dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 125 z 149
Pokaż wyniki od 2.481 do 2.500 z 2978
  1. #2481

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Najpierw nawadnianie, a później dopiero przygotowanie ziemi. Jak ziemia już przygotowana (brak kamieni, chwastów itp.), to odkładasz partiami 10 cm na bok, kładziesz siatkę i przysypujesz ziemią z boku. Coś jak na filmie (od 10. sekundy): https://www.youtube.com/watch?v=ESJbpYV1_3Y
    Ok, skorygowalem swoje plany.
    Jednak zostaje mi temat ewentualnego wymieszania ziemi nowej ze stara. czy jest taka koniecznosc ? Jak juz zrobie nawodnienie i nawioze nowa ziemie na to, ciezko bedzie to przejechac glebogryzarka.Jeszcze dochodzi siatka na krety co dodatkowo komplikuje sprawe.
    Zawsze konieczna jest glebogryzarka i bronowanie ?
    Dodam ze teraz na dzialce mam piach.

    Pozdrawiam,
    Dom 187m2, parterowka. pompa Panasonic 9kW 3 faz "zwykla". silikaty 24cm+20cm styro grafit, strop welna 30cm, podloga 23 cm styro, wentylacja mechaniczna z reku Onyx550.
    zuzycie sezon 2015/2016 (pazdziernk-maj) - 4965 kWh (CO+CWU)

  2. #2482
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zaleca się mieszanie nawiezionej ziemi ze stara, jeśli warstwa jest grubsza (powiedzmy powyżej 20-30 cm).

    Chodzi o mikroorganizmy glebowe, które odpowiadają za żyzność (jak zawalisz je nawiezioną glebą, to zginą z braku tlenu i ziemia straci pożyteczne właściwości) oraz o prawidłowe odprowadzenie wody wgłąb gleby (ma znaczenie przede wszystkim na glinach)

  3. #2483

    Domyślnie

    A czy jeśli mam piach na działce taki żółty ( nie jest to glina) i teraz chciałbym w tym miejscu założyć trawnik i docelowo brakuje mi 20 cm by uzyskać zakładany poziom to czy tyle czarnej ziemi starczy? Wtedy także należy ją zmieszać z tym żółtym piachem?
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  4. #2484
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Mam pytanie o dosiewke - poz zimie mam kilkadziesiat "dziur" w trawniku. Dylemat ktory mam to koszenie - jak traktowac podczas koszenia te dziury na ktorych wzrasta nowa trawa ? Omijanie tego spowoduje ze stara trawa obok bedzie nieskoszona, bo nie da sie tego zrobic precyzyjnie.
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  5. #2485

    Domyślnie

    Witam . Czy macie jakieś patenty na plamy po siuśkach psa? Czy tylko wymiana/zasianie nowej trawy w tych miejscach?
    140m2 użytkowej, wszedzie podłogówka, ogrzewany grzałka 12kw , reku, sciany Izodom 35cm, płyta fund 20cm XPS.

  6. #2486

    Domyślnie

    Witam, jestem juz po nawodnieniu (wlasna robota ) i nawiezeniu pierwszej wartswy ziemi. zostaje mi do nawiezenia ok.10cm ziemi i rozlozenie siatki.
    nie chcialbym nawiezc ziemi a potem sciagac ziemie i rozkladac siatke bo to strasznie pracochlonne bedzie.
    zastanawiam sie czy jest opcja uzycia jakiegos sprzetu (glebogryzarka?) ktory poruszy/rozdrobni ziemie (ok.10cm) bez naruszenia siatki pod nia ?? ziemia nawozona jest troche gliniasta i musze ja porozbijac bo mam takie "pacynki"
    z gory dziekuje za sugestie.
    Dom 187m2, parterowka. pompa Panasonic 9kW 3 faz "zwykla". silikaty 24cm+20cm styro grafit, strop welna 30cm, podloga 23 cm styro, wentylacja mechaniczna z reku Onyx550.
    zuzycie sezon 2015/2016 (pazdziernk-maj) - 4965 kWh (CO+CWU)

  7. #2487
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolek75 Zobacz post
    Mam pytanie o dosiewke - poz zimie mam kilkadziesiat "dziur" w trawniku. Dylemat ktory mam to koszenie - jak traktowac podczas koszenia te dziury na ktorych wzrasta nowa trawa ? Omijanie tego spowoduje ze stara trawa obok bedzie nieskoszona, bo nie da sie tego zrobic precyzyjnie.
    Żadnych doświadczonych?

  8. #2488
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał mest Zobacz post
    A czy jeśli mam piach na działce taki żółty ( nie jest to glina) i teraz chciałbym w tym miejscu założyć trawnik i docelowo brakuje mi 20 cm by uzyskać zakładany poziom to czy tyle czarnej ziemi starczy? Wtedy także należy ją zmieszać z tym żółtym piachem?
    Jeśli brakuje Ci 20 cm to spokojnie wystarczy. Generalnie wystarcza 8-12cm bo na taką głębokość trawa ma system korzeniowy. Jeśli możesz to zrób nieco inaczej. Nasyp 10cm i to wymieszaj glebogryzarką lub agregatem uprawowym i na to wymieszany nasyp kolejne 10cm i znow wymieszaj. Tak byłoby idealnie, ale jak nie masz ochoty się bawić to nasyp 20cm i nie mieszaj bo i tak nie sięgniesz do piachu przez 20 cm ziemi.

    Cytat Napisał karolek75 Zobacz post
    Mam pytanie o dosiewke - poz zimie mam kilkadziesiat "dziur" w trawniku. Dylemat ktory mam to koszenie - jak traktowac podczas koszenia te dziury na ktorych wzrasta nowa trawa ? Omijanie tego spowoduje ze stara trawa obok bedzie nieskoszona, bo nie da sie tego zrobic precyzyjnie.
    Kosisz tak jakby tych dosiewek nie było ale koś nie częściej niż raz w tygodniu żeby co dziennie czy co drugi dzień nie jeździć po tych dosiewkach - niech trawa ma trochę czasu na wzrost.
    Cytat Napisał bbblondas Zobacz post
    Witam . Czy macie jakieś patenty na plamy po siuśkach psa? Czy tylko wymiana/zasianie nowej trawy w tych miejscach?
    mamy ja doszedłem do takiego etapu że mam osobny fragment trawnika o który dbam tak jak o wszystkie na działce i jak gdzieś powstanie plama po suce to robię przeszczep, czyli wycinam wypaloną darń i w to miejsce wstawiam nową. Tym sposobem nie czekam aż mi nasiona w dosiewkach skiełkują i co najważniejsze nie ma plam i pustych przestrzeni na trawniku przez powiedzmy miesiąc.
    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    Witam, jestem juz po nawodnieniu (wlasna robota ) i nawiezeniu pierwszej wartswy ziemi. zostaje mi do nawiezenia ok.10cm ziemi i rozlozenie siatki.
    nie chcialbym nawiezc ziemi a potem sciagac ziemie i rozkladac siatke bo to strasznie pracochlonne bedzie.
    zastanawiam sie czy jest opcja uzycia jakiegos sprzetu (glebogryzarka?) ktory poruszy/rozdrobni ziemie (ok.10cm) bez naruszenia siatki pod nia ?? ziemia nawozona jest troche gliniasta i musze ja porozbijac bo mam takie "pacynki"
    z gory dziekuje za sugestie.
    My robimy to agregatem uprawowym z regulowaną hydraulicznie wysokością... Jeśli nie masz takiego sprzętu to możesz wypożyczyć wertykulator i nim przejechać powierzchnię. Zobaczysz że efekt będzie niesamowity Tak robimy jeśli nie da się wjechać minitraktorkiem z agregatem...
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  9. #2489

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post

    My robimy to agregatem uprawowym z regulowaną hydraulicznie wysokością... Jeśli nie masz takiego sprzętu to możesz wypożyczyć wertykulator i nim przejechać powierzchnię. Zobaczysz że efekt będzie niesamowity Tak robimy jeśli nie da się wjechać minitraktorkiem z agregatem...
    jaka moc ma wertykulator ?? da rade porozbijac gliniaste "pacyny" ?
    Dom 187m2, parterowka. pompa Panasonic 9kW 3 faz "zwykla". silikaty 24cm+20cm styro grafit, strop welna 30cm, podloga 23 cm styro, wentylacja mechaniczna z reku Onyx550.
    zuzycie sezon 2015/2016 (pazdziernk-maj) - 4965 kWh (CO+CWU)

  10. #2490
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    jaka moc ma wertykulator ?? da rade porozbijac gliniaste "pacyny" ?
    zależy jaki. Ale generalnie koło 5,5 hp . Da radę spokojnie..
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  11. #2491

    Domyślnie

    A ja zabierałem się za sianie trawy już pod koniec kwietnia, ale wiadomo jaka pogoda się zrobiła, w nocy było poniżej 0. Teraz po 25-27* w dzień. Co tu robić? Można siać trawę w taką pogodę? Może poczekać jeszcze tydzień, ponoć ma być trochę chłodniej.
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  12. #2492
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wysiejj, lekko przykryj ziemią, podlewaj przez najbliższe dni. W przyszłym tygodniu samo będzie sie nawadniać
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #2493

    Domyślnie

    Ile razy podlewać w taką pogodę i jak długo? Dwa, trzy razy?
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  14. #2494
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja we wrześmiu podlewałem 2x, rano i wieczorem
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #2495

    Domyślnie

    Witam,

    Mam pytanie dotyczące trawników. Otóż, mój mimo iż został założony ponad miesiąc temu, wygląda dosyć biednie. W porównaniu do sąsiadów, którzy siali trawę dużo późnej - tym bardziej (ale rozumiem, my zasialiśmy jak było zimno w miarę i bez opadów). Największe problemy to:
    - trawa rosnąca w kępkach
    - łyse miejsca
    - ziarna trawy na łysych miejscach która pomimo ugniecenia z ziemią + podlania dalej jest jaka jest..

    Zastanawia mnie co zrobić:
    1. Nawieźć na nowo całą ziemię, podsypać cały trawnik, uwałować i zasiać trawę na nowo?
    2. Podsypać ziemią i trawą w miejscach łysych?
    3. Zawezwać firmę która zajmuje się regeneracją trawników?

    Trzecia opcja mimo że najbardziej skuteczna to wolałbym jej uniknąć, bo chciałbym wszystko sam ogarnąć Nie mam jednak ani wertykulatora ani aeratora.. Przy zakładaniu trawnika starałem się zrobić wszystko dokładnie, czyli przekopałem całą ziemią (choć niestety jest gliniasta; dodałem trochę piasku), nawiozłem podłoża do trawników, uwałowałem zasiałem trawę i obficie podlewałem..Wczoraj na całym trawniku użyłem nawozu biopan do trawników ale myślę, że większych efektów nie będzie..

  16. #2496
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Sprwawdź w sieci, czy nie masz gdzieś w pobliżu firny wynajmującej sprzęt budowlano-ogrodniczy.
    Najlepiej będzie wypożyczyć wertykulatortor na jeden dzień, solidnie ruszyć ziemie, dosypać wartwe nowej, lekkiej, zmieszac i wysiać nasiona na nowo.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #2497

    Domyślnie

    a po dosypaniu i zmieszaniu - wałować to jeszcze raz? Przepraszam za głupie pytania -.-

  18. #2498

    Domyślnie

    Prosiłbym doświadczonych o radę dot. jednorazowej dawki podlewania urośniętego (nie młodego) trawnika. Gleba chyba średnia (nie piasek, a piaski gliniaste + torf). Choć jeszcze nie zasiany (czekam na wzrost chwastów), ale już pytam.

    Piszą w necie o 3 mm opadu (3 l/m2), raz o 5 mm, a raz o 8-12 mm. Duża rozbieżność.

    Czy po prostu zbadać po podlaniu wilgotność na 10 cm głębokości?

  19. #2499
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    woda powinna przesiąknąć na głębokość 10 cm, więc ostatni sposób najlepszy

  20. #2500
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Walcze z grzybami, ktore rosna w coraz wiekszej ilosci na moim trawniku.To jego drugi sezon. Trawnik nawozony i koszony co tydzien.Oprysk topsinem nic nie dal. Moze za male stezenie? Moze powinienem podlac w miejscach gdzie pojawiaja sie grzybki, a nie robic oprysk calosci ? Stosowac inny srodek np Miedzian 50WP?
    Wersja hard z wymiana gleby nie wchodzi w gre z przyczyn oczywistych - finanse.
    Jakies pomysly?
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

Strona 125 z 149

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony