dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 1521
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 30404
  1. #121
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    flowera

    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    520
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aga - Żona Facia
    Cytat Napisał flowera
    Gaga2, Markus_gdynia, Pońko M. Inni Użytkownicy PC, których nie wymieniłam


    Czy mozna by bylo wiedziec ile wyniosly Was pompy ciepla i ile KW maja Wasze pompa i jakie to są pompy i ile wydaliscie w sumie + ogrzewanie podlogowe czyli na cale CO?
    Dzieki z góry i pozdrawiam flowercia
    My szukamy wlasnie pompy, choc moj Maz nawet mysli o samodzielnej budowie pompy)

    flowera my nie mamy jeszcze PC (myślimy intensywnie aż nam czaszka dymi). Ja wysyłałam do różnych firm Rzut naszego domu, opis, kubature, ilość osób w domu, zapotrzebowanie na wode i rodzaj gruntu na działce. I oni wtedy mi przysyłai ofertę.

    Szczerze najlepiej nam się rozmawia z CLIMAKOMFORTEM. Rzetelnie, jasno określone zasady, można się o wszystko zapytać.

    Wiadomo są różne domy, różna ilość podłogówki, różne zapotrzebowanie na ciepło i każdy zapłaci różną cenę.

    Pozdrawiam
    Hej hej my wlasnie bylismy na targach wrocławskich TARBUD dostalismy 3 oferty: na pompę IVT, pompę Terra austriacka i ta nam najbardziej przypadła do gustu - kupujemy pompę 7KW - 8KW na 180 m2 generalnie mamy super grunt --- woda plynaca na ok 1,5 zobaczymy jak to bedzie
    generalnie gdzies w sierpniu wrzesniu bedziemy ja isnstalowac...
    Moze ktos jeszcze napisze ile mniej wiecej wydał na pompę....
    pozdrawiam flowercia

  2. #122

    Domyślnie Re: pompa ciepła

    Cytat Napisał mocny8
    "NACZYTAŁEM SIĘ MNÓSTWA MĄDROŚCI, KWADRACIKÓW, KÓŁEK, TRÓJKĄCIKÓW......
    ...
    TO PRAWDA, ŻE NA CZAS NASZEJ NIEOBECNOŚCI CHODZI OLEJ ALBO JAK NAM SIĘ NIE CHCE PALIĆ, ALE JAK MAJĄ SIĘ KOSZTY INWESTYCYJNE POMPY CIEPŁA 60-80 TYS. ZŁ DO MOICH????
    ",
    Też sobie pozwolę licząc na poczucie humoru: "NIE MA MOCNYCH"...
    Co powiesz na 17 tys? - sprawdź sobie dokładnie w Thermogolvie?
    No powiedzmy 20 tys.
    Nie mam nic przeciwko kominkowi i oczywiście będę go miał.
    Mam możliwość zrobienia instalacji gazowej i na pewno wyszłaby o wiele taniej niż olej - w każdym aspekcie.
    Nie chcę ani gazu, ani oleju.
    Chcę zrobić pompę ciepła, jeżeli będzie trzeba, to zrobię ją sam, o ile nie wyjdzie temat Thermogolvu (mam tu spore wątpliwości).
    No i w sumie zgadzam się z Tobą, że 60-80 tys. to sobie lepiej odłożyć na fundusz inwestycyjny.

    Pozdrawiam Paweł

  3. #123

    Domyślnie

    My tez stajemy przed wyborem sposobu ogrzewania naszego domu. Jestesmy juz pewni, ze bedzie to pompa ciepla. Do tej pory bylismy przekonani, ze bedzie to pompa IVT ale ostatnio zastanawiamy sie nad pompa NEURATHERM. Czy ktos orientuje sie, ktora pompe wybrac? Szczerze mowiac to mam juz metlik w glowie

  4. #124

    Domyślnie

    semp napisał:

    Tutaj rozwiazaniem jest kupienie mniejszej pompy i powiększenie dolnego zródła (do wymaganych potrzeb)
    Jeszcze raz tylko mogę napisać, ze nie da się bez końca zwiększać dolnego źródła ciepła. Chyba, że jakąś nową fizykę zastosujemy. Nie widziałem jeszcze takiego szeregu pc gdzie w każdym modelu byłaby ta sama sprężarka. Od kiedy to ten sam kompresor może sprężać nieograniczone ilości czynnika chłodniczeg?
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  5. #125

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ninka__2005
    My tez stajemy przed wyborem sposobu ogrzewania naszego domu. Jestesmy juz pewni, ze bedzie to pompa ciepla. Do tej pory bylismy przekonani, ze bedzie to pompa IVT ale ostatnio zastanawiamy sie nad pompa NEURATHERM. Czy ktos orientuje sie, ktora pompe wybrac? Szczerze mowiac to mam juz metlik w glowie

    My mamy taki sam mętlik, chociaż na I miejscu uplasował się Climakomfort z PC Neuratherm. Najlepiej porównać ceny, parametry, podłogówkę i inne czynniki (np. CZYNNIK ROBOCZY).
    Pozdrawiam. Napisz jak już zdecydujecie.

  6. #126
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar K74
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    1.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Cytat Napisał K74
    Mały - z tą emeryturą to taki skrót myślowy .
    Rzeczywiście teraz jesteśmy dość młodzi, mamy zdrowe ręce i całkiem sensowne dochody, więc wydatek ok. 20 tys. więcej na instalację grzewczą nie będzie bolał tak bardzo jak 300-400 zł wyższe rachunku za ogrzewanie, gdyby, w razie Niemca... odpukać.
    Chcesz mieć rachunki niższe o 300-400 zł miesięcznie? Czy rocznie w porównaniu do tego ile zapłaciłbyś za gaz ziemny? Myślisz o obecnej cenie gazu czy też o tym, że gaz drastycznie podrożeje?
    Miałam kiedyś (niedawno) dom ogrzewany gazem. Opłaty za miesiące, w których nie było nas w domu wynosiły ponad 100 zł (przesył itp.). Wtedy kiedy mieszkaliśmy sięgały 650 zł (zimą). Do tego jeszcze opłaty za prąd... Wiem, że wszystko zależy od wielkości domu, ocieplenia itp., ale myślę, że oszczędność 300 zł miesięcznie jest całkiem realna.
    Poza tym, a może przede wszystkim, boję się tego całego gazowego zamieszania na Wschodzie. Myślę, że duży wzrost cen gazu jest bardziej prawdopodobny niż duży wzrost cen prądu. Nawet wtedy, gdy pokłady węgla już się nam wyczerpią. Bo przecież bez prądu w XXI wieku żyć się nie da, a bez gazu - tak.

    A odpowiadając Małemu- zepsuć może się wszystko, nie tylko pompa ciepła. Mam tylko nadzieję, że nie trafi nam się jakiś wybrakowany egzemplarz (chociaż wtedy pewnie wymieniliby go na gwarancji). A jeżeli po kilkunastu latach jakaś część PC będzie wymagała wymiany po prostu ze starości, to liczę, że pompy będą już bardziej popularne i co za tym idzie tańsze (części do nich też).

    Ale to wszystko tylko moja skromna opinia. Każdy wie, co jest najlepsze dla niego, na co go stać, jakie ma obawy związane z przyszłością...(bo dom buduję tu i teraz, ale mieszkać w nim będę przez lata).
    Kasia
    Dziennik: 1 2 3 4; Komentarze: 18

  7. #127

    Domyślnie

    Ninka_2005:

    Wyboru każdy musi dokonać sam, w przypadku mojej osoby odrzuciłem ostatecznie rozwiązania z pośrednim obiegem roztworu glikolu z uwagi na mniejszą sprawność tych rozwiązań i "śmierdzącą" sprawę samego glikolu, tzn. spadku jego wydajności z upływem czasu (tu wystarczy zadzwonić do jakiegoś producenta glikolu to wyłoży to z pewnością lepiej niż ja) oraz dosłownie smrodu w wypadku ewentualnego wycieku - w przypadku wycieku do gruntu mamy problem, to paskudztwo musi być utylizowane i trzeba z tą substancją wówczas odpowiednio postępować. Nie wgłębiając się w to dalej zdecydowałem się pozbyć problemu i skupić na rozwiązaniach uproszczonych w swym założeniu do obiegu lodówki, czyli bezpośredniego parowania. Ale jak już napisałem każdy musi miarkować sobie sam, a jak już widać na forum są użytkownicy wielu różnych pomp ciepła, co z pewnością wychodzi nam na dobre bo mozemy czegoś się dowiedzieć.
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  8. #128

    Domyślnie

    Ninka_2005

    Tak jak pisze Aga-Żona Facia, zmiennych którymi trzeba się zająć jest wiele - czy firma robi projekty, jak robi podłogówkę, jakie zasady bierze pod uwagę układając podłogówke, czy uwzględnia i jak warunki gruntowe do doboru pc i kolektora, jak z gwarancją, sprawność, itd. itp, cała litania tego jest. Po prostu trzeba wybadać czy firma wie co robi i potrafi to robić, czy tylko mówi że wie co robi. NAjlepiej trochę poczytać i zadać kilka mądrych pytań. Jedni wiedzą co odpowiedzieć, a innni plączą sie i robią "gały" Na pewno nie można pozostać na ofercie plus akceptujemy cenę, czy nie bo można wpakować się w maliny jak chociażby ostatnio opisywała to Ilona_Sosna, która zainstalowała do centralnego ogrzewania powietrzną pompę. Sprzedawca przekazał ofertę z ubogą informacją o produkcie, kupująca nie pytała o szczegóły, cena była kusząco niska i od -5 st.C na zewnątrz....klops, licznik energii zapierdzielał jak dziki, a do tego zimno. Paradoksalnie pompa działała OK, zgodnie z kartą katalogową, na co klienta nie zwróciła uwagi, tzn. od -5 st.C na zewnątrz włączała się spora grzała elektryczna, a pompa nie brała już powietrza z zewnątrz tylko z domu.....dosłownie do celów centralnego ogrzewania brała powietrze z domu.
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  9. #129
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar K74
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    1.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelm
    Cytat Napisał Darth
    Ja już się zdecydowałem na pc (wchodzę prawdopodobnie w thermogolv)
    Darth,
    Czy z bezpośrednim odparowaniem w gruncie?
    Podoba mi się u nich cena, referencje też jakby OK, tylko ta ilość metrów w ziemi
    - 2 x 60 dla 5-6 kW - to strasznie mało w porównaniu z innymi systemami
    - zazwyczaj przeczytać można o kilkudziesięciu metrach rury na 1 kW mocy pobieranej z ziemi
    w systemie z pośrednim dolnym źrórłem (np. glikol).
    Czy odparowanie bezpośrednie, czy pośrednie, to skądś to ciepło trzeba pobrać.
    Poza tym jednym szczegółem cała reszta dla mnie OK.
    Czy rozeznałeś może temat tej ilości rury w ziemi?

    Pozdrawiam Paweł
    Ja się trochę rozeznałam . Termogolv ma pompy z bezpośrednim odparowaniem, a takie coś powstało podobno z myślą o właścicielach niewielkich działek miejskich, gdzie nie ma miejsca na bardzo rozbudowany kolektor. Bezpośrednie odparowanie zmniejsza straty ciepła, które są przy jego przekazywaniu w tradycyjnych pompach, w których zastosowano czynnik pośredni. Ponadto stosuje się w dolnym źródle rurki miedziane, bo miedź, to bardzo dobry przewodnik ciepła, więc potrzeba mniej kolektora.
    Climacomfort też stosuje pompy z bezpośrednim odparowaniem, i Ochsner... Wszyscy zaproponowali nam podobną powierzchnię dolnego źródła (ok. 250 m2 dla 170 m pow. użytkowej domu), czyli wszystko chyba w porządku. Martwi mnie tylko głębokość zakopania kolektora w Termogolv (0,8m), bo pozostałe firmy stosują 1,2-1,7 m.
    Kasia
    Dziennik: 1 2 3 4; Komentarze: 18

  10. #130

    Domyślnie

    Przy wyborze PC powinniśmy również brać pod uwagę rodzaj sprężarki w jaką jest wyposażona pompa ciepła, spiralną czy tłokową. Sprężarka tłokowa ma krótszą żywotność. Neuratherm zdaje się, że wyposaża w tłokową (dla bezpośredniego parowania), zaś Ochsner w spiralną.

  11. #131

    Domyślnie

    Ludzie,


    Szukalem stron klimakomfort , klimacomfort , climacomfort or climakomfort. Uzywacie roznej pisowni a ja szukam i nic.
    To co wydaje mi sie wlasciwe nie moge otworzyc.
    Bede wdzieczny za podeslanie email address.

    Please & thanks,

    Kazik

  12. #132

  13. #133

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pońko M.
    semp napisał:

    Tutaj rozwiazaniem jest kupienie mniejszej pompy i powiększenie dolnego zródła (do wymaganych potrzeb)
    Jeszcze raz tylko mogę napisać, ze nie da się bez końca zwiększać dolnego źródła ciepła. Chyba, że jakąś nową fizykę zastosujemy. Nie widziałem jeszcze takiego szeregu pc gdzie w każdym modelu byłaby ta sama sprężarka. Od kiedy to ten sam kompresor może sprężać nieograniczone ilości czynnika chłodniczeg?
    Wyjaśnij co rozumiesz pod pojeciem czynnik chłodniczy.
    Woda nie ślepa, zawsze znajdze drogę.

  14. #134

    Domyślnie

    Czynnik, który bierze udział w obiegu termodynamicznym między parownikiem, a skraplaczem, np. R 407C, R 134 a, R 290, R 404A itd. Podobnie jak w chłodziarkach. Roztwór glikolu to obieg medium pośredniego.
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  15. #135

    Domyślnie

    Pompa z klimy 7W/14 (chyba jakoœ tak) - trzeci sezon grzewczy.
    Rachunek za listopad - marzec ( 4 m-ce ) 2000 zł
    Pršd jest do wszystkiego. Dom ok 200 m2 + wentylacja z reku. Dogrzewałem kominkiem. I jestem zadowolony z rachunku za e.e. Pamiętajcie że do pompy 7W/14 potrzebne jest dodatkowo obieg wody głębinowej - i tu dodatkowo 2,2 kW. Więc mysle że jest OK ale będę pracować jeszcze nad zmniejszeniem rachunku tylko myœlę że to będš już tylko zmiany kosmetyczne. Chyba że ktoœ mi coœ mšdrego doradzi.
    Służe dodatkowymi informacjami.
    pzdr
    rl

  16. #136

    Domyślnie

    literad - czyli masz pompę woda/woda, tak? Masz może z jednej studni zasilanie pc oraz wodę na potrzeby domu? Studnia jest głęboka? Dzięki za odpowiedź.
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  17. #137

    Domyślnie

    Witam !
    Wróciliśmy z urlopu.Czas schować narty i do roboty.Zajrzałem na forum,a Wy juz tak daleko.Pońko pytał:
    Benkol - ten dom co widziałeś to już jak rozumiem trzecia zima tak? Nie to była ,a właściwie jest druga zima.Pierwsza jak wszyscy piszą jest najgorsza.Ten Pan w Poznaniu ma dobry grunt.Piaszczysty ,ale woda gruntowana 1,5-1,7m.Kolektor znajduje się więc w wodzie.Tylko pozazdrościć.
    Zielonym do góry.

  18. #138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pońko M.
    Czynnik, który bierze udział w obiegu termodynamicznym między parownikiem, a skraplaczem, np. R 407C, R 134 a, R 290, R 404A itd. Podobnie jak w chłodziarkach. Roztwór glikolu to obieg medium pośredniego.
    Jeżeli dolne zródło da np. 15kW a pompa jest 10kW to po prostu 5 kW nie zostanie wykorzystane i nie ma z tym nic wspólnego czynnik chłodniczy. Natomiast gdy dolne żródłoda 10kW to żadna pompa nie wyciągnie z tego 15kW. Cały pic w pompach polega na tym żeby pompę, dolne i górne żródło dobrać do odpowiedniej mocy. Jeżeli dolne żródło będzie za duże to tylko poprawi się COP pompy (różnica temperatur między zasilaniem i powrotem będzie mniejsza). Dolnego żródła nie przemirywuje się ponieważ koszty dodatkowej pętli lub odwiertu nie pokryją oszczędności. Oczywiście jezeli chcemy uzyskać 10kW a dobierzemy pompę 8 kW to nie wiem jak duże byśmy zrobili dolne żródło to pompa tego nie wykona. Tak jak pisałeś sprężarka będzie za mała.
    Woda nie ślepa, zawsze znajdze drogę.

  19. #139

    Domyślnie

    Ilość czynnika, którą moze sprężyć kompresor jest ograniczona. Np. przy bezpośrednim parowaniu nie możesz bez końca dodawać pętli kolektora i zwiększać ilości czynnika. W pewnym momencie musisz zmienić kompresor, a więc i pompę ciepła. Zrzesztą przy pośrednim parowaniu obowiązuje ta sama zasada - już pisałem o konieczności zmiany parametrów parownika jeśłi byśmy doprowadzali do zmiany wielkości dolnego źródła ciepła w nieskończoność.
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  20. #140

    Domyślnie

    Wydajność faktyczna zależy od różnicy temperatur: dolne źródło (parowanie) i górne źródło (skraplanie). Także pompa o nominalnej mocy cieplnej np. 5 kW może nawet osiągnąć więcej jeśli parowanie będzie na odpowiednio wysokim poziomie, np. :
    http://www.ochsner.de/typen_hz.htm
    http://www.climakomfort.pl/index.php?f=3-2&m=4
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

Strona 7 z 1521