dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Jaki bojler wybrać ?

    Cześć,
    Pytanie - po zmianie ogrzewania z olejowego na eko-groszek - pojawił się u mnie problem z wyborem bojlera.
    Chciałbym żeby miał 120 l i miał grzałkę elektryczną. W sieci znalazłem masę różnych typów bojlerów, z powdójnymi węzownicami, z jakimiś płąszczami, z różnymi izolacjami, różnymi mocami grzałek etc. Nie wiem zupełnie co w tym wybrać.
    Zależy mi naturalnie na tym żeby ciepła woda(dla mnie ok 45 C - korzystamy głównie z prysznica) w sezonie letnim, gdy raczej piec nie będzie jej ogrzewał, była szybko i tanio. Pytanie - które z bojlerów dostępnych na rynku bedą najlepsze ? Czy grzałka 2 kW ogrzewa wodę w 0,5 h do 45C ?? Czy lepiej grzać wodę dłużej z niższą mocą grzałki (mniej prądu się zużyje za cenę dłuższego czekania) ??
    Będe wdzięczny za wszelkie porady praktyczne w tym temacie.

    pzdr
    Grzegorz
    pozdrawiam
    Grzegorz
    gg:1679915

  2. #2

    Domyślnie

    Co prawda u mnie bojler jest tylko elektryczny ale polecę firmę bo jestem z niej bardzo zadowolona - Elektrolux
    Dom z bala - mieszkam od sierpnia - wykańczam i jestem wykańczana

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie Re: Jaki bojler wybrać ?

    Cytat Napisał Grzegorz1975
    Cześć,
    Pytanie - po zmianie ogrzewania z olejowego na eko-groszek - pojawił się u mnie problem z wyborem bojlera.
    Chciałbym żeby miał 120 l i miał grzałkę elektryczną. W sieci znalazłem masę różnych typów bojlerów, z powdójnymi węzownicami, z jakimiś płąszczami, z różnymi izolacjami, różnymi mocami grzałek etc. Nie wiem zupełnie co w tym wybrać.
    Zależy mi naturalnie na tym żeby ciepła woda(dla mnie ok 45 C - korzystamy głównie z prysznica) w sezonie letnim, gdy raczej piec nie będzie jej ogrzewał, była szybko i tanio. Pytanie - które z bojlerów dostępnych na rynku bedą najlepsze ? Czy grzałka 2 kW ogrzewa wodę w 0,5 h do 45C ??
    To chyba żart? Grzałka musiałaby mieć z 10 kW, żeby zagrzać wodę z 10 do 45 stopni w pół godziny. Ja mam teraz bojler 80 litrów z grzałką 1,5 kW, ciepłą wodę (nie wiem jaka temp. ale pewnie ok. 45 st.) mam po ok. 2 godzinach.

    W nowym domu będę miał jak największy bojler z 2 wężownicami (jedna do kominka, druga docelowo do kolektorów) i grzałką elektryczną. Myślę, że ok. 300 litrów.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam Dzisiaj kupiłam ogrzewacz wody 100 l AEG. Mam nadzieję , że zrobiłam dobrze Napisane jest , że wodę do 65 stopni nagrzewa w 205 minut, ma 2 grzałki po 900 wat. Skusiła mnie jego porządna izolacja.
    Dla wszystkich czytających mój post o wodnym wymienniku ciepła na kominku i możliwości połączenia tego z DGP - ZREZYGNOWAŁAM z niego

  5. #5

    Domyślnie

    A może ktoś powie jak wie - czy bojlery z jedną dwoma wężownicami są lepsze od tych z płaszczami. Muszę wymienić i coś w końcu wybrać. Nie wiem co będzie dobre dla pieca na ekogroszek. Latem raczej grzał wody piecem nie będę.
    pozdrawiam
    Grzegorz
    gg:1679915

  6. #6

    Domyślnie

    Cześć - ogrzewanie CWU latem z pieca na paliwo stałe - zły pomysł bez sensu aby kocioł palił się bez przerwy a rozpalanie tylko do podgrzania 120l w również kłopotliwe i nieefektywne.
    Grzanie wody pradem - najdrozsze z mozliwych rozwiazanie - ale i najprostsze.
    mysle ,ze dobrym rozwiazaniem byłoby zastosowanie kolektorów słonecznych a wiec i bojlera z dwiema nagrzewnicami o pojemnosci jednak wiekszej jak 120 l - powinien być jakieś 250 - 300l . dobrze by było aby miał równierz grzałke elektryczną.- bo moze sie zdarzyć latem ze przez tydzien czy dwa nie bedzie słonca.....i wtedy dogrzejesz wode pradem. Proponuje kolektory polskie tanie - około 1000 zł / 1 panel 2m2- znajdziesz je bez trudu w necie.. Do takiego baniaka 300 litrowego wystarcza 3 panele . Koniecznie aby bojler był emaliowany wewnatrz ( jakość wody lepsza).

  7. #7

    Domyślnie

    A co myślicie o tym produkcie ?(www.miroterm.com) Ja jestem zainteresowany. Szkoda, że firma, która to sprzedawała, zniknęła mi z rynku. A może ktoś z forumowiczów wie gdzie ten rodzaj ogrzewacza wody można kupić?

  8. #8

    Domyślnie

    up... podzielcie się doświadczeniem. Co polecacie, co się sprawdziło. Będziemy mieli piec na eko groszek, ale latem raczej palic w piecu tylko dla wody nie zamierzamy. Chodzą nam po glowie kolektory ale to dopier za kilka lat

  9. #9

    Domyślnie

    Witam,
    Ja u siebie mam eko-groszek. W lecie 2008 i 2009 grzałem CWU własnie piecem i nie widzę w tym nic "bez sensu" jak napisał Ankot.
    Bojler ocieplony, dwupłaszczowy 140l (galmet). Dość duże dobowe zużycie wody. Jeden zasyp wystarczał na 21 dni (raz wystarczył na 27 dni). Pojemnik 130 kg. Oczywiście niedogodności z paleniem w piecu, zasyp co 3 tygodnie, wtedy też czyściłem piec mogą niektórych zniechęcić ale miesięczna opłata za wodę temp ok 50st. w okolicach 120zł rekompensuje "trudy" zasypywania zasobnika.
    Nie jestem przeciwnikiem kolektorów ale ze względów finansowych nie będę ich zakładał bo koszt ten zwróci mi się za kilka lat. Chyba, że miasto będzie dofinansowywać takie inwestycje to dlaczego nie.
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ankot
    Cześć - ogrzewanie CWU latem z pieca na paliwo stałe - zły pomysł bez sensu aby kocioł palił się bez przerwy a rozpalanie tylko do podgrzania 120l w również kłopotliwe i nieefektywne.
    Grzanie wody pradem - najdrozsze z mozliwych rozwiazanie - ale i najprostsze.
    mysle ,ze dobrym rozwiazaniem byłoby zastosowanie kolektorów słonecznych a wiec i bojlera z dwiema nagrzewnicami o pojemnosci jednak wiekszej jak 120 l - powinien być jakieś 250 - 300l . dobrze by było aby miał równierz grzałke elektryczną.- bo moze sie zdarzyć latem ze przez tydzien czy dwa nie bedzie słonca.....i wtedy dogrzejesz wode pradem. Proponuje kolektory polskie tanie - około 1000 zł / 1 panel 2m2- znajdziesz je bez trudu w necie.. Do takiego baniaka 300 litrowego wystarcza 3 panele . Koniecznie aby bojler był emaliowany wewnatrz ( jakość wody lepsza).
    Grzeję prądem, ale nie w głowie mi zamiana na solary.
    Nie jestem przeciwnikiem, obserwuję i kiedyś obłożę solarami cały południowy dach. Będę grzał nie tylko wodę ale cały dom
    Ale nie dziś. Póki co jest to inwestycja zbyt droga. Ta poprawnie policzona, kompleksowa.
    Grzeję prądem a mimo wszystko w moich kalkulacjach zwróciłaby się po 8-10 latach bezawaryjnej pracy.
    Poza tym, nie jest tajemnicą, że solary to system w miarę wydajny 7-8 miesięcy w roku (szczególnie te za 500/m2) a pozostałe 4 ?

  11. #11

    Domyślnie

    Witam
    Ja mam Ogrzewacz Eletromer 1500W 80L jedna nagrzewnica wiszący, made in Poland, grzeje już 8 rok bez awarii, do kuchni -zmywanie podłączony mam podrzewacz przepływowy siemens wiszący na ścianie w piwnicy.
    Co do Ogrzewacza [b]zdecydowanie za mały, długi czas grzania ok 4godz. po kąpieli mojej córki , tatuś cierpliwie musi czekać i w tym czasie oglądam "Piłe".
    Potem wchodzi moja druga połowa i tatuś ogląda "morderstwo w łazience" ....jezuuu odradzam!! Jeśli już to podwójna nagdrzewnica i min 250L wolnostojący.Podobno nieżle wychodzi, w zestawieniu ceny do jakości Polski Biawar .Radze sobie w ten sposób,że przełączam na siemensa , który w czasie gdy bojler grzeje mi wodę ja moge korzystać z ciepłej. Mam zawór na instalacji , który odcina siemensa lub go włącza do instalacji łazienkowej. Warto o tym pomysleć.
    Pozdrawiam

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Ja podobnie jak akimek podgrzewam CWU piecem na ekogroszek latem także - u mnie przy 2 osobach kosztuje to 80 zł miesięcznie (100 kg węgla).
    Mam zbiornik Galmet 120 l i piec 18 kW z mocą zdławioną do maks 8 kW (żeby mniej palił) a i tak pompa obiegowa [ Wilo 48 W ] nie wyrabia się z przekazaniem ciepła do zasobnika.
    Nagrzanie wody w zbiorniku do ok 50 st trwa około godziny.

    Jak chcecie mieć szybciej to polecam mocniejszą pompę obiegową, bo to jest "wąskie gardło" takiego systemu.

    Gdybym dzisiaj wybierał bojler to byłby to albo Biawar Clessic Spiro 120l bo jest tańszy - w cenniku niecałe 900 zł, albo Galmet Elektronik 140 l za niecałe 1100 zł ( 20 l więcej od wersji 120 l kosztuje 11 zł, a elektroniczny termometr 60 zł), lub elektromet WJ/W 140 Venus plus - jednak nie znam jego ceny.

    Minusem Galmeta jest bardzo trudna wymiana elektrody magnezowej - przerabiałem to wczoraj - masakra - trzeba mieć albo jakieś specjalistyczne narzędzia, albo potrafić dorobić sobie odpowiedni przyrząd - inaczej nie da rady założyć pokrywy z uszczelką, bo przeszkadza obudowa a śruby wypadają - ta wymiana to jakiś koszmar użytkownika - nic dziwnego, że ludzie wołają do niej serwis !!!
    Trzeba wymieniać ją co roku bo inaczej nici z gwarancji - ja o tym zapomniałem i teraz po 2 latach wymieniłem - faktycznie anoda była w połowie zeżarta - następną wymianę planuję za 2 lata.

    Nie wiem jak to wygląda w Biawarze i Elektromecie - dajcie znać jak wiecie, bo to jest istotna informacja dla przyszłych użytkowników przy wyborze podgrzewacza.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja obecnie mam Elektromet 120l dwu płaszczowy. Piszę obecnie ponieważ pierwszy miałem tejże firmy tylko 80l z wężownicą i zamontowaną grzałką elektryczną, ale po ok 1/2 rocznej eksploatacji pod nakrętką anody magnezowej pojawiły się przecieki, po kontakcie z serwisem wynegocjowałem WYMIANĘ z małą dopłatą (ok 40zł - różnica między cenami dwóch modeli) na właśnie dwu płaszczowy i większy 140l.
    Poprzedni kupowałem z myślą o grzaniu elektrycznością w 2-taryfie, ale póki co jestem ciągle na prądzie budowlanym (2 rok), po miesiącu/rachunku zrozumiałem że nie jest to mój ulubiony sposób. Dlatego też cieszę się że udało mi się zamienić zasobnik (Ukłony w stronę firmy i panów z serwisu, oby stało się to normą u innych producentów).
    Obecnie grzeję cwu groszkiem. 3 osoby, tylko brodzik ale często używany i standardowo kuchnia, łazienka - zasyp wystarcza na niecałe 2 m-ce.
    Płaszczowy w stosunku do poprzednika ma większą średnicę "rur" przyłączeniowych, mniejsze opory dla pompki ładującej, łatwiej "przepchnąć" mocno gorącą wodę, (pozostałości po budowie).
    Co do doboru pompki, też mam Vilo (symboli nie pomnę), taka jak c.o., czyli z "dużymi możliwościami", pracuje na 1 biegu.
    Na szybki odbiór ciepła z kotła ma wpływ nie tylko odpowiednio mocna pompka obiegowa ale też sprawność tego czegoś (płaszcza, wężownicy ...) które jest w wymienniku. Można pokombinować z pomiarem temp. wejścia/wyjścia zasobnika i na podstawie tego zlokalizować "wąskie gardło"

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Ja niestety mam mniejszą pompkę niż ta od CO.

    Grzanie prądem z tego co pamiętam wychodziło mi sporo drożej ( zeszłego lata tak grzałem).

    Ile czasu trwa u Ciebie nagrzanie wody ?

  15. #15

    Domyślnie

    przyznam że nie wiem, do tej pory nie sprawdzałem, ale to też zależy od nastaw (np. różnicy między temp. wody na kociołku i temp. cwu)
    generalnie na kociołku mam - 60oC
    "Tzad." c.w.u - 48oC
    po dojściu do temp. zadanej "Tzad." doładowanie jeszcze przez około 10-20 min (też dokładnie nie pamiętam - czasy nocowania w kotłowni już mam za sobą - w każdym razie maksymalny czas sterownika)
    woda użytkowa przy tych nastawach mieści się w przedziale "ciepła - średnio ciepła"

  16. #16

    Domyślnie

    witam,
    Z osobistego doświadczenia nie polecam zasobnika CWU firmy Elektromet (300 l pojemności z podwójną wężownicą). Zbiornik dokładnie po 3 latach i 3 tygodniach (czyli 3 tygodnie po upływie gwarancji) zaczął mocno przeciekać. Rozebrałem go w miejscu przecieku (i tak nie było gwarancji) to się przeraziłem jak zobaczyłem w jakim stanie korozji jest zbiornik (oczywiście emaliowany od środka kosztował 3 tyś zł do tego założone są filtry na wodę przed zbiornikiem).

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Dzięki za wpis.

    Mam pytanie - czy wymieniałeś w nim anodę magnezową jak nakazuje instrukcja ?

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Mój bojler to pionowy LEMET 200 litrowy z jedną wężownicą. Mam pytanie czy ktoś wymieniał w nim już anodę magnezową - czy to trudna operacja - czy nie ma z tym większych problemów.???

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Dzięki za wpis.

    Mam pytanie - czy wymieniałeś w nim anodę magnezową jak nakazuje instrukcja ?
    zamierzam w tym roku zajrzeć, ale wcześniej muszę przerobić podłączenie, ponieważ teraz strona z anodą wypada od ściany (mała kotłownia), w momencie montażu zostawiłem dojście od strony montażu grzałki (myślałem o jej zamontowaniu - już mi przeszło), tak że obecnie nie mam do niej dostępu, "przemeblowanie" planuję na letni urlop

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    adam33wars

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Posty
    2

    Domyślnie

    Mam problem. Chciałbym zakupić bojler elektryczny do korzystania z niego przez 4 osoby. Jaką pojemność...powinien mieć? 80 litrów? 100 litrów? Jakiej firmy najlepiej kupić bojler?
    Czy w ogóle opłaca się korzystanie z bojlera elektrycznego?
    Gdzie najlepiej kupić, mam na oku firmę Adagre ale nie znam ich czy ktoś korzystał z ich usług.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony