dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27
  1. #21

    Domyślnie

    Witam
    Ja sprawdzałem w dwóch książkach wydanych w tamtym roku i w obu jest mowa o "elektrycznym podgrzewaczu wody". Jedyne wyjście to sprawdzenie w normie. Muszę poszukać może gdzieś znajdę orginalny tekst. Co do norm gazowych to one napewno nie dzielą łazienki na strefy, jest to podział pod względem zagrożenia porażeniem prądem.

  2. #22

    Domyślnie

    Witam

    PN-IEC 60364-7-701:1999

    Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych - Wymagania dotyczące
    specjalnych instalacji lub lokalizacji - Pomieszczenia wyposażone w wannę lub/i basen natryskowy

    701.55 Inne wyposażenie stałe*
    Niżej podane wymagania nie dotyczą odbiorników zasilanych napięciem SELV według wymagań podanych w 411.1 i w 701.411.1.3.7 niniejszej normy.
    W strefie 0 można instalować jedynie odbiorniki przeznaczone specjalnie do używania w wannie.
    W strefie 1 można instalować jedynie podgrzewacze wody.
    W strefie 2 można instalować jedynie podgrzewacze wody oraz oprawy oświetleniowe II klasy ochronności.

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Jednak Markiewicz się nie myli.
    W końcu pewnie jest współautorem tej normy...i mam u niego 5.0 he he
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabko
    W końcu pewnie jest współautorem tej normy...i mam u niego 5.0 he he
    Chyba bardziej tłumaczem jak autorem.
    Normy z rodziny 60364 są kontynuacją norm 5009 i jest to wytwór w wersji orginalnej w jęz. angielskim i francuskim.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał geguś

    W strefie 0 można instalować jedynie odbiorniki przeznaczone specjalnie do używania w wannie.
    W strefie 1 można instalować jedynie podgrzewacze wody.
    W strefie 2 można instalować jedynie podgrzewacze wody oraz oprawy oświetleniowe II klasy ochronności.
    no to junkers i brotje robia z ludzi glupa?
    strona 9
    http://www.brotje.pl/pdf/podrecznik_instalacji_wbs.pdf
    'Kocioł WBS odpowiada rodzajowi ochrony IPx4D (1 lub 2 strefa ochronna) i może być montowany w strefie
    ochronnej nr 2 (porównaj ze wskazówkami w rozdziale “Eksploatacja w pomieszczeniach wilgotnych”).'

    http://www.polskiinstalator.com.pl/a.../pyt_i_odp.htm
    'Wszystkie kotły dwufunkcyjne marki Junkers mają stopień ochrony IPX4 zapewniony przez obudowę i mogą być montowane już w 2 strefie.'
    Pozdrowienia,
    Przemek

  6. #26

    Domyślnie

    Witam
    No cóż, pora się przyznać do luk w wiedzy . Na swoje usprawiedliwienie tylko mam to, że nie mam dostępu do norm. Autorzy książek na których się opierałem dokonali lekkiej nadinterpretacji i dodali czasownik "elektrycznych" do podgrzewaczy wody. Niby nie wiele ale zmienia całkiem sprawę umieszczania kotłów gazowych w łazience.
    Jak widać Twój "podgrzewacz wody" zwany też piecem, kotłem czy innym dupersznytem możesz sobie zainstalować spokojnie w strefie 2 a jak byś sie uparł to mógłbyś go włozyc nawet do wanny (byleby był tam zamontowany na stałe i miał stopień ochrony IPX7.)
    No i wygląda na to, że to prawda i producenci kotłów mają rację twierdząc, że ich kotły mogą być instalowane w II strefie bo mają IP44, no bo ich kotły służą do podgrzewania wody.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał miol
    No i wygląda na to, że to prawda i producenci kotłów mają rację twierdząc, że ich kotły mogą być instalowane w II strefie bo mają IP44, no bo ich kotły służą do podgrzewania wody.

    Czyli problem klasy 'i czasopisma'... sprawa jasna/prawie jasna.. producenci kotlow zrzucili sie i dali wlape grupie trzymajacej wladze za wykreslenie slowo 'elektryczne'
    A tak powaznie chyba juz jasne dlaczego mozna te kotly instalowac. Wiecie co smieszne jest? ze malo kto tak naprawde wie czy mozna czy nie mozna i dlaczego!!!
    przedstawiciel regionalny producenta kotlow powiedzial ze nie mozna bo zadne kotly wolfa nie maja nirmy ipx4 -> trudno-) ale w instrukcji czytam ze maja!!!!
    wiec telefon do przedstawiciela na Polske.. rozmowa z dyrektorem technicznym??? -> mowi ze mozna !!!!
    dalsza analiza... i dochodzimy do slowa 'elektryczne'.. wiec moze nie mozna jednak?
    telefon do elektryka ... mowi, ze mozna
    i badz tu madry?

    a wiekszosc artykulow na necie pisze ze kotlow nie mozna i juz (z muratorem na czele!!!) albo pisza ze kotlow nie mozna bo nie maja normy ipx4 albo wymieniaja dop. urzadzenia jako samo oswietlenie albo osw. + elektrycynie podgrzewacze (czyli nie mozna)

    ja juz opadlem z sil... nie chce mi sie szukac definicji 'podrzewacza wody' i zastanawiac sie czy kociol nim jest czy nie bo pewnie to takze temat do dyskusji
    Wydaje mi sie ze przyczyna niedoinformowania ludzi jest niepotrzebne ograniczenie dostepu do norm (odplatne) do ktorych odwoluja sie jawne przepisy prawa!!!
    Jeszcze trzeba dowiedziec sie 'jakie prawo znaja' ludzie, ktorzy potencjalnie mogliby przejsc na odbior budynku do uzytkowania...
    Dziekuje za pomoc, takze '1950' za jego 9ta strone, ktorej nawet chyba nie czytal ale ona podwazyla ogolna nieprawdziwa prawde

    a najbardziej podoba mi sie konkluzja... 'prawdopodobnie mozna'
    Pozdrawiam,
    Przemek

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony