dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    n0rek

    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    5

    Domyślnie wyodrębnienie lokalu mieszkalnego

    Witam
    stuacja jest taka :
    znajoma zajmuje piętro domu, natomiast pozostałą część reszta rodziny, chciała by wyodrębnić lokal mieszkalny który zajmuje (oddzielne wejście, oddzielnie wszystkie media), a następnie sprzedać te mieszkani, (składa sie tak, że ja chcę je kupić), i w zwiazku z tym mam kilka pytań:
    1. jak to zrobić najszybciej?? i jak długo trwa??
    2. jaki jest koszt wyodrębnienia??
    3. czy reszta rodziny może zablokować wyodrębnienie lokalu, jezeli tak co wtedy.?
    pozdrawiam

    Andrzej
    Norek

  2. #2

    Domyślnie

    Można to zrobić, trwa około tygodnia.
    Musisz mieć zaświadczenie, że pomieszczenia stanowią oddzielny lokal.
    Wszystko powie ci notariusz.
    Ja tak kupowałem swoją część. W momencie kupna wyodrębnione zostały lokale mieszkalne w nieruchomości. Każdy otrzymał własną księgę wieczystą.
    Wraz z przyszłymi współwłaścicielami musicie podzielić wszytkie zakamarki w domu i ziemię (ogród).
    RysieK

  3. #3

    Domyślnie

    Każdy współwłaściciel może nie zgodzić sie na ustanowienie odrębnej własności lokalu i wtedy pozostaje sąd - postępowanie o zniesienie współwłasności - najmarniej kilka miesięcy.

    Jeśli jest zgoda wszystkich współwłaściel, to faktycznie najlepiej zaczać od notariusza. Szczególnie, że gros kosztów będzie stanowić taksa notarialna (zależy od wartości nieruchomości) i opłaty za założenie i wpis do księgi wieczystej, które także pobiera notariusz.

    Zaświadczenie o samodzielności lokalu wydaje starosta. Nie wiem jakich podkładek potrzebuje żeby je wydać.
    Tomasz M.

  4. #4

    Domyślnie

    Jeszcze jedno: jeśli jest zgoda współwłaścicieli, najwygodniej załatwić wydzielenie lokalu i jego kupno za jednym zamachem - w umowie sprzedaży ustanowiona zostanie odrębna własność lokalu od razu na rzecz nabywcy.
    Tomasz M.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz M.
    Zaświadczenie o samodzielności lokalu wydaje starosta. Nie wiem jakich podkładek potrzebuje żeby je wydać.
    Starosta będzie chciał inwentaryzacji i opinii rzeczoznawcy.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał ania
    Cytat Napisał Tomasz M.
    Zaświadczenie o samodzielności lokalu wydaje starosta. Nie wiem jakich podkładek potrzebuje żeby je wydać.
    Starosta będzie chciał inwentaryzacji i opinii rzeczoznawcy.
    Trudno powiedzieć co będzie chciał starosta, w tym kraju każdy urząd sam sobie rzepke skrobie. Przechodziłem całą tą procedurę. U mnie nic nie chcieli (oprócz wniosku oczywiście) ale moze dlatego, ze to nowy budynek i od poczatku miało tak byc, ze 2 lokale. Natomiast probowali mi wmówic, ze maja 30 dni a jak sprawa bedzie skomplikowana to 60 dni na wydanie zaswiadczenia. Jak w 8 dniu stawilem sie po odbior zaswiadczenia i go nie wydali to napisalem skarge na nietrzymanie się terminu (zgodnie z KPA na wydanie zaswiadczenia mają 7 dni) no i po 2 czy 3 dniach wydali, napisali mi tylko jakies głupawe pismo, ze termin z KPA czasem jest trudny do dotrzymania bo oni muszą cos zweyfikować czy sprawdzić.
    Wnioski końcowe: zaświadczenie o samodzielności lokalu - 7dni i notariusz -taka jest teoria a praktyka zależy od każdego urzędu, niestety

  7. #7

    Domyślnie Wniosek o samodzielności

    Cytat Napisał ania Zobacz post
    Starosta będzie chciał inwentaryzacji i opinii rzeczoznawcy.
    Ale należy się do niego udać z odpowiednim dokumentem, wystarczy coś takiego np?
    http://budownictwo.pl/darmowe-wzory-...lokalu_72.html

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony