dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ax

    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    9

    Domyślnie Deskowanie z folia czy deskowanie z papa ?

    Witam wszystkich serdecznie,

    buduje dla siebie dom z poddaszem uzytkowym. Na dachu ma byc dachowka
    ceramiczna. Poczatkowo myslalem (jak sugerowal wykonawca) polozyc folie,
    ale po przeczytaniu tego forum zdecydowalem sie na deskowanie + papa
    Kiedy powiedzialem o tym wykonawcy to sie skrzywil i powiedzial ze lepiej
    jest zrobic deskowanie + folia. Zasugerowal mi, ze tak sie juz teraz nie buduje.
    I teraz jestem w kropce - nie wiem co wybrac. Nie znam sie na budownictwie.
    Bardzo prosze o pomoc - co wybrac:
    1. deskowanie + folia
    czy
    2. deskowanie + papa

    Koszty nie graja zadnej roli. Chcialbym aby moj dach byl jak najbardziej trwaly.


    z gory dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    pod nickiem masz cos napisane

    ten temat jest jednym z dłuższych na tym forum

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...ght=deskowa%E6

    miłej lektury
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ax

    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rezi
    pod nickiem masz cos napisane

    ten temat jest jednym z dłuższych na tym forum

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...ght=deskowa%E6

    miłej lektury
    Przeczytalem ten watek i wiele innych i nie znalazlem niestety odpowiedzi na moje pytanie. Jest co prawda dyskusja folia kontra deskowanie ale nie ma dyskusji na temat folia kontra papa w deskowaniu.
    Chyba ze cos przeoczylem ?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    na deskowaniu MUSI BYĆ papa przed dachówką
    deski w tej konstrukcji sa materiałem usztywniającym papa spełnia rolę izolacji.
    wiec
    ........Jest co prawda dyskusja folia kontra deskowanie ale nie ma dyskusji na temat folia kontra papa w deskowaniu.
    jet dyskusja na temat folia dachowa czy deskowanie ( w domyśle deskowanie z papą)
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli po lekturze forum i rozważeniu za i przeciw podjąłeś decyzję deski+papa to poproś wykonawcę, aby Cie merytotycznie przekonał do swojego rozwiązania (merytorycznie, a nie że tak nie - bo nikt tak nie robi)
    Co prawa pisałeś że nie ograniczają Cie finanse, ale rozwiązanie typu deski+folia to moim zdanie całkowite marnowanie pieniędzy

  6. #6

    Domyślnie

    Nie no deskowanie + folia to przerost formy nad treścią; albo folia bez deskowania albo deskowanie + papa / pewnie lepiej "dać w papę"/

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    a ja myślałem ze źle go zrozumiałem ..... ze to przejęzyczenie
    w sumie mozna jeszcze zrobic OSB3 18 mm + folia dachowa Tayvek solid

    przpraszam za tę złosliwosć
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli koszty nie grają żadnej roli, to ja proponuję zrobić taki wypas:
    1. krokwie grubości co najmniej 20 cm (rozumiem poddasze użytkowe),
    2. na krokwie folia wysokoparoprzepuszczalna,
    3. następnie na krokwie kontrłaty,
    4. na kontrłaty deskowanie (albo OSB),
    5. na deskowanie papa,
    6. na to kontrłaty i łaty,
    7. na to dachóweczka ceramiczna.
    I nie ma żadnego dylematu co lepsze (no może poza tą straszliwą "tablicą mendelejewa") ale jak się boisz raka, to zastąp papę tzw. membraną szalunkową. Pozdrawiam "obrzydliwie bogatych" . Jesuuu, ja też tak chcę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał HomeLess
    Jeśli koszty nie grają żadnej roli, to ja proponuję zrobić taki wypas:
    1. krokwie grubości co najmniej 20 cm (rozumiem poddasze użytkowe),
    2. na krokwie folia wysokoparoprzepuszczalna,
    3. następnie na krokwie kontrłaty,
    4. na kontrłaty deskowanie (albo OSB),
    5. na deskowanie papa,
    6. na to kontrłaty i łaty,
    7. na to dachóweczka ceramiczna.
    I nie ma żadnego dylematu co lepsze (no może poza tą straszliwą "tablicą mendelejewa") ale jak się boisz raka, to zastąp papę tzw. membraną szalunkową. Pozdrawiam "obrzydliwie bogatych" . Jesuuu, ja też tak chcę.
    Tak będziesz miała dach wzorcowy, z tym, że krokwie mogą mieć 18cm.

  10. #10

    Domyślnie

    Chcialbym aby moj dach byl jak najbardziej trwaly.
    Folia na deskach zapewni lepsze przewietrzenie desek, ale niestety folia jest mniej trwała od papy szczególnie od strony południowej gdzie poddawana jest wyoskim temperaturom.

  11. #11

    Domyślnie

    Większość decydując się na deskowanie czyni to po to aby wyeliminować folię (zazwyczaj z leku przed nieznanym ) deskowanie + folia troszkę w moim rozumieniu problemu jest "dziwnym" rozwiązaniem.

  12. #12

    Domyślnie

    Zrób deskowanie z papą, deskowanie z folią to jakiś żart... Swoją drogą, gdzie znalazłeś takiego dowcipnego wykonawcę?
    SKOŃCZYŁEM BUDOWĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TERAZ NASTANIE RELAKSU, RELAKSU, RELAKSU CZAS......

  13. #13

    Domyślnie

    J bede mial tak jak tos juz napisał, krokwie 18cm na to folia,potem kontrłaty,deski i papa,tak zostanie na rok dwa , a potem dachówka.
    folia i kontrłaty poto by zapewnic wentylacje wełny która ociepli dach, a nie by polepszyc szczelnośc dachu( choc to przy okazji moze sie stac).
    Jak wiadomo przy deskowaniu i papie trzeba zadbac o szczelinie mieczy wełna i deskami , dla mnie to najlepsze rozwiązanie, moze i droższe ale buduje sie raz
    Nie powinno sie oszczedzac na budowie, bo to co zaoszczedzimy włozymy potem w poprawki, takie jest moje zdanie, nikomu go nie narzucam. Zeby ktos potem na mnie nie wyjechal na tym forum , kazdy pisze to do czego jest przekonany i ztym trza sie liczyc
    Dom to taka dziurawa skarbonka!

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Wwiola
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.123
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    223

    Domyślnie

    folia i kontrłaty poto by zapewnic wentylacje wełny która ociepli dach, a nie by polepszyc szczelnośc dachu( choc to przy okazji moze sie stac).
    Ja pod deskami rozciągnełam ruszt z cienkiego drutu tak, by zostawić tę szczeline wentylacyjną, wełna gr 15cm (krokwie 1 i tym sposobem mam ten sam efekt za nieporównywalnie mniejsze pieniądze. (oczywiście nie wspominam tutam o tym, ze folia z czasem może stracić swoja paroprzepuszczalnośc - no dobra nie wiem czy może- , ale jesli to co ? )

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ax

    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    9

    Domyślnie A w projekcie

    w projecie domu (archeton), w sekcji 'dach ocieplony' mam napisane:

    1. dachowka
    2. łaty drewniane 5x6,3cm i kontrałaty 5x2,5cm
    3. Folia krycia wstępnego np Topfol
    4. Deskowanie gr 2,5cm
    5. pustka powietrzna min 3cm
    6. wełna mineralna gr min 18cm
    7. paraizolacja z folii PVC, PE lub papieru metalizowanego
    8. deskowanie gr 2,5cm lub płyty g-k.

    czy dobrze rozumiem ze jednak sugestia wykonawcy była poprawna ?

    pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie Witam

    Jak najbardziej była poprawna jest całe mnóstwo folii wysokoparoprzepuszczalnych które mozna układac na deskowaniu.
    Tyvek od Solida w górę , Permo Klobera, Guttafol DO 135, Doerken o ile dobrze pamiętam Dalta Max i inne.
    A zwolennikom papy na deski przy szybkim budowaniu jakie u nas ostatnio wystepuje zapytam co zrobią z wilgocia z desek.
    Bo norma mówi o wilgotnosci drewna na więźbe i pozostałe elementy drewniane 18% a niestety nikt tego nie sprawdza i nie stosuje. ( Pomijam tych inwestorów co stosują drewno impregnowane cisnieniowo oraz prefabrykowane wiązary dachowe) .
    Pozdrawiam Piotr

  17. #17
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ax

    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    9

    Domyślnie Re: Witam

    Cytat Napisał piotr.o
    Jak najbardziej była poprawna jest całe mnóstwo folii wysokoparoprzepuszczalnych które mozna układac na deskowaniu.
    Tyvek od Solida w górę , Permo Klobera, Guttafol DO 135, Doerken o ile dobrze pamiętam Dalta Max i inne.
    A zwolennikom papy na deski przy szybkim budowaniu jakie u nas ostatnio wystepuje zapytam co zrobią z wilgocia z desek.
    Bo norma mówi o wilgotnosci drewna na więźbe i pozostałe elementy drewniane 18% a niestety nikt tego nie sprawdza i nie stosuje. ( Pomijam tych inwestorów co stosują drewno impregnowane cisnieniowo oraz prefabrykowane wiązary dachowe) .
    Pozdrawiam Piotr
    A czy zaproponowana przez wykonawce folia EUROTOP-L2 jest dobra propozycja ?
    Czy ktokolwiek stosowal taka folie i moglby sie podzielic wrazeniami ?

    pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie Witam

    Nie wiem co to za folia? Producent parametry ?Po raz pierwszy słyszę taką nazwę?

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ax

    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    9

    Domyślnie Re: Witam

    Cytat Napisał piotr.o
    Nie wiem co to za folia? Producent parametry ?Po raz pierwszy słyszę taką nazwę?
    Tu mozna zobaczyc parametry tej folii: http://www.fakro.pl/htmli/469.php

  20. #20

    Domyślnie Re: Witam

    Cytat Napisał piotr.o
    ...zapytam co zrobią z wilgocia z desek.
    Bo norma mówi o wilgotnosci drewna na więźbe i pozostałe elementy drewniane 18% a niestety nikt tego nie sprawdza i nie stosuje...
    Pozdrawiam Piotr
    Z moich doświadczeń oraz obserwacji wynika, że o wiele bardziej istotnym problemem "szybkości" jest to, że znakomita większość desek poddawanych w tartakach impregnacji typu kąpanie lub mazanie nie jest odkorowana, czyli impregnat nie wnika w drewno tylko co najwyżej w korę i jak się później taką korę usunie, to taka "fajna" biaława pleśń się pojawia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony