dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie 4 metrowe świerki.. co zrobić aby sie przyjęły?

    witam

    sąsiadka chcąc pozbyć się dwóch 4m świerków ( urosły wg. niej za duze i zabierały swiatło ) zaproponowała mi bym je wykopał i wziął
    nie miałem wczoraj zbytnio czasu , nająłem miejscowego chłopaka i kazałem mu wykopać te dwa duze iglaki
    oczywiscie wykopał ale ...
    głab ułatwiając sobie zadanie podczas wykopywanie poobcinał częsciowo korzenie...
    czy jest szansa by tak duzy swierk i w dodatku z niepełnym ukorzenieniem sie przyjął?

    prosze o porady

    pozdrawiam Rafał

  2. #2

    Domyślnie

    Obetnij dolne gałęzie, a miejsca po cięciach należy posmarować odpowiednim specyfikiem. Zmniejszysz w ten sposób powierzchnię parowania wody z rośliny, co przy uszkodzonych korzeniach może mieć znaczenie kluczowe.

    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Przesadzałam takie trzy - dwa się przyjęły ale 2 lata odchorowały- ostatni nie przeżył , to też chyba kwestia farta - albo się uda albo nie, ale spróbować trzeba!

  4. #4

    Domyślnie

    Normalnie na rok od przesadzania obkopuje się takie drzewko, na zewnętrznej ścianie rowka umieszcza się folię. Tera zasypując dodajemy żel taki dla roślin i to spore opakowanie i regularnie podlewamy. W rowku powinny wyrosnąć nowe korzenie z obciętych podczas kopania. Nie zapomnij przed przesadzaniem przez kilka dni regularnie podlewać te świerki, żeby gleba wokół była lekko wilgotna. Po przesadzeniu do gleby dodaj torfu i ewentualnie ten żel, nie stosuj teraz nawozów, ale podlewaj regularnie i podwiąż żeby się nie przewróciły. O ile możliwe cieniuj, lub obwiąż włókniną białą i zwilżaj ją wodą, to powinno pomóc im przetrwać pierwszy najtrudniejszy okres.

    Powodzenia
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  5. #5

    Domyślnie

    Po przesadzeniu trzeba usztywnić świerki przez przywiązanie i lać wodę.

  6. #6

    Domyślnie

    Raczej cienko to widzę.

    Przesadzałem takiego ok. 4 m.

    Nawet z początku załapał ale zżółkł po ok miesiącu i nic mu nie pomogło mimo podlewania.

    Ale próbuj, to ciebie akurat niewiele kosztuje.

    Powodzenia
    Jeżeli to robisz, rób to najlepiej jak potrafisz.

  7. #7

    Domyślnie

    szkoda by było takich ładnych drzewek...tymbardziej ze sa to drzewka szczerze podarowane....

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    TIRULAJKI

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    5

    Domyślnie

    TEMAT JEST MAŁYM WYZWANIEM I JAK NAJBARDZIEJ WART WALKI.
    WYPOWIADAM SIĘ ,GDYŻ ZDOBYŁEM JUŻ JAKIEŚ DOŚWIADCZENIE W TYM TEMACIE.PRZESADZAŁEM 5 LAT TEMU ŚWIERKI W WIEKU OKOŁO 20 LAT(5-7M) I TO Z DUŻYM POWODZENIEM.OCZYWIŚCIE Z POMOCĄ SPRZĘTU CIĘŻKIEGO,ALE TO INNY TEMAT.
    W PRZYPADKU GDY JEST MOŻLIWOŚĆ ODCZEKANIA ROKU LUB DWÓCH LAT, WARTO ZASTOSOWAĆ SIĘ DO RAD MOJEGO PRZEDMÓWCY ZYGMORA.
    W TWOIM PRZYPADKU TRZEBA ZDECYDOWANIE RATOWAĆ DRZEWKA ,BO KAŻDE JEST TEGO WARTE, A NAWET JEŻELI TAK NIE JEST TO WARTO DAĆ MU SZANSĘ.
    CO WARTO ZROBIĆ:
    -ŚWIERKI LUBIĄ W ZASADIE PODŁOŻE PIASZCZYSTE,ALE W TYM PRZYPADKU WARTO DODAĆ TROCHĘ ŻYŻNIEJSZEJ GLEBY, A NAWET GLINY ABY TRZYMAŁA WILGOĆ.
    -ZDECYDOWANIE PRZYCIĄĆ 2,3 I 4-RO LETNIE GAŁĘZIE NAWET O POŁOWĘ.JEŻELI JESTEŚ CIERPLIWY TO MOŻESZ OBCIĄC NAWET CZUBEK.SPOWODUJE TO ZAHAMOWANIE WZROSTU CZĘŚCI NAZIEMNEJ NA PEWIEN CZAS ALE Z PEWNOŚCIA ROZWINĄ SIĘ INTENSYWNIEJ KORZENIE.CZUBEK NIE JEST DLA CHOINKI WIELKĄ STRATĄ,BO ZA CHWILĘ ABY WYRÓWNAĆ JEGO BRAK WYSTARTUJE JAKAŚ BOCZNA GAŁĄŻ.CHOINKI POPRZEZ CIĘCIE NABIERAJĄ PEŁNIEJSZEJ FORMY I STAJĄ SIĘ CIEKAWSZE.
    -JEŻELI DRZEWKO BĘDZIE WYSTAWIONE NA BEZPOŚREDNIE DZIAŁANIE PROMIENI SŁONECZNYCH MOŻNA JE ZASŁONIĆ OD POŁUDNIA. NP.SIATKĄ MASKUJĄCĄ
    -ZAPALIKOWAĆ DOBRZE LUB WYKONAĆ ODCIĄGI.
    -NO I NAJWAŻNIEJSZE NIE DOPUŚCIĆ DO PRZESUSZENIA BRYŁY
    KORZENIOWEJ TEGO LATA, BO MOŻE NIE PRZETRWAĆ NADCHODZĄCEJ ZIMY LUB USCHNĄĆ. MOŻNA OK.10CM POD POWIERZCHNĄ A NAD KORZENIAMI ZAKOPAĆ WĄŻ DO DRENAŻU PO OBWODZIE KOŁA I W NIEGO LAĆ WODĘ-NAJLEPIEJ DESZCZÓWKĘ.
    ŻYCZĘ POWODZENIA I WYTRWAŁOŚCI.

  9. #9

    Domyślnie

    dziękuje serdecznie za porady

    z cała pewnością zastosuję się do powyższych wytycznych

    swierki posadziłem w miejscu gdzie nie mają problemu z wodą ( w poblizu rynien z których woda jak narazie rozsącza się powierzchniowo

    podlewam je prawie codziennie

    przed posadzeniem wsypałem w dól 2 duze wory torfu

    gleba jest z gliną , piaskiem (taka mieszana)

    podetne czubki

    jeżeli drzewa miałyby sie nie przyjac to wolałbym aby nastapiło to jak najszybciej --- szkoda ---przyzwyczajam się do nich i takie wykopywanie np. po roku nie byłoby przyjemną czynnością

    nie wiem czy dobrze zrobiłem ale podsypałem je nawozem do iglaków...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony