dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie swiadectwa energetyczne - wyciaganie kasy!

    Witam
    polecam lekture niestety kolejne oplaty sie szykuja

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    A czego sie spodziewałeś? Jak przyjdą nowe wybory i ich wyp... to będzie koniec chapania .Czyli nada działać teraz...

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Skandal! Kolejny ukryty podatek! Takie mamy "prawo" i "sprawiedliwość"

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał anpi
    Skandal! Kolejny ukryty podatek! Takie mamy "prawo" i "sprawiedliwość"
    Spokojnie- pamietaj że KAŻDY polityk to potencjalny oszust i złodziej. Dlaczego? Oszust : pokaż jednego realizującego przedwyborcze obietnice.
    Złodziej : pokaż jednego który nigdy nic nie ... "dostał"...
    Bez komentarza.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały
    Cytat Napisał anpi
    Skandal! Kolejny ukryty podatek! Takie mamy "prawo" i "sprawiedliwość"
    Spokojnie- pamietaj że KAŻDY polityk to potencjalny oszust i złodziej. Dlaczego? Oszust : pokaż jednego realizującego przedwyborcze obietnice.
    Złodziej : pokaż jednego który nigdy nic nie ... "dostał"...
    Bez komentarza.
    To dość popularna opinia. Może jednak są jakieś "rodzynki"?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał anpi
    Cytat Napisał Mały
    Cytat Napisał anpi
    Skandal! Kolejny ukryty podatek! Takie mamy "prawo" i "sprawiedliwość"
    Spokojnie- pamietaj że KAŻDY polityk to potencjalny oszust i złodziej. Dlaczego? Oszust : pokaż jednego realizującego przedwyborcze obietnice.
    Złodziej : pokaż jednego który nigdy nic nie ... "dostał"...
    Bez komentarza.
    To dość popularna opinia. Może jednak są jakieś "rodzynki"?
    Jasne że są...w cieście wielkanocnym!

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Witam. A gdyby do problemu audytu energetycznego podejść z tej strony:
    Każdy z nas buduje te swoje gniazdko, tak, aby było "naj" w ramach posiadanych środków. Z róznych względów decydujemy się na ściany wielowarstwowe. Bo przecież, ...... I instalujemy kocioł grzewczy o mocy znacznie przekraczającej nasze potrzeby. Przykład - dla domu o pow. grzewczej 120 m2 potrzeba max. mocy grzewczej około 6kW (dla CO i CWU) i to bez REKU (pytanie, kto oprócz "pompiarzy ciepła" instaluje takie małe moce?) . Mało tego "spalamy" też znacznie więcej niż wynika to z obliczeń. Audyt ma polegać między innymi, na badaniu kamerą termowizyjną. A tam nasze kochane gniazdko "świeci" jak ognie bengalskie. Mam nadzieję (a, przecież obecne święta to nadzieja właśnie), że te pieniądze wydane na audyt pomogą w "boksach" z wykonawcami, bo umowy będa mogły być tak skonstruowane. Czy w takim przypadku warto będzie wydać pieniądze na audyt?
    Pozdrawiam, i wszystkiego najlepszego - Rysiek

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    OK. Teraz każdy może sobie zamówić audyt. Jeśli potrzebuje i chce. A jeśli to będzie przymus - to będzie też fikcja - podpisywanie papierków bez patrzenia na dom. Przecież w ten sam sposób ludzie robią przeglądy samochodów, kominów, itd.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Audyt ma polegać między innymi, na badaniu kamerą termowizyjną. A tam nasze kochane gniazdko "świeci" jak ognie bengalskie. Mam nadzieję (a, przecież obecne święta to nadzieja właśnie), że te pieniądze wydane na audyt pomogą w "boksach" z wykonawcami, bo umowy będa mogły być tak skonstruowane. Czy w takim przypadku warto będzie wydać pieniądze na audyt?
    Pozdrawiam, i wszystkiego najlepszego - Rysiek
    dobra a co w przypadku gdy sam sobie zbuduje i ocieple dom to kogo bede scigal? natomiast jezeli chodzi o czyjes wykonawstwo no przeciez teraz tez mozna zrobic sobie audyt i odpowiednio skonstruowac umowe

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Pewnie, że macie rację. Ja tylko zakładam - może naiwnie, że będzie uczciwie i w pewnych przypadkach jest to rozwiązanie. Jest jeszcze jedna sprawa. Jak sam sobie budujesz, to Twoja sprawa, ale tylko do sprzedaży. Postaw się też jako kupujący (zakładając uczciwość audytu). Wprowadzenie audytu jest tylko częścią dyrektywy unijnej. Już teraz w kilku krajach "starej unii" istnieje "podatek" od zbyt dużej mocy grzewczej zainstalowanej, a ceny mieszkań i nieruchomości są uzależnione od "klasy energetycznej", i to znacznie. To tłumaczy np. nieprawdopodobny run na PC w Szwecji, gdzie enerigia elektryczna jest najtańszym (relatywnie) źródłem energii.

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    ... Wprowadzenie audytu jest tylko częścią dyrektywy unijnej. Już teraz w kilku krajach "starej unii" istnieje "podatek" odzbyt dużej mocy grzewczej zainstalowanej, a ceny mieszkań i nieruchomości są uzależnione od "klasy energetycznej", ....
    Siwy ... mam podobne doświadczenia jak ten znajomy Janussza
    Cytat Napisał Janussz
    Kilkanaście lat temu sprzedałem znajomemu kocioł ok. 20kW.
    Po tygodniu, przychodzi do mnie i mówi, że źle dobrałem mu ten kocioł i ma taką propozycję, że on ten kocioł odsprzeda znajomemu, a kupi kocioł 35kW. Na moje ździwienie: wiem co robię.
    No i tak się stało. Nastała zima, a ten znajomy wprost na siłę zaprasza mnie i mojego technologa na popijawę. W końcu zdecydowaliśmy się.
    Stoi stół w kotłowni, oczywiście nakryty itd.
    Dlaczego nas zaprosił?
    Bo ma wobec nas dług wdzięczności za kocioł ten większy. Podkłada tak: wiadro trocin, wiadro węgla, wiadro trocin, wiadro węgla. I ta mieszanka pali mu się trzy doby. Nie miałem podstaw żeby mu nie wierzyć, jednak dla mnie chyba nie udałoby się na tym kotle tak napalić. On jednak podszedł do tego z taką precyzją, tak bawił się w ustawianie powietrza i przepustnicy spalin(szyberka), że mu to wyszło. I jeszcze jedna rzecz. Ten większy kocioł był dwa razy za duży do jego potrzeb faktycznych.
    jesli ktoś umie "wyczuc" kocioł ... to wg mnie w wiekszym kotle pali sie oszczedniej i ekonomiczniej ...
    dla mnie kretynskie jest to ze za własne pieniądze - na podstawie tej dyrektywy - będę musiał wynająć pseudofachowieca od audytów
    a on będzie mi wciskał to co mu unijni "fachowcy" napisali w broszurce szkoleniowej i udowadniał ze jest inaczej ...(czy ze wg nich im mniejszy kocioł ... tym oszczedniej ...)

    z Unii płyna nie tylko dotacje ... ale i złe wzorce ... niestety ...

    wesołych świąt !

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Nie wczytywałem się w te informacje ale co ma klasa energetyczna budynku do kotła? Przeciez określamy wartośc zużycia energii dla budynku - z tego co wiem kocioł elementem budynku nie jest.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Geno, ja równiez nie jestem specjalista od prawa które ma być dopiero uchwalone ... opieram sie na informacji jaką napisał Siwy
    Cytat Napisał sSiwy12
    ... Wprowadzenie audytu jest tylko częścią dyrektywy unijnej. Już teraz w kilku krajach "starej unii" istnieje "podatek" od zbyt dużej mocy grzewczej zainstalowanej, a ceny mieszkań i nieruchomości są uzależnione od "klasy energetycznej", i to znacznie...
    myśle, ze audyt jest tylko czescią ... większego planu ...

    pzdr

  14. #14

    Domyślnie

    Też uważam, że przymus w tej sprawie jest z założenia bzdurny. Ale nie można tego zwalać na unię europejską. To jest tak jak z VAT. Unia dla pewnych produktów narzuca "stawkę podstawową", ale po kiego grzyba ta stawka u nas wynosi aż 22%. Audyt też, może ma sens, ale tylko np. przy sprzedaży nieruchomości dla wiedzy nowego właściciela.
    Do wszystkiego można racjonalnie podejść, problem w tym, że u nas każda grupa nacisku (konfederacje, stowarzyszenia, związki, rząd itp.) chce na nas zarobić wycierając sobie gębę kimś innym.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jest dokładnie tak jak piszecie w ostatnich postach. Dyrektywa unijna "proponuje" audyt w celach zmobilizowania do oszczędności energii. Powiem więcej w projekcie Ustawy, który miałem szczęście oglądać, główny nacisk był na obowiązkowy audyt przy sprzedaży i umieszczanie informacji na materiałach o jego energooszczędności (co zresztą częściowo już działa - co raz więcej urządzeń posiada "unijną" klasę A). Alę żyjemy tu i teraz i nasze "orły" myślą, że można opracować szczegółowe przepisy, które pozwolą na uniknięcie sytuacji o których koledzy pisali wcześniej. Nie znam obecnego kształtu tej ustawy, ale wiem że różni się ona od pierwowzoru. Tam było prosto: wykaz zastosowanych materiałów i urządzeń z podaniem klasy, jeśli mamy watpliwości, robimy dodatkowe badania termowizyjne - i audyt gotowy. Tak jest w niektórych państwach unii. Jak bedzie u nas?
    Pozdrawiam, Rysiek

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony