dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1391 z 1521
Pokaż wyniki od 27.801 do 27.820 z 30404
  1. #27801
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Dlatego zapytałem co sądzisz o informacjach jakie podał p.Telżyn na swoim blogu carbon.Proszę,odnieś się do tego co napisałem powyżej o ciągłej pracy sprężarki
    Raz jeszcze cyt:
    Czy praca ciągła spreżarki na bardzo niskim poborze (ok 300W) jest dla niej zdrowa, czy może lepiej, żeby miała jakieś przerwy (niestety zmiana ustawień powoduje że włącza i wyłącza się kilka razy na godzinę
    Odp.
    Ciągła praca sprężarki jest jak najbardziej wskazana.
    Nawet jeśli od 3 dni nawet na moment się nie wyłączyła?
    Nawet ,można wręcz powiedzieć, że warunki do pracy ma idealne. Na tyle ciepło, że nie musi się odszraniać i na tyle zimno, że jest zapotrzebowanie na ciepło i jest jego odbiór.
    Odpowiem tak trochę przewrotnie...
    Ja osobiście nie spotkałem jeszcze jakiegokolwiek urządzenia mechanicznego które staję się żywotniejsze im dłużej pracuje...
    Wszystko powinno być odpowiednio wypośrodkowane...
    To że zakres pracy pompy ciepła jest np do 55* to wcale nie oznacza że ciągła praca z takim parametrem spowoduje wydłużenie "życia"...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  2. #27802
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    No własnie Podobne elementy masz w powietrznej i też nikt gwarancji nie daje to dlaczego wychodzimy z założenia, że na pewno gruntówka będzie działała dłużej ?
    Zepsuć się może wszystko następnego dnia, ale skoro coś stoi w bardzo stabilnych temperaturach i pracuje na niewielkich wahaniach temperatury, to logicznym jest, że powinno popracować dłużej.

  3. #27803
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    No to jeszcze 3 lata i zobaczymy czy moja popracuje bezawaryjnie te 10 lat.
    W Szwecji byłem w domu w którym PC gruntowa pracowała bezawaryjnie 12 lat a bylo to 10 lat temu.
    22 lata temu PC nawet w Szwecji nie były tak dopracowane ja te dzisiejsze.
    Oczywiście każde urządzenie może się popsuć i w tym celu producent daje gwarancję.
    Ta gwarancja ma jednak zabezpieczyć klienta przed awariami w okresie początkowym eksploatowania bo w tym okresie początkowym najczęściej wychodzą na jaw błędy produkcyjne. To się nazywa "docieranie" na krzywej Weibulla a po naszemu krzywej wannowej.
    Akurat tutaj się z Tobą zgodzę, ale tylko dlatego ze masz IVT. Tak jak mówiłem zastanawiałem się też nad gruntówką, pochodziłem do tematu IVT bo ma bardzo dobre opinie i długo są na rynku, ale niestety się cenią. IVT to bardzo dobra marka PC, pytanie jak to ma się do innych gruntówek. Po tym jak cena odstraszyła mnie skutecznie od PC pojawiły się wątki o powietrznych, że dają radę i na taką też się zdecydowałem.

    Obyśmy wszyscy nie żałowali własnych wyborów
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  4. #27804
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Akurat dzisiaj napisalem do mojego instalatora co z tym fantem i czekam na wyczerpującą odpowiedź co mam zrobić
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  5. #27805
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Odpowiem tak trochę przewrotnie...
    Ja osobiście nie spotkałem jeszcze jakiegokolwiek urządzenia mechanicznego które staję się żywotniejsze im dłużej pracuje...
    Wszystko powinno być odpowiednio wypośrodkowane...
    Właśnie.Wypośrodkowane.Tylko jak to zrobić...
    Jak dla mnie ,dla urządzenia typu PC PW stojącego na zewnątrz, lepsze warunki to praca niemal ciągła.Jeśli chodzi o obciążenie sprężarki,to także powinno być,może nie lepiej-ale stabilniej.Z mniejszymi wahaniami mocy i przepływu.Ale w tym wypadku dochodzi do wcześniejszego "zużycia mechanicznego" czyli zmęczenia materiału.Wcale nie jest takie oczywiste,czy zarżniemy sprężarkę i samo urządzenie,traktując je niemal ekstremalnymi warunkami przy pracy tylko w T2 (noc,niższa temp.na zewnątrz,grzanie z dużą i maksymalną mocą po kilkunastu godzinach od wyłączenia),czy może prawie ciągłą pracą w ciągu doby?Jak dla mnie,dłuższa praca na niewielkiej temp.zasilania objawia się stabilniejszą pracą sprężarki,mniejszym zużyciem kW i większym COP-a to oznacza niższe rachunki.O komforcie nie wspominam.Kiedyś rozmawialiśmy na ten temat długo.
    Ale każdy może spróbować sam.Póki co na zewnątrz warunki stabilne.
    Pozdrawiam.

  6. #27806
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Nawet ,można wręcz powiedzieć, że warunki do pracy ma idealne. Na tyle ciepło, że nie musi się odszraniać i na tyle zimno, że jest zapotrzebowanie na ciepło i jest jego odbiór.
    Grzałeś kiedyś chociaż klimą? Przy sporym plusie i średniej wilgotności potrzebuje się odszraniać. Na dobrą sprawę, to trudno o warunki gdy trzeba grzać a nie trzeba odszraniać. I szybciej to będą duże mrozy i niska wilgotność, niż lekki plus i wilgoć.

    A co do "zarzynania" sprężarki w T2 to nie działa tak. Jak podłoga chce za dużo ciepła wziąć i powrót jest zimniejszy, niż założona dT pozwala, to sprężarka schodzi z temperatury zasilania (czyli rośnie COP). Jak powrót jest wystarczająco ciepły, dopiero podnosi temperaturę zasilania. Więc koszty ogrzewania spadają nie tylko dlatego, że tańszy prąd, ale też dlatego, że COP wyższy z powodu mniejszej temperatury GZ. A sprężarka wcale nie musi być bardziej obciążona, bo nie dostarczy więcej mocy, niż posadzka jest w stanie oddać do pomieszczenia.
    Urządzeniom elektrycznym zazwyczaj najbardziej szkodzi włączanie i wyłączanie. Trudno dobrać tak PC, żeby pracując 24/7 była w stanie dostarczyć ciepło potrzebne przy +10 i -20*. Powiedziałbym, że jest to niemożliwe. A puszczając wg zegara mamy mniej cykli, niż puszczając samopas.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-01-2018 o 15:09

  7. #27807
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Grzałeś kiedyś chociaż klimą? Przy sporym plusie i średniej wilgotności potrzebuje się odszraniać. Na dobrą sprawę, to trudno o warunki gdy trzeba grzać a nie trzeba odszraniać. I szybciej to będą duże mrozy i niska wilgotność, niż lekki plus i wilgoć.
    I dlatego na małej mocy ,praując w ciągłej- (jeśli) zrobi to (defrost) rzadziej,a niżeli z dużą mocą w tych samych warunkach.

    P.S.
    Mam w firmie 4 klimatyzatory,grzeję w przejściowe i chłodzę całe lato.Mam tez klimę z PC w domu 2x3,6kW. Więc grzałem i grzeję
    Klimą,rzecz jasna.

  8. #27808
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    P.S.
    Mam w firmie 4 klimatyzatory,grzeję w przejściowe i chłodzę całe lato.Mam tez klimę z PC w domu 2x3,6kW. Więc grzałem i grzeję
    Klimą,rzecz jasna.
    I w takich warunkach jak teraz masz mniej defrostów, niż w mrozy?

  9. #27809
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I w takich warunkach jak teraz masz mniej defrostów, niż w mrozy?
    Koorna,Kaizen.
    Czytaj proszę,dokładnie co napisałem o warunkach na zewnątrz powyżej:
    I dlatego na małej mocy ,pracując w ciągłej- (jeśli) zrobi to (defrost) rzadziej,a niżeli z dużą mocą w tych samych warunkach

  10. #27810
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Koorna,Kaizen.
    Czytaj proszę,dokładnie co napisałem o warunkach na zewnątrz powyżej:
    I dlatego na małej mocy ,pracując w ciągłej- (jeśli) zrobi to (defrost) rzadziej,a niżeli z dużą mocą w tych samych warunkach
    Czytam dokładnie, i polemizuję z tym stwierdzeniem:

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Nawet ,można wręcz powiedzieć, że warunki do pracy ma idealne. Na tyle ciepło, że nie musi się odszraniać i na tyle zimno, że jest zapotrzebowanie na ciepło i jest jego odbiór.
    Dla mnie jest tak dalekie od prawdy jak to tylko możliwe.

  11. #27811
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czytam dokładnie, i polemizuję z tym stwierdzeniem:
    Dla mnie jest tak dalekie od prawdy jak to tylko możliwe.
    Trafiły się odpowiednie warunki atmosferyczne?Nie wiem.
    Co z reszta wypowiedzi?

  12. #27812
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Wiem jedno.Na stałej pracy z niską mocą,przetrwam mniejszym zużyciem niż każdy grzejąc tylko w T2.Na takich wahaniach temp,stała praca to rarytas.

  13. #27813

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Zepsuć się może wszystko następnego dnia, ale skoro coś stoi w bardzo stabilnych temperaturach i pracuje na niewielkich wahaniach temperatury, to logicznym jest, że powinno popracować dłużej.
    jak wszystko się psuje i coś stoi, tak to to logicznym jest

  14. #27814
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Wiem jedno.Na stałej pracy z niską mocą,przetrwam mniejszym zużyciem niż każdy grzejąc tylko w T2.Na takich wahaniach temp,stała praca to rarytas.
    I tutaj masz rację (prawie) nie tylko mniejsze zużycie( praca pc w optymalnych warunkach ) ale też taki długotrwałe grzanie powoduje że można zejść z temperaturą domu niżej i nie wpływa to na komfort . Ale to nie oznacz że nie należy wykorzystywać 2T . Ja jako użytkownik kiedyś pc on/of a obecnie inweter , robię to tak że pc ma pozwolenie na pracę przez całe okienka 2T + rano jak mi o 6-tej kończy się 2 T przedłużam zezwolenie do 8-ej. Później w okienku 2T 13-15 przedłużam o kolejne 2 godzinki . Wieczorem godzinka pracy w 1T . W takiej pracy mam stabilną temperaturę w domu ( jednak 14 cm betonu w posadzce nie wychłodzi się przez te 4 godziny ) a i później po tychc 4-rech godzinach jak pc się załączy to jakoś nie,, szaleje ".Rano jak pc pracuje w 6-8 godzina to i tak pracuje na minimum mocy bo po całej nocy jednak dom ,,wygrzany" ( w cudzysłowiu dla TwójPan ) to samo w godzinach 15-17. to pozwala na duże procentowe zużycie energii w 2t .
    Nie uważam że pc inwerter zużyje się szybciej ze względu na większą ilość godzin pracy w sezonie grzewczym , raz że mniej startów , dwa że sama sprężarka wykona praktycznie tą samą ( a może trochę mniej ) obrotów/sezon grzewczy , więc części ruchome zużyją się w takim samym stopniu ( może trochę mniej )
    Dlaczego używam ,,trochę mniej " bo sprężarka inwerter pracuje , z lepszym cop przy niższym obciążeniu , w skutek tego do ,, przepompowanie" tej samej ilości ciepła wykona mniejszą pracę

  15. #27815
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Nie uważam że pc inwerter zużyje się szybciej ze względu na większą ilość godzin pracy w sezonie grzewczym , raz że mniej startów , dwa że sama sprężarka wykona praktycznie tą samą ( a może trochę mniej ) obrotów/sezon grzewczy , więc części ruchome zużyją się w takim samym stopniu ( może trochę mniej )
    Co jakiś czas ktoś podaje, że 10 lat temu widział działającą 10-15 letnią pompę ciepła, wtedy to były pompy on/off. Ja bardziej zastanowiłbym się nad wpływem zakazu stosowania ołowiu m.in. w "lutach elektroniki", który Unia wprowadziła w 2006 roku. Od tego czasu rzadko który sprzęt działa "dobrych" kilka lat. Im bardziej skomplikowana elektronika, tym bardziej czuła na "zimne luty" . Inwerter to głównie elektronika w stosunku do on/off. Jak elektronika zacznie podawać różne dziwne "impulsy" to sprężarka zacznie falować, ale nie tak jak życzyłby sobie jej projektant. To takie "małe dywagacje" dlaczego ostatnio sprzęty tak krótko działają i czy ciągłe działanie sprzętu nawet w pomieszczeniu ( na zewnątrz tym bardziej ) nie wpływa na przyspieszenie "starzenia się układów scalonych".

    Uwzględniając powyższe budując nowy dom postawiłbym na porządne ocieplenie i w miarę tani system ogrzewania.
    Gdybym był przekonany, że szczelność warstwy ocieplenia i system ogrzewania podłogowego przetrwa bez uszkodzeń powyżej 50 lat postawiłbym jednak na PC gruntową.
    Rozpatrując krótszy okres ( 20-30 lat ) najbardziej ekonomicznym systemem ogrzewania o zapotrzebowaniu rocznym powyżej 10MWh + 2 do 4 MWh na cele bytowe jest kogeneracja PC PW i PV, gdzie można uzyskać roczny koszt na poziomie 500-1000zł za całą zużytą energię przy inwestycji na poziomie PC gruntowej.
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

  16. #27816
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Co jakiś czas ktoś podaje, że 10 lat temu widział działającą 10-15 letnią pompę ciepła, wtedy to były pompy on/off. Ja bardziej zastanowiłbym się nad wpływem zakazu stosowania ołowiu m.in. w "lutach elektroniki", który Unia wprowadziła w 2006 roku. Od tego czasu rzadko który sprzęt działa "dobrych" kilka lat. Im bardziej skomplikowana elektronika, tym bardziej czuła na "zimne luty" . Inwerter to głównie elektronika w stosunku do on/off. Jak elektronika zacznie podawać różne dziwne "impulsy" to sprężarka zacznie falować, ale nie tak jak życzyłby sobie jej projektant. To takie "małe dywagacje" dlaczego ostatnio sprzęty tak krótko działają i czy ciągłe działanie sprzętu nawet w pomieszczeniu ( na zewnątrz tym bardziej ) nie wpływa na przyspieszenie "starzenia się układów scalonych".

    Uwzględniając powyższe budując nowy dom postawiłbym na porządne ocieplenie i w miarę tani system ogrzewania.
    Gdybym był przekonany, że szczelność warstwy ocieplenia i system ogrzewania podłogowego przetrwa bez uszkodzeń powyżej 50 lat postawiłbym jednak na PC gruntową.
    Rozpatrując krótszy okres ( 20-30 lat ) najbardziej ekonomicznym systemem ogrzewania o zapotrzebowaniu rocznym powyżej 10MWh + 2 do 4 MWh na cele bytowe jest kogeneracja PC PW i PV, gdzie można uzyskać roczny koszt na poziomie 500-1000zł za całą zużytą energię przy inwestycji na poziomie PC gruntowej.
    Tak ,być może z elektroniką może tak być ,chociaż akurat mi np telewizory , które maja raczej więcej elektroniki, jakoś szybko nie padają .
    Koszt elektroniki + sprężarki nówka , do mojej pc to o 2K , nie dramat .Elektronika jednak ze względy a masową produkcję jest coraz tańsza.
    Roczny koszt na potrzeby CO i CWU to ~600-800 pln( w domu 5 osób ) w zależności od zimy , nie dramat
    Mam pc gruntową inwerter , całość ,,tymi ręcmi "poskładałem za 18K - 5 kw moc nominalna , wystarczająca do jego domu , PV fajna sprawa , być może założę jak jeszcze trochę stanieją , ale ekonomi na razie w tym nie ma .
    Ostatnio edytowane przez Garażowiec ; 09-01-2018 o 08:44

  17. #27817
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Koszt elektroniki + sprężarki nówka , do mojej pc to o 2K , nie dramat .
    Zgadza się i właśnie dlatego prostsze konstrukcje PC gruntowych mają dużą zaletę. Ty sam naprawisz swoja PC bo z tego co kojarzę sam ja wykonałeś. Zwykły Kowalski jest zdany na serwisanta i często otrzyma odpowiedź: " Panie lepiej kupić nowa, będzie Pan miał wszystko fabrycznie nowe". Koszty serwisu są coraz wyższe.

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    PV fajna sprawa , być może założę jak jeszcze trochę stanieją , ale ekonomi na razie w tym nie ma .
    A jaki masz łączny roczny rachunek za energię elektryczną?
    Polecam poczytać temat
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3412143.html
    PV już od dłuższego czasu są ekonomicznie opłacalne, jednak przez dotacje i dopłaty ich cena ( z montażem ) jest zawyżona.
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

  18. #27818
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Zgadza się i właśnie dlatego prostsze konstrukcje PC gruntowych mają dużą zaletę. Ty sam naprawisz swoja PC bo z tego co kojarzę sam ja wykonałeś. Zwykły Kowalski jest zdany na serwisanta i często otrzyma odpowiedź: " Panie lepiej kupić nowa, będzie Pan miał wszystko fabrycznie nowe". Koszty serwisu są coraz wyższe.


    A jaki masz łączny roczny rachunek za energię elektryczną?
    Polecam poczytać temat
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3412143.html
    PV już od dłuższego czasu są ekonomicznie opłacalne, jednak przez dotacje i dopłaty ich cena ( z montażem ) jest zawyżona.
    No tak zrobiłem sam ale innym też robię . Tylko tutaj o co innego chodzi, o koszt pc grunt inwerter . Skoro ja na mała skale jestem w stanie zejść tak kosztami , to dlaczego te fabryczne konstrukcje są takie drogie ? .
    Zdaję sobie sprawę z PV w stosunku do kosztów rocznych energii w moim domu . Problem to koszta inwestycji , choć z przymrużeniem oka do przyjęcia ,
    ale problem jak dla mnie że PV najwięcej wyprodukuje akurat wtedy gdy mi niewiele potrzeba . Nie wierzę w rozliczenia z ZE , to w każdej chwili może się skończyć , nie wierzę w ,,rządzących" , jeszcze niedawno bardzo wychwalano w 1 i 2 filar ubezpieczenia , to były jak zapewniali , moje indywidualne konta , moje pieniądze , dziedziczyć zdaje się można był , nic nie przepadnie , ale później się dowiedziałem że te pieniądze które odłożyłem to jednak moje nie są .
    Żadna , rewolucja nie nastąpiła że rząd okradł miliony obywateli . Pewny jesteś że np jutro się nie okaże ze ZE nie muszą się jakoś ,,dobrze " rozliczać z energią z PV , może stwierdza ż nie potrzebują jej.

  19. #27819
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Swoją drogą -Panie lepiej kupić nowa, będzie Pan miał wszystko fabrycznie nowe tak wcześniej było z każdym sprzętem , ja pamiętam ile kiedyś kosztował kolorowy telewizor , ile kosztowała automatyczna pralka itp .jak też to był drogie i trudno dostępne, masowość produkcji ( kosztem niższej jakości , trochę ) sprawiła jednak dużą dostępność produktów i ich bardzo przystępną cenę . Dużo tutaj dywagacji czy pc pochodzi 15 czy 25 lat , a to bzdury są , za 10-15 lat nie dłużej , tak sądzę , nikt nie będzie się patrzył że stara pc jeszcze sprawna , wymieni na nową , lepsza , tanią , coś na kształt co dzisiaj robi się np z lodówką . Dzisiaj w przypadku pc należy skupić się a relacji cena zakupu/cena eksploatacji i raczej nie w perspektywie 20 lat , znacznie krótszej .
    Ostatnio edytowane przez Garażowiec ; 09-01-2018 o 09:39

  20. #27820
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Co jakiś czas ktoś podaje, że 10 lat temu widział działającą 10-15 letnią pompę ciepła, wtedy to były pompy on/off.
    A ja jeszcze co jakiś czas widzę takie sprawne urządzenia , ponad 10-letnie ,kolega to sprowadzał ze skandynawi , sprawne , ładne , no czasami trzeba zewnętrznie odnowić/pomalować , pytanie dlaczego ludzie się ich pozbyli -zadałem pytanie koledze, odpowiedz - wymienili na nowe , lepsze .Nie inaczej u nas będzie

    PS. Te stare pc to on/of gruntowe , a te nowe lepsze to jednak inweter
    Ostatnio edytowane przez Garażowiec ; 09-01-2018 o 09:55

Strona 1391 z 1521