dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1314 z 1521
Pokaż wyniki od 26.261 do 26.280 z 30404
  1. #26261
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    A ja nie mam nic z tych rzeczy

  2. #26262
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Witam

    08-02-2015 13:35 w innym wątku napisałem

    Tak wyglądają warunki i przebieg defrostu T-Cap 9 kW w wersji z 2012r. jaką posiadam.

    Załącznik 365441

    To są warunki które rozumie pompa i zasady wg których reaguje. Reszta to fizyka i meteorologia.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec

    dzięki za info , na fotce nie widzę momentu załączenia grzałki-właściwie bardziej mnie interesuje czy jeśli jest dołączana grzałka podczas defrostu , to :

    -jest to grzałka w module hydraulicznym (raczej nie , bo grzałka to chyba opcja)
    -jest to podgrzewanie obwodu sprężarki ,tj jakaś grzałka w jednostce zewnętrznej
    ?
    z góry dzięki za oświecenie amatora
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  3. #26263
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Grzałka 3 kW jest (była) w module hydraulicznym T-Capa w standardzie. Nie można jej całkowicie odłączyć.


    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  4. #26264

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    Czy są jakieś przeciwskazania, żeby przy PC gruntowej mieć układ otwarty po stronie GZ ?
    Sam układ chłodniczy "nie widzi" ciśnienia po drugiej stronie skraplacza, ale przy niskiej jego wartości istnieje ryzyko wystąpienia kawitacji (obiegówka).
    Może któryś z instalatorów coś rzeknie jeśli podasz konkretną wartość jaka miałaby po stronie GZ wystąpić.
    W starych domach czasem trzeba kombinować, ale jeśli to nowy dom, to dlaczego układ otwarty?

  5. #26265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Grzałka 3 kW jest (była) w module hydraulicznym T-Capa w standardzie. Nie można jej całkowicie odłączyć...
    Czy jednym z zadań układu sterowania nie jest załączanie grzałki (podczas defrostu) w przypadku stwierdzenia spadku temperatury powrotu poniżej pewnej wartości?
    Chyba któryś z użytkowników T-CAP obserwował i opisał tutaj takie zachowanie układu i nawet zmierzył ilość energii pobieranej wtedy przez grzałkę.
    Defrost trwał kilka minut. Układ ze skraplaczem połączonym bezpośrednio z podłogówką.

  6. #26266

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Sam układ chłodniczy "nie widzi" ciśnienia po drugiej stronie skraplacza, ale przy niskiej jego wartości istnieje ryzyko wystąpienia kawitacji (obiegówka).
    Może któryś z instalatorów coś rzeknie jeśli podasz konkretną wartość jaka miałaby po stronie GZ wystąpić.
    W starych domach czasem trzeba kombinować, ale jeśli to nowy dom, to dlaczego układ otwarty?
    W założeniach pompa ma być podpięta bezpośrednio do rozdzielaczy podłogówek, ale CWU chcę grzać przepływowo, stąd planowałem podłączyć PC również do bufora z wężownicą CWU. Całość będzie stanowiła dość dużą ilość wody, więc chyba odpada naczynie przeponowe. Dodatkowo awaryjnie przewiduję możliwość ładowania bufora przez kocioł. Stąd też skłaniam się do układu otwartego.
    Dom jest piętrowy, pompa ciepła będzie w piwnicy, więc podejrzewam, że jakieś ciśnienie hydrostatyczne i tak będzie w układzie.
    Głównie martwię się, czy otwarty układ nie będzie w jakimś stopniu wpływał na przyspieszoną korozję wymiennika w PC.

  7. #26267
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Czy jednym z zadań układu sterowania nie jest załączanie grzałki (podczas defrostu) w przypadku stwierdzenia spadku temperatury powrotu poniżej pewnej wartości?
    Chyba któryś z użytkowników T-CAP obserwował i opisał tutaj takie zachowanie układu i nawet zmierzył ilość energii pobieranej wtedy przez grzałkę.
    Defrost trwał kilka minut. Układ ze skraplaczem połączonym bezpośrednio z podłogówką.
    Witam

    Chyba chodzi o mój wpis.
    Kiedyś, w dość typowych warunkach obserwowałem odszranianie jednostki zewn.
    Grzałka włączała się w środku cyklu na mniej więcej 90 sek.

    Przy mocy 3 kW łatwo policzyć, że pobrana przez nią w trakcie cyklu moc wynosi ok.75 W.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  8. #26268
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    maciej10

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    okolice Bydgoszczy
    Posty
    195

    Domyślnie

    Mam pytanie do znawcw tematu.

    Moze mi ktos wyjasnic co oznacza alarm w w pompie buderus o wysokiej temperaturze na zasilaniu -czujnik E11.T1. Wlacza sie ten alarm za kazdym razem kiedy jest dezynfekcja termiczna w zbiorniku-co tydzien i sporadycznie co pare tygodni. Czy to jest normalne?

    Jeszcze jedno pytanie:
    Pompa dziala od 8 listopada 2015-od tego czasu czas pracy sprezarki wynosi 1380 godzin a liczba startow 2534 ! Czy to normalne zeby sprezarka zalaczala sie tak czesto? Uwazam ze pompe ktora mam jest za mocna na 150m2 dobrze ocieplonego domu-instalator upiera sie ze wszystko jest ok i ze tak byc powinno.
    Dom 154m2 + garaż 35m2 (nieogrzewany).BK24+20cm grafit 0,31;strop 40cm wełny w granulacie (u=0,39);podloga 22cm eps-100 0,38 w 4 warstwach ;okna veka alphaline (V90)3 szyby U okna od 0,7 do 0,9;rolety zewnetrzne;wszedzie podlogowka PC - Buderus 8k-1 7,6 KW odwierty pionowe 2x100m;WM brink 400 excelent plus,odkurzacz centralny profi 42.1,PV 2 x 3KW na dwóch fazach orientacja-południe;pochylenie 25*

  9. #26269
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.680

    Domyślnie

    Liczba startów to logika sterowania plus ustawienia, zapytaj swojego instalatora, człowiek który to zamontował z pewnością szybciej Ci doradzi bo zna dokładnie instalację. Przy 100% podłogówki można oczekiwać dużo niższego współczynnika starty/ilość godzin.
    Co do błędu podczas wygrzewania, prawdopodobnie zbyt długo próbuje "ciągnąć" na sprężarce i przed odłączeniem programowym sprężarki wyrzuca zabezpieczenie ostateczne czyli presostat wysokiego ciśnienia. Z Burdelusem co prawda nie współpracuję ale wszystkich pomp ciepła dotyczy ta sama fizyka. Jeśli nie instalator czy serwis, to jest tutaj na forum taki "konsultant marki Buderus" ale w zasadzie to jakiś cienki leszcz z marketingu więc na jego pomoc bym nie liczył. Może poda Ci chociaż jakieś namiary na kumatego serwisanta.
    PS
    Są od dawna zasobniki których nie trzeba wygrzewać. Już nie raz o tym pisałem.
    Ostatnio edytowane przez wihajster ; 27-08-2016 o 22:08
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  10. #26270
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Liczba startów to logika sterowania plus ustawienia, zapytaj swojego instalatora, człowiek który to zamontował z pewnością szybciej Ci doradzi bo zna dokładnie instalację. Przy 100% podłogówki można oczekiwać dużo niższego współczynnika starty/ilość godzin.
    Co do błędu podczas wygrzewania, prawdopodobnie zbyt długo próbuje "ciągnąć" na sprężarce i przed odłączeniem programowym sprężarki wyrzuca zabezpieczenie ostateczne czyli presostat wysokiego ciśnienia. Z Burdelusem co prawda nie współpracuję ale wszystkich pomp ciepła dotyczy ta sama fizyka. Jeśli nie instalator czy serwis, to jest tutaj na forum taki "konsultant marki Buderus" ale w zasadzie to jakiś cienki leszcz z marketingu więc na jego pomoc bym nie liczył. Może poda Ci chociaż jakieś namiary na kumatego serwisanta.
    PS
    Są od dawna zasobniki których nie trzeba wygrzewać. Już nie raz o tym pisałem.
    Chodzi o przepływowe zbiorniki CWU ?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  11. #26271
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.680

    Domyślnie

    Tak, one są zupełnie pozbawione problemu legionelli (praktycznie, bo teoretycznie znajdzie się jaki oszołom). Już kilka firm ma takie w ofercie.
    Problem jest też znacznie ograniczony w dwupłaszczowych.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  12. #26272
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Tak, one są zupełnie pozbawione problemu legionelli (praktycznie, bo teoretycznie znajdzie się jaki oszołom). Już kilka firm ma takie w ofercie.
    Problem jest też znacznie ograniczony w dwupłaszczowych.
    U mnie trochę za późno, ale mam nadzieję że innym forumowiczom się przyda. Dzięki.
    Jednak 6KW grzałka w mojej kotłowni się przyda....
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  13. #26273
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    U mnie trochę za późno, ale mam nadzieję że innym forumowiczom się przyda. Dzięki.
    Jednak 6KW grzałka w mojej kotłowni się przyda....
    Mam najzwyklejszy zasobnik cwu w cenie 1500zł,używany w praktyce od 3 lat,nie mam w nim grzałki czyli nie grzeję pow.46st.C.
    Wg niektórych,legionella by nas już dawno zjadła ale jednak wszyscy trzymamy dobrą formę.
    Czyli co z tego wynika ?
    Odpowiedź zostawiam myślącym

  14. #26274
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Mam najzwyklejszy zasobnik cwu w cenie 1500zł,używany w praktyce od 3 lat,nie mam w nim grzałki czyli nie grzeję pow.46st.C.
    Wg niektórych,legionella by nas już dawno zjadła ale jednak wszyscy trzymamy dobrą formę.
    Czyli co z tego wynika ?
    Odpowiedź zostawiam myślącym
    Piotr strasznie się obruszył gdy nalegałem. Swego czasu forumowicz ze Strzegomia strasznie agitował by zbiorniki CWU wygrzewać. Poddałem się tej sugestii.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  15. #26275
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Piotr strasznie się obruszył gdy nalegałem. Swego czasu forumowicz ze Strzegomia strasznie agitował by zbiorniki CWU wygrzewać. Poddałem się tej sugestii.
    Dlatego służę jako przykład,że legionella nie jest aż tak mocna jaką chcą ją widzieć niektórzy

  16. #26276
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Dlatego służę jako przykład,że legionella nie jest aż tak mocna jaką chcą ją widzieć niektórzy
    No to mnie trochę uspokoiłeś, grzałkę uśpię na tak długo jak będzie trzeba....
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  17. #26277
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    No to mnie trochę uspokoiłeś, grzałkę uśpię na tak długo jak będzie trzeba....
    No i cieszę się,że coś tam znowu podpowiedziałem

    Teoria i praktyka to z reguły nie idą razem po drodze.

  18. #26278
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    No i cieszę się,że coś tam znowu podpowiedziałem

    Teoria i praktyka to z reguły nie idą razem po drodze.
    Za parę dni po raz pierwszy odpalę zbiornik, więc informację napewno się przydadzą...
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  19. #26279
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciej10 Zobacz post
    Jeszcze jedno pytanie:
    Pompa dziala od 8 listopada 2015-od tego czasu czas pracy sprezarki wynosi 1380 godzin a liczba startow 2534 ! Czy to normalne zeby sprezarka zalaczala sie tak czesto? Uwazam ze pompe ktora mam jest za mocna na 150m2 dobrze ocieplonego domu-instalator upiera sie ze wszystko jest ok i ze tak byc powinno.
    Nie znam się na pompach a tym bardziej gruntowych typu on/off bo uważam to za badziew ale nie trzeba się znać żeby na logikę wytłumaczyć twój babol.
    Dla właśnie takich badziewnych pomp typu on/off charakterystyczne jest to ze jak zalaczaja się jak jest potrzeba ale wtedy grzeją od razu na maksa czyli jak nie masz "spowolnienia" tego grzania przez akumulacje w wylewce tudzież bufora to szybko nagrzeje i szybko się wyłącza żeby za chwilę znowu się włączyć i szybko wyłączyć czyli tak jak w twoim przypadku częste start/stopy pompy.
    Jaka masz wylewke z czego i grubość ?
    BK nie służy akumulacji przy tego typu badziewnych pompach.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 27-08-2016 o 23:23

  20. #26280
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Nie znam się na pompach a tym bardziej gruntowych typu on/off bo uważam to za badziew ale nie trzeba się znać żeby na logikę wytłumaczyć twój babol.
    Dla właśnie takich badziewnych pomp typu on/off charakterystyczne jest to ze jak zalaczaja się jak jest potrzeba ale wtedy grzeją od razu na maksa czyli jak nie masz "spowolnienia" tego grzania przez akumulacje w wylewce tudzież bufora to szybko nagrzeje i szybko się wyłącza żeby za chwilę znowu się włączyć i szybko wyłączyć czyli tak jak w twoim przypadku częste start/stopy pompy.
    Jaka masz wylewke z czego i grubość ?
    BK nie służy akumulacji przy tego typu badziewnych pompach.

    Możesz nie pisać po pijaku?

Strona 1314 z 1521