dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1

    Domyślnie Odległość od linii WN 110 kV

    Witam! Proszę o wskazówki jaka jest bezpieczna odległość od linii napowietrznej WN 110 kV i 220 kV. Mama zamiar kupić działkę gdzie do słupa ( a więc przewodów) będzie z 200 m. Co mówią normy o tych odległościach.
    Pozdr.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie Re: Odległość od linii WN 110 kV

    Cytat Napisał sofix
    Witam! Proszę o wskazówki jaka jest bezpieczna odległość od linii napowietrznej WN 110 kV i 220 kV. Mama zamiar kupić działkę gdzie do słupa ( a więc przewodów) będzie z 200 m. Co mówią normy o tych odległościach.
    Pozdr.
    podobno 15m...ale nie jestem pewny na 100%
    moja praca to Alarmy,Kamery,Anteny...i fotowoltaika

    mój projekt ISKIERKA

    160m2 po podłodze do ogrzania, suporex24+12styro, podloga10styro , skosy 25 wełna.wentylacja grawitacyjna. PC Panasonic T-CAP 9kw wersja H 1f , 100% grzejniki, bufor 300l , zbiornik cwu 300l termet nierdzewna. 3 kolektory słoneczne płaskie hewalax. PV 10kw
    Nawrócony z węgla !

  3. #3

    Domyślnie

    Odległosci:

    * 7,5 metrów od linii średniego napięcia,
    * 14,5 metrów od linii 110 kV,
    * 26,0 metrów od linii 220 kV,
    * 33,0 metrów od linii 400 kV;

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za szybkie informacje. Myślę ,że nie będę świecił w ciemnościach, lae ciekaw jestem jak z odbiorem TV. Mam nadzieję, że będzie dane mi sprawdzić to w praktyce tj. we własnym domu.
    Pozdr.

  5. #5

    Domyślnie

    • * 7,5 metrów od linii średniego napięcia,


    Na średnie napięcie nie ma żadnej normy, odległość dowolna. Kiedyś była norma i przewidywała odległość ok. 5 m.
    Dom w Truskawkach 2 wersja z garażem
    Archon+
    silikat 24 cm + 16 cm styropian
    http://www.archon.pl/index.php?act=1...m43e7511f3271d

  6. #6

    Domyślnie

    witam
    Cytat Napisał tornado17
    Na średnie napięcie nie ma żadnej normy, odległość dowolna. Kiedyś była norma i przewidywała odległość ok. 5 m.
    Jak to nie ma?? A normy N SEP-E-003; PN-E-05100-1 czego dotyczą??
    Proszę nie wprowadzać innych w błąd.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  7. #7

    Domyślnie

    [img]
    A normy N SEP-E-003; PN-E-05100-1 czego dotyczą??
    Proszę nie wprowadzać innych w błąd
    [/img]

    PN-E-05100-1:1998 „Elektroenergetyczne linie napowietrzne. Projektowanie i budowa. Linie prądu przemiennego z przewodami roboczymi gołymi” ta norma już nie obowiązuje. Została uchylona Ustawą o normalizacji z 12.09.2002 r., która weszła w życie 01.01.2003 r. (Dz.U. 2002.169.1386). A o N SEP-E-003 pierwszy raz słyszę (zastrzegam, że nie jestem związany z branżą elektroenergetyczną).

    Nie wierzysz sprawdź w w/w dzienniku ustaw, Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego lub np. w http://enormy.pl/

    Obecnie na linie średniego napięcia nie ma żadnej normy.

    I PROSZĘ NIE WPROWADZAĆ INNYCH W BŁĄD !
    Dom w Truskawkach 2 wersja z garażem
    Archon+
    silikat 24 cm + 16 cm styropian
    http://www.archon.pl/index.php?act=1...m43e7511f3271d

  8. #8

    Domyślnie

    Proszę nie wprowadzać innych w błąd.

    Sofix pytał się o coś innego...Normy i owszem mówią nam jak szerokie są strefy "ochronne" tzn. w jakiej odległości od lini naziemnej możemy najbliżej stawiać budynek..i owszem dla 110 jest to ~15m.Ale to juz Mu napisaliby w warunkach zabudowy działki./W Jego przypadku nic nie napiszą bo odległość jest za duża/ Co do bezpieczeństwa to żadne normy nie reguluja jaki jest wpływ na zamieszkanie w pobliżu linii wysokiego napięcia.
    :sofix Te dwieście metrów o której piszesz,to kawał odległości,na tyle daleko,że nie powinieneś zawracać sobie siecią wysokiego głowy.
    Generalnie oprócz wrażeń estetycznych i "buczenia" ze słupa można założyć ,że bezpieczna odleglość to odległość przewracajacego się słupa

  9. #9

    Domyślnie

    [quote]
    Cytat Napisał areq
    [color=blue]Proszę nie wprowadzać innych w błąd.
    I tym optymistycznym akcentem proponuje zakończyć
    Dom w Truskawkach 2 wersja z garażem
    Archon+
    silikat 24 cm + 16 cm styropian
    http://www.archon.pl/index.php?act=1...m43e7511f3271d

  10. #10

    Domyślnie

    witam
    Cytat Napisał tornado17
    PN-E-05100-1:1998 „Elektroenergetyczne linie napowietrzne. Projektowanie i budowa. Linie prądu przemiennego z przewodami roboczymi gołymi” ta norma już nie obowiązuje. Została uchylona Ustawą o normalizacji z 12.09.2002 r., która weszła w życie 01.01.2003 r. (Dz.U. 2002.169.1386). A o N SEP-E-003 pierwszy raz słyszę (zastrzegam, że nie jestem związany z branżą elektroenergetyczną).

    Nie wierzysz sprawdź w w/w dzienniku ustaw, Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego lub np. w http://enormy.pl/

    Obecnie na linie średniego napięcia nie ma żadnej normy.

    I PROSZĘ NIE WPROWADZAĆ INNYCH W BŁĄD !
    za szybko odpisałem i zapomniałem, że nie jest to forum dla elektryków.
    Otóż, norma PN-E-05100-1:1998 „Elektroenergetyczne linie napowietrzne. Projektowanie i budowa. Linie prądu przemiennego z przewodami roboczymi gołymi” została faktycznie wycofana jako obowiązująca a w załączniku do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 12 maja 2004 r.) nie została przywołana jako obowiązująca.
    Norma N-SEP-E-003 jest uzupełnieniem normy podstawowej.
    Idąc dalej, norma obowiązkowa nie jest ale stosowanie rozwiązań w niej zawartych jest najlepszym z możliwych rozwiązań. Budowa linii wg normy z całą pewnością jest lepszym rozwiązaniem niż budowa wg widzimisię kogoś tam. Rozwiązania normowe z całą pewnością obronią się czego nie można powiedzieć o rozwiązaniach wymyślonych na przysłowiowym kolanie.

    Tak więc masz rację, że norma nie obowiązuje ale z drugiej strony projektowanie i wykonawstwo dalej opiera się na niej.

    Wprowadzonych w błąd przepraszam
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  11. #11

    Domyślnie

    Dziękuję kolegom za tak wielkie zaangażowanie w mój problem. Wszystkie wasze wiadomości bardzo mnie ucieszyłu i te z godne z obecną normą i te bez normy , ale gość który miał mi sprzedać tę działkę rozmyślił się gdyż stwierdził, że jednak zaczeka bo nie wiadomo co teraz z tą złotówką i wogóle. Więc jak się okazało problemem dla mnie nie była linia wysokiego napięcia lecz "ptasia grypa" (na którą chorują również kaczki )
    Jeszcze raz Dzięki.

  12. #12

    Domyślnie

    Otóż, norma PN-E-05100-1:1998 „Elektroenergetyczne linie napowietrzne. Projektowanie i budowa. Linie prądu przemiennego z przewodami roboczymi gołymi” została faktycznie wycofana jako obowiązująca a w załączniku do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 12 maja 2004 r.) nie została przywołana jako obowiązująca.
    Norma N-SEP-E-003 jest uzupełnieniem normy podstawowej.
    Czy ten stan prawny w dniu dzisiejszym jest wciąż ten sam?
    Po wybudowaniu domu będę znała się na wszystkim i będę potrafiła wszystko zrobić sama, tylko wtedy to już po co ....

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ola&tomek
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    553
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Proszę również o opinie odnośnie dopusczalnych odległości od stacji transformatorowych.
    Nasza działka jest nieopodal takiej stacji (110/20kV)
    Jak rozchodzą się szkodliwe fale w takim przypadku?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ola&tomek
    Proszę również o opinie odnośnie dopusczalnych odległości od stacji transformatorowych.
    Nasza działka jest nieopodal takiej stacji (110/20kV)
    Jak rozchodzą się szkodliwe fale w takim przypadku?
    Nie wiem w jakiej odleglosci mozesz budowac dom od stacji ale mam tez linie 110kv i buduje dom w odleglosci 14m od skarjnego przewodu tej lini.

  15. #15

    Domyślnie

    Pamiętajmy, że mowa o promieniowaniu elektromagnetycznym bardzo niskiej częstotliwości (50Hz).
    Więc, jeśli będziemy za blisko silnego źródła (np. kilka metrów od stacji trafo, ale kabel jest już słabym źródłem), możemy spodziewać się:
    - buczenia słyszalnego w głośnikach sprzętu audio
    - charakterystycznego poziomego jasnego pasa powoli przesuwającego się pionowo po ekranie w telewizorach
    - sporadycznych trzasków słyszanych w odbiornikach radiowych (zakłócenia chwilowe wynikające z włączeń/wyłączeń odbiorników w sieci)
    - postępująca degradacja jakości informacji, zapisanych na nośnikach magnetycznych (jakość filmu na kasecie video pogarsza się z tygodnia na tydzień, nie możemy odczytać z dyskietki pliku, zapisanego tydzień temu, choć możemy odczytać inny plik zapisany wczoraj, coraz więcej bankomatów i czytników kart nie "łyka" naszych kart za pierwszym razem)
    Dodatkowo, jeśli odległości są baaaaardzo małe, pole magnetyczne skasuje nam wszelkie nośniki magnetyczne (kasety audio i video, taśmy magnetofonowe, dyskietki, niektóre karty bankomatowe - te z czarnym paskiem), no i wtedy zaczną się problemy z dokładnością zegarków mechanicznych (szczególnie tych naręcznych) - namagnesowanie trybików znakomicie zwiększa opory w mechanizmach zegarków, przez co zaczynają się one późnić.
    Przy jeszcze mniejszych odległościach możemy spodziewać się brzęczenia metalowych przedmiotów (np. łyżeczek w szufladzie w kuchni), no i "świrowania" wszelkiej elektroniki.
    Uwaga: żaden z tych efektów nie wystąpi przy odległościach większych, niż kilka metrów, tak więc nie ma czego się bać.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    Pamiętajmy, że mowa o promieniowaniu elektromagnetycznym bardzo niskiej częstotliwości (50Hz).
    Więc, jeśli będziemy za blisko silnego źródła (np. kilka metrów od stacji trafo, ale kabel jest już słabym źródłem), możemy spodziewać się:
    - buczenia słyszalnego w głośnikach sprzętu audio
    - charakterystycznego poziomego jasnego pasa powoli przesuwającego się pionowo po ekranie w telewizorach
    - sporadycznych trzasków słyszanych w odbiornikach radiowych (zakłócenia chwilowe wynikające z włączeń/wyłączeń odbiorników w sieci)
    - postępująca degradacja jakości informacji, zapisanych na nośnikach magnetycznych (jakość filmu na kasecie video pogarsza się z tygodnia na tydzień, nie możemy odczytać z dyskietki pliku, zapisanego tydzień temu, choć możemy odczytać inny plik zapisany wczoraj, coraz więcej bankomatów i czytników kart nie "łyka" naszych kart za pierwszym razem)
    Dodatkowo, jeśli odległości są baaaaardzo małe, pole magnetyczne skasuje nam wszelkie nośniki magnetyczne (kasety audio i video, taśmy magnetofonowe, dyskietki, niektóre karty bankomatowe - te z czarnym paskiem), no i wtedy zaczną się problemy z dokładnością zegarków mechanicznych (szczególnie tych naręcznych) - namagnesowanie trybików znakomicie zwiększa opory w mechanizmach zegarków, przez co zaczynają się one późnić.
    Przy jeszcze mniejszych odległościach możemy spodziewać się brzęczenia metalowych przedmiotów (np. łyżeczek w szufladzie w kuchni), no i "świrowania" wszelkiej elektroniki.
    Uwaga: żaden z tych efektów nie wystąpi przy odległościach większych, niż kilka metrów, tak więc nie ma czego się bać.
    Czyli budujac dom w odleglosci 14 metro od lini moge bc spokojny?
    Czy moje i rodziny bezpieczenstowo w ogrodku jest niezagrozone(jakies przebica produ lub silne pole w tym odcinku 14 metrowym?)

  17. #17

    Domyślnie

    Spoko całkowicie.
    Jedyne "efekty uboczne", które będą Ci przypominać o tym, że w ogóle coś takiego w pobliżu masz, to "trzeszczenie" izolatorów na słupach w czasie deszczu lub przy opadach śniegu (bardzo ciche - w deszczu raczej ciężko będzie się ich dosłuchać, bo deszcz hałasuje, natomiast w zimie, jak jest cichutko i pada puszek, może być słychać coś takiego, jakby któryś sąsiad skwarki na patelni podsmażał - mniam ).
    Trzaski spowodowane są oczywiście malutkimi przebiciami, jakie tworzą się na powierzchni wilgotnych izolatorów na słupie.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    Spoko całkowicie.
    Jedyne "efekty uboczne", które będą Ci przypominać o tym, że w ogóle coś takiego w pobliżu masz, to "trzeszczenie" izolatorów na słupach w czasie deszczu lub przy opadach śniegu (bardzo ciche - w deszczu raczej ciężko będzie się ich dosłuchać, bo deszcz hałasuje, natomiast w zimie, jak jest cichutko i pada puszek, może być słychać coś takiego, jakby któryś sąsiad skwarki na patelni podsmażał - mniam ).
    Trzaski spowodowane są oczywiście malutkimi przebiciami, jakie tworzą się na powierzchni wilgotnych izolatorów na słupie.
    slup jest jakies 200-250m dalej,ale zaznaczam i tu sa ciagle boje, mam obawy,czy na tym odcinku od lini do domu 14m (tu mam ogrod) jest bezpiecznie czy moge zrobic dziecku piaskownice czy jakies oczko wodne z rybkami i nic nie bedzie grozic

  19. #19

    Domyślnie

    No to jedynie zerwanie kabla może Ci zagrozić - ale pod warunkiem, że upadnie niezbyt daleko od Twojej działki.
    Ale: przypadków zerwania linii zbyt często się nie odnotowuje - znacznie częstsze są np. potrącenia pieszych na pasach.
    Tak więc na Twoim miejscu raczej bałbym się samochodów podczas przechodzenia przez jezdnię, niż tej linii.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    No to jedynie zerwanie kabla może Ci zagrozić - ale pod warunkiem, że upadnie niezbyt daleko od Twojej działki.
    Ale: przypadków zerwania linii zbyt często się nie odnotowuje - znacznie częstsze są np. potrącenia pieszych na pasach.
    Tak więc na Twoim miejscu raczej bałbym się samochodów podczas przechodzenia przez jezdnię, niż tej linii.
    Dzieki bardzo pozdrawiam

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony