieżności w COP są ogromne, a to nie ja sporządzałem im dane.
    Czy 30 st.C jest nie do osiągnięcia? Przez zdecydowaną większość sezonu grzewczego tak. Przy dobrze zaprojektowanej podłogówce, dobranej pompie i dolnym źródle to tak - no chyba, ze na podłodze mam drewno z oporem 0,2 lub większym. Osobiście byłem zimą w jednym z domów ogrzewanych pc (zresztą to nie jedyna instalacja którą widziałem) i przy temperaturach na zewnątrz ok. -15 st.C na zasilaniu było 32 st.C!! Inwestor mówił, że przt takiej temperaturze zewnętrznej po raz pierwszy na zasilanu było więcej niż 30 st.C. Wcześniej nawet sie obawiał czy wszytsko jest OK bo temperatura nie przekraczała 30 st.C! W środku było 21 st.C, to nie był żaden termos dom, normalny, podejrzewam, że z średnim zapotrzebowaniem na m2 ok. 50 W.
    Wie PAn, niektóre firmy mają nawet przeprowadzone badania na swoich urządzeniach przez niezależne instytuty, dla różnych warunków, różnych różnic temperatur, i te dane też wykazują różnice, często spore (jest tych firm niewiele i niewiele z nich chciało dla "Kowalksiego" wyciągać coś takiego z szafy, zresztą może i trudno się dziwić - oczywiście tak naprawdę nie wiem kto takie badania ma, a kto nie, bo część przedtsawicieli w terenie firm może nawet o tym nie wiedzieć). Część firm, zwłaszcza produkcja "garażowa" nie wie nawet za wiele o swoich produktach, wręcz można powiedzieć sprawdza je na klientach.

    ęśli chodzi o ciśnienia. Oczywiście tu jest dużo uproszczeń. COP pompy ciepła zależy w bardzo pośredni sposób od temp. dolnego i górnego źródła. COP zależy od różnicy ciśnień przed i za kompresorem, oraz poziomu tych ciśnień. W rzeczywistych układach występuje ponadto wiele zjawisk "pasożytnicych" oniżających efektywność. Dla temp. -5/40 spr. idealnego cyklu Carnota dla gazu doskonałego wynosi ok. 7. Ale przecież istnieje ograniczona spr. mechaniczna spr., spr. elektryczna silnika sprężarki, straty przepływu w elementach chłodniczych w tym na elemencie rozprężnym, niedoskonałośc gazu, istnienie zjawiska nieodwracalności obiegu termodynamicznego. Wystarczy jak spr. el. silnika spr. wynosi 0,9. To już z 7 robi się nieco ponad 6. A gdzie inne straty? Wartości COP w rzeczywistych układach na poziomie 5,5 czy 6 to już absolutna bajka.
    Tutaj się zgadzam, że "środek" pc i jej możliwości są w różnoraki sposób wykorzystane, jak się mówi "diabeł twki w szczegółach" i jedni mają je lepiej rozpracowane, a inni gorzej. Oglądałem od wewnątrz różne urządzenia i słuchałem o różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych, pewnych zastosowanych szczegółach. Jednak tutaj już wypadało by zaprosić wykwalifikowanego chłodnika aby wyłożył pewne rzeczy bo nie mnei to czynić, nie jestem ekspertem, a jedynie upier...-dociekliwym klientem i zgadzam się z Panem, ze w wielu przypadkach na postawione pytania, wchodzące głębiej, napotyka się na "duże gały".
    Też uważam, ze 7 to mogę sobie pomażyć, ale tabele techniczne firm są tworzone według pewnych norm, dla porównywalnych parametrów dolnego i górnego źródła ciepła, chociaż nie do końca to porównanie ma sens dla różnych rozwiązań bo przy rozwiązaniach z glikolem podaje się temperaturę glikolu w dolnym źródle do COP, a przy bezpośrednim odparowaniu temperaturę odparowania. Aby porównać dwa systemy w tych samych punktach trzeba by wziąć i tu i tu pod uwagę temperaturę odparowania czynnika aby uzyskać porównywalną płasczyznę.
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  4. #204

    Domyślnie

    kwitu - dopiero co pisałem, że wybór pompy to jedno, a wykonawca z dobrym serwisem to drugie, a tu wspomnainy wątek Martki......przykra sprawa, jak najdalej nam tylko od takich wykonawców! Tutaj było najgorsze co może być: jedna ekipa robiła środek, druga pompę i teraz odbijają piłeczkę.
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  5. #205

    Domyślnie

    Cytat Napisał Franek Dolas
    PC nie moze tez byc zbyt tania bo moga sie wtedy przydazyc inne przygody jak np. to co przytrafilo sie Martce (której naprawde wspólczuje).

    Pozdrawiam
    O czym piszesz ? Gdzie ten watek ? Nie mogę go znaleźć ....
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  6. #206

    Domyślnie

    Cytat Napisał robud
    Cytat Napisał ex67
    interesuje mnie jaki wyszedł Ci całkowity koszt instalacji PC Ziriusa ?
    Powiem tylko tyle ze te koszty podawane na forum to jakies nieporozumienie i wartosci wyssane z palca
    Wyssane ... ale w jaka stronę ? Żeczywiste koszty są mniejsze czy większe od tych podawanych na forum ?.

    Ktoś tu wyliczył (wygląda wiarygodnie) że koszt:
    C.O. z PC to 55 tys.
    C.O. z Gazem to 20 tys.

    Czy takie wyliczenia też są nieprawidłowe ?

    Wiadomo że zawsze mogą to być odchylenia ale rząd wielkości pozostanie podobny.
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  7. #207

    Domyślnie

    Biorąc pod uwagę dalej tą samą powierzchnię w m2 przegordy i praktycznie, jak to określił Pan, nieograniczone pole z którego pobierane jest ciepło to nie można zgodnie z tym przyjąć tak różnych oporów dla gliny. W każdym razie nie widzę w tym spójności, pozostaje więc jedynie porównanie miedź - Pe, PP czy inne tworzywo.

    Jeśli chodzi o katastrofy związane z wyciekiem, to Pan przecież snuje katastroficzne wizje z glikolem. Tylko że nie słyszałem o pęknietej rusze z glikolem z tworzywa, natomiast zdarzają się awarie układów chłodniczych typu pęknięte rurki czy rozszczelnienia na połączeniach.
    Wie Pan tak to można się spierać, każdy słyszał co słyszał.
    Jeżeli chodzi o bezpośrednie parowanie to nie słyszałem aby, któraś z firm rozbiła łączenia rur miedzianych w ziemi. Przeważnie jest jedno łączenie w samej pompie lub zbiorczym rozdzielaczu zewnętrznym w stosunku do pompy.
    Pęknięte rurki mogą się trafić i tu i tu jeśli się je uszkodzi podczas montażu, układania w siebie, albo jeśli mają jakieś wady fabryczne. Poz tym niektóre firmy dają długą gwarnację na kolektor gruntowy, więc nawet jeśli byłoby rozszczelnienie to mam gwarancję - no chyba, że zacząłem ryć w ziemi koparką i sam porwałem sobie przewody, ale to w wypadku glikolu i gazu mam kłopot z rozszczelnionym kolektorem.

    eśli chodzi o COP to przesadził Pan z tymi rożnicami. Zapeniam Pana, że 4,5 to daje się osiągnąć przy systemach w/w, gdzie mamy stałą i wysoką temp. w dolnym źródle i to w bardzo specyficznych warunkach. Oczywiście można podać COP=5, jaki otrzymuje się np. przy temp. skr. 30stC, ale normalnie jest to temp. nie do osiągnięcia.

    Nawet jeśli zrobimy podłogówkę niskotemperaturowo, to nigdy nie osiągniemy w rzeczywistym układzie temp. skraplania na poziomie 30st.C.
    Wsp. ef. 5 i więcej można osiągnąć ale w laboratorum a nie w rzeczywistym układzie. Nawet dla gęsto ułożonych rurek w podłodze wystarczy popełnić błąd w zaprojektowaniu odpowiednich przepływów i cała sprawa się sypie.
    Osobiście nie mam tu nic do przesadzania bo przeglądając dane wielu dostawców rozbieżności w COP są ogromne, a to nie ja sporządzałem im dane.
    Czy 30 st.C jest nie do osiągnięcia? Przez zdecydowaną większość sezonu grzewczego tak. Przy dobrze zaprojektowanej podłogówce, dobranej pompie i dolnym źródle to tak - no chyba, ze na podłodze mam drewno z oporem 0,2 lub większym. Osobiście byłem zimą w jednym z domów ogrzewanych pc (zresztą to nie jedyna instalacja którą widziałem) i przy temperaturach na zewnątrz ok. -15 st.C na zasilaniu było 32 st.C!! Inwestor mówił, że przt takiej temperaturze zewnętrznej po raz pierwszy na zasilanu było więcej niż 30 st.C. Wcześniej nawet sie obawiał czy wszytsko jest OK bo temperatura nie przekraczała 30 st.C! W środku było 21 st.C, to nie był żaden termos dom, normalny, podejrzewam, że z średnim zapotrzebowaniem na m2 ok. 50 W.
    Wie PAn, niektóre firmy mają nawet przeprowadzone badania na swoich urządzeniach przez niezależne instytuty, dla różnych warunków, różnych różnic temperatur, i te dane też wykazują różnice, często spore (jest tych firm niewiele i niewiele z nich chciało dla "Kowalksiego" wyciągać coś takiego z szafy, zresztą może i trudno się dziwić - oczywiście tak naprawdę nie wiem kto takie badania ma, a kto nie, bo część przedtsawicieli w terenie firm może nawet o tym nie wiedzieć). Część firm, zwłaszcza produkcja "garażowa" nie wie nawet za wiele o swoich produktach, wręcz można powiedzieć sprawdza je na klientach.

    ęśli chodzi o ciśnienia. Oczywiście tu jest dużo uproszczeń. COP pompy ciepła zależy w bardzo pośredni sposób od temp. dolnego i górnego źródła. COP zależy od różnicy ciśnień przed i za kompresorem, oraz poziomu tych ciśnień. W rzeczywistych układach występuje ponadto wiele zjawisk "pasożytnicych" oniżających efektywność. Dla temp. -5/40 spr. idealnego cyklu Carnota dla gazu doskonałego wynosi ok. 7. Ale przecież istnieje ograniczona spr. mechaniczna spr., spr. elektryczna silnika sprężarki, straty przepływu w elementach chłodniczych w tym na elemencie rozprężnym, niedoskonałośc gazu, istnienie zjawiska nieodwracalności obiegu termodynamicznego. Wystarczy jak spr. el. silnika spr. wynosi 0,9. To już z 7 robi się nieco ponad 6. A gdzie inne straty? Wartości COP w rzeczywistych układach na poziomie 5,5 czy 6 to już absolutna bajka.
    Tutaj się zgadzam, że "środek" pc i jej możliwości są w różnoraki sposób wykorzystane, jak się mówi "diabeł twki w szczegółach" i jedni mają je lepiej rozpracowane, a inni gorzej. Oglądałem od wewnątrz różne urządzenia i słuchałem o różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych, pewnych zastosowanych szczegółach. Jednak tutaj już wypadało by zaprosić wykwalifikowanego chłodnika aby wyłożył pewne rzeczy bo nie mnei to czynić, nie jestem ekspertem, a jedynie upier...-dociekliwym klientem i zgadzam się z Panem, ze w wielu przypadkach na postawione pytania, wchodzące głębiej, napotyka się na "duże gały".
    Też uważam, ze 7 to mogę sobie pomażyć, ale tabele techniczne firm są tworzone według pewnych norm, dla porównywalnych parametrów dolnego i górnego źródła ciepła, chociaż nie do końca to porównanie ma sens dla różnych rozwiązań bo przy rozwiązaniach z glikolem podaje się temperaturę glikolu w dolnym źródle do COP, a przy bezpośrednim odparowaniu temperaturę odparowania. Aby porównać dwa systemy w tych samych punktach trzeba by wziąć i tu i tu pod uwagę temperaturę odparowania czynnika aby uzyskać porównywalną płasczyznę.[/quote]


    Ale właśnie powierzchnia rur 12mm i 32mm nie jest jednakowa, i to z uwagi na średnicę jak i z uwagi na długość. Stąd te różnice. Zesztą transport ciepła w układzie złożonym jest tak szybki, jak transport przez ośrodek o największym i przeważającym oporze cieplnym. Grunt ma i tak większy opór cieplny niż metale czy tworzywa. Po drugie śicanka rury ma 1, czy 3mm, a grubość gruntu, z którego pobierane jest ciepło wokół rury wynosi 1m, czyli 1000mm!. Jak przecież owinie się rukę miedzianą izolacją i rurkę z tw. sztucznego taką sama izolacją, to przewodność cieplna materiału rurki jest do pominięcia w porównywaniu transmisji ciepła. Jak Pan zaizoluje dom gr. 100cm styropianu, to z uwagi na opór cieplny mało jest istotone to czy ściana jest wykoana jest cegły, blachy, cz szkła, gdyż za "większość oporu odpowida sturopian". Podobnie jest z gruntem. To grunt jest "wąskim gardłem".

    Jeśli chodzi o awarie, to przecież pisałem też, że jest to bardzo mało prawdopodobne w obu przypadkach, dlatego nie można też dyskryminować z tego powodu układów glikolowych, jak Pan to czynił we wcześniejszych wypowiedziach.

    Jak temp. na zasilaniu jest 30stC, to temp. skraplania w zależnościod czynnika, wielkości skrapacza i przpływów wyniesie co najmniej 35stC, ale pewnie bliżej 40stC.

  8. #208
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar K74
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    1.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Cytat Napisał ex67
    Wyssane ... ale w jaka stronę ? Żeczywiste koszty są mniejsze czy większe od tych podawanych na forum ?.

    Ktoś tu wyliczył (wygląda wiarygodnie) że koszt:
    C.O. z PC to 55 tys.
    C.O. z Gazem to 20 tys.

    Czy takie wyliczenia też są nieprawidłowe ?

    Wiadomo że zawsze mogą to być odchylenia ale rząd wielkości pozostanie podobny.
    Wyślij maila z zapytaniem do Thermogolv. Cena ok. 40% niższa.
    Kasia
    Dziennik: 1 2 3 4; Komentarze: 18

  9. #209
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar K74
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    1.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Przez ostatnią stronę dyskusji pomiędzy kwitu a Prońko M. nie udało mi się całkowicie przebrnąć. Brak zainteresowania fizyką w szkole podstawowej się kłania . Argumenty kwitu są mi jednak dziwnie znajome . Podobne podawał Pan z firmy sprzedającej PC, z którą wymieniałam swego czasu maile. No, ale kwitu zarzeka się, że jest z nią tylko luźno związany, więc to chyba przypadek .
    Kasia
    Dziennik: 1 2 3 4; Komentarze: 18

  10. #210

    Domyślnie

    Cytat Napisał K74
    Cytat Napisał ex67
    Wyssane ... ale w jaka stronę ? Żeczywiste koszty są mniejsze czy większe od tych podawanych na forum ?.

    Ktoś tu wyliczył (wygląda wiarygodnie) że koszt:
    C.O. z PC to 55 tys.
    C.O. z Gazem to 20 tys.

    Czy takie wyliczenia też są nieprawidłowe ?

    Wiadomo że zawsze mogą to być odchylenia ale rząd wielkości pozostanie podobny.
    Wyślij maila z zapytaniem do Thermogolv. Cena ok. 40% niższa.
    Niemozliwe ... chyba nie zrozumiałaś moich danych 55 tys. to cena całej instalacji C.O. + PC a nie samej PC.

    Pompa o której pisze robo (model M2-7/S2-7 D-X) kosztuje ok 25 tys. zł a gdzie instalacja + C.O. ?.
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  11. #211

    Domyślnie

    Cytat Napisał ex67
    Niemozliwe ... chyba nie zrozumiałaś moich danych 55 tys. to cena całej instalacji C.O. + PC a nie samej PC.
    Przez dyskusje teoretykow nie da sie czytac sensu tego forum - jak kupuje samochod to nie interesuje mnie jakie cisnienie ma miec paliwo by sie dobrze jezdzilo i inne elementy - mam jezdzic i nic poza to - moze ci dwaj dyskutanci przeniosa sie gdzies indziej? bo nic nie wnosza do dyskusji a tylko zaczerniaja ta wlasciwa

    To ja zapytam a gdzie w gazie:
    - koszt przylacza (plany, uzgodnienia, odbior instalacji, kolejne urzedy) (w moim przypadku samo przylacze to byl koszt okolo 10000 zl),
    - koszt budowy komina,
    - koszt odbioru i przegladow okresowych komina i calej instalacji gazowej,
    - obostrzenia w meblowaniu bo instalacji gazowej nie wolno zaslaniac itp itd
    - niemierzalny i nieprzeliczalny sens (nie)posiadania w domu gazu
    tak mozna dlugo i namietnie - ale chyba nie oto chodzi.

    I ceny - a ja bede dalej swoje - rozmawiajmy o fakturach i cenach na nich a nie o OFERTACH.

    Jak ktos cos ode mnie chce to prosze na wiadomosc prywatna, bo niestety nie mam czasu przedzierac sie przez forum i juz znikam

  12. #212

    Domyślnie

    Cytat Napisał robud
    Cytat Napisał ex67
    Niemozliwe ... chyba nie zrozumiałaś moich danych 55 tys. to cena całej instalacji C.O. + PC a nie samej PC.
    Przez dyskusje teoretykow nie da sie czytac sensu tego forum - jak kupuje samochod to nie interesuje mnie jakie cisnienie ma miec paliwo by sie dobrze jezdzilo i inne elementy - mam jezdzic i nic poza to - moze ci dwaj dyskutanci przeniosa sie gdzies indziej? bo nic nie wnosza do dyskusji a tylko zaczerniaja ta wlasciwa

    To ja zapytam a gdzie w gazie:
    - koszt przylacza (plany, uzgodnienia, odbior instalacji, kolejne urzedy) (w moim przypadku samo przylacze to byl koszt okolo 10000 zl),
    - koszt budowy komina,
    - koszt odbioru i przegladow okresowych komina i calej instalacji gazowej,
    - obostrzenia w meblowaniu bo instalacji gazowej nie wolno zaslaniac itp itd
    - niemierzalny i nieprzeliczalny sens (nie)posiadania w domu gazu
    tak mozna dlugo i namietnie - ale chyba nie oto chodzi.
    OK Wszystko jasne. Koszt PC z Jasła (Thermogolv) to wydatek ok. 25 tys.(z instalacją). Czyli jakieś 15 tys. drożej niż porządny piec do gazu (z instalacją).

    Policzyć tez trzeba że potrzeba jest podłogówka a nie grzejniki (niższa wydajność) a to podraża koszt C.O.

    Jeśli w eksploatacji wychodzi tak jak piszesz czyli średnio 200/250 zł miesięcznie (całorocznie) to sie opłaca dla spokojniejszej głowy przy rachunkach .

    Inwestycja wygląda całkiem OK.

    Abstrahując do Twoich danych i czytając inne posty użytkowników zadaję sobie pytanie, ile w tych oszczędnościach jest faktycznej roli PC a ile zwykłego sknerstwa ludzi którzy je użytkują i po prostu:

    1- ustawiają temp. na np: 17 st i siedzą w wełnianych skarpetkach
    2- wyłączają ogrzewanie kiedy tylko się da
    3- dogrzewają sie kominkami i tego nie liczą
    4- oszczędzają CWU i się wietrzą zamiast myć

    Nie chcę nikogo dotknąć tymi uwagami ale piszę z doświadczenia.
    Byłem kiedyś u znajomych w domku w którym po paru godzinach gościny zmarzłem jak diabli (pomimo herbatek po góralsku), i następnym razem pojechałem w kalesonach !!!.

    Ktoś na tym forum napisał że ustawia temp. 18 st. żeby tesciowa w pokoju miała ciepło !

    Ludzie litości !
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  13. #213

    Domyślnie

    Cytat Napisał ex67
    Abstrahując do Twoich danych i czytając inne posty użytkowników zadaję sobie pytanie, ile w tych oszczędnościach jest faktycznej roli PC a ile zwykłego sknerstwa ludzi którzy je użytkują i po prostu:
    1- ustawiają temp. na np: 17 st i siedzą w wełnianych skarpetkach
    Podlogowka - wiec podloga ciepla

    Cytat Napisał ex67
    2- wyłączają ogrzewanie kiedy tylko się da
    Nic ci to nie da a wrecz podniesie koszty ogrzewania bo beton ma bezwladnosc ii tak i tak trzeba go nagrzac zanim on zacznie grzac ponad soba

    Cytat Napisał ex67
    3- dogrzewają sie kominkami i tego nie liczą
    Tak - tutaj sie zgadzam z Toba - to sa ukryte koszty - ja przez pierwszy rok nie mialem w ogole kominka, a teraz tak prawie jakbym go nie mial - nie mam po prostu gdzie kupic tanio drewna bo to jednak kosztuje i generuje koszty. A druga strona to ze nie mam czasu i ochoty robic w salonie kotlowni a kominek ma mi stwarzac mila atmosfere wieczorem i nic poza tym.

    Cytat Napisał ex67
    4- oszczędzają CWU i się wietrzą zamiast myć
    Tez sie zgodze - u mnie idzie na miesiac (4 osoby w tym male dziecko) okolo 4m3 cieplej wody - w 90% uzywany jest prysznic zamiast wanny + obiegowka ktora chodzi w ciagu dnia okolo 4-5 godzin lacznie.

    Cytat Napisał ex67
    Ktoś na tym forum napisał że ustawia temp. 18 st. żeby tesciowa w pokoju miała ciepło !
    Ja znam takich co na noc daja 14 st C a grzeja gazem w nowym domu bo tak maja taniej i im jest cieplo.
    Kazdy ma to co lubi i jak lubi, szukanie dziury nic a nic nie da - ja i tak twierdze ze duze rachunki place i tyle - to moje zdanie.

  14. #214
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar K74
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    1.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Cytat Napisał ex67
    Niemozliwe ... chyba nie zrozumiałaś moich danych 55 tys. to cena całej instalacji C.O. + PC a nie samej PC.

    Pompa o której pisze robo (model M2-7/S2-7 D-X) kosztuje ok 25 tys. zł a gdzie instalacja + C.O. ?.
    No dobra...żeby zamknąć temat kosztów inwestycji, myślę, że w każdym przypadku trzeba je rozpatrywać indywidualnie.
    U mnie więc, jeżeli zdecydowałabym się na Thermogolv, wydatek ok. 27 tys. Obejmuje to całą kotłownię i dolne źródło (łącznie z grzaniem wody). Ogrzewanie podłogowe chcę mieć i tak, więc nie mogę tego liczyć jako dodatkowy koszt. Za to na pewno trzeba odliczyć koszty doprowadzenia gazu do budynku (chociaż to tylko 15 m), bo prąd i tak doprowadzić trzeba bez względu na to, czym jest dom ogrzewany.

    Ale to wszystko już było!!!!!!!
    Każdy zainteresowany wie, ile to kosztuje, każdy to sobie kilka razy poprzeliczał.

    Wolałabym poczytać w tym wątku o zadach i waletach systemu z bezpośrednim i pośrednim parowaniem (tylko może trochę bardziej po polskiemu), o tym jak się sprawują pompy poszczególnych producentów, etc.
    Kasia
    Dziennik: 1 2 3 4; Komentarze: 18

  15. #215

    Domyślnie

    Cytat Napisał K74
    Wolałabym poczytać w tym wątku o zadach i waletach systemu z bezpośrednim i pośrednim parowaniem (tylko może trochę bardziej po polskiemu), o tym jak się sprawują pompy poszczególnych producentów, etc.
    OK - to moje obserwacje:
    wady
    1 ograniczona moc cieplna - w sensie wydajnosciowym w krotkiej jednostce czasu - oczywiscie bez zalaczania grzalki elektrycznej
    2 bardzo duza bezwladnosc ogrzewania podlogowego - jednak to bez zwiazku z PC
    3 bardzo droga automatyka programowalna i sterowniki do podlogowki - jednak to bez zwiazku z PC
    4 ciezko poprawnie skonfigurowac caly uklad do wlasnosci domu, mieszkancow, gruntu - mi to zajelo prawie 1,5 roku z racji tego iz zmiany nie dzieja sie od razu
    5 ciagle wizyty (nie)znajomych do ogladania i miliony pytan czy to na pewno dziala bo wiesci o czyms takim sie rozchodza blyskawicznie - sam nie wiem skad i jak

    zalety
    1 bezobslugowosc
    2 pewnosc dzialania podczas dluzszej nieobecnosci i utrzymania temperatury w domu bez potrzeby zatrudniania palacza
    3 "male" koszty ogrzewania i konserwacji (zero zlotych)
    4 brak przegladow okresowych
    5 brak potrzeby budowy komina i wentylacji + obrobki blacharskie na dachu
    6 brak czestych wizyt kominiarza zgodnie z przepisami
    7 brak potrzeby dbania o "material" do ogrzewania i brak potrzeby budowy magazynu na niego
    8 nie potrzeba miec gazu w domu to z mojego punktu widzenia powinnien byc pierwszy punkt jako najwazniejszy dla mnie

    I jeszcze cos bez kategorii, po prostu trzeba sie nauczyc z tym czyms ZYC a w brew pozorm nie jest to latwe i przyjemne - troche stresu to kosztuje, szczegolnie jak sie patrzy na licznik codziennie i nie wie faktycznie czy to dobrze czy to zle a statystyka jest nieublagana i slupki z kosztami rosna. Jednakze to sa moze moje "fobie" jak sie przez 95% zycia mieszkalo w bloku i nie myslalo sie o czyms takim jak ogrzewanie, cwu, itp itd.

    Chyba to wszystko - byc moze ja juz czegos niezauwazam bo z tym czyms mieszkam ale jedno moge powiedziec: jezeli jeszcze bede raz budowal dom, niewazne gdzie to na pewno bede go ogrzewal PC+kolektory - jako ciekawostka za lipiec.2005 koszt przygotowania cwu dla 4 doroslych bez ograniczen ilosciowych bo nigdy nie zabraklo goracej wody wyniosl mnie 2,33 zl - sama praca kolektorow, PC w ogole wylaczona. I takie wartosci kosztow ciesza i maja sens

  16. #216

    Domyślnie

    ex67 - z osób, które tu pisały w tym wątku i mają pc nikt nie utrzymuje chyba temperatury niższej jak 20 st.C! Dajmy spokój z bezsensownymi argumentami, że skarpetki, tony drewna i wietrzenie pod pachami [/url]
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  17. #217

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pońko M.
    ex67 - z osób, które tu pisały w tym wątku i mają pc nikt nie utrzymuje chyba temperatury niższej jak 20 st.C! Dajmy spokój z bezsensownymi argumentami, że skarpetki, tony drewna i wietrzenie pod pachami [/url]
    Czytałem chyba większość Twoich wypocin na forum muratora w sprawie PC.

    Jak zawsze masz odmienne zdanie w każdym temacie i należysz do ludzi którzy nie wiedza nic a jak "coś" się dowiedzą na dany temat to natychmiast staja się fachowcami od wszystkiego. Jeszcze w październiku pisałeś że jesteś zielony w temacie PC a już w styczniu analizowałeś ciśnienia czynników chłodniczych itp. Gratuluję błyskawicznego pojmowania tematu, ale Twoje wypowiedz (czasem zakrawające na miano SPAM-u) tak dogłębne jak i czasami śmieszne zawsze emanowały "mądrością nie znoszącą sprzeciwu".

    Skoro jak zawsze i we wszystkim wiesz co jest sensowne a co bezsensowne to czego szukasz na forum dyskusyjnym ?.
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  18. #218

    Domyślnie

    ex67 - każdy ma swoje poglądy i ja Twoich nie neguję, także nie zamierzam oceniać fachowości Twoich wypowiedzi i informacji, ale chodziło mi jedynie o to, że bezsensowne jest wrzucanie do jednego wora wszytskich instalacji z pc. Ty natknąłeś się na taką, gdzie "w skarpetkach" siedzieli (a i pewnie wietrzą się), a ktoś inny natknął się na taką gazową, olejową gdzie w też "w skarpetach" siedzieli i wietrzyli pachy. Czy to znaczy, że kotły gazowe są be?!

    Twoja wcześniejsza wypowiedź sugerowała, że wszyscy użytkownicy pc to pewnie "niemyje", a do tego większość cześć roku grzeją kominkiem. Dzięki za tak "dogłębną" analizę.

    Jeśli chodzi o moje wypowiedzi to ja tu nikogo nie nakłaniam do tego czy owego związanego z pc bo mi to do niczego nie jest potrzebne, gdybym chciał kogoś do czegoś nakłaniać to musiałbym zmienić tematycznie forum. To że ktoś się ze mną nie zgadza to chyba naturalne, po to mamy forum aby wymieniać opinie. Na forum nie piszę po to aby uczyć tylko się nauczyć, a że wydatek na pc będzie znaczący to dobrze chcę go przemyśleć. Przecież możesz też na temat pc się wypowiedzieć, ale moim zdaniem po co wypowiedzi typu "widziałem jedną złą pc to wszystkie pc są beee".

    Pozdrawiam
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  19. #219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pońko M.
    ex67 - każdy ma swoje poglądy i ja Twoich nie neguję, także nie zamierzam oceniać fachowości Twoich wypowiedzi i informacji, ale chodziło mi jedynie o to, że bezsensowne jest wrzucanie do jednego wora wszytskich instalacji z pc. Ty natknąłeś się na taką, gdzie "w skarpetkach" siedzieli (a i pewnie wietrzą się), a ktoś inny natknął się na taką gazową, olejową gdzie w też "w skarpetach" siedzieli i wietrzyli pachy. Czy to znaczy, że kotły gazowe są be?!

    Twoja wcześniejsza wypowiedź sugerowała, że wszyscy użytkownicy pc to pewnie "niemyje", a do tego większość cześć roku grzeją kominkiem. Dzięki za tak "dogłębną" analizę.

    Jeśli chodzi o moje wypowiedzi to ja tu nikogo nie nakłaniam do tego czy owego związanego z pc bo mi to do niczego nie jest potrzebne, gdybym chciał kogoś do czegoś nakłaniać to musiałbym zmienić tematycznie forum. To że ktoś się ze mną nie zgadza to chyba naturalne, po to mamy forum aby wymieniać opinie. Na forum nie piszę po to aby uczyć tylko się nauczyć, a że wydatek na pc będzie znaczący to dobrze chcę go przemyśleć. Przecież możesz też na temat pc się wypowiedzieć, ale moim zdaniem po co wypowiedzi typu "widziałem jedną złą pc to wszystkie pc są beee".

    Pozdrawiam
    Kończąc temat. Nie zrozumiałeś intencji mojej wypowiedzi na temat "skarpetek". Nie było tam stwierdzenia że ktoś jest "niemyj" a raczej pytanie o wiarygodność danych. Życzę Ci dalszych dogłębnych analiz ciśnienia czynnika roboczego itp.
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  20. #220

    Domyślnie

    Dziękuję, będę dogłębniej analizował przede wszytskim Twoje intencje w wypowiedziach, bo takiej intencji o której piszesz nie było w Twojej wypowiedzi.
    Myślę, że zakończmy tą wymianę "uprzejmości" bo dość żałośnie to chyba z boku wygląda.
    Pozdrawiam i wyłączam się z części wątku "o skarpetkach".
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

Strona 11 z 1521