dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 1521
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 30404
  1. #221

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pońko M.
    Dziękuję, będę dogłębniej analizował przede wszytskim Twoje intencje w wypowiedziach, bo takiej intencji o której piszesz nie było w Twojej wypowiedzi.
    Myślę, że zakończmy tą wymianę "uprzejmości" bo dość żałośnie to chyba z boku wygląda.
    Pozdrawiam i wyłączam się z części wątku "o skarpetkach".
    Widzę że lubisz mieć ostatnie zdanie. Ja też !.
    Intencja to coś czego nie możesz znać a jedynie się domyślać, tak więć stwierdzenie że jej nie było jest nieuprawnione.

    Pozdrawiam i zapraszam do innej dyskusji.
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  2. #222

    Domyślnie

    witam, nie chce zaczynac nowego watku, dlatego postanowilem zadac nastepujace pytanie tutaj, widzac ze wypowiadajea sie ludzie z branzy

    jak jest lepiej:
    - jedna pompa wiekszej mocy, czy dwie mniejsze ?

  3. #223
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jak się sprzeda dwie mniejsze to się weźmie większą kasę niż za jedną większą, chociaż nie zawsze.
    Do czego Ci te pompy?

    Pytanie jest tak bardzo niekonkretne, że trudno dać jakąkolwiek spójną odpowiedź.
    Wszyscy tu piszą i się zgadzają, że PC dobiera się do konkretnego obiektu, warunków, przypadku...
    Do czego Ci te pompy?
    Adam M.

  4. #224
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    maggel

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał robud
    Cytat Napisał K74
    Wolałabym poczytać w tym wątku o zadach i waletach systemu z bezpośrednim i pośrednim parowaniem (tylko może trochę bardziej po polskiemu), o tym jak się sprawują pompy poszczególnych producentów, etc.
    OK - to moje obserwacje:
    wady
    1 ograniczona moc cieplna - w sensie wydajnosciowym w krotkiej jednostce czasu - oczywiscie bez zalaczania grzalki elektrycznej
    2 bardzo duza bezwladnosc ogrzewania podlogowego - jednak to bez zwiazku z PC
    3 bardzo droga automatyka programowalna i sterowniki do podlogowki - jednak to bez zwiazku z PC
    4 ciezko poprawnie skonfigurowac caly uklad do wlasnosci domu, mieszkancow, gruntu - mi to zajelo prawie 1,5 roku z racji tego iz zmiany nie dzieja sie od razu
    5 ciagle wizyty (nie)znajomych do ogladania i miliony pytan czy to na pewno dziala bo wiesci o czyms takim sie rozchodza blyskawicznie - sam nie wiem skad i jak

    zalety
    1 bezobslugowosc
    2 pewnosc dzialania podczas dluzszej nieobecnosci i utrzymania temperatury w domu bez potrzeby zatrudniania palacza
    3 "male" koszty ogrzewania i konserwacji (zero zlotych)
    4 brak przegladow okresowych
    5 brak potrzeby budowy komina i wentylacji + obrobki blacharskie na dachu
    6 brak czestych wizyt kominiarza zgodnie z przepisami
    7 brak potrzeby dbania o "material" do ogrzewania i brak potrzeby budowy magazynu na niego
    8 nie potrzeba miec gazu w domu to z mojego punktu widzenia powinnien byc pierwszy punkt jako najwazniejszy dla mnie

    I jeszcze cos bez kategorii, po prostu trzeba sie nauczyc z tym czyms ZYC a w brew pozorm nie jest to latwe i przyjemne - troche stresu to kosztuje, szczegolnie jak sie patrzy na licznik codziennie i nie wie faktycznie czy to dobrze czy to zle a statystyka jest nieublagana i slupki z kosztami rosna. Jednakze to sa moze moje "fobie" jak sie przez 95% zycia mieszkalo w bloku i nie myslalo sie o czyms takim jak ogrzewanie, cwu, itp itd.

    Chyba to wszystko - byc moze ja juz czegos niezauwazam bo z tym czyms mieszkam ale jedno moge powiedziec: jezeli jeszcze bede raz budowal dom, niewazne gdzie to na pewno bede go ogrzewal PC+kolektory - jako ciekawostka za lipiec.2005 koszt przygotowania cwu dla 4 doroslych bez ograniczen ilosciowych bo nigdy nie zabraklo goracej wody wyniosl mnie 2,33 zl - sama praca kolektorow, PC w ogole wylaczona. I takie wartosci kosztow ciesza i maja sens
    Jestem na Forum od niedawna.Przeczytalam wszystkie posty o pc.Czyzbys oprocz pc mial kolektory sloneczne-bo powiem szczeze,ze myslalam o takim rozwiazaniu.Czy to sie sprawdza?Czy ktos z Forumowiczow ma taka kombinacje?

  5. #225

    Domyślnie

    Cytat Napisał maggel
    Cytat Napisał robud
    PC+kolektory - jako ciekawostka za lipiec.2005 koszt przygotowania cwu dla 4 doroslych bez ograniczen ilosciowych bo nigdy nie zabraklo goracej wody wyniosl mnie 2,33 zl - sama praca kolektorow, PC w ogole wylaczona. I takie wartosci kosztow ciesza i maja sens
    Jestem na Forum od niedawna.Przeczytalam wszystkie posty o pc.Czyzbys oprocz pc mial kolektory sloneczne-bo powiem szczeze,ze myslalam o takim rozwiazaniu.Czy to sie sprawdza?Czy ktos z Forumowiczow ma taka kombinacje?
    A czy nie napisalem tego wyzej? no moze nie dla wszystkich jasne - wiec odpowiadam - tak, mam uklad PC + kolektory plaskie cieczowe + rekuperator - a cio tak sobie wymyslilem dla mojego dobrego samopoczucie

  6. #226
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    maggel

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    5

    Domyślnie

    A czy nie napisalem tego wyzej? no moze nie dla wszystkich jasne - wiec odpowiadam - tak, mam uklad PC + kolektory plaskie cieczowe + rekuperator - a cio tak sobie wymyslilem dla mojego dobrego samopoczucie [/quote]

    Sorki ,ja dopiero ZACZYNAM przedzierac sie przez meandry techniczne,wiec moze nieuwaznie czytam Wasze posty .Zainteresowal mnie ten temat,bo ostatnio dyskutowalam z moja meska polowa na temat pc-mamy dylemat,bo gaz jest tuz za plotem,dzialka mala i bardzo ciepla-oslonieta od pn i wsch a otwarta na pd i zach i az sie prosi o wykorzystanie niekonwekcjonalnych zrodel ciepla.Mamy wprawdzie jeszcze sporo czasu na przemyslenia tych tematow ale chcielibysmy je dobrze przetrawic.Jezeli robud pozwolisz,to za jakis czas odezwiemy sie do ciebie na prywatne lacze-maz teraz wyjechal-moze moglbys wtedy kilka ciekawostek podrzucic,jak wyglada twoja instalacja?Pozdrawiam

  7. #227
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    [quote="Pońko M."]Z pierwszą zimą to jest tak, że nic ona raczej sensownego nie mówi, zresztą kiedyś pisał o tym chyba Dobrzykowice i specjalnie nie dzielił się wynikami za pierwszą zimę, bo wtedy dom potrzebuje dużo więcej ciepła.

    Zgadza sie, pierwszy sezon nie jest w zadnej mierze reprezentatywny, dom jest po prostu jeszcze mokry i potrzebuje wiecej ciepla do ogrzania pomieszczeń


    Z drugiej strony 500 zł na pompę miesięcznie, pierwszej zimy, dom ok. 200 m przy takiej zimie.........czy to tak źle. Hmm, sam nie wiem,

    Wedlug mnie jest to calkiem przyzwoity wynik. Mój rachunek za dwa najzimniejsze miesiace wyniosl 1400 zł ( prad budowlany, 200 m kw). Oczywiscie wszystko mam na prad. Obecnie przesiadlem sie na dwie taryfy i mysle ze bedzie tak z 10% taniej

  8. #228
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jagna
    [Jezier
    Zastanawialiśmy się nad taryfą g12, ale jednak większość prądu zużywamy w godzinach 16-22 czyli światła, telewizor, komputer itp. i przejście na dwie taryfy jendak wymagałoby zmiany pewnych nawyków. Ale sprawa warta jest przemyślenia./.../ Bardziej widziałabym sens w ustawianiu pompy na dużą moc w nocy, kiedy taryfa jest tańsza, żeby się nagrzała i rano oddawała ciepło a na dzień (w droższej taryfie) zmniejszyć ogrzewanie. Jak sądzisz?

    Dokładnie tak właśnie robię tzn. w nocy i w godz 13-15 PC podbija mi temperature w podłogówce o 4 St. a w bojlerze o 9 stopni - w efekcie rzadziej włącza się w droższej taryfie

  9. #229
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    G.Jarek

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dobrzykowice, o ile dobrze pamietam ty uzytkujesz pompe ciepla juz chyba trzeci sezon grzewczy wiec prosze podziel sie z forumowiczami wiedza na temat wysokosci rachunkow w Twoim domu. Z reszta sam kiedys obiecales na innym watku to zrobic ale niestety nie moglem nigdzie sie doszukac informacji o tym.

  10. #230
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    Cytat Napisał G.Jarek
    Dobrzykowice, o ile dobrze pamietam ty uzytkujesz pompe ciepla juz chyba trzeci sezon grzewczy wiec prosze podziel sie z forumowiczami wiedza na temat wysokosci rachunkow w Twoim domu. Z reszta sam kiedys obiecales na innym watku to zrobic ale niestety nie moglem nigdzie sie doszukac informacji o tym.
    To prawda, swego czasu coś takiego obiecałem Na swoje usprawiedliwienie mogę jedynie podać że tak naprawdę to dopiero od lutego br. mam docelowe warunki zasilania PC tzn. normalny, nie budowlany prąd i licznik dwutaryfowy. Dotychczas w sezonie zimowym cena za cały prąd oscyluje w okolicach 1000 - 1200 zł za dwa miesiace. W najzimniejszym okresie ostatniej zimy zapłaciłem 1400 zł. Po zmianie taryfy szacuję że miesieczne koszty spadną mi o minimum 10%.
    PC nie mam rewelacyjnej bo na glikol i składana w Polsce (Ekontech) ale sprawuje sie bez zarzutu. Pompą ogrzewam 200 m kw, nie mam kominka czy tez innych źródeł ciepla. CWU też mam w 100% z PC (żadnych dodatkowych grzałek).

  11. #231

    Domyślnie

    Cytat Napisał robud
    mam uklad PC + kolektory plaskie cieczowe + rekuperator
    Robud, pisałeś o zbiorniku 300l. Czy był w komplecie z PC, czy jakiś inny?
    Chodzi mi o podłączenie solarów do CWU - czy w zbiorniku jest dla nich dodatkowa wężownica?
    Niepokoi mnie inna sprawa - z rysunku na stronie thermogolv'a (opis ZIRIUS'a M2/M2B) wynika,
    że podłogówka jest zasilana poprzez zbiornik wyrównawczy, w którym przecież
    woda musi być podgrzana do temperatury dla potrzeb CWU - zapewne 50C, a potem regulator
    obniża ją do temperatury podłogówki - dajmy na to 35C.
    Czy tak to jest u Ciebie podłączone?

    Inaczej mówiąc, zastanawiam, się, jak to zrobić, żeby mieć COP pompy
    odpowiadający temperaturze parowania dającej 35C na wejściu do podłogówki,
    a jednocześnie w razie potrzeby móc podgrzać CWU.
    Może w ogóle do CWU odddzielny bojler, grzałka, solary, obieg z kominka i t. p.
    (druga PC ) ?

    Paweł

  12. #232

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelm
    Robud, pisałeś o zbiorniku 300l. Czy był w komplecie z PC, czy jakiś inny?
    Byl razem z pompa - ale to nie ma znaczenia.

    Cytat Napisał pawelm
    Chodzi mi o podłączenie solarów do CWU - czy w zbiorniku jest dla nich dodatkowa wężownica?
    Oczywiscie - nie widze sensu utrzymywac dwa zbiorniki jeden dla solarow a drogi dla pc bo w tedy automatyka musialaby utrzymywac temepratury w dwoch zbiornikach a to bez sensu. Dodatkowa wezownica daje mi to ze w lecie jak solary pracuja pelna para to grzeja ta sama wode co pc i przez konfiguracje temperatur pracy pc uzyskuje sie po prostu wyeliminowanie zalaczen pc - a wiec oszczednosci - bo po co ma pracowac pc jak solary daja tyle ciepla ze jest go az za duzo - pare razy wywalilo mi zawor bezpieczenstwa 6 atm no ale woda w zbiorniku dochodzila do prawie 100 st.
    I jeszcze jedno - rozdzielanie ze solary sa do cwu jest mylne, bo one sa do grzania - a grzeja to samo co pc - a na co pojdzie to cieplo to juz kwestia czasu i automatyki.

    Cytat Napisał pawelm
    Niepokoi mnie inna sprawa - z rysunku na stronie thermogolv'a (opis ZIRIUS'a M2/M2B) wynika,
    że podłogówka jest zasilana poprzez zbiornik wyrównawczy, w którym przecież
    woda musi być podgrzana do temperatury dla potrzeb CWU - zapewne 50C, a potem regulator
    obniża ją do temperatury podłogówki - dajmy na to 35C.
    Nazywaj jak sobie chcesz ale nie bardzo rozumiem uzycia tutaj slowa wyrownawczy - to jest bardzoj bufor ciepla, w ktorym gromadzi sie cieplo a dopiero z tego bufora jest cieplo zabierane na cwu i co.
    Klania sie fizyka - zwroc uwage skad jest brane cwu (pkt 4 i 5) i co (pkt 6) z tego zbiornika i jak sie zachowuje rozklad temperatur w tym zbiorniku - do podlogowki wchodzi 35 (masz zawor trojdrozny, ktory to reguluje) ale cwu wychodzi na poziomie 50-60 st - a moze i 90 - wszystko zalezy co chcesz uzyskac i co ci jest potrzebne.

    Kolory na tym obrazku sa wlasnie po to by zobaczyc gdzie jest jaka temperatura na dole zbiornika cos kolo 28-30 st C, w srodku okolo 35 st C, a na gorze okolo 50-60 st C.

    Na tym obrazku nie ma wezownicy do kolektorow, ale jest ona umieszczona w najzimniejszej czesci zbiornika, przez co kolektory pracuja od dosc malych temperatur odbioru ciepla w zbiorniku, a jednoczesnie z racji warstwowania sie ciepla w zbiorniku daja niezla laczna temperature na koniec dnia

  13. #233

    Domyślnie

    Cytat Napisał robud
    Klania sie fizyka
    Ok, ok, dzięki za troskę dzięki też za dokładne objaśnienia.
    Nie mam problemu ze zrozumieniem w jaki sposób dystrybuowane jest ciepełko w Twoim układzie,
    jedynie co mi zgrzyta przy połączeniu PC+CO+CWU to to, że układ PC
    musi być ustawiony tak, że pracuje zawsze (przynajmniej w zimie) na grzanie do 50C, niezależnie
    czy w efekcie końcowym zasila CWU, czy CO.
    Lwia część pracy PC idzie na potrzeby CO, więc gdyby dało się zaprojektować układ,
    w którym PC idzie na powiedzmy 38C temp. skraplania, a dla podgrzania CWU przełącza się na chwilę na 50C,
    to COP pompy byłoby optymalne.
    Dlatego zastanawiam się, co byłoby bardziej ekonomiczne:
    a) układ taki jak Twój
    b) PC+ podłogówka na 35C + osobny zbiornik na CWU grzany prądem, kominkiem, solarem etc.
    Albo jeszcze śmieszniej:
    c) układ taki jak Twój, pracujący na 35C, a CWU dodatkowo podgrzewana jakimś małym bojlerem o te kilkanaście stopni C.
    Paweł

  14. #234

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelm
    Ok, ok, dzięki za troskę dzięki też za dokładne objaśnienia.
    Nie mam problemu ze zrozumieniem w jaki sposób dystrybuowane jest ciepełko w Twoim układzie,
    jedynie co mi zgrzyta przy połączeniu PC+CO+CWU to to, że układ PC
    musi być ustawiony tak, że pracuje zawsze (przynajmniej w zimie) na grzanie do 50C, niezależnie
    Ale dlaczego tak? u mnie PC pracuje na temperaturze 32 st C z histereza 2 a wiec od 30 do 33 - jakos tak sie wylacza, i to daje tyle ze na gorze zbiornika utrzymuje sie caly czas okolo 60 st C.

  15. #235

    Domyślnie

    Cytat Napisał robud
    Ale dlaczego tak? u mnie PC pracuje na temperaturze 32 st C z histereza 2 a wiec od 30 do 33 - jakos tak sie wylacza, i to daje tyle ze na gorze zbiornika utrzymuje sie caly czas okolo 60 st C.
    Czegoś nie mogę zrozumieć, a chciałbym bo pompy z Thermogolvu podobają mi się,
    skąd się w zbiorniku bierze temperatura wyższa niż temperatura w skraplaczu??
    Mniejsza z tym, ważniejsze są efekty działania tej pompy.
    Nie chciałbym Cię rozdrażnić a wręcz przeciwnie - dowiedzieć się jak najwięcej na temat,
    czy mógłbyś przypomnieć jeszcze jakie wyliczono zapotrzebowanie na ciepło dla Twojego domu?
    Skąd wyliczyłeś COP około 4,6?
    I z ciekawości - czy jest możliwość "podglądnięcia" do jakiej temperatury zmrażało się dolne źródło ciepła?
    Mam strefę przemarzania 120cm i boję się trochę tych 80cm dla kolektora. Czary jakieś...
    Paweł

  16. #236
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    robud. Jesli z pompy ciepła wychodzi woda o temperaturze 32 stopni i wpływa do zbiornika zaworem nr 2 to w zbiorniki na samej górze będzie temperatura niższa niż 32 stopnie.

  17. #237
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Witam. Temat pc ćwiczę od ponad roku. Jestem zdecydowanie na tak. Nie mniej do dzisiaj nie wybrałem tej, którą chce mieć. Zdecydowanie faworytem jest pompa z bezpośrednim parowaniem - bo moim zdaniem " im mniej pośredników, tym lepiej i taniej w eksploatacji). Mam pytanie na które do nie znalazłem konkretnej odpowiedzi. Dlaczego nie można stosować bezpośredniego parowania w odwiertach pionowyvh np. kilku 30m?Zgodnie z ogólnie dostępnymi danymi 1 m odwiertu pionowego daje średnio 50W a 1m powierzchni kolektora gryntowego poziomego od 20 do 30W. Wg. tego co napisał Kwitu w odniesieniu do kolektora zakopanego na głębokość 80 cm '"bzurą jest tłumaczenie o oporach i ciśnieniach". Gdzie zatem tkwi problem?.
    Pozdrawiam

  18. #238
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jezier, ale w prztoczonym przykładzie parownik pc jest w zbiorniku i osiąga około 80 stopni. Ta konstrukcja nie ma wymiennika. Jest to pc z tz. "obustronnym bezpośrednim parowaniem"

  19. #239
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Tego robud nie napisał. Przy 80 stopniach czynnika chłodniczego rzeczywiście można mieć w zbiorniku wodę o temp 60 stopni. Jednak zastrzeżenie pawelm jest słuszne. COP pompy która tak mocno spręża czynnik chłodniczy nie jest optymalne.

  20. #240
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Pewnie. Fizyki nie przeskoczysz. Gwoli wyjaśnienia. Producent pc M2/5 na swojej stronie podaje COP w wys.4,58 ale dla temp. 0/35, natomiast dla temp. 0/50 już "tylko" 3,2. Myślę, że są to osiągi realne. Wynika z tego również, że dla temp. np. 0/60 COP może oscylować około 2. Moim zdaniem aby wszystko jakoś zbilansować ( w przypadku tej pc), należy założyć, że podana pompa będzie pracowała do temp. w górnrj części zbiornika coś około 50 stopni - co daje temp. cwu około 45 stopni.

Strona 12 z 1521