dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 122 z 149
Pokaż wyniki od 2.421 do 2.440 z 2978
  1. #2421

    Domyślnie

    Może ktoś mi podpowiedzieć co mam robić? Mój trawnik przez kilka lat wyglądał bardzo dobrze. Nawoziłem go 2-3 razy w roku, systematycznie był strzyżony, raz w roku na wiosnę zawsze dosiewałem nasion. Teraz śnieg stopniał i widzę, że trawa praktycznie wyginęła. Czy wiecie jaki może być tego powód? I co zrobić, aby odżyła. Czytałem trochę na ten temat, ale nie uzyskałem nigdzie jednoznacznej odpowiedzi. może tutaj wśród praktyków znajdzie się ktoś, kto mi podpowie
    Kiedy ginie inkwizytor, czarne płaszcze ruszają do tańca.

  2. #2422
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    odczyn?
    wertykulacja?

    Po co, co roku dosiewki?

  3. #2423
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    odczyn?
    wertykulacja?

    Po co, co roku dosiewki?
    Elfir, jako NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! FORUMOWICZ WIELKI SERCEM i MODERATOR FORUM powinnaś moim zdaniem wybrać się na choć jedno profesjonalne szkolenie zamiast zgłębiać wiedzę w internetach i potem pytać po co co roku dosiewać.... Podobnie jest z wertykulacją. Od zawsze utarło się że zabieg robi się wiosną i tak wszyscy bobrują te trawniki wiosną...

    Mieloneq wrzuć zdjęcie jakieś.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  4. #2424
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    MAG - czy ja napisałam o tym, że ma to robić wiosną? Spytałam czy w ogóle robił takie zabiegi na tym trawniku? Czy sprawdzał odczyn? Bo chcę dojść do tego dlaczego nagle kilkuletni trawnik wygląda źle.
    Skoro ty zalecasz mi szkolenie, to ja proponuję kurs czytania ze zrozumieniem.

  5. #2425
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jeszcze poczekajcie przecież mamy nadal luty. Jeszcze może przymrozić
    Pod koniec marca.
    no chyba, że nagle od początku marca zrobi się ciepło i trawa zacznie rosnąć.
    No faktycznie marzec to nie wiosna....

    Nie pisze żeby Ci dogryźć, tylko żeby nie szerzyć błędnie utrwalonych teorii. prawdziwą wiedzę wynosi się z praktyki porównawczej- albo swojej albo cudzej a już na pewno od ludzi którzy zajmują się tą wąską specjalizacją na najwyzszym poziomie a takimi w zakresie trawników są profesjonalni grasskiperzy...
    Ostatnio edytowane przez M.A.G. ; 16-03-2017 o 19:32
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  6. #2426
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytujesz mój post z 26 lutego... I kompletnie jest to inna odpowiedź, dotycząca czegoś innego, skierowana do innego użytkownika niż ta, którą skomentowałeś wyżej.

    Mogę się założyć, że zanim poszedłeś na szkolenie, robiłeś, jak 90% firm ogrodniczych w Polsce wertykulację wiosną. Bo takie zalecenie jest nawet w podręczniku SGGW do pielęgnacji terenów zieleni.
    Ok, super, że podzieliłeś się wiedzą, że jesienna wertykulacja daje lepsze efekty od wiosennej. Jestem wdzięczna, bo nie zajmuję się zakładaniem ogrodów.
    Teraz już to wiem i tak będę radzić, jak ktoś zapyta. Od czasu, kiedy napisałeś o lepszych wynikach jesiennej wertykulacji ani razu nie poradziłam wiosennej.

    Teraz czekam na opis efektów twoich eksperymentów z nawożeniem pod koniec lutego. Czy trawa jest w stanie wykorzystać azot w tym okresie.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 16-03-2017 o 19:56

  7. #2427
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    MAG, po wertykulacji zalecasz uzycie piasku plukanego dla rozluznienia. W jaki sposob go rozsypac na trawniku tak by sie dostal w naciecia ?
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  8. #2428
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Cytujesz mój post z 26 lutego... I kompletnie jest to inna odpowiedź, dotycząca czegoś innego, skierowana do innego użytkownika niż ta, którą skomentowałeś wyżej.

    Mogę się założyć, że zanim poszedłeś na szkolenie, robiłeś, jak 90% firm ogrodniczych w Polsce wertykulację wiosną. Bo takie zalecenie jest nawet w podręczniku SGGW do pielęgnacji terenów zieleni.
    Ok, super, że podzieliłeś się wiedzą, że jesienna wertykulacja daje lepsze efekty od wiosennej. Jestem wdzięczna, bo nie zajmuję się zakładaniem ogrodów.
    Teraz już to wiem i tak będę radzić, jak ktoś zapyta. Od czasu, kiedy napisałeś o lepszych wynikach jesiennej wertykulacji ani razu nie poradziłam wiosennej.

    Teraz czekam na opis efektów twoich eksperymentów z nawożeniem pod koniec lutego. Czy trawa jest w stanie wykorzystać azot w tym okresie.
    Tak, przez pierwsze lata wertykulowaliśmy wiosną. Różnica jest taka, że nie mnie całe lata mają tutaj za "eksperta" a Ciebie więc ty powinnaś już dawno takie rzeczy wiedzieć W sobotę uruchamiam nawadnianie bo się przeliczyłem i nic u nas nie popadało więc i nawóz nie działa... wrzucę zdjęcia jak znajdę chwilę zeby pstryknąć.

    Cytat Napisał karolek75 Zobacz post
    MAG, po wertykulacji zalecasz uzycie piasku plukanego dla rozluznienia. W jaki sposob go rozsypac na trawniku tak by sie dostal w naciecia ?
    Tzw. sipą z dużym zamachem a potem szczotka na kiju ulicznica ze sztywnym włosiem i krzyżowo możesz zamieść. W ostateczności może być plastikowymi grabkami do liści.
    Jeszcze lepszy efekt daje piach rozsypany przed wertykulacją bo piach wprawiony w ruch nożami również wydziera martwe części roślin i w rezultacie masz jeszcze dokładniej wyczesany trawnik a i piach się automatycznie chowa w ziemię.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  9. #2429
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    MAG - nie ja dopisuję sobie tytuły. Ani ich nie nadaję.
    Myślę, że jest wiele działów ogrodnictwa w których moja wiedza nie jest wystarczająca, bo się nią na co dzień nie zajmuję, tylko tyle co wyniosłam w czasie studiów i czytania specjalistycznych lektur. Chociażby nasiennictwo i szkółkarstwo.
    Ale nie da się być alfą i omegą we wszystkim.

  10. #2430
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    MAg co to do cholery sipa ??? Z duzym zamachem ?
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  11. #2431

  12. #2432
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolek75 Zobacz post
    MAg co to do cholery sipa ??? Z duzym zamachem ?
    sipa = łopata
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  13. #2433
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wuszy1

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-643
    Posty
    63

    Domyślnie

    Witam,

    planuję założyć trawnik na działce letniskowej. Gleba jest dość żyzna, PH 7. Trawnik nie będzie bardzo intensywnie użytkowany, ale na pewno będę czasem chciał się bawić na nim z moim synkiem. Rozważałem dwie mieszanki - Agro Land Diana i Brandenburg Watersaver. Za tą drugą przemawia jej mniejsze zapotrzebowanie na wodę (nie chce być niewolnikiem trawnika), jednak nie wiem jak kostrzewa trzcinowa sprawdza się w praktyce. Czy taka trawa nadaje się, żeby chodzić po niej na bosaka? Nie jest nieprzyjemna w dotyku?

  14. #2434
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kostrzewa trzcinowa z reguły szybko rośnie, co ma wpływ na częstość koszenia. Dzika forma ma szerokie liście.
    Niestety Barenbrug nie podaje nazwy odmiany.

  15. #2435

    Domyślnie

    Zakupiłem nawóz Yara Mila Complex. W internecie jest mnóstwo różnych informacji ile tego nawozu sypać. Mam trawnik siany w zeszłym roku pod koniec sierpnia, ile powinienem rozsypać nawozu? Na razie użyłem tyle co napisali na opakowaniu tzn 1 kg na 100m2.

  16. #2436
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    kostrzewa trzcinowa z reguły szybko rośnie, co ma wpływ na częstość koszenia. Dzika forma ma szerokie liście.
    Niestety Barenbrug nie podaje nazwy odmiany.
    Na każdym opakowaniu jest podana nazwa odmiany. Poszczególne partie mogą się między sobą różnić.
    Przed zakupem (jeśłi online) można wysłać maila z prośbą o podanie aktualnego składu.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #2437
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mobe Zobacz post
    Zakupiłem nawóz Yara Mila Complex. W internecie jest mnóstwo różnych informacji ile tego nawozu sypać. Mam trawnik siany w zeszłym roku pod koniec sierpnia, ile powinienem rozsypać nawozu? Na razie użyłem tyle co napisali na opakowaniu tzn 1 kg na 100m2.
    Rozsypuj jak Kargul z ręki, raz wzdłuż a później w poprzek tak mnie nauczył ojciec (zawsze miał jeden z najładniejszych trawników na ROD)
    Zawsze tak robię i myślę że mój też nie wygląda najgorzej Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	384892 A później woda woda i jeszcze raz woda.
    Dom parterowy , całość podłogówka 145 m2(obecnie grzane 115 m2)+ jedna drabinka, ściany BK+20cm styro grafitowego 031, posadzki i strop 15cm styro 038 , okna 3szyby V90+ , kominek "ala" koza, wentylacja mechaniczna Brookvent air cycle 1.2
    Ogrzewanie Pompa Ciepła 7 kW made by Wihajster Dz odwierty 4x50m

  18. #2438
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wuszy1

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-643
    Posty
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    kostrzewa trzcinowa z reguły szybko rośnie, co ma wpływ na częstość koszenia. Dzika forma ma szerokie liście.
    Niestety Barenbrug nie podaje nazwy odmiany.
    Koszenie tak bardzo mnie nie przeraża. Bardziej mnie zastanawia jaką fakturę mają liście tej trawy. Czy są przyjemne w dotyku, czy raczej nie. Miał z nią może ktoś osobisty kontakt?

  19. #2439
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ty na pewno miałeś - pospolita na łąkach

  20. #2440

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mobe Zobacz post
    Zakupiłem nawóz Yara Mila Complex. W internecie jest mnóstwo różnych informacji ile tego nawozu sypać. Mam trawnik siany w zeszłym roku pod koniec sierpnia, ile powinienem rozsypać nawozu? Na razie użyłem tyle co napisali na opakowaniu tzn 1 kg na 100m2.
    1 kg/ 100m2 to bezpiecznie (malo).

    Zrobilem badanie ziemi i na tej podstawie ulozylem plan nawozenia. Wyszlo, ze musze sypac 3kg/100m2 yara milla complex (to daje 0,36 kg N/dawka, wiec nie ma tu przesady) 7 razy w sezonie, a i tak na koniec musze dosypac jeszcze potas.

    Nalezy jednak pamietac o bardzo dobrej zasadzie przy nawozeniu - lepiej mniej, a czesciej.

Strona 122 z 149

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony