dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 100
  1. #81

    Domyślnie

    Dla tych którzy przeczytali pobieżnie cytuję jeszcze raz:
    "...Warunkiem otrzymania takiej pomocy jest zamiana pieców węglowych na ekologiczne, czyli retortowe piece węglowe oraz olejowe i gazowe..."

  2. #82
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafi27

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    Do Grzegorz.
    1.OK, przekonałeś mnie co "czystości" obecnych kotłów węglowych.
    Czy pisałeś to wszystko czy dałeś kopiuj/wklej.

    2. Co do wydobycia oleju i ropy. Sądzę do tego czasu będą oleje które będą produkowane z innych produktów - rzepak. Skoro auta będą jeździły na rzepaku to piec chyba też może działać.

    3. Dom bez piwnicy.
    80% gotowych projektów dostępnych w różnych praowniach nie posiada piwnic??? Czyżby to tylko mój wymysł. Pozostaje pogodzić się z myślą że jestem biedakiem stawiającym 190m2 altanki letniskowej
    w takim też układzie 80% innych budujących korzystających z gotowych projektów buduje altanki letniskowe.
    Proponuję złożyć petycję do działu projektów gotowych Muratora żeby przemyśleli sprawę.

    Nie w tym rzecz.

    Ja jednak pozostanę przy moim rozwiązaniu, olej+DGP i może w przyszłości solary??? Who knows???
    Pozdrawiam

  3. #83
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafi27

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    Jeszcze jedno. Dotyczy dofinansowania.
    Jeżeli gmina w której się budujesz nie ma podpisanej stosowanej umowy, uzyskać samamu takie dofinansowanie jest bardzo trudno.

  4. #84

    Domyślnie

    Do rafi27
    1. Dałem kopiuj/wklej
    2. Zgadzam się, ale kto to wie ile rolnicy będą wołali za olej rzepakowy, a może do tego jeszcze jakaś akcyza?
    3. Ja całe życie mieszkałem w domu z piwnicą. Wartość użytkowa piwnicy jest dla mnie po prostu bezcenna.W mojej piwnicy nigdy nie straszyło... Strych też mam, ale moim zdaniem strych nadaje się jedynie na rupieciarnię.
    Pozdrawiam

  5. #85

    Domyślnie

    Odnośnie dofinansowania w Dąbrowie Górniczej, przyznam szczerze nie wiem na razie nic. Obawiam się, że przy budowie nowego domu nie dostanę żadnego dofinansowania (to chyba działa tylko przy wymianie starego pieca w domach już istniejących)

  6. #86
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafi27

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    Właśnie w sobotę wizytowałem moją działkę,i miałem okazję zobaczyć sąsiadów uzywających "ekologicznych" pieców węglowych. Czad taki walił z komina że aż czarno było dookoła. Poszedłem z ciekawości do jednoego z nowych domów i zacząłem wypytywać jaki piec posiadają. Nie pokazywali mi go ale zapewniali że jest to nowoczesny piec na węgiel. Efekt widoczny gołym okiem. Poza tym palenie jest "ekologiczne" przy uzyciu odpowiedniej klasy węgla, głównie o niskiej zawartości siarki i innych substancji. Niestety tona takiego węgla jest tak droga że każdy w praktyce kupuje i tak najtańszą wersję o najniższej wartości opałowej a to już nie jest takie ekologiczne.

  7. #87

    Domyślnie

    "Ekologiczne, przyjazne dla środowiska" są piece na miał węglowy i węgiel groszek ale tylko z paleniskiem RETORTOWYM!!! (opał jest podawany automatycznie, w sposób ciągły, w odpowiednich ilościach; powietrze do procesu palenia podawane jest dmuchawą). Wszystkie inne piece, takie gdzie węgiel wrzuca się tradycyjnie w ogromnej ilości do paleniska, a potem dławi się to wszystko przymknięciem dopływu powietrza zawsze będą kopciły że hej!!! Najbardziej uciążliwy dla środowiska jest zawsze moment rozpalenia. Gdy palenisko osiągnie swoje optymalne parametry cieplne a paliwa i tlenu będzie tyle ile potrzeba- nic nie ma prawa kopcić! Później przez cały sezon piec retortowy pracuje praktycznie "na okrągło". Czyż z tym kopceniem to nie podobnie jest z samochodami? Spróbujcie powąchać jak pachnie świeżo odpalony Diesel, albo benzyniak na "ssaniu"... Ale później, gdy się rozgrzeje, przyznacie praktycznie nic nie czuć.

  8. #88
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafi27

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    Obecnie większość samochodów ma katalizatory, a z rury dieselka wydobywa się się dym który pod względem zawartości zanieczyszczeń jest równy temu co wydobywa się z rury samochodu napędzanego silnikiem benzynowym z katalizatorem.
    Poza tym jak napisalem wcześniej, czytość spalin z pieca węglowego zależy tylko i wyłącznie jakim węglem palisz, chodzi o klasy węgla, a nie jego kształt (miał czy groszek)!!!!!

  9. #89

    Domyślnie

    rafi27
    Nie zgadzam się z Tobą. Palenie na palenisku retortowym węgla drobnego, czy wręcz miału polega na tym,że podajnik takiego kotła podaje w danym momencie małą ilość węgla, który przy wymuszonym nadmuchu (duża ilość tlenu) spala się szybko i całkowicie. Po prostu nie ma nie spalonego węgla, który w postaci sadzy wędruje do komina. Na palenisku retortowym cały czas obserwujemy "piękny, jasny" żar, a to że taki kocioł ma możliwość pracy z mocą zarówno np. 7 jak i 25 kW nie wynika z tego, że aby ograniczyć jego moc to zamykasz dopływ tlenu (wtedy właśnie nie dopalony węgiel wędruje do komina w postaci sadzy!), lecz po prostu podajnik podaje mniej paliwa, ale warunki spalania są zawsze takie same (występuje spalanie całkowite, a mniejsza moc bo mniej węgla się pali). Mówisz, że nie ma znaczenia granulacja paliwa, tylko jego jakość. Jakość- owszem ale w przypadku paleniska retortorowego mniejsza granulacja jest korzystniejsza, ponieważ wtedy płomienie ogarniają szybciej cały dostarczony przez podajnik opał nie dopuszczając do powstawania dymu. Doświadczenie: podpal pojedynczą stronę gazety- spali się szybko i bez dymu, a następnie podpal całą zwiniętą grubą gazetę- dymi się że hej!

  10. #90
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafi27

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    Wciąż mnie to jednak nie przekonuje. Ale nie mienia to faktu że jest to forma ogrzewania które bardzo absorbuje, a pozostawienie go "bez opieki" na dłuższ czas powoduje że w domu jest zimno. Wyjazd na weekend już jest problemem wracasz do zimnego domu - brrrrr.

  11. #91

    Domyślnie

    Wyjazd na weekend nie jest problemem, bo gdy się ustawi taki kocioł na "podtrzymanie" i napełni całkowicie zasobnik to potrafi wytrzymać tydzień czasu. Ciekawostką jest, że podgrzewając wodę latem w zasobniku cwu obsługa takiego kotła jest przewidywana raz na dwa tygodnie. Ja dodatkowo projektuję że w "wyjazdowych sytuacjach" będę się wspomagał prądem elektrycznym (mały kocioł CO elektryczny).

  12. #92

    Domyślnie

    Już naprawdę nie wiem, co o tej dyskusji myśleć.

    Sam wybrałem piec na gaz płynny, jak będę miał możliwość, to przejdę na gaz ziemny. Kominka nie mam.

    Może płacę trochę drożej, ale bardzo się cieszę, że nikomu nie smrodzę i nie wrzucam żadnych szkodliwych substancji do atmosfery.

    Dzięki temu, że większość sąsiadów używa gazu, elektryczności albo oleju mam świeże powietrze. Czasami smrodzą kominki (szczególnie przy bezwietrznej pogodzie), ale idzie wytrzymać.

    Ludzie - szanujmy się nawzajem!

  13. #93

    Domyślnie

    Do Tambala
    Każdą dyskusję można sprowadzić do absurdu. Oto przykład:
    Cieszysz się, że nie wrzucasz żadnych szkodliwych substancji do atmosfery? Otóż wrzucasz i dodatkowo tak jak każdy z nas ogrzewając dom przyczyniasz się do "wzrostu globalnego efektu cieplarnianego". Zużywasz tlen do procesu spalania? Zużywasz, czyli zabierasz tlen innym a nie od dziś wiadomo, że rośliny coraz trudniej "wyrabiają" z procesem fotosyntezy!
    Podsumowując- nie jest prawdą, że nikomu nie szkodzisz skoro szkodzisz wszystkim!
    "...Ludzie - szanujmy się nawzajem!..."
    Potraktuj to jako żart
    Pozdrawiam
    Grzegorz

  14. #94
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafi27

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    Widzę że nasz zatwardziały zwolennik węgla nie odpuszcza. Grzegorz, daj sobie powiedzieć że w węglu nawet najlepszej jakości jest 15 krotnie więcej siarki niż w jakim kolwiek innej substancji opałowej, np oleju opałowego. Pomimo Twoich fantastycznych teorii na temat palników siarki W NIM NI SPALISZ. Jeżeli znasz torchę się na klasach węgla to powiem Ci, że węgiel stosowany przez elektronie to 21/18/10 gdzie:
    21 - wartość opałowa
    18 - zawartość pyłów
    10 - stężenie siarki,
    dla porównania powiem że węgiel sprzedawany dla indywidualnych konsumentów to 18/28/16.
    Gdzie Tu mowa o ekologii. Palniki powodują jedynie to że jest mniej poppiłu bo efektywność spalania jest wyższa a nie spalisz siarki i związków popiołu !!!!!. Zapytaj każdego specjalisty w tej sprawie!!!
    Cały czas jednak unikasz problemu obsługowości tego źródła ciepła.

  15. #95
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Heike

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Posty
    6

    Domyślnie

    Grzegorz
    Przeczytałem cały wątek, włącznie z twoimi cytatami i zaczynam bardzo poważnie skłaniać się do kupna pieca z paleniskiem o jakim piszesz.
    Chciałbym również oddać honor Rafiemu, ponieważ po jego stronie też jest "trochę" racji. Mianowicie, gdy zacząłem wypytywać wśród znajomych wybudowanych w ciągu ostatnich 4-5 lat, zapewniali mnie, że ich kotły miałowe, czy węglowe spełniają kryteria norm itd. lecz dym walący z kominów ich domów mówił sam za siebie. Okazało się, że rzeczywiście, piece te spełniały jakieś normy, lecz kilka lat temu, ponadto opał kupują najtańszy - więc prawdopodobnie nie uda się na tym opale spełnić norm. Dopiero jeden ze znajomych pochwalił się piecem z jakimś dodatkowym zbiornikiem, z którego obrotowy ślimak podaje opał do paleniska. Dymu nie widziałem, ale nie wiem czy opałem jest węgiel (jakiś groszek)czy miał.
    Mieszkam w Kaliszu i niedaleko mam Pleszew, który jest podobno mekką wielkopolskich kotlarzy ? Może i oni rozwinęli technologię i tam znajdę odpowiedni piec.
    Jeżeli ktoś zna w internecie lub ma numer telefonu do firm produkujących takie ekologiczne i ekonomiczne kotły, to proszę o umieszczenie danych w wątku lub na mój PRIV.

    pozdrawiam wszystkich i zyczę dalszej równie owocnej dyskusji.

  16. #96

    Domyślnie

    do Heike
    cytat "...Dopiero jeden ze znajomych pochwalił się piecem z jakimś dodatkowym zbiornikiem, z którego obrotowy ślimak podaje opał do paleniska. Dymu nie widziałem, ale nie wiem czy opałem jest węgiel (jakiś groszek)czy miał..."
    Właśnie o takim kotle piszę, z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym i z paleniskiem retortowym.
    Grzegorz

  17. #97

    Domyślnie

    do rafi27
    Musiałbym być zupełnie stuknięty, żeby twierdzić że spalanie węgla może być bardziej ekologiczne od spalania gazu lub oleju opałowego. Ja tylko twierdzę, że również w tym zakresie dokonał się duży postęp techniczny i teraz spalanie węgla nie musi się już kojarzyć ze śmierdzącym, czarnym dymem.
    Również w zakresie "bezobsługowości" kotły na gaz i olej biją kotły na węgiel.
    No więc o co się rozchodzi? Zupełnie mi odbiło?
    Nieee! Ja po prostu umiem liczyć kasę!!!
    Poza tym trochę gimnastyki przy takim kotle na pewno wyjdzie mi na zdrowie (niestety, prowadzę siedzący tryb życia...).

  18. #98

    Domyślnie

    Takoż i ja jestem zainteresowany zakupem pieca retortowego. Ma ktoś do udostępnienia informacje na priv? Bardzo proszę.

  19. #99

    Domyślnie

    Heike i Wilk
    odbierzcie pocztę
    pozdrawiam

  20. #100
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Heike

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dzięki Grzegorz, trochę tego jest i widzę, że Pleszew też.

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony