dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 127 z 149
Pokaż wyniki od 2.521 do 2.540 z 2978
  1. #2521

    Domyślnie

    Tak powoli rozglądam się za jakimś wertykulatorem. Przy moim małym trawniku - ok 150m2 - zastanawiam się czy jest sens kupować urządzenie mechaniczne za kilkaset złotych i oglądam sobie wertykulatory ręczne. Czy ktoś ma z nimi doświadczenia? Widzę, że występują dwa rodzaje takich wertykulatorów - z kółkami i bez. Po co są te kółka? Czy one ułatwiają pracę i można używać mniej siły? Czy to tylko zbędny dodatek za kupę kasy?

  2. #2522
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    W końcu dotarłem do etapu TRAWNIK, pewnie był już poruszany co można zrobić, aby sie nie narobić a trawnik cieszył
    Czekam na dobre rady dotyczące czynności, narzędzi.
    Założenie trawnika zlecę firmie, planowany trawnik to jakieś 480 m2, na pewno będzie siatka na krety, z warstwą 10 cm przesiewanej ziemi o właściwym PH plus system nawadniania. Kształt prosty ( łatwiej się kosi ), bez udziwnień ( szpaler tuj i inne iglaki ). Kosiarka będzie elektryczna ( bez zabaw z benzyną, olejem ) tylko jaka ? Czytałem o nawożeniu pokostem, wygląda na to że to ułatwia sprawę, tylko czy się sprawdza ? Na razie wiem że nic nie wiem.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  3. #2523
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Pewnie wertkulacja wtedy, kiedy trwa jeszcze okres wegetacyjny i trawa jeszcze rośnie
    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    M.A.G. pisał, że lepsze efekty daje wertykulacja na jesień, a trawę polecał ściąć nisko na zimę (nie wiem na ile cm) - choć ja zawsze myślałem by była wysoka. Chodzi może o choroby grzybowe - nie wiem.
    Trzeba trafić w termin, to fakt. Może być wcześniej , byle nie przed samymi mrozami. Trawa po zabiegu powinna jeszcze delikatnie podrosnąć. i w razie potrzeby być skoszona. Ja koszę właściwie aż do sniegów momo że nie przyrasta jakoś cudownie.
    Cytat Napisał qosek Zobacz post
    Cześć
    Potrzebowałbym pomocy w ratowaniu trawnika
    Trawnik zakładany w sierpniu 2016, w tamtym roku był super gęsty i zielony, średnio przeżył zimę (w dużej ilości miejsc zaczał gnić, na wiosnę po wyczesaniu zrobiło się sporo dziur). Do tego już się przyzwyczaiłem, dziury powoli zarastają, trawa była nadal ładna i zielona.
    Niestety ale na początku czerwca wyjechaliśmy na jakiś czas. I nie wiem przez co:
    - może automatyczne podlewanie niedolewało w te upały (co 2 dni, 10-15 min na strefę)
    - może przez to, że nie nawiozłem po raz drugi
    - albo przez to, że przez brak koszenia trawa zakwitła

    Nie wiem przez co, ale ... trawnik cały zżółkł i zrobił się twardy (i nieprzyjemny w dotyku)
    ostatnie 2-3 tygodnie to walka (nawiozłem Hydrocomplexem), upewniałem się, że trawa jest dolewana, co 4 dni kosiłem na 4-5cm
    Nowa trawa rośnie ładna. Ale od spodu jest sporo żółtych i twardych "pędów"
    Wygląda to tak (właśnie skończyłem kosić):
    Załącznik 391506
    Załącznik 391507
    Załącznik 391508

    Ktoś podpowie co z tym zrobić?
    Mój jedyny pomysł to poczekać na zapowiadane opady, skosić najniżej jak pozwala kosiarka (2-3cm) i może to coś da ...

    A - trawnik zakładany na "piasko-glinie" (do tego parę cm ziemi czarnej), trawa to BARENBRUG Trawnik Polski UNIVERSAL

    POMOCY !!!!
    Trawnik jest twardy właśnie przez zbyt długi brak koszenia. Trawa zdążyła zakwitnąć a to bardzo źle. Kłosy mają taką właśnie twardą łodygę. Ale najważniejsze to naostrzyć nóż bo rwiesz źdźbła.

    Nie masakruj teraz trawnika tak niskim koszeniem. Łodygi po kwitnieniu i tak usuniesz dopiero wertykulacją. Koś na rozsądnej wysokości, podlewaj i nawoź. Czyli taktyka na przeczekanie
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  4. #2524
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    W końcu dotarłem do etapu TRAWNIK, pewnie był już poruszany co można zrobić, aby sie nie narobić a trawnik cieszył
    Czekam na dobre rady dotyczące czynności, narzędzi.
    Założenie trawnika zlecę firmie, planowany trawnik to jakieś 480 m2, na pewno będzie siatka na krety, z warstwą 10 cm przesiewanej ziemi o właściwym PH plus system nawadniania. Kształt prosty ( łatwiej się kosi ), bez udziwnień ( szpaler tuj i inne iglaki ). Kosiarka będzie elektryczna ( bez zabaw z benzyną, olejem ) tylko jaka ? Czytałem o nawożeniu pokostem, wygląda na to że to ułatwia sprawę, tylko czy się sprawdza ? Na razie wiem że nic nie wiem.
    Jeśli zakładanie trawnika zlecasz firmie a nie robisz samodzielnie, to odpuść sobie obciążanie głowy jeszcze tym

    Pokostem nawożenie?? chyba coś nie teges...

    Kosiarka elektryczna to najgorsze z możliwych rozwiązań... 480m2 to jakieś 40 minut koszenia kosiarką z napędem. Umęczysz się z tymi kablami a dobra kosiarka akumulatorowa kosztuje sporo.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  5. #2525
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    Trzeba trafić w termin, to fakt. Może być wcześniej , byle nie przed samymi mrozami. Trawa po zabiegu powinna jeszcze delikatnie podrosnąć. i w razie potrzeby być skoszona. Ja koszę właściwie aż do sniegów momo że nie przyrasta jakoś cudownie.

    Trawnik jest twardy właśnie przez zbyt długi brak koszenia. Trawa zdążyła zakwitnąć a to bardzo źle. Kłosy mają taką właśnie twardą łodygę. Ale najważniejsze to naostrzyć nóż bo rwiesz źdźbła.

    Nie masakruj teraz trawnika tak niskim koszeniem. Łodygi po kwitnieniu i tak usuniesz dopiero wertykulacją. Koś na rozsądnej wysokości, podlewaj i nawoź. Czyli taktyka na przeczekanie
    tez tak myslalem ... jest problem z koszeniem jak sie wyjezdza na troche dluzej ....

    co do ostrzenia noza - mam kosiarke Oleo GV 53 TK ALLROAD PLUS - kupiona 11 miesiecy temu, kosi te 800-900m2
    Wlasnie oddalem ja do serwisu na przeglad gwarancyjny proszac o naostrzenie noza. Dostalem odpowiedz, ze serwis mi tego nie wykona, bo uwazaja, ze:
    - noze to w sumie za bardzo nie trzeba ostrzyc
    - nadal (po prawie roku) wyglada OK
    - oni zalecaja ostrzyc noz tylko jak ostrze bije albo jest pouszkadzane (np. kamieniami)

    Rozumiem, ze pieprz@ glupoty ?

  6. #2526

    Domyślnie

    Cytat Napisał qosek Zobacz post
    tez tak myslalem ... jest problem z koszeniem jak sie wyjezdza na troche dluzej ....
    Mam chyba tę samą trawę co Ty tzn. Barenbrug Uniwersal (chyba bo moja się nie nazywa Trawnik Polski). I u mnie trawnik wygląda podobnie, trawa jest wyschnięta przy gruncie i ewidentnie wymaga wertykulacji. Ja jednak poczekam do wiosny bo trawnik młodziutki (siane koniec sierpnia roku poprzedniego). I też u mnie zakwitła, z tym, że ja nigdzie nie wyjeżdżałem. Chciałem zastosować Chwastox, a tam jak byk piszą, żeby stosować tydzień po ostatnim koszeniu i nie kosić tydzień po oprysku. Niestety dwa dni po oprysku (czyli dziewięć dni po koszeniu) zauważyłem kłosy na trawniku. Pech chciał, że akurat był okres mocnych opadów i musiałem z koszeniem poczekać jeszcze dwa dni. Nie spodziewałem się, że trawa zakwitnie tak szybko. Efektem są brzydkie grube łodygi.

  7. #2527
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    ja moja maksymalnie skrocilem (na jakies 2cm)
    Troche mniej klosow, do tego jak zaczne kosic normalnie (na jakies 4cm) to po koszeniu od razu nie bedzie widac tych zdrewnialych lodyg (bo beda 2cm nizej)

  8. #2528

    Domyślnie

    Proszę o pilną poradę podczas nieobecności M.A.G.-a.
    Trawnik założony 4 tygodnie temu. Stan jak na fotach - załamka generalnie... Prawie wszędzie trawa cienka, brązowa, niska.

    - siatka na krety -10 cm,
    - rodzime piaski gliniaste o PH 7 zmieszane z 1/4 torfu kwaśnego, co miało dać odpowiednie PH,
    - czekane na chwasty 2 tygodnie, Roundup + pielenie,
    - brak nawozu przed siewem,
    - zasiane 17.06.2017 r. 20 g/m2 siewnikiem rotacyjnym na krzyż,
    - zasypane ok. 3 mm piaskiem,
    - zwałowane walcem 7 kg,
    - podlewane systemem nawadniania - nie wiem czy dobre dawki - na początku było ciepło, to 3-4 razy na dzień, a aktualnie 2 razy/dzień (po 4 min. sekcja),
    - przykryte włókniną białą cienką (wiatry, moje 2 koty, ew. ulewy) na 10 dni.

    Dziś przejechałem kosiarką ustawioną na 7,5 cm - prawie nic nie zebrała.

    Co jest przyczyną? Co robić? Czy mogę sypnąć nawozu (NPK czy jesiennego bez azotu, w jakiej dawce)?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	18.07 5.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	69,5 KB
ID:	393393   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	18.07 6 oddalenie.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	393394   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	18.07 6 zblizenie.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	393395   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	18.07 8 oddalenie.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	99,0 KB
ID:	393396   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	18.07 8 zblizenie.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	99,7 KB
ID:	393397  

    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 19-07-2017 o 19:36

  9. #2529
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Proszę o pilną poradę podczas nieobecności M.A.G.-a.
    Trawnik założony 4 tygodnie temu. Stan jak na fotach - załamka generalnie... Prawie wszędzie trawa cienka, brązowa, niska.

    - siatka na krety -10 cm,
    - rodzime piaski gliniaste o PH 7 zmieszane z 1/4 torfu kwaśnego, co miało dać odpowiednie PH,
    - czekane na chwasty 2 tygodnie, Roundup + pielenie,
    - brak nawozu przed siewem,
    - zasiane 17.06.2017 r. 20 g/m2 siewnikiem rotacyjnym na krzyż,
    - zasypane ok. 3 mm piaskiem,
    - zwałowane walcem 7 kg,
    - podlewane systemem nawadniania - nie wiem czy dobre dawki - na początku było ciepło, to 3-4 razy na dzień, a aktualnie 2 razy/dzień (po 4 min. sekcja),
    - przykryte włókniną białą cienką (wiatry, moje 2 koty, ew. ulewy) na 10 dni.

    Dziś przejechałem kosiarką ustawioną na 7,5 cm - prawie nic nie zebrała.

    Co jest przyczyną? Co robić? Czy mogę sypnąć nawozu (NPK czy jesiennego bez azotu, w jakiej dawce)?
    M.A.G jest online, wczoraj z nim rozmawiałem by tel.

    A mam pytanie czy ten murek oporowy to z bloczków fundamentowych ? Nieźle wyglada.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  10. #2530

    Domyślnie

    Z bloczków, klejone na piankę do murowania. Na nic droższego stać mnie nie było

  11. #2531
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dobrze ci zraszacz działa? Bo najbardziej zielona jest tuż przy dyszy.

  12. #2532

    Domyślnie

    M.A.G. zasugerował brak składników odżywczych. Przy nawadnianiu są wypłukiwane. Jutro sypię nawóz. Będę wstawiał efekty.
    Zraszacz działa prawidłowo.

  13. #2533
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Kontrolowałem wilgotność gleby ? 4 min to dosyć mało.

  14. #2534

    Domyślnie

    Muszę to jeszcze dokładnie policzyć. Wychodzi, że te 4 minuty na każdą sekcję to ok. 2 mm opadu. Rano i wieczorem.

  15. #2535
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    U mnie ogrodniczka zaplanowała 20 min. okres podlewania przez każdą sekcję.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  16. #2536
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Za zamiast piaskiem, przysypalem ziemią do trawnikow zv torfem. Dłuzej niz piasek utrzymuje wilgoć
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #2537
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Z bloczków, klejone na piankę do murowania. Na nic droższego stać mnie nie było
    Mam jeszcze pytanie o te roślinki na kamykach, one są celowe czy to chwasty ?
    Mam trochę żwiru i zastanawiam się jak mam na dłużej zniszczyć pojawiającą się roślinność ?
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  18. #2538

    Domyślnie

    Chwasty? Dzięki
    To szałwia. Niedawno posadzona, małe sadzonki. W planie jest by się rozrosła i wypełniła tę przestrzeń.
    Ogrodnikiem nie jestem, sadzimy czytając w necie - na pewno robimy błędy.

    Żwir masz na glebie, czy agrotkanina pod nim? Ja na sporej części mam agrotkaninę, mimo jej wad, o których się dużo pisze. Pod rośliny wycinam koła w niej (na rozrośnięcie się rośliny) i sadzimy.

    Ew. rozważ rośliny okrywowe.
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 20-07-2017 o 09:23

  19. #2539
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Z mojego trawnika - doswiaczenia niewielkiego - powiedzialbym ze brakuje ci i skladnikow i wody. W okresie zakladania trawnika lalem i lalem.
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  20. #2540
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Chwasty? Dzięki
    To szałwia. Niedawno posadzona, małe sadzonki. W planie jest by się rozrosła i wypełniła tę przestrzeń.
    Ogrodnikiem nie jestem, sadzimy czytając w necie - na pewno robimy błędy.

    Żwir masz na glebie, czy agrotkanina pod nim? Ja na sporej części mam agrotkaninę, mimo jej wad, o których się dużo pisze. Pod rośliny wycinam koła w niej (na rozrośnięcie się rośliny) i sadzimy.

    Ew. rozważ rośliny okrywowe.
    Na części żwir jest na włókninach, a na części na warstwie suchego betonu. Przyjedzie ekipa od trawnika to z nimi pogadam na temat chemii na te " kamyki "
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

Strona 127 z 149

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony