dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 53
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pitri61

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    3

    Domyślnie schemat oświetlenia

    Witam wszystkich!!
    Czy jest ktoś, kto może mi podpowiedzieć jak zrobić oświetlenie, które można włączać i wyłączać w dwuch punktach. Tzn... włączam na parterze i wyłączam na pierwszym piętrze... i odwrotnie... Będę wdzięczny za informacje i jakiś mały schemacik.
    pitri61

  2. #2

    Domyślnie

    nazywa się to wyłącznik/włącznik schodowy, wpisz takie hasło w wyszukiwarkę i się znajdzie
    pozdrawiam

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie Re: schemat oświetlenia

    Cytat Napisał pitri61
    Witam wszystkich!!
    Czy jest ktoś, kto może mi podpowiedzieć jak zrobić oświetlenie, które można włączać i wyłączać w dwuch punktach. Tzn... włączam na parterze i wyłączam na pierwszym piętrze... i odwrotnie... Będę wdzięczny za informacje i jakiś mały schemacik.
    pitri61
    Schemat oświetlenia schodowego (dwa włączniki):



    Schemat oświetlenia schodowego - krzyżowego (trzy włączniki):

    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    witam
    Zbychu ładnie zapodał rysunek.
    Jest jedno małe ale. Otóż Zółto-zielony to ochronny i należy go opisać PE.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  5. #5

    Domyślnie

    Jest jeszcze coś takiego jak przekaźnik bistabilny - można obsługiwać oświetlenie dowolną liczbą włączników przyciskowych (dzwonkowych).

  6. #6

    Domyślnie

    Ja też jestem za zainstalowaniem w tym przypadku przekaŸnika bistabilnego. W końcu mamy XXI wiek.

  7. #7

    Domyślnie

    A ja jestem za zrobieniem instalacji pod "schodowca" bezpuszkowego bo potem mamy do wyboru do koloru.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patos
    A ja jestem za zrobieniem instalacji pod "schodowca" bezpuszkowego bo potem mamy do wyboru do koloru.
    a co to znaczy schodowiec bezpuszkowy?
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Pisaliśmy już trochę o tym. Wystarczy poszukać
    Było o tym TU i TU

    Schemat przekaźnika bistabilnego do sterowania oświetleniem z kilku punktów:



    Może to być moduł montowany w puszce:



    lub w rozdzielni na szynę:




    Pamiętajcie, że przekaźniki bistabilne dosyć głośno przełączają się (pykają), więc należy je umieszczać w takich miejscach, aby nie było ich słychać (szczególnie to słychać nocą!).

    Przekaźniki bistabilne można kupić (lub zamówić) w każdej hurtowni elektrycznej.

    P.S. Ponieważ mamy XXI wiek, to ja u siebie do oświetlenia schodów zastosowałem automat schodowy z funkcją płynnego rozjaśniania i ściemniania oświetlenia sterowany czujką ruchu
    Dochodzę do schodów i oświetlenie stopniowo rozświetla się nie powodując nieprzyjemnego porażenia (szczególnie nocą). Po zejściu ze schodów oświetlenie świeci się jeszcze chwilkę (zaprogramowany czas) i stopniowo przygasa, aż do całkowitego wyłączenia
    Schemat instalacji jest taki sam, jak dla przekaźnika bistabilnego, tylko urządzenie wykonawcze jest inne.
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał _ZBYCH_
    Można też zastosować przeka�nik bistabilny dwusekcyjny sterowany z pojedynczych włšczników, tzw. dzwonkowych:

    Wówczas można sobie zamontować dwa o�wietlenia schodów, jedno dolne pod�wietlajšce delikatnie stopnie (najczę�ciej używane) i drugie mocniejsze górne (np. do sprzštania). Wówczas jednym włšcznikiem osobno sterujemy dwoma sekcjami o�wietlenia
    Ale to chyba niewygodne. Na przykład chcesz włączyć dolne oświetlenie schodów. A potem je wyłączyć - i tu chyba niestety trzeba najpierw załączyć górne, a dopiero potem wyłączyć całość (nacisnąć dwa razy). Nie jestem pewien, ale chyba tak to działa... jeśli jest inaczej, proszę o sprostowanie.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał ARETE
    Cytat Napisał _ZBYCH_
    Można też zastosować przeka�nik bistabilny dwusekcyjny sterowany z pojedynczych włšczników, tzw. dzwonkowych:

    Wówczas można sobie zamontować dwa o�wietlenia schodów, jedno dolne pod�wietlajšce delikatnie stopnie (najczę�ciej używane) i drugie mocniejsze górne (np. do sprzštania). Wówczas jednym włšcznikiem osobno sterujemy dwoma sekcjami o�wietlenia
    Ale to chyba niewygodne. Na przykład chcesz włączyć dolne oświetlenie schodów. A potem je wyłączyć - i tu chyba niestety trzeba najpierw załączyć górne, a dopiero potem wyłączyć całość (nacisnąć dwa razy). Nie jestem pewien, ale chyba tak to działa... jeśli jest inaczej, proszę o sprostowanie.
    Tak, masz rację. Nie przeczytałem, jak działa ten przekaŸnik . Już skasowałem informację o tym przekaŸniku.
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pitri61

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję wam koledzy!!! Nareszcie coś zaczynam wiedzieć. Jeszcze tylko małe dwa pytanka laika te kółko z krzyżykiem... to żarówka, jak rozumiem.... no i jakie wyłączniki kupić?? Czy nazywają się one krzyżowe?? Jak jeszcze to będę wiedział... będę cały HAPPY...

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    tak, to kółeczko z krzyżykiem, to zarówka

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał pitri61
    Dziękuję wam koledzy!!! Nareszcie coś zaczynam wiedzieć. Jeszcze tylko małe dwa pytanka laika te kółko z krzyżykiem... to żarówka, jak rozumiem.... no i jakie wyłączniki kupić?? Czy nazywają się one krzyżowe?? Jak jeszcze to będę wiedział... będę cały HAPPY...
    To zależy jaki układ sterowania wybierzesz.

    1. Tradycyjny schodowy z dwoma włącznikami - potrzebujesz dwa przełączniki schodowe
    2. Tradycyjny schodowy z trzema włącznikami - potrzebujesz dwa przełączniki schodowe i jeden krzyżowy
    3. Z przekaźnikiem bistabilnym (dowolna liczba włączników) - potrzebujesz włączniki chwilowe, tzw. dzwonkowe
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pitri61

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    3

    Domyślnie


    Dziękuję Panie kolego ZBYCH... I inni...
    Teraz już wszystko jasne!!
    W wolnej chwili zabieram się za tworzenie...
    Pomogliście mi jak nie wiem co....
    POZDRAWIAM!!!

  16. #16

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    A ja mam taką małą prośbę związaną poniekąd z tematem.
    A mianowicie mam z głównej puszki poprowadzone 2 przewody (F i 0) na schody. Na schodach są 4 lampy połączone szeregowo. W 1 lampie wychodzą mi 2 kable i w 4 też 2 kable. Kupiłem 2 włączniki schodowe z 3 śrubami każdy i za diabła nie wiem jak to podłączyć aby jeden zamontować na dole a drugi na górze.
    Prośba do was. Czy możecie mi udostępnić jakiś schemat przy którym by to zadziałało? Z góry dzięki za odpowiedź.

    P.s. Te schemty które widziałem wcześniej u was na 1 żarówkę to nie działają.
    A może nie potrzebnie szeregowo są podłączone lampki, lub nie potrzebnie z ostatniej wychodzą kable.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Żarówki łączy się równolegle. Czyli z każdej żarówki dwa kabelki do następnej. Przy połączeniu szeregowym będą dużo słabiej świecić. Potrzebny jest Ci trzeci kabel pomiędzy wyłącznikami. Przestudiuj jewszcze raz schemacik ZBYCHA.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  18. #18

    Domyślnie Re: schemat oświetlenia

    Cytat Napisał _ZBYCH_
    Cytat Napisał pitri61
    Witam wszystkich!!
    Czy jest ktoś, kto może mi podpowiedzieć jak zrobić oświetlenie, które można włączać i wyłączać w dwuch punktach. Tzn... włączam na parterze i wyłączam na pierwszym piętrze... i odwrotnie... Będę wdzięczny za informacje i jakiś mały schemacik.
    pitri61
    Schemat oświetlenia schodowego (dwa włączniki):



    Schemat oświetlenia schodowego - krzyżowego (trzy włączniki):

    Prosze o pomoc co to jest Łącznik podwójny schodowy
    czy takie coś można dać do tych schematów i będzie włączało dwie oddzielne żarówki

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Podwójny przełącznik schodowy, to dwa osobne przełączniki w jednej, dwuklawiszowej obudowie.
    Produkują takowe tylko markowi producenci osprzętu, np. Berker

    Schemat włącznika i połączeń:



    Wg mnie stosowanie takiego włącznika ma mały sens, bo zawsze jeden z dwóch klawiszy będzie w przeciwnej pozycji. Lepiej zastosować dwa osobne włączniki schodowe lub układ z przekaźnikami bistabilnymi i włącznikami dzwonkowymi (to taki ze sprężynką odbijającą klawisz ).
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  20. #20

    Domyślnie

    To może komuś wpadł gdzieś w oko taki śliczny zestaw 8 przycisków dzwonkowych w jednej obudowie (może być mniej lub więcej, byle nie 2), coś a'la kaseta domofonowa przywoławcza w blokach. Widziałem to w pewnej knajpce (klawisze 2x4 cm, podświetlane), niestety barmanka w tym temacie mocna nie była . Jak nie poratujecie to zostanę z przyciskami telefonicznymi
    Pozdrawiam - Piotr

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony