dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 53
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał _ZBYCH_
    Podwójny przełącznik schodowy, to dwa osobne przełączniki w jednej, dwuklawiszowej obudowie.
    Produkują takowe tylko markowi producenci osprzętu, np. Berker

    Schemat włącznika i połączeń:
    Dziękuje za schemat
    Prosze o schemacik jak podłączyć na dole włącznik pojedyńczy schodowy na piętrze podwójny i na końcu pojedyńczy.
    Pierwszy zpala i gasi światło nad schodami drugi zapala i gasi schody i hol na piętrze trzeci zapala i gasi w holu

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał panda
    To może komuś wpadł gdzieś w oko taki śliczny zestaw 8 przycisków dzwonkowych w jednej obudowie (może być mniej lub więcej, byle nie 2
    Znalazłem coś takiego na:

    www.berker.pl i www.gira.pl .

    Dla mnie super, ale ceny pewnie kosmiczne.

    Na razie planuję takie coś w salonie. Z pobieżnej lektury katalogów wynika, że te łączniki pracują w instalacjach inteligentnych, czyli pewnie sterowanie bezpośrednio odbiornikami 230V odpada. Można jednak puścić dodatkowy przewód wieloparowy z puszki do rozdzielnicy i tam już kombinować do woli na przekaźnikach - zamiast oryginalnego sterownika, który pewnie kosztuje krocie.

    ZBYCH: ten przykład z automatem schodowym plus łagodne zapalanie oświetlenia jak dla mnie super! Już kombinuję gdzie to u mnie wstawić.

    Darek

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jelen

    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    138
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    40

    Domyślnie

    [quote="Darek_P"]
    Cytat Napisał panda

    Dla mnie super, ale ceny pewnie kosmiczne.

    Na razie planuję takie coś w salonie. Z pobieżnej lektury katalogów wynika, że te łączniki pracują w instalacjach inteligentnych, czyli pewnie sterowanie bezpośrednio odbiornikami 230V odpada.
    Ciekawe 'nieinteligentne' włączniki ma też gewiss na www.el-it.pl

    Kilka razy już stosowałem i mogę polecić (tylko są inne puszki).

    DR

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał jelen
    Ciekawe 'nieinteligentne' włączniki ma też gewiss na www.el-it.pl

    Kilka razy już stosowałem i mogę polecić (tylko są inne puszki).

    DR
    I to jest właśnie to Nie będzie instalacji na klawiaturach od telefonów
    Ciekawe tylko gdzie w detalu sprzedają
    Pozdrawiam - Piotr

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał panda
    To może komuś wpadł gdzieś w oko taki śliczny zestaw 8 przycisków dzwonkowych w jednej obudowie (może być mniej lub więcej, byle nie 2), coś a'la kaseta domofonowa przywoławcza w blokach. Widziałem to w pewnej knajpce (klawisze 2x4 cm, podświetlane), niestety barmanka w tym temacie mocna nie była . Jak nie poratujecie to zostanę z przyciskami telefonicznymi
    Taki system oferuje Legrand. Nazywa się Mosaic.
    Wymaga co prawda specjalnych puszek, ale umożliwia zamontowanie w jednej małej ramce do 6 standardowych włączników (tzn. na 230V).
    Podstawowe włączniki nie są drogie i można je zamówić w każdej hurtowni elektrycznej



    Cały katalog systemu Legrand Mosaic (plik pdf 3 Mb) umieściłem na chwilę TU,
    ale kto pierwszy, ten lepszy, bo konto ma ograniczoną przepustowość
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał _ZBYCH_
    Taki system oferuje Legrand. Nazywa się Mosaic.
    Wymaga co prawda specjalnych puszek, ale umożliwia zamontowanie w jednej małej ramce do 6 standardowych włączników (tzn. na 230V).
    Podstawowe włączniki nie są drogie i można je zamówić w każdej hurtowni elektrycznej
    Podziękowania, ściągnąłem. System podobny jak Gewiss, który będzie ładniejszy to już moja małżonka wybierze.
    Mnie natomiast potrzebny będzie do sterowania przekaźnikami hotelowymi, a zatem napięcie niewielkie. Szukałem czegoś takiego gdyż w 3 miejscach w domu wypadnie mi nawet 8 przycisków, a standardowe dzwonkowe to prawie pół metra długości Podepnę pod to UTP i powinno być dobrze.
    Pozdrawiam - Piotr

  7. #27
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lepperoman

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    Schemat podłączenia dwóch włączników schodowych


  8. #28

    Domyślnie

    Co myślicie o koncepcji wykonania całości instalacji oświetleniowej opartej na przekaźnikach bistablinych? Wszystkie przewody sprowadzone i spięte w rozdzielni.

    Z tego co się orientuję, takie rozwiązanie np. umożliwi bardziej elastyczne sterowanie obwodami oświetleniowymi przy wykorzystaniu modułu I/O centrali alarmowej. W tym przypadku będzie również możliwość zainstalowania centralnego wyłącznika światła.

    Za wszelkie opinie i pomysły z góry dzięki.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur_b
    Co myślicie o koncepcji wykonania całości instalacji oświetleniowej opartej na przekaźnikach bistablinych?
    We Francji czy w Niemczech to od kilkunastu lat standard. Wyłącznik oświetlenia korytarza przy każdych drzwiach, pokoju przy drzwiach i koło łóżka itd. Dawniej były to przekaźniki elektromechaniczne ale już "na szynę", od 10 lat są już elektroniczne. A u nas to "inteligentny dom" i nowatorstwo

  10. #30

    Domyślnie

    to rozwiązanie dobre, i dzięki niemu można zrealizować trochę funkcji. Niekoniecznie we wszystkich pomieszczeniach- każdy projekt musi mieć umiar.
    Można podłączać do alarmu, ale ja radziłbym osobny sterownik.

    Aby zrealizować centralny wyłącznik oświetlenia nie potrzeba tego rozwiązania- wystarczy zwykła instalacja.
    Natomiast do symulacji obecności, ściemniania itp ta instalacja jest idealna. Tylko że wył. dzwonkowy nie wiedzieć czemu kosztuje 2 x więcej niż zwykły, wył. dzwonkowe nie są podwójne- oraz sam koszt przekaźników- powoduje iż sumaryczny koszt takiego rozwiązania staje się spory i kosztowo porównywalny z prawdziwym "domem inteligentnym".
    Jakby co służę pomocą

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał magicc
    Tylko że wył. dzwonkowy nie wiedzieć czemu kosztuje 2 x więcej niż zwykły
    Bo nie ma zainteresowania. We Francji wyłączniki ze sprężynkami i bez kosztują tyle samo . U nas można sobie radzić samemu dodając sprężynki do wyłączników bistabilnych.

  12. #32

    Domyślnie

    Chyba, aż tak dużej różnicy w kosztach nie będzie. Aktualnie cena standardowego przekaźnika bistabilnego oscyluje w granicach 40-50 zł. Fakt, że w tym przypadku wymagana jest trochę bardziej skomplikowana instalacja. Plus włączniki dzwonkowe - chyba, że skorzystam ze spreżynek

    Cały czas zastanawiam się w jakim iść kierunku. Może uniwersalnym rozwiązaniem będzie zbudowanie instalacji mieszanej np. salon, schody i oświetlenie zewnętrzne na bistabilnych a reszta układów oświetleniowych standardowo. Nie mam pojęcia jak taki mix sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.

  13. #33
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gangaleon

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    1

    Red face Wszystkich witam i od razu pytam

    Schemat oświetlenia schodowego - krzyżowego (trzy włączniki):

    [/QUOTE]

    A jak ja mam zasilanie ( L1) w puszce gdzie ma być WŁĄCZNIK KRZYŻOWY ? to jak łączyć ?

  14. #34

    Domyślnie

    gangaleon
    Ten schemat pokazuje tylko zasadę działania.
    Z punktu widzenia prowadzenia przewodów
    należałoby inny rysunek zrobić. Taki który
    pokazywałby jak prowadzić przewody od puszki
    do puszki.
    Teraz Twój problem. Z każdego schodowego
    doprowadź przewód 3x1,5 do krzyżowego.
    Każdy schodowy ma tylko trzy zaciski więc
    się nie można pomylić.
    Przewód L podłącz do jednego ze wspólnych
    przewodów. Do drugiego wspólnego podłącz
    żarówkę. Przewody wspólne to te które na łącznikach
    schodowych oznaczane są literkami L lub strzałkami
    do środka. Z żarówki do N.
    Do żarówki też prowadzimy PE.
    Czyli z krzyżowego mamy
    wyprowadzone cztery przewody 3x1,5. Dwa do
    schodowych, jeden do żarówki.
    A czwarty doprowadza zasilanie.
    Spróbuj to co napisałem rozrysować.
    Każdy inny sposób prowadzenia przewodów
    wprowadzi to, że będzie potrzeba stosowania
    na poszczególnych odcinkach przewodów o
    różnej ilości żył.

  15. #35
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    guingampe

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    4

    Domyślnie nowy schemat

    Majster powiedzial, ze taki schemat jest nie do wykonania.

    Opis schematu. W korytarzu wlacznik pojedynczy wlacza/wylacza oswietlenie korytarz, wlacznik podwojny wlacza/wylacza oswietlenie korytarza, a druga "czesc" tego wlacznika odpowiada za oswietlenie zewnetrzne. Chcialbym wstawic podwojny wlacznik uniwersalny. Czy to jest poprawnie,
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat..jpg
Wyświetleń:	1778
Rozmiar:	5,7 KB
ID:	12439  

  16. #36

    Domyślnie

    Skoro coś ma się świecić w 2 miejscach to musi być łącznik schodowy, a do światła na zewnątrz jednobiegunowy. Tak więc ten po lewej ma być schodowy, a ten po prawej taki http://www.ospel.pl/?k=1&s_id=20&p_id=795
    a nie
    podwójny wlącznik uniwersalny
    Ostatnio edytowane przez eco.pierre ; 02-06-2010 o 23:11
    Więcej hałasu robi jedno drzewo upadając, niż cały las rosnąc. Uczmy się widzieć to, co rośnie w ciszy.

    http://astudiodesign.pl

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał guingampe Zobacz post
    Majster powiedzial, ze taki schemat jest nie do wykonania.

    Opis schematu. W korytarzu wlacznik pojedynczy wlacza/wylacza oswietlenie korytarz, wlacznik podwojny wlacza/wylacza oswietlenie korytarza, a druga "czesc" tego wlacznika odpowiada za oswietlenie zewnetrzne. Chcialbym wstawic podwojny wlacznik uniwersalny. Czy to jest poprawnie,
    Majster starej daty.
    Są w sprzedaży wyłączniki schodowe podwójne i taki należy zastosować z prawej strony.
    Z lewej strony należy zastosować pojedynczy wyłącznik schodowy.

  18. #38
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    guingampe

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    dziekuje za informacje. Zamykam zapytanie.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał _ZBYCH_ Zobacz post
    Schemat oświetlenia schodowego (dwa włączniki):



    Schemat oświetlenia schodowego - krzyżowego (trzy włączniki):

    Bardzo dziękuję za te schematy

    Dzięki nim udało mi się wyprowadzić na prostą moje włączniki w salonie

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pam

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Wieliczka
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    Cytat Napisał _ZBYCH_ Zobacz post
    Podwójny przełącznik schodowy, to dwa osobne przełączniki w jednej, dwuklawiszowej obudowie.
    Produkują takowe tylko markowi producenci osprzętu, np. Berker

    Schemat włącznika i połączeń:



    Wg mnie stosowanie takiego włącznika ma mały sens, bo zawsze jeden z dwóch klawiszy będzie w przeciwnej pozycji. Lepiej zastosować dwa osobne włączniki schodowe lub układ z przekaźnikami bistabilnymi i włącznikami dzwonkowymi (to taki ze sprężynką odbijającą klawisz ).
    A da się to tak rozrysować aby z jednego schodowego podwójnego rozchodziło się na dwa schodowe pojedyncze? Z tego niestety nie zakumam który przycisk załączy którą lampę.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony