dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Rynny wewnetrzne (w elewacji)

    Witam,

    mam problemo-pytanie

    w naszym (przyszlym) domku zaprojektowalismy rynny schowane w elewacji (nie bede opisywal historii tego rozwiazania, ale przyjmijmy ze tak sie nam podoba i tak ma byc

    rozwiazanie polega na tym, ze połac dachu konczy sie mniej wiecej równo z murem, a rynna "leży" w obróbce na ociepleniu

    rury spustowe sprowadzam w warstwie ocieplenia (nie widac ich z zewnatrz)

    no i pojawil sie problem - czy mozna to bezpiecznie rozwiazac, a jezeli tak, to jaki system najlepiej zastosowac ??? (pcv, stal a moze tytan-cynk, a jak pcv to bryza czy marley)

    aha - estetyka (odbarwienia itp) nie ma oczywiscie znaczenia, bo rynien w zasadzie nie bedzie widac

    Dzieki za pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Mam pytanie.
    Czy w miejscach ,gdzie w warstwie ocieplenia będą przebiegały rury spustowe nie powstaną mostki termiczne?
    Nie obawiasz się przemarzania ścian w tym miejscu i w konsekwencji grzybka?

  3. #3

    Domyślnie

    takie rozwiązanie to chyba jest bezpieczne w technologii ściany 3- warstwowej
    ze względu właśnie na mostki termiczne jak pisał przedmówca

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Nieszczelność rury spustowej powoduje automatycznie częściową rozbiórkę elewacji m.in. dlatego unika się tego rozwiązania. Z mostkiem można sobie poradzić poprzez bruzdę o ile ściana ma odpowiednią grubość lub wnękę.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Fatalne rozwiązanie: rynna gzymsowa i ukryta rura spustowa! No ale jak Wam się tak podoba to tak ma być. Aby zabezpieczyć się przed skutkami nieszczelności rury spustowej należy zastosować rurę w rurze. Zdecydowanie Marley i obowiązkowo kabel grzewczy! Powodzenia. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6

    Domyślnie

    co do mostków to jest dokładnie tak jak pisał Geno - będzie bruzda w ścianie, a sama rynna będzie z obydwu stron w wełnie

    pytanie do Andrzeja - co to znaczy rura w rurze? (dwie rury tego samego systemu tylko o różnym przekroju? rozumiem że do zewnętrzej wpuszczam blacharkę pod rynną gzymsową, a do wewnętrznej rynnę gzymsowa?)

    kabel grzewczy - też już mi ktoś to radził? ale czy kabel grzewczy + rura z pcv to dobre rozwiązanie??

    no i wreszcie - dlaczego pcv (dobrej jakości) a nie stal?

    Dzieki i pozdrawiam!!

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Umieszczenie rury w rurze daje gwarancję, że przy ewentualnej awarii ściana nie zostanie zalana i nie zostanie zrujnowana elewacja. Nie musi to być wykonane w jednym systemie. Zdacydowanie radzę wewnętrzną rurę z PVC. Kabel grzewczy nie niszczy rynny ani rury PVC a w tym wypadku będzie niezbędny bo jak pion zamarznie to długo będzie tajał otulony izolacją (będzie taka sytuacja jakby przechowywać lody w remosie). Dlaczego preferuję PVC a dlatego, że woda z pyłem wcześniej czy póżniej wytrze powłokę lakierniczą i warstwę ocynku rzpoczynając proces korozji (zywotność rynny metalowej około 20 lat). No ale raz na 20 lat jakiś remont należy zrobić! Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    Mam rynny robione na gzymsie ( jak w D57 Muratora) , spustowe na elewacji. Czy przy przejściu rynny dachowej w spustową powinien być dodatkowy sztucer , przechodzący przez płytę gzymsową? Tzn. sztucer w sztucerze.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Przejście przez gzyms (całkowicie zewnętrzny element elewacji) należy wykonać w ten sposób aby rura spustowa mogła być swobodnie wymieniona czyli otwór w gzymsie powinien być o 1 cm większy. Pozwoli to również na skuteczne osuszenie ewentualnych przecieków z obróbki blacharskiej osłaniającej gzyms. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony